Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 14.11.2012, 08:17:37
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
1. Poti sa te si interesezi despre "dosarul" ei.
2. Poti intreba sau sa ajungi la acest subiect, dar mai pe "ocolite". Si da, va spune ea singura.
foarte bine punctat !
Reply With Quote
  #332  
Vechi 14.11.2012, 08:20:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Dar virginitatea nu te face unica.
Tocmai despre unicitate este vorba. Fiecare vrea să fie unic pentru celălalt, asta e iubirea. Și nu iubești dacă celălalt nu e unic pentru tine, de neînlocuit. De aceea e și căsătoria unică și de nedesfăcut: pentru că cei doi sunt unici și dacă se unesc unul cu celălalt o fac pentru totdeauna, și cu trupul, și cu sufletul.

Din păcate, din nou văd că se discută despre virginitate, sexualitate, lăsând deoparte sufletul. Omul e un întreg, nu trebuie să trăiască fărâmițat - senzațiile de o parte, sentimentele de alta.
Cine vrea să se căsătorească (băiat sau fată) trebuie să țină nu doar la virginitate, ci și la inima lui. Iar atunci când ți-ai dăruit inima unuia, trupul îi urmează firesc. Nu invers.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 14.11.2012, 10:47:54
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Tocmai despre unicitate este vorba. Fiecare vrea să fie unic pentru celălalt, asta e iubirea. Și nu iubești dacă celălalt nu e unic pentru tine, de neînlocuit. De aceea e și căsătoria unică și de nedesfăcut: pentru că cei doi sunt unici și dacă se unesc unul cu celălalt o fac pentru totdeauna, și cu trupul, și cu sufletul.

Din păcate, din nou văd că se discută despre virginitate, sexualitate, lăsând deoparte sufletul. Omul e un întreg, nu trebuie să trăiască fărâmițat - senzațiile de o parte, sentimentele de alta.
Cine vrea să se căsătorească (băiat sau fată) trebuie să țină nu doar la virginitate, ci și la inima lui. Iar atunci când ți-ai dăruit inima unuia, trupul îi urmează firesc. Nu invers.
Da, aveti perfecta dreptate. Si eu am aceeasi opinie. Doar ca, sunt foarte uimita, sa vad ca pe acest forum, pentru unele fete, primordiala este virginitatea si nu sufletul. Dar sunt si placut surprinsa sa vad ca barbatii sunt mult mai deschisi decat ele.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 14.11.2012, 11:02:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Doar ca, sunt foarte uimita, sa vad ca pe acest forum, pentru unele fete, primordiala este virginitatea si nu sufletul.
Eu sunt uimit să văd că pentru tine e invers. Și nu pomenești nicăieri de "ansamblu", ca să zic așa.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #335  
Vechi 14.11.2012, 11:06:00
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu sunt uimit să văd că pentru tine e invers. Și nu pomenești nicăieri de "ansamblu", ca să zic așa.
Am mai spus-o pe un alt thread care s-a inchis si am evitat a comenta pe larg subiectul acesta. Dar, ca sa fiti convinsi, eu cred cu tarie in ideea ca sufletul si mai ales virtutile ce le dobandim prin credinta, munca si rabdare, acelea conteaza cel mai mult. Virgine ne nastem toate, dar viata are un curs diferit pentru fiecare.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 14.11.2012, 11:19:00
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu sunt uimit să văd că pentru tine e invers. Și nu pomenești nicăieri de "ansamblu", ca să zic așa.

da, si eu am remarcat, cu durere in suflet, ca nici Fani71 care e profa de religie, nu exprima clar ceea ce ne invata Biserica noastra ortodoxa, ca fecioria pana la casatorie, este obligatorie pentru fiecare crestin, de orice sex (baiat sau fata).

adica situatia in care baiatul sau fata pacatuieste, dar se caieste ulterior, poate fi evitata daca fiecare primeste instruire si cunostinta inainte de perioada cand hormonii incep sa se manifeste.

Dumnezeu iarta pe pacatos, daca se caieste. Insa rolul preotilor, al profesorilor de religie, al duhovnicilor, asta este, sa nu se ajunga intr-o asemenea situatie.

adica sa nu inteleaga tinerii ca e OK daca pacatuiesc inainte de casatorie, ca Dumnezeu e bun si iarta (tinerilor, daca aveti cunostinta despre pacat, si il faceti, e greu sa obtineti iertare, spre deosebire de cei care pacatuiesc in necunostinta).
Reply With Quote
  #337  
Vechi 14.11.2012, 11:49:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Cei care discutati aici, cautati pe google Cornel Urs si vedeti ce veti gasi.
Propun sa nu ii mai raspundem. S-ar putea ca pur si simplu sa isi bata joc de noi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #338  
Vechi 14.11.2012, 11:50:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pentru cei care nu au citit discutia de pe celalalt fir, vreau totusi sa precizez ca tocmai, am spus ca fecioria ar trebui sa fie importanta si pentru fete si pentru baieti, si am denuntat anumite atitudini de tip fariseic ale unor baieti din mediile crestin orientale cu care am de-a face la scolile unde predau.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #339  
Vechi 14.11.2012, 12:37:22
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cei care discutati aici, cautati pe google Cornel Urs si vedeti ce veti gasi.
Propun sa nu ii mai raspundem. S-ar putea ca pur si simplu sa isi bata joc de noi.
Am observat si noi. Multumim de avertisment. Era de asteptat. Dupa cum am spus, niciodata nu stii cu cine stai de vorba aici.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 14.11.2012, 12:38:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Dupa cum am spus, niciodata nu stii cu cine stai de vorba aici.
Doamne cât tupeu!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19