Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2010, 15:30:52
tudormarius tudormarius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 4
Implicit Intrebare!

buna la toti...am o intrebare si as dori sa aflu un raspuns sincer, as fi bucuros daca mi-ar raspunde un preot ortodox!Am inceput sa ma vad cu o fata, ne dorim foarte mult sa fim impreuna, dar tatal ei este preot, iar eu sunt catolic!nu ma accepta decat daca trec la ortodocsi, dar sincer eu nu prea vreau si plus de asta nu vad rostul atata timp cat exista un singur Dumnezeu pentru toti si plecam dintr-o religie comuna!Problema se pune ca eu nu pot renunta la ea, si nu stiu ce sa fac!De ce se mai roaga bisericile noastre pentru unitate, daca noi oamenii nu suntem in stare sa ne acceptam?va rog sa imi raspunde-ti fara ironii!multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2010, 18:42:41
luminitarodina luminitarodina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Send a message via Skype™ to luminitarodina
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudormarius Vezi mesajul
buna la toti...am o intrebare si as dori sa aflu un raspuns sincer, as fi bucuros daca mi-ar raspunde un preot ortodox!Am inceput sa ma vad cu o fata, ne dorim foarte mult sa fim impreuna, dar tatal ei este preot, iar eu sunt catolic!nu ma accepta decat daca trec la ortodocsi, dar sincer eu nu prea vreau si plus de asta nu vad rostul atata timp cat exista un singur Dumnezeu pentru toti si plecam dintr-o religie comuna!Problema se pune ca eu nu pot renunta la ea, si nu stiu ce sa fac!De ce se mai roaga bisericile noastre pentru unitate, daca noi oamenii nu suntem in stare sa ne acceptam?va rog sa imi raspunde-ti fara ironii!multumesc anticipat!
Daca tu stii ca exista un singur Dumnezeu atunci nu ar trebui sa iti fie greu sa treci la ortodocsi, mai ales ca, asa cum spui ne tragem dintr-o religie comuna. Si apoi, daca o iubesti, poti face asta.
Pune-te in situatia ei: fiica de preot ortodox. Cat de tare si-ar rani tatal daca ar trece ea la catolicism. Si cred ca e o persoana foarte credincioasa, probabil iar fi greu. Dar o admir pentru faptul ca e toleranta: nu a respins din start ideea de a fi cu tine stiind ca esti catolic.

Cu drag.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2010, 18:55:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Un preot orotodox,normal ca iti va zice sa treci la ortodoxi.Iar unul catolic,iti va zice opusul.
Si stiu ca iti e greu sa iti tradezi religia.Cam nasoala situatie(vorbesc ca unul care a trecut prin ceva asemanator)Ea ,la fel,nu cred ca o va face.
Pe de o parte e bine sa intariti iubirea voastra,sa fie fara pacate,caci iubirea biruieste toate obstacolele,mai ales cand e secondata si de curatenie.,Cum spune apostolul Pavel:impotriva iubirii ,nu exista lege!
Pe de alta parte e bine sa incepi sa incerci sa cunosti ortodoxia,macar elementele comune,Traditia ce ne uneste,si poate te vei convinge ca este credinta care a ramas neschimbata de la Iisus incoace.
In rest,multa dragoste !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2010, 18:59:32
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitarodina Vezi mesajul
Pune-te in situatia ei: fiica de preot ortodox. Cat de tare si-ar rani tatal daca ar trece ea la catolicism.
Cu drag.
Stiu ca jumatate de forum o sa sa sara in sus, dar nu trebuie. Probabil ca tatal ei are el ambitia asta, sau poate nu te place din alte puncte de vedere, si atunci o tine pe asta ca sa nu trebuiasca sa spuna altceva. Dar in mod normal, astazi, un ortodox se poate casatori cu un catolic in biserica ortodoxa fara ca cel catolic sa treaca formal la ortodocsi. Sunt alte considerente la care trebuie sa va ganditi din punctul asta de vedere: unde veti merge la biserica impreuna, cum veti boteza copiii (si sunt sigura ca tatal preot innebuneste numai gandindu-se ca nepotii ar putea fi botezati catolic si nu ortodox...), cand veti tine Pastele, etc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2010, 19:13:22
luminitarodina luminitarodina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Send a message via Skype™ to luminitarodina
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Stiu ca jumatate de forum o sa sa sara in sus, dar nu trebuie. Probabil ca tatal ei are el ambitia asta, sau poate nu te place din alte puncte de vedere, si atunci o tine pe asta ca sa nu trebuiasca sa spuna altceva. Dar in mod normal, astazi, un ortodox se poate casatori cu un catolic in biserica ortodoxa fara ca cel catolic sa treaca formal la ortodocsi. Sunt alte considerente la care trebuie sa va ganditi din punctul asta de vedere: unde veti merge la biserica impreuna, cum veti boteza copiii (si sunt sigura ca tatal preot innebuneste numai gandindu-se ca nepotii ar putea fi botezati catolic si nu ortodox...), cand veti tine Pastele, etc.
Era doar o presupunere a mea (probabil ca gresesc). Nu stiu ce ar simti tatal fetei, pot doar sa presupun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2010, 14:18:47
tudormarius tudormarius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 4
Implicit

