Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 23.03.2014, 19:55:26
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

A alege o femeie in functie de cati bani sau avere are mi se pare una dintre cele mai mari prostii- doar nu te casatoresti cu banii!
Apoi cu cariera: este normal ca si femeia sa-i placa un anumit domeniu in care sa lucreze, domeniu in care sa-si doreasca sa fie priceputa, iar ca barbat daca zici ca o iubesti, atunci este logic si normal sa o sprijini si sa o incurajezi in respectiva meserie. Aici ma ghidez dupa urmatorul principiu: fiecare om trebuie sa presteze o munca cinstita, utila societatii. Asadar indiferent ca este confectionera, contabila , doctorita, etc, atata timp cat munceste cinstit nu este nici o problema.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 24.03.2014, 03:07:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelian86 Vezi mesajul
Romania va disparea motivele sunt multe, care mai care serios. As enumera cateva, casatorirea romancelor cu straini( 600.000), adica 600.000 de barbati romani nu au o sotie, ele casatorindu-se cu straini, e clar ca nu vor dorea sa se mute in Romania, sunt sanse putine.
Dezvoltarea sindromului protestant, ca sa am copii imi trebuiesc multi bani, iar pragul psihologic este de doi copii, de la 3 copii in sus creste natalitatea, intr-o familie ortodoxa practicanta adevarata, metodele contraceptive nu-i plac Domnului.
Pretentiile romanilor si romancelor la asi alege partenera si partenerului de viata, de la sa fie inalta si cu bani pana la sa fie cu o abordare frumoasa, de la sa fie inalta si slaba pana la sa fie o femeie de cariera si o mama buna, si tot asa refuzand trece timpul pe langa noi.
E adevarat ceea ce scrii, dar cu toate astea, nu sunt motive destule, nici suficient de puternice, ca Romania sa dispara. Natiunile le-a creat Dumnezeu, nu omul.
Dar daca Dumnezeu va gasi de cuviinta sa ne pedepseasca pentru pacatele noastre, atunci nu avem scapare.
Pana atunci insa, avem proorocii, care au darul sa ne incurajeze, ca sa credem in viitorul Romaniei, despre care spunea si Pr. Arsenie Boca: multi romani vor pleca, putini se vor intoarce; iar cand vor dori si ceilalti sa se intoarca nu vor mai putea, caci un cerc de foc va inconjura Romania.
Din aceste vorbe ale Pr. Arsenie Boca intelegem prima parte: ca multi vor pleca, si putini se vor intoarce. Este ceea ce se intampla acum: unii sunt cu privirea indreptata spre bunastarea pe care o ofera strainatatea; iar altii se intorc din varii motive, printre care, pentru ca unora le-au ajuns copiii ajunsi la varsta de scoala si vor sa invete in scoli romanesti.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 24.03.2014, 09:48:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
E adevarat ceea ce scrii, dar cu toate astea, nu sunt motive destule, nici suficient de puternice, ca Romania sa dispara. Natiunile le-a creat Dumnezeu, nu omul.
Dar daca Dumnezeu va gasi de cuviinta sa ne pedepseasca pentru pacatele noastre, atunci nu avem scapare.
Pana atunci insa, avem proorocii, care au darul sa ne incurajeze, ca sa credem in viitorul Romaniei, despre care spunea si Pr. Arsenie Boca: multi romani vor pleca, putini se vor intoarce; iar cand vor dori si ceilalti sa se intoarca nu vor mai putea, caci un cerc de foc va inconjura Romania.
Din aceste vorbe ale Pr. Arsenie Boca intelegem prima parte: ca multi vor pleca, si putini se vor intoarce. Este ceea ce se intampla acum: unii sunt cu privirea indreptata spre bunastarea pe care o ofera strainatatea; iar altii se intorc din varii motive, printre care, pentru ca unora le-au ajuns copiii ajunsi la varsta de scoala si vor sa invete in scoli romanesti.



Pai eu parca imi amintesc ca multi dintre ortodocsii cei mai de seama de pe forum dezbat mai ales scolirea acasa a copiilor lor,decat la scoala publica din Romania...
Deci pana la urma cum este ? :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 24.03.2014, 10:04:02
aurelian86 aurelian86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Constantza
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=-XJZF00d7UI Aici puteti vedea de ce va disparea Romania.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 24.03.2014, 13:08:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Romanul Iui Sergiu Ciocârlan România furată - Raportul comisarului european Samuel Scheib, la prima vedere, pare doar un roman. (...)
CUPRINS:

,,Iubirea de Hristos și iubirea de țară nu sunt două iubiri diferite: doar iubindu-L pe Hristos îți iubești cu adevărat țara."


