Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 30.09.2011, 15:13:44
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu am acuzat pe nimeni. Era o afirmatie.
Dar nu eu trebuie sa dovedesc ceva, ci cel ce spune "exista".
Cand spui ca ceva "exista" trebuie sa aduci si argumente, altfel ipoteza este infirmata.
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
  #422  
Vechi 30.09.2011, 15:41:06
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

bin000:

Dupa ce citesc povestile bibliei, am dreptul de a imi forma ce parere doresc pe baza faptelor de acolo. Mie imi arata foarte clar ca personajul "Dumnezeu" care se manifesta in acea carte (colectie de povestiri) este un criminal, are tendinte sadice si incurajeaza tot soiul de comportamente brutale si nedrepte (violuri, masacre, sclavia, etc). Din moment ce discutam despre un personaj fictiv, ceea ce spun eu despre Dumnezeu nu este o acuzatie asa cum pretinzi tu, ci este parerea mea personala la care am tot dreptul. Fireste, alti oameni care citesc aceeasi carte isi pot forma opinii diferite de a mea, nu e nici o problema aici.
Insa din moment ce tu sustii ca existenta si faptele lui Dumnezeu sunt reale, atunci tu trebuie sa demonstrezi, concret, ca toti oamenii de pe Pamant (in afara de Noe si ai lui) in momentul potopului erau un "cancer" care merita extirpat. Mai mult, mai trebuie sa demonstrezi si ca "pacatul" lor infectase intreaga lume vie in asa hal incat si aceasta trebuia distrusa. Si, legat de dovezile care trebuie aduse inainte ca cineva sa fie pedepsit, unde sunt dovezile pe care le-a adus Dumnezeu ca fiecare om in viata in acel moment era super-ticalos si merita pedeapsa cu moartea? Ne-a descris undeva zeul omniscient si omnipotent faptele ingrozitoare pe care le-a comis fiecare individ in viata atunci? Pe baza caror legi si a caror proceduri a pronuntat el pedeapsa? Unde sunt analizele exacte care sa dovedeasca infectarea cu "cancer" de la oameni a tuturor celorlalte specii?
Despre Adam si Eva, ai gasit acolo o fraza care tie iti parea ca suna bine din punct de vedere crestin si ai adoptat-o. Mai studiaza, realitatea nu are nimic de-a face cu povestea din biblie cu barbatul creat din noroi si femeia din coasta lui. In orice caz, acest proces de creare al omului il poti demonstra cumva?
Dupa parerea mea, pleci de la o logica defectuoasa. Daca stiinta sau oamenii nu cunosc o anumita informatie, aceasta lipsa de cunoastere in sine nu reprezinta o dovada a existentei lui Dumnezeu. Exact la fel de bine se poate pretinde ca in acel "gol" al cunoasterii se ascunde de fapt Zeus sau Zamolxes.
Ce nu intelegi tu este ca voi, crestinii, trebuie sa dovediti existenta zeului vostru. Ateii nu au nici o obligatie sa demonstreze nimic. Voi sunteti cei care faceti o afirmatie, ateii pur si simplu nu cred in adevarul afirmatiei voastre pentru ca nu aduceti nici o dovada. Daca eu vin si-ti spun ca undeva, imaterial si in afara realitatii obiective, exista Valhalla unde traiesc Thor si restul zeitatilor nordice, ma crezi?
  #423  
Vechi 30.09.2011, 15:47:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
bin000:
Ateii nu au nici o obligatie sa demonstreze nimic.
Foarte de acord cu tine.
Da' de ce n-au frate și bunul simț să nu se mai bage-n discuție ca o bubă-n fund?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #424  
Vechi 30.09.2011, 15:51:32
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Foarte de acord cu tine.
Da' de ce n-au frate și bunul simț să nu se mai bage-n discuție ca o bubă-n fund?
Adica vrei sa spui sa va lasam linistiti in iluzia voastra?
  #425  
Vechi 30.09.2011, 16:03:31
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu am acuzat pe nimeni. Era o afirmatie.
Dar nu eu trebuie sa dovedesc ceva, ci cel ce spune "exista".
Haha! Eh,trebuie sa dovedesti si tu ceva ,ca te duce capul sa judeci niste dovezi .Pentru ca nu dam voie chiar la orice ametit sa ne invete adevarul ,suntem sceptici,alegem cu atentie pe profesorii nostrii. Din pacate tu ai venit aici sa faci pe profesorul ,dar jobul e ocupat de Hristos.In schimb avem nevoie de maturatori.
Zeflemeaua si dispretul sunt semnele clare ale fericirii interioare ateiste, pe care in bunatatea lor ,vor s-o impartaseasca si altora.
  #426  
Vechi 30.09.2011, 16:12:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Haha! Eh,trebuie sa dovedesti si tu ceva ,ca te duce capul sa judeci niste dovezi .Pentru ca nu dam voie chiar la orice ametit sa ne invete adevarul ,suntem sceptici,alegem cu atentie pe profesorii nostrii. Din pacate tu ai venit aici sa faci pe profesorul ,dar jobul e ocupat de Hristos.In schimb avem nevoie de maturatori.
Zeflemeaua si dispretul sunt semnele clare ale fericirii interioare ateiste, pe care in bunatatea lor ,vor s-o impartaseasca si altora.
de cand sunt pe acest forum nu mi s-a prezentat nici o dovada care sa stea in picioare pana la capat.
pana la urma se apeleaza tot la credinta.
  #427  
Vechi 30.09.2011, 17:25:47
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,richard_d