...eu ma gandesc ca daca tatal ei este preot este un om invatat si nu trebuie sa fie extremist, sunt de acord sa facem totul la ortodocsi(nunta, botezul copiiilor si pastele tot pe al lor il vom tine),nu imi doresc de la ea decat sa ma lase sa raman catolic, sunt un bun crestin dar daca voi trece la ortodocsi mi se pare k imi tradez religia si in sinea mea gandesc ca daca trec asa usor la o alta religie, nu inseamna prea mult pentru mine(ceea ce nu este adevarat)...eu unul nu pot sa concep ca Dumnezeu sa se opuna unei iubiri doar pentru ca unul este catolic si celalat ortodox!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.01.2010, 14:29:44
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudormarius Vezi mesajul
...eu ma gandesc ca daca tatal ei este preot este un om invatat si nu trebuie sa fie extremist, sunt de acord sa facem totul la ortodocsi(nunta, botezul copiiilor si pastele tot pe al lor il vom tine),nu imi doresc de la ea decat sa ma lase sa raman catolic, sunt un bun crestin dar daca voi trece la ortodocsi mi se pare k imi tradez religia si in sinea mea gandesc ca daca trec asa usor la o alta religie, nu inseamna prea mult pentru mine(ceea ce nu este adevarat)...eu unul nu pot sa concep ca Dumnezeu sa se opuna unei iubiri doar pentru ca unul este catolic si celalat ortodox!
Pai nu e vorba ca Dumnezeu se opune..ar trebui sa te gandesti ca e ceva putin fortat ca in cadrul unei casnicii, ambii parteneri sa tina cu dintii, fiecare de religia lui, desi afirma ca se iubesc de nu mai pot si nu pot vedea viata fara celalat...dar in acelasi timp unul sarbatoreste ceva candva, altul la alta data, cand apar copiii iar discutii, unul botezat intr-o religie, altul in alta....si practic vor tot aparea divergente inevitabil, pentru ca sunt doua directii...si nu una, asa cum ar fi de dorit in cadrul unui cuplu crestin.

Daca tu bati atat in iubirea asta, de ce nu treci totusi la ortodoxie, daca tii atat de mult la aceasta relatie..pentru ca bun crestin vei si ortodox, si vei evita aceasta tergiversare, ba cu socrul, ba cu fata...ba cu viitorul vostru, al copiilor!!!

Mie nu mi se pare normal si nu m-as fi casatorit cu cineva care ar fi spus ca ma iubeste pana la cer, dar totusi s-ar fi incapatant sa imi complice viata...mai ales stiind ca tatal meu e preot ortodox, si sunt mai multe aspecte de luat in considerare!

Incearca sa analizezi totusi cat de mult o iubesti pe prietena ta, cat de mult tii la armonia din cuplu, si din familia in care posibil vei intra...si poate ca vei alege totusi sa ramai catolic si sa te casatoresti cu o fata catolica, ca sa nu mai creezi probleme degeaba!!!!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.01.2010, 14:37:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Stiu ca jumatate de forum o sa sa sara in sus, dar nu trebuie. Probabil ca tatal ei are el ambitia asta, sau poate nu te place din alte puncte de vedere, si atunci o tine pe asta ca sa nu trebuiasca sa spuna altceva. Dar in mod normal, astazi, un ortodox se poate casatori cu un catolic in biserica ortodoxa fara ca cel catolic sa treaca formal la ortodocsi. Sunt alte considerente la care trebuie sa va ganditi din punctul asta de vedere: unde veti merge la biserica impreuna, cum veti boteza copiii (si sunt sigura ca tatal preot innebuneste numai gandindu-se ca nepotii ar putea fi botezati catolic si nu ortodox...), cand veti tine Pastele, etc.
Preotul are dreptate, si in plus ca parinte nu iti poti poti dori sa prevezi viitorul copilului tau tras hais si cea...sa fim seriosi, cei care afirma ca isi iubesc partenerul cu patima, dar nu vor sa renunte la religia lor...inseamna ca vor crea probleme si pe viitor, cel putin asta e parerea mea.

