Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2012, 22:15:38
calatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Adam si Eva

Ce varsta aveau Adam si Eva cand au fost creati?

Au fost ei oamenii perfecti pana sa intre in pacat din punct de vedere fizic si spiritual?

De ce a trebuit sa li se interzica un singur lucru: sa nu manance din pomul vietii? Trebuia sa li se puna la incercare ascultarea?

Raiul e o lume spirituala, insa ei au fost creati cu toate instinctele si nevoile pe care le avem si noi: foame, sete, nevoie de somn, instinctul de impreunare. Ei au muscat din marul din pomul vietii, sa inteleg ca raiul nu e o lume spirituala in totalitate de vreme ce au mancat si ca ar implica si anumite aspecte materiale? Sa fie lumea noastra o copie imperfecta a lumii de dincolo?

Last edited by calatorul; 01.01.2013 at 18:29:55.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2012, 22:22:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calatorul Vezi mesajul
Ce varsta aveau Adam si Eva cand au fost creati?
?!?! tu ce vârstă aveai când te-ai născut?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2012, 22:24:22
calatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
?!?! tu ce vârstă aveai când te-ai născut?
Fiecare incepem de la 1 secunda. Sa inteleg ca ei au fost creati copii mici -prunci?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2012, 23:46:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calatorul Vezi mesajul
Ce varsta aveau Adam si Eva cand au fost creati?
ce intrebare ai pus si tu! Acum nu ai vrea sa stii daca Adam era blond sau Eva bruneta? Sau ce culoare aveau ochii lor? La astfel de intrebari NU stie NIMENI. Biblia nu ofera astfel de informatii si nici NU cred ca ne-ar ajuta cu ceva
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2012, 12:56:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calatorul Vezi mesajul
Fiecare incepem de la 1 secunda. Sa inteleg ca ei au fost creati copii mici -prunci?
cine ți-a zis asta?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2012, 13:09:27
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calatorul Vezi mesajul
insa ei au fost creati cu toate instinctele si nevoile pe care le avem si noi: foame, sete, nevoie de somn, instinctul de impreunare.

eu stiu ca aceste instincte si nevoi nu erau aceleasi cu cele pe care le avem noi.de ex.,nu se impreunau asa cum se intampla dupa caderea lor in pacat,ci aceasta impreunare a aparut ca o consecinta a neascultarii lor,insa nu putem zice ca aceasta impreunare e un pacat pt. ca Domnul Hristos a ridicat nunta la rangul de Sf.Taina.

si tot din ceea ce stiu eu(dar nu stiu daca stiu bine :D),DA,Adam si Eva erau perfecti inainte de cadere,insa era o "stare" mai inalta decat aceasta,insa numai Dumnezeu stie cum era acea stare.

poate un preot sau o persoana cu studii teologice te-ar putea ajuta mai mult.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2012, 16:30:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
eu stiu ca aceste instincte si nevoi nu erau aceleasi cu cele pe care le avem noi.de ex.,nu se impreunau asa cum se intampla dupa caderea lor in pacat,ci aceasta impreunare a aparut ca o consecinta a neascultarii lor,insa nu putem zice ca aceasta impreunare e un pacat pt. ca Domnul Hristos a ridicat nunta la rangul de Sf.Taina.
Atunci, El de ce nu S-a casatorit? De ce a evitat Taina pe care Insusi a instituit-o(dupa cum sustii)?
1. Cat despre cele ce mi-ati scris, bine este pentru om sa nu se atinga de femeie.(1Cor7,1)

Ceea ce vreau sa spun e ca si ei au avut exact aceleasi instincte de care nici noi nu ne putem dezbara; noi oare n-am cadea?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.12.2012, 17:19:15
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Atunci, El de ce nu S-a casatorit? De ce a evitat Taina pe care Insusi a instituit-o(dupa cum sustii)?

Mantuitorul nu S-a casatorit pt. ca a luat firea omeneasca DAR FARA PACAT.tocmai de aceea calugaria se mai numeste si "chipul ingeresc".

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
noi oare n-am cadea?

profesorul de religie din clasele generale a spus ca DA,orice om care s-ar fi aflat in locul lui Adam si al Evei ar fi cazut.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2012, 17:50:44
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
Mantuitorul nu S-a casatorit pt. ca a luat firea omeneasca DAR FARA PACAT.tocmai de aceea calugaria se mai numeste si "chipul ingeresc".
Cum se face oare că biruința Împărăției este asemănată bucuriei ospățului nupțial?

"Să ne bucurăm și să ne veselim și să-I dăm slavă, căci a venit nunta Mielului și mireasa Lui s-a pregătit," (Apocalipsa 19:7)

Mireasa lui Hristos este Biserica, iar chipul/icoana acestei legături nupțiale mai presus de fire este căsătoria creștină! (vezi Corinteni 5:22-33)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.12.2012, 19:01:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius;
1. Cat despre cele ce mi-ati scris, bine este pentru om sa nu se atinga de femeie.(1Cor7,1)
Mantuitorul nu S-a casatorit pt. ca a luat firea omeneasca DAR FARA PACAT.tocmai de aceea calugaria se mai numeste si "chipul ingeresc".
Cu alte cuvinte, El nu a pacatuit fiindca nu s-a casatorit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adam si Eva... Thor01 Generalitati 286 03.08.2011 09:47:12
Caderea lui Adam si Eva Danut7 Generalitati 102 02.03.2011 20:57:25
Adam ,Eva si rasele Gyulia Generalitati 44 10.09.2010 02:21:51
Adam Mihai-g Din Vechiul Testament 78 08.07.2008 14:21:06