http://www.cartifrumoase.ro/carte/ro...furata--i35315
Reply With Quote
  #166  
Vechi 24.03.2014, 20:53:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Bun- dar atunci chinezii, japonezii sau arabii am putea spune ca nu-si iubesc tarile lor ?
Reply With Quote
  #167  
Vechi 25.03.2014, 01:52:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
[/u][/b]


Pai eu parca imi amintesc ca multi dintre ortodocsii cei mai de seama de pe forum dezbat mai ales scolirea acasa a copiilor lor,decat la scoala publica din Romania...
Deci pana la urma cum este ? :)
Din cate stiu, s-a discutat desprte o familie a unui mare magnat din Rusia, care s-a retras in padure, ca sa scape cu viata, din cate stiu. Acestia isi instruiesc copiii acasa, lucru de inteles dealtfel.
Cum ai ajuns la concluzia ca romanii nu isi mai dau copiii la scoala si prefera sa ii scoleasca acasa? Eu tocmai am auzit de parinti cu copii, care se intorc din Italia si din alte parti acasa tocmai pentru a-i da pe micuti la scoala. Si ce are asta cu problema ridicata de mine, facand referire la Pr. Arsenie Boca, precum ca multi vor pleca, putini se vor intoarce. Iarta-ma, dar nu prea vad legatura.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 05.10.2019, 16:33:14
ro livia's Avatar
ro livia ro livia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2016
Mesaje: 8
Implicit


The Los Angeles Times
25 august 1992
12 AM

The Peninsula's most extensive definition, bordered by water on three sides and connected with a line on the fourth ( Balkans )








L’ATLAS DES CONFLITS

"L'Événement du jeudi"
(L') N° 417 du 29 octobre 1992




Last edited by ro livia; 05.10.2019 at 16:40:23.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 05.10.2019, 16:43:38
ro livia's Avatar
ro livia ro livia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2016
Mesaje: 8
Implicit





Reply With Quote
  #170  
Vechi 05.10.2019, 16:52:26
ro livia's Avatar
ro livia ro livia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2016
Mesaje: 8
Implicit

Ce spune harta si ce s-a întîmplat

Iata paralele dintre datele hartii mai sus amintite si evenimentele de pe batrînul continent, din 1990 pîna astazi:

– În 1993 Cehoslovacia a disparut de pe harta lumii si au aparut Cehia si Slovacia. Pasnic.

– Divizarea Iugoslaviei, asa cum vorbea documentul, a fost efectul unui sir de conflicte armate începînd cu 1990, cînd Germania recunoaste prima independenta Sloveniei si Croatiei. În 1991 începe razboiul dintre sîrbi si croati, iar în 1992 cel dintre sîrbi si bosniaci.

– În 1996 mafia albaneza preia controlul traficului de droguri din Balcani.

– În 1999 au loc bombardamentele NATO din Serbia.

-În februarie 2008 Kosovo îsi declara independenta fata de Serbia, cu recunoasterea UE si SUA. Este foarte posibil sa se uneasca cu Albania în urmatoarea perioada.

– În noiembrie 2007, premierul regional scotian Alex Salmond, seful Partidului National Scotian (SNP), a vorbit pentru prima oara despre un calendar de separare de Marea Britanie si a prezis ca Scotia va fi independenta peste 10 ani, respectiv în 2017.
Salmond a promis organizarea unui referendum asupra independentei Scotiei înainte de alegerile regionale din 2011.

– În noiembrie 2007, flamanzii din Belgia au aprins scînteia scindarii – deputatii flamanzi au votat o lege care vizeaza reducerea drepturilor de vot ale francofonilor. Acest lucru s-a întîmplat pentru prima oara de la independenta Belgiei, în 1830.
– În vara anului 2009, guvernul Berlusconi a fost zguduit de un scandal care a readus în actualitate ideea secesiunii dintre sudul si nordul Italiei.

– “Eliberarea” bretonilor, considerati urmasi ai celtilor veniti din insulele britanice, de sub “opresiunea franceza”, este sustinuta de Armata Revolutionara Bretona, care si-a început activitatea înca de la începutul anilor 1970. Nascuta ca o copie fidela a Armatei Republicane Irlandeze (IRA), organizatia bretona apartine aripii extremiste a miscarii nationaliste Emgann, miscare al carei obiectiv este independenta Bretaniei fata de Franta.

– În anul 2009, locuitorii din mai multe zone ale Cataloniei au participat la un referendum “simbolic” privind independenta acestei regiuni fata de Guvernul de la Madrid.

- În anul 2014 Federația Rusă a anexat Peninsula Crimeea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare