Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.12.2009, 17:30:32
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Din ce scria in unele locuri pe internet parintele Justin ar fi bolnav acum,asa ca puteti sa va rugati pentru preacuviosia sa,daca nu o faceati deja.

Nu stiu daca o fi sau nu adevarat da sa va rugati pentru preacuviosia sa,sa il miluiasca preabunul Dumnezeu nu are ce sa fie rau.
Vad mai incolo ca zice ca parintele Justin Parvu e sanatos si e bine.
Pentru cine nu stie cum se ajunge:
Pana la Targu Neamt cu trenul sau autocarul/microbuzul.
Cu trenul pana la Pascani si de acolo sunt personale pana la Targu Neamt.
Mai sunt si microbuze de la Pascani la Targu Neamt.
Din Targu Neamt sunt niste autogari una langa alta,intrebati de autogara si acolo intrebati cand pleaca prima cursa care ajunge/trece pana in/prin satul Petru Voda.
De la marginea satului mai e sa zic o ora - o ora si ceva de mers pe jos pana la Sfanta Manastire pe drum forestier,e indicator care arata spre Sfanta Manastire.

Last edited by mihailt; 23.12.2009 at 17:36:41.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.12.2009, 19:06:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin95 Vezi mesajul
ce mai stiti de parintele proclu si parintele iustin? mai traieste pr proclu? pr iustin am auzit ca a fost vizitat prin iunie de un catolic e adevarat? ca cica a cazut in ecumenism.

Si PR IUSTIN si Pr PROCLU TRAIESC! Din cate stiu PR IUSTIN este putin bolnav dar nicidecum ecumenist! Este printre putinii care apara credinta cea dreapta fara nicio retinere! Vorbe gratuite despre PR IUSTIN au fost multe si vor mai fi dar nu trebuie luate in seama! Rugaciunile parintelui ajuta mult neamul romanesc! Sa ne rugam si noi pentru sfintia sa!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.12.2009, 20:11:36
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Sa-i dea Domnul parintelui Iustin sanatate, ca sa-l mai avem langa noi.


__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.12.2009, 14:54:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se pare ca parintele Justin se simte un pic rau:
http://atitudini.com/rugaciune-pentru-parintele-justin/
Va rugati la Dumnezeu pentru dansul sa il miluiasca preabunul Dumnezeu si pe parintele si poporul roman.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.02.2010, 19:31:54
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Talking

Citat:
În prealabil postat de cosmin95 Vezi mesajul
ce mai stiti de parintele proclu si parintele iustin? mai traieste pr proclu? pr iustin am auzit ca a fost vizitat prin iunie de un catolic e adevarat? ca cica a cazut in ecumenism.
CAZUT IN EGUMENISM....egumenismul e viitorul credintei.Ce poate fi mai frumos decat oameni in rugaciune.Cum poate gandi cineva ca Dumnezeu se uita la felul in care te rogi sau in ce limba o faci?Este crasa ignoranta..sa crezi alceva.Aveti curajul sa sustineti ca ortodoxia e dreapta credinta in fata unui musulman care se roaga de 5 ori pe zi sau a altor oamenii cu inalt nivel spiritual de la alte religii?Dar in fata unui evreu ultraortodox care prefera sa moara decat sa incalce religia in care sa nascut si in care crede?Lasati talibanismul si habotnicia...ca traim in mileniul trei iar relatia cu Divinitatea trebuie pusa in alt mod.Cei care au pus bazele crestinismului erau multi semianalfabeti si credeau ca pamantul este plat sau alte parascovenii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.02.2010, 20:27:30
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
15 preoti??Wow ce frumos trebuie sa fieeeeeeeee!
Sa mergi neaparat la Petru-Voda cand vii in tara. Parintele Iustin este unul dintre mult prea putinii Sfinti Parinti ai timpului nostru; este un sfant, un martir, care a stat in inchisori si a suferit enorm, de dragul ortodoxiei de care nu s-ar fi lepadat nici mort.
Si sa treci si pe la Sihastrie, care e efectiv un colt de Rai... Nicaieri nu cred ca mi-am gasit linistea mai mult ca acolo...
Doamne Ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2010, 20:44:50
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce usor trebuie sa fie, sa sezi comod.. in fata monitorului...si sa strigam din toti bojogii..hooooooo.. ecumenistilor, habotnicilor, ereticilor, nebunilor.

Dar, daca am fi.. nu la caldurica.. ci intr-o celula racoroasa..sau intr-un pat de spital vazand soarele de 1 an doar printr-un colt de fereastra...in pustie vecin cu ursul si fata in fata cu mistretul...sau poate.. chiar cu vrasmasul zambindu-ne prieteneste...cum am mai reactiona??
Cred ca cu mult mai multa evlavie/respect fata de cei ce au trait acestea. Fie si numai pentru ce ei le-au trait, nu le-au citit!!

Parerea mea, (pe care am spus-o si cu alta ocazie) e ca, niciodata nu poti vorbi pertinent despre un om, pana nu-l cunosti personal! Daca spune x sau z despre parintele Iustin ca e batran si el de fapt e tanar?? Nu mai bine merg eu la sfintia sa ( nu e vb doar pe pr Iustin aici, l-am folosit ca exemplu) si il intreb deschis ce am de intrebat?? Mergeti fratilor si-l priviti in ochi. Atat!
Abia cand sezi fata in fata cu el, abia atunci poti spune, DA l-am cunoscut. DA, l-am simtit ca pe un habotnic sau ca pe un adevarat traitor....
fara contactul fata catre fata...totul este imaginatie.
Ori imaginatia.. nu este buna...

