Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 14.06.2012, 23:06:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinaZ Vezi mesajul
Nu am parasit ortodoxia din cauza oamenilo, ci petru ca nu L-am gasit pe Dumnezeu in practicile ortodoxe, in icoane, si in rugaciunile recitate. Am parasit ortodoxia pentru ca am citit Bibilia si am ajuns la concluzia ca ortodoxia face lucruri care nu le care blblia, pentru ca am realizat ca se pune mai mult accent pe traditii si nu pe Dumnezeu. Am parasit ortodoxia pentru ca nu am gasit un frate care sa-mi zica "Frate, hai sa ne rugam impreuna petru problema ta. Nici un ortodox nu m-a sustinut cand am trecut prin probleme, ci s-au uitat la mine cu ochi judecator" Cand ti-a spus ultima data fratele matale, ortodox, hai draga mea sa ne rugam, hai sa meditam la Dumnezeu, hai sa ne apropie de El impreuna, sa ne sustinem reciproc spiritual?"
Mai in fiecare trecere de la ortodoxie la np se afla drama faptului ca nu au gasit ajutor spiritual cand au avut nevoie. Insa nu este de condamnat ortodoxia in esenta ei, ci faptul ca ortodocsii nu o traiesc si ca dvs nu v-a fost facuta cunoscuta. Sunt insa unii ortodocsi care gasesc alinare si mantuire in religia lor, de aceea nu are rost sa le jigniti credinta lovindu-i in ce au mai sfant. Eu am cativa prieteni ortodocsi de la care am invatat multe, caci m-au facut sa inteleg ca mult-trambitata mea credinta e abur pe langa a lor. Si care s-au rugat pentru mine si Dumnezeu m-a binecuvantat prin ei, chiar daca sunt np. Si sunt foarte, foarte, foarte recunoscatoare lui Dumnezeu ca ii am. Incercati deci sa va detasati de amaraciunea faptului ca nu ati avut ocazia sa traiti ortodoxia si sa intelegeti ca fiecare om de pe acest forum are un suflet pretuit de Hristos si nu e frumos sa intram cu bocancii in sufletul lor.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #362  
Vechi 14.06.2012, 23:17:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mai in fiecare trecere de la ortodoxie la np se afla drama faptului ca nu au gasit ajutor spiritual cand au avut nevoie. Insa nu este de condamnat ortodoxia in esenta ei, ci faptul ca ortodocsii nu o traiesc si ca dvs nu v-a fost facuta cunoscuta. Sunt insa unii ortodocsi care gasesc alinare si mantuire in religia lor, de aceea nu are rost sa le jigniti credinta lovindu-i in ce au mai sfant. Eu am cativa prieteni ortodocsi de la care am invatat multe, caci m-au facut sa inteleg ca mult-trambitata mea credinta e abur pe langa a lor. Si care s-au rugat pentru mine si Dumnezeu m-a binecuvantat prin ei, chiar daca sunt np. Si sunt foarte, foarte, foarte recunoscatoare lui Dumnezeu ca ii am. Incercati deci sa va detasati de amaraciunea faptului ca nu ati avut ocazia sa traiti ortodoxia si sa intelegeti ca fiecare om de pe acest forum are un suflet pretuit de Hristos si nu e frumos sa intram cu bocancii in sufletul lor.
Cuvintele acestea sunt de apreciat.
  #363  
Vechi 15.06.2012, 03:06:51
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cuvintele acestea sunt de apreciat.
Subscriu. Dumnezeu să ne ajute pe toți!

Last edited by Annyta; 15.06.2012 at 08:36:59.
  #364  
Vechi 15.06.2012, 08:57:11
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
..... În sec. XIX și mai ales în sec. XX nu mai putem vorbi de analfabetism ori slabă răpândire a Scripturii în mediile creștine. În schimb putem vorbi de o mai mare responsabilitate vis a vis de Biblie și adevărurile ei atâta amar de vreme uitate ori neglijate. Deci încă un posibil răspuns la întrebarea "Pentru ce pleacă oamenii din bisericile istorice?"

Asadar , iubiti frati ortodocsi (si catolici) , sa ne bucuram , ca adventistii au avut grija de noi - sa ne arate adevarurile biblice , pe care noi le "neglijam".
(nu vreau sa fiu rautacios, dar , ma amuza faptul ca adventistii tot incearca sa atraga atentia asupra Bibliei , cu toate ca , si ei stiu ca Biserica Ortodoxa se bazeaza atat pe Biblie cat si pe Sfanta Traditie.)
  #365  
Vechi 15.06.2012, 09:04:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Nu dați cele sfinte câinilor, nici nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare și, întorcându-se, să vă sfâșie pe voi". (Matei 7,6).
  #366  
Vechi 15.06.2012, 11:30:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Asadar , iubiti frati ortodocsi (si catolici) , sa ne bucuram , ca adventistii au avut grija de noi - sa ne arate adevarurile biblice , pe care noi le "neglijam".
Nu adventiștii au avut grijă, ci Bunul Dumnezeu; iar acesta e așa cum spuneți un adevărat motiv de bucurie. Slavă Lui!

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
(nu vreau sa fiu rautacios, dar , ma amuza faptul ca adventistii tot incearca sa atraga atentia asupra Bibliei , cu toate ca , si ei stiu ca Biserica Ortodoxa se bazeaza atat pe Biblie cat si pe Sfanta Traditie.)
Nu cred că e motiv de amuzament, căci Biblia nu are nevoie de suportul tradiției pentru a a fi cu adevărat Cuvântul lui Dumnezeu.
  #367  
Vechi 15.06.2012, 11:36:25
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu adventiștii au avut grijă, ci Bunul Dumnezeu; iar acesta e așa cum spuneți un adevărat motiv de bucurie. Slavă Lui!
este Biserica adventista singura cale catre Hristos?
  #368  
Vechi 15.06.2012, 11:38:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
este Biserica adventista singura cale catre Hristos?
Biserica Creștină a parcursul de-a lungul istoriei mai multe etape. Una din ele este Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea.
  #369  
Vechi 15.06.2012, 11:45:16
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Biserica Creștină a parcursul de-a lungul istoriei mai multe etape. Una din ele este Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea.
deci, cu alte cuvinte, astazi, doar Biserica Adventista de ziua a 7-a poate fi numita pe drept "Biserica Crestina" ?
  #370  
Vechi 15.06.2012, 12:03:23
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

probabil ca va este greu sa dati un raspuns, va inteleg...

sfatul meu: reveniti in Ortodoxie, si o sa vedeti ce avantaje veti avea, in primul rand nu va mai trebui sa platiti niciun ban (acei 10% din venitul lunar, in loc sa-i dati la cult, puteti sa-i depuneti la banca intr-un depozit si dupa nici zece ani veti avea bani de masina...va puteti plimba familia intr-un Logan nou-nout! ce ziceti? adica de ce sa se plimbe pastorul Darvasan cu Loganul cand va puteti plimba dumneavoastra familia?; am dreptate?)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09