Cunosc familii in care tatal are o religie, mama alta..si unicul copil a ales religia unuia...iar eu ca mama nu m-as fi simti deloc bine sa vad asa ceva in familia mea.

Ori se casatoresc 2 oameni care de fapt nu sunt cine stie ce religiosi si au aceeasi atitudine vis a vis de religie, ori nu...pentru ca de moment ce asta e aspectul la care nu vrea sa renunte nici unul...ceva nu e in ordine si vor aparea probleme clar, pentru ca ceva scartaie si se impune/simte un compromis ( daca nu pe moment...pe viitor cu siguranta)!!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.01.2010, 16:18:25
tudormarius tudormarius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 4
Implicit

am avut ocazia sa discut cu 3 preoti orotodocsi despre aceasta problema...stiti ce mi s-a parut ciudat?fiecare preot a avut parerea lui, si probabil ca daca mai intreb 20 la sfarsit am sa am tot atatea pareri!unul mi-a zis sa fac ce cred eu mai bine, altul mi-a zis sa trec la ortodocsi iar ultimul mi-a zis ca tatal ei nu ar trebui sa vada acest lucru ca pe o problema, ca eu sunt catolic!de unde stiu eu care ii cea mai buna parere?toate vin de la preoti ortodocsi, cine gandeste cel mai bine?probabil ve-ti spune ca cel care imi zice sa trec la ortodoxism, dar eu va intreb:ceilalti doi nu gandesc bine?nu sunt la fel de crestini?dc nu au spus acelasi lucru?va multumesc anticipat si multumesc si pentru celelalte raspunsuri.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2010, 16:37:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudormarius Vezi mesajul
am avut ocazia sa discut cu 3 preoti orotodocsi despre aceasta problema...stiti ce mi s-a parut ciudat?fiecare preot a avut parerea lui, si probabil ca daca mai intreb 20 la sfarsit am sa am tot atatea pareri!unul mi-a zis sa fac ce cred eu mai bine, altul mi-a zis sa trec la ortodocsi iar ultimul mi-a zis ca tatal ei nu ar trebui sa vada acest lucru ca pe o problema, ca eu sunt catolic!de unde stiu eu care ii cea mai buna parere?toate vin de la preoti ortodocsi, cine gandeste cel mai bine?probabil ve-ti spune ca cel care imi zice sa trec la ortodoxism, dar eu va intreb:ceilalti doi nu gandesc bine?nu sunt la fel de crestini?dc nu au spus acelasi lucru?va multumesc anticipat si multumesc si pentru celelalte raspunsuri.
Hmmm...pai se muleaza pe opinia mea despre sfaturile subiective pe care le dau preotii, pentru ca practic e tot modul lor de a privi o problema...

Sfatul cel mai bun este acela care te sfatuieste sa faci ce crezi tu mai bine...nu esti de acord?

Tu de fapt stii ce ar trebui sa faci, dar te prefaci ca nu stii!!

Incearca sa analizezi lucrurile si sa gasesti singur raspunsul, chiar se merita sa ai o relatie cu cineva si sa ii creezi probleme in familie, si voua implicit in familia pe care o veti forma...o iubesti chiar atat de tare, sau nu prea...si ti se pare interesanta dilema in care va aflati???

Roaga-te la Dumnezeu sa iti lumineze mintea, si incearca sa fii sincer cu tine...si sa privesti lucrurile in perspectiva!

P.S. Eu daca as fi stiut ca intru intr-o familie de preot, si o familie de alta religie...imi vedeam de treaba si as fi incercat sa le respect linistea si armonia, fara a mai insista in numele unei iubiri fata de care nu as fi fost dispusa sa renunt la anumite aspecte!!!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde