Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.10.2009, 18:25:09
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
N-am avut deloc intentia sa spun ca prin intrarea in ROCOR si tainele savirsite in acele parohii inainte, sub alti episcopi, ar fi devenit retroactiv valide. ROCORul a acceptat acele parohii in Biserica cu tot cu erezie, temporar si din motivele discutate prin folosirea larga a ikonomiei, si de aceea am subliniat ca Sfintul Sinod a socotit ca in cadrul pe care l-a creat si binecuvintat tainele aveau valabilitate. A fost o situatie exceptionala, dar nu singulara in istoria Bisericii.

Si ca sa incheiem odata aceasta discutie privind pozitia ROCORului fata de calendarul nou, iata ce spune Sf. Filaret, Intii Statator al ROCOR, la 14 aprilie 1972, in cuvintul de deschidere la prezentarea lucrarii parintelui Basil Sakkas (apartinind Adevaratei Biserici Ortodoxe a Greciei), “Chestiunea Calendarului”:

“Crestinii ortodocsi seriosi si preocupati de soarta Bisericii trebuie sa acorde atentie acestei lucrari a parintelui Basil, mai ales astazi cind modernistii discuta schimbarea pascaliei ortodoxe. Traducerea si imprimarea acestui studiu are o valoare deosebita pentru ca continutul celor 3 condamnari a calendarului Gregorian de catre consiliile pan-ortodoxe din secolul al XVI-lea si condamnarea pan-ortodoxa a modernismului in secolul trecut cu aprobarea Patriarhului Anthemus apar pentru prima data in limba engleza.

Aceste condamnari nu au fost niciodata ridicate de vreun consiliu ulterior – de aceea ele ramin si sint obligatorii pentru toti crestinii ortodocsi. Inovatia noului calendar a adus schisma in toate bisericile locale care l-au adoptat.”


In ceea ce priveste ecumenismul in bisericile cazute in erezie, probabil glumesti. Schimbarea Sfintei Traditii s-a facut prin decizii oficiale si a fost implementata de catre toate parohiile bisericilor ecumeniste. Ridicarea anatemei asupra romano-catolicilor si trecerea Papei in pomelnic s-a facut si ea cu cerneala si hirtie. Toate documentele ecumeniste semnate in cadrului Consiliului Mondial al Bisericilor si a altor intilniri pan-religioase sint acte care in marea lor parte inseamna renuntare la Ortodoxie si la care subscriu toate bisericile ecumeniste. Rugaciunile in comun se practica inclusiv in bisericile ecumeniste si in vazul lumii la sarbatori si intilniri inter-confesionale, dar si in mod programat in cadrul saptaminii ecumenice anuale. Biserica Antiohiana recunoaste oficial tainele monofizitilor de aproape 20 de ani. Oare ce altceva mai vrei? Sa ti-l arate pe Anticrist? Vine si vremea aia, nu-ti face probleme!
As vrea sa vad si eu niste referinte (oficiale, nu cine stie ce blog) din care sa reiasa ca Papa de la Roma este trecut in diptice si ca este pomenit in anumite Biserici Ortodoxe (de ex. in Patriarhia Ecumenica de Constantinopol). Stiu ca s-au ridicat anatemele, dar ca ar fi fost trecut in diptice sau ca ar fi pomenit, asta nu am mai auzit.

La fel, vreau sa vad si ceva oficial despre Biserica Antiohiana ca recunoaste tainele monofizitilor. Parca mi-ai aratat ceva, dar nu mai retin unde si cat de oficial era.

Bogdan.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 13:30:00
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 10:17:27
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00