Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2005, 20:40:22
mariusmanta mariusmanta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Mesaje: 1
Implicit

Va rog din inima sa imi spuneti daca exista intr-adevar undeva in tara noastra (undeva la o manastire din nordul Iasiului) o mica parte din Sintele Moaste ale Sfanutului Serafim de Sarov !

Multumesc,
Marius Manta, Bacau
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2006, 13:47:55
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariusmanta
Va rog din inima sa imi spuneti daca exista intr-adevar undeva in tara noastra (undeva la o manastire din nordul Iasiului) o mica parte din Sintele Moaste ale Sfanutului Serafim de Sarov !

Multumesc,
Marius Manta, Bacau
Da! La Putna! Vezi si http://www.putna.ro/album/moaste.htm, de unde am extras urmatorul paragraf:
"În altarul bisericii sunt păstrate cu multă evlavie părticele din moaştele Sfinţilor Trei Ierarhi (Vasile, Grigore, Ioan), Sfânta ANA - mama Maicii Domnului, Sfântul ierarh ALEXANDRU, Sfântul ierarh NECTARIE, Sfântul ierarh VAVILA, Sfântul Mare Mucenic PANTELIMON, Sfântul Mare Mucenic GHEORGHE, Sfântul Mucenic RAFAEL, Sfântul Mucenic GHEDEON, Sfântul SERAFIM de Sarov şi degetul arătător al Sfântului Daniil Sihastru, iar în pronaos - craniul Sfântului Ierarh Ghenadie aşezat într-o frumoasă raclă sculptată.



Moastele intregi ale sfantului Serafim de Sarov se afla la Diveevo, la rasarit de Moscova! A fost canonizat la Sarov!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2008, 03:54:24
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de mariusmanta
Va rog din inima sa imi spuneti daca exista intr-adevar undeva in tara noastra (undeva la o manastire din nordul Iasiului) o mica parte din Sintele Moaste ale Sfanutului Serafim de Sarov !

Multumesc,
Marius Manta, Bacau
Da! La Putna! Vezi si http://www.putna.ro/album/moaste.htm, de unde am extras urmatorul paragraf:
"În altarul bisericii sunt păstrate cu multă evlavie părticele din moaștele Sfinților Trei Ierarhi (Vasile, Grigore, Ioan), Sfânta ANA - mama Maicii Domnului, Sfântul ierarh ALEXANDRU, Sfântul ierarh NECTARIE, Sfântul ierarh VAVILA, Sfântul Mare Mucenic PANTELIMON, Sfântul Mare Mucenic GHEORGHE, Sfântul Mucenic RAFAEL, Sfântul Mucenic GHEDEON, Sfântul SERAFIM de Sarov și degetul arătător al Sfântului Daniil Sihastru, iar în pronaos - craniul Sfântului Ierarh Ghenadie așezat într-o frumoasă raclă sculptată.



Moastele intregi ale sfantului Serafim de Sarov se afla la Diveevo, la rasarit de Moscova! A fost canonizat la Sarov!
Sa imi fie cu iertare, dar eu nu mai inteleg nimic!
Daca spui ca particele din moastele sf Serafim se afla la Putna atunci cum e posibil ca acelasi sfant sa se afle INTREG la Sarov... si ma mai framanta o intrebare...
eu credeam ca, una dintre conditiile de baza ca un om sa fie canonizat si considerat sfant este ca ramasitele sale trupesti sa se pastreze intacte...deci explicat-mi si mie va rog, cum e posibil ca in tara noastra sunt raspandite particele din sfintele moaste.. s-au descopus de la sine?? sau au fost separate de catre oameni(desi varianta a doua mi se pare ca suna a lipsa de respect sa ciopartesti trupul unui sfant)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut informatii victor_intaiul Stiri, actualitati, anunturi 6 12.03.2009 21:11:02
O adresa sau informatii despre APOCALIPSA tigerAvalo9 Generalitati 7 10.09.2008 22:14:58
Informatii necesare! alexandra28again Generalitati 3 07.04.2008 16:53:34
Informatii daniela_tantar Stiri, actualitati, anunturi 0 06.03.2008 21:04:36
Origen - informatii magdaiordache Generalitati 1 20.08.2007 05:24:05