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Si de ce raspunsul trebuie as vina din alta parte? Tu nu esti suficienta de matura si inteligenta sa il gasesti?
am spus la modul general,fiecare trebe sa gaseasca raspunsurile corecte si depinde de fiecare ce crede ca este corect.
am intr-adevar varsta despre care se spune ca-s matur,dar partea cu inteligenta nu stiu,io sper sa am intelepciune in alegerile facute
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #428  
Vechi 30.09.2011, 17:54:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Adica vrei sa spui sa va lasam linistiti in iluzia voastra?
Da, nu cred că e bine pentru voi să plângeți la mormânt străin.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #429  
Vechi 30.09.2011, 19:55:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
bin000:

Dupa ce citesc povestile bibliei, am dreptul de a imi forma ce parere doresc pe baza faptelor de acolo. Mie imi arata foarte clar ca personajul "Dumnezeu" care se manifesta in acea carte (colectie de povestiri) este un criminal, are tendinte sadice si incurajeaza tot soiul de comportamente brutale si nedrepte (violuri, masacre, sclavia, etc). Din moment ce discutam despre un personaj fictiv, ceea ce spun eu despre Dumnezeu nu este o acuzatie asa cum pretinzi tu, ci este parerea mea personala la care am tot dreptul. Fireste, alti oameni care citesc aceeasi carte isi pot forma opinii diferite de a mea, nu e nici o problema aici.
Insa din moment ce tu sustii ca existenta si faptele lui Dumnezeu sunt reale, atunci tu trebuie sa demonstrezi, concret, ca toti oamenii de pe Pamant (in afara de Noe si ai lui) in momentul potopului erau un "cancer" care merita extirpat. Mai mult, mai trebuie sa demonstrezi si ca "pacatul" lor infectase intreaga lume vie in asa hal incat si aceasta trebuia distrusa. Si, legat de dovezile care trebuie aduse inainte ca cineva sa fie pedepsit, unde sunt dovezile pe care le-a adus Dumnezeu ca fiecare om in viata in acel moment era super-ticalos si merita pedeapsa cu moartea? Ne-a descris undeva zeul omniscient si omnipotent faptele ingrozitoare pe care le-a comis fiecare individ in viata atunci? Pe baza caror legi si a caror proceduri a pronuntat el pedeapsa? Unde sunt analizele exacte care sa dovedeasca infectarea cu "cancer" de la oameni a tuturor celorlalte specii?
Despre Adam si Eva, ai gasit acolo o fraza care tie iti parea ca suna bine din punct de vedere crestin si ai adoptat-o. Mai studiaza, realitatea nu are nimic de-a face cu povestea din biblie cu barbatul creat din noroi si femeia din coasta lui. In orice caz, acest proces de creare al omului il poti demonstra cumva?
Dupa parerea mea, pleci de la o logica defectuoasa. Daca stiinta sau oamenii nu cunosc o anumita informatie, aceasta lipsa de cunoastere in sine nu reprezinta o dovada a existentei lui Dumnezeu. Exact la fel de bine se poate pretinde ca in acel "gol" al cunoasterii se ascunde de fapt Zeus sau Zamolxes.
Ce nu intelegi tu este ca voi, crestinii, trebuie sa dovediti existenta zeului vostru. Ateii nu au nici o obligatie sa demonstreze nimic. Voi sunteti cei care faceti o afirmatie, ateii pur si simplu nu cred in adevarul afirmatiei voastre pentru ca nu aduceti nici o dovada. Daca eu vin si-ti spun ca undeva, imaterial si in afara realitatii obiective, exista Valhalla unde traiesc Thor si restul zeitatilor nordice, ma crezi?
sa inteleg ca si tu vrei acelasi lucru ca si Arghezi: " Vreau sa-l pipai si sa urlu ESTE?" Doamne ajuta!
  #430  
Vechi 01.10.2011, 14:44:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
In schimb vii cu atacuri la persoana si cu afirmatii irationale si nevalide din punct de vedere logic.
Cand o sa cresti mai mare si o sa inveti cuvantul "inferenta" o sa intelegi ce am vrut sa spun.
Numai bine!
Vad ca tu faci asta, nu mai stii ce spui? Uite si mesajele dinainte: "Tu nu esti suficienta de matura si inteligenta sa il gasesti?" "Cat tupeu sa ai sa justifici o crima?"
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 15:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45