Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.11.2011, 16:41:49
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
plus ca trebuie luat si in considerare acceptul copilului. ca poate copilul nu accepta o anumita relatie a mamei cu un alt barbat ... ce e drept, cat sunt mici, copiii pot fi putin si egoisti, si nu au o viziune clara asupra omului de langa mama lor... poate fi un om bun dar lor sa nu le placa sau poate fi un mizerabil, dar pana isi dau arama pe fata, sa le placa de el.

sunt atatia parinti , care nu isi merita acest nume, care isi abandoneaza, maltrateaza copiii, d-apoi parinti vitregi ... nu mai zic de atatea fete abuzate de tati vitregi si care ascund acest lucru de frica lor ... este foarte dificil, nici singur nu stiu daca e bine de stat, dar si cu cineva strain, poate fi mult mai rau ... trebuie foarte mare atentie, in primul rand la nevoile si cerintele copilului si apoi cele personale, ale mamei ...

PS: dar tatal copilului unde e? nu se poate obtine o impacare cu el? o revenire in familie ?
Vreau sa va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Fostul meu sot m-a lasat cu copilasul cand avea 8 luni si a plecat in strainatate dupa alta femeie, acum e tot acolo, nu prea mai stim nimic de el si nici el nu tine legatura cu copilul. Bineinteles ca primeaza intai de toate fericirea copilului meu care e un copil f reusit si credincios Slava Domnului. Dar precum ati raspuns si eu voi astepta Voia Tatalui Ceresc care stie totul si intotdeauna mi-a dat ceea ce imi este de folos. Va multumesc tuturor si Doamne Ajuta!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.11.2011, 15:24:17
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

multe chestii triste cu divorturile astea....de fapt se constata un regres al familiei....si societatea nu incurajeaza familia....legat de cei divortati....sa vb. cu duhovnicul lor cum e mai bine......ei pot da un sfat bun, noi putem da sfaturi...dar putem gresi....nu ma pronunt, daca as fi fost insurat si apoi divortat....nu m-as mai fi casatorit....as fi ales apropierea de Domnul...nu as merge la manastire...as sta singur in celibat...cu credinta in Domnul...cu copil e mai greu de luat o decizie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.08.2012, 05:39:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mi-a scapat topicul asta pana acum, cred ca munceam prea mult pe vremea aia. :)

Philalex, tu oricum nu esti in favoarea casatoriei - desi frica ta pare a fi mai mult de natura economica, din ce-am mai citit eu de la tine - deci sfaturile tale sunt din perspectiva asta pe care ai afisat-o constant pe forum.

Last edited by mirela.t; 17.08.2012 at 09:52:25.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.08.2012, 06:55:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Din pacate,relatia dintre copil si parinte vitreg se doveste a fi rodnica sau falimentara numai dupa ce familia isi intra in rolurile ei depline.
La intalniri,tatii vitregi sunt cuceritori,stau o ora doua la povesti cu copiii adoptivi,aduc carti,jucarii si prajituri si totul pare minunat.Iadul poate fi gustat dintr-o relatie directa iar momentele de criza pot dezvalui adancimea sufleteasca a oamenilor.


Totusi,daca va orientati sa va casatoriti cu un crestin am toata increderea ca fiind un om cu o perspectiva spirituala a existentei,se va purta bine cu un copil care nu este al sau.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.08.2012, 20:35:15
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Din pacate,relatia dintre copil si parinte vitreg se doveste a fi rodnica sau falimentara numai dupa ce familia isi intra in rolurile ei depline.
La intalniri,tatii vitregi sunt cuceritori,stau o ora doua la povesti cu copiii adoptivi,aduc carti,jucarii si prajituri si totul pare minunat.Iadul poate fi gustat dintr-o relatie directa iar momentele de criza pot dezvalui adancimea sufleteasca a oamenilor.


Totusi,daca va orientati sa va casatoriti cu un crestin am toata increderea ca fiind un om cu o perspectiva spirituala a existentei,se va purta bine cu un copil care nu este al sau.
Buna seara tuturor. Revin , dar sunt mult mai linistita si am multa pace in suflet desi situatia mea e una f dificila , sunt dupa 21 ani de munca in somaj, singura cu baiatul meu, dar in toata aceasta durere simt ca Dumnezeu nu ma va lasa...nu mi-e usor, dar merg inainte si gandesc ca stie Doamne-Doamne ce face...trebuie sa ne tragem pacatele , macar daca sunt marturisite, scriam acest topic atunci cand credeam ca cineva langa mine m-ar putea ajuta sa trec mai usor peste situatia aceasta...nu nu e asa , linistea si pacea sunt in noi, trebuie numai s-o scoatem la iveala.Doamne-Ajuta tuturor.
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
SoareD:Va mulumesc pentru sfaturi SoareD Generalitati 2 14.06.2009 15:46:04
sfaturi pentru suflet radup Nunta 42 03.11.2008 21:02:59
Sfaturi ale Pr. Arsenie pentru Pr. Daniil Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 11.04.2007 12:14:23
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 13:14:57