Last edited by eduardd; 03.02.2010 at 20:53:58.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2010, 20:50:53
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
CAZUT IN EGUMENISM....egumenismul e viitorul credintei.Ce poate fi mai frumos decat oameni in rugaciune.Cum poate gandi cineva ca Dumnezeu se uita la felul in care te rogi sau in ce limba o faci?Este crasa ignoranta..sa crezi alceva.Aveti curajul sa sustineti ca ortodoxia e dreapta credinta in fata unui musulman care se roaga de 5 ori pe zi sau a altor oamenii cu inalt nivel spiritual de la alte religii?Dar in fata unui evreu ultraortodox care prefera sa moara decat sa incalce religia in care sa nascut si in care crede?Lasati talibanismul si habotnicia...ca traim in mileniul trei iar relatia cu Divinitatea trebuie pusa in alt mod.Cei care au pus bazele crestinismului erau multi semianalfabeti si credeau ca pamantul este plat sau alte parascovenii.
1. S-or ruga ei musulmanii de 5 ori pe zi, dar ortodocsii se roaga neincetat!
2. Sf. martir Constantin Brancoveanu impreuna cu cei 7 fii au preferat sa moara decat sa-si vanda credinta; ghiceste cine i-a ucis!
3. Dumnezeu ESTE acelasi si in mileniul 1 si in mileniul 3! Dumnezeu nu este marginit de timp!
4. Nu Dumnezeu are nevoie de rugaciunile noastre, ci noi insine avem nevoie de ele pentru a ne desprinde mintea de cele trecatoare si pentru a ne gandi si la vesnicie.
5. Dumnezeu nu isi intoarce fatza spre oameni in functie de cat de "culti" sunt! El cauta la inima omului, nu la cantitatea de teorii si formule care-i zboara prin creieras!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2010, 02:47:53
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"ce mai stiti de parintele proclu si parintele iustin? mai traieste pr proclu? pr iustin am auzit ca a fost vizitat prin iunie de un catolic e adevarat? ca cica a cazut in ecumenism"

Ce mai stiti de Misu St. Popescu, ca am auzit ca vrea sa divorteze. Da' de parintele x, ati auzit ce-au zis la cafeneaua zvonurilor pravoslavnice, ca pisica lui a mancat din aceeasi farfurie cu pisica unui pastor baptist, si in plus pisica baptistului e siameza, adica din Thailanda, unde sunt budisti. Si mi-au zis ca desi l-au somat la Piscopeasca pe blog pe parintele "cuviosia ta, ortodoxia se marturiseste pana la mucenicie, trebuie sa-ti dai anatema pisica", acest parinte suspect, despre care Eleftereasca si Clucereasca au avut DREPTATE sa spuna ca avea elemente contaminate in liturghie, a refuzat, zicand ca animalele nu se pot da anatema. Ce vremuri, masher, am ajuns pe mana ecumenistilor. Deci, soro, cum va pregatiti de mucenicie, eu am vorbit cu Diaconeasca sa citim cate o catisma din psaltire dupa ce mergem la faiv o cloc la Preoteasca. Si sa-i spuneti Protopopeascai ca nu mai vorbesc cu ea, ca i-am scris pe blog "soro, tu deja esti partasa cu diavolul". Cum de ce, pai s-a dus si a CUMPARAT MANCARE DE PISICI din acelasi loc de unde-si hraneste pastorul ala baptist jivina lui spurcata. Si am auzit ca ala de tine magazinul E MASON, ca e pe blog la Dumitreasca poza cu sacii cu mancare de pisici cu o emblema ca o stea in cinci colturi, ce mai vrei soro. Asta este, ce vremuri am ajuns sa traim. Sa nu uiti sa-mi aduci aminte sa o sun pe Zitza sa-mi dea batista aia cu care s-a atins de mantia parintelui Y. Maare om, extraordinar, un sfant, soro, parol.

Last edited by inorog; 04.02.2010 at 02:51:43.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2010, 04:37:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Sa mergi neaparat la Petru-Voda cand vii in tara. Parintele Iustin este unul dintre mult prea putinii Sfinti Parinti ai timpului nostru; este un sfant, un martir, care a stat in inchisori si a suferit enorm, de dragul ortodoxiei de care nu s-ar fi lepadat nici mort.
Si sa treci si pe la Sihastrie, care e efectiv un colt de Rai... Nicaieri nu cred ca mi-am gasit linistea mai mult ca acolo...
Doamne Ajuta
Multumesc de sfat, sa dea Domnul sa ajung si eu la manastirea Petru Voda.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Parintele Iustin Parvu ClauCioc1969 Intrebari utilizatori 2 10.02.2010 14:10:10
Parintele Proclu mai primeste ? dorin75 Generalitati 3 21.08.2009 10:23:16
De la Parintele PROCLU andmih Stiri, actualitati, anunturi 6 12.11.2008 21:32:11
De la Parintele PROCLU andmih Generalitati 0 12.11.2008 12:58:12