Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.08.2011, 12:16:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu mai judecați oamenii, pentru că-i judecați după voi!

Dacă are într-adevăr nevoie de acei bani, să facă orice e necesar pentru a-l obliga pe tată să se achite de datorii.
Din inchisoare tatal nu are cum plati
Crestineste nu este normal sa procedeze asa.
Cand copilul va fi mare cum se va prezenta el in lume ,ce ii va spune viitoarei sotii?
Tatal se poate schimba ,poate fi luminat de Dumnezeu sa se schimbe.
Dar o stare de fapt nu se poate schimba.
Plus ca se incarca cu un pacat ,mai mare decat daca ar da un strain in judecata ,este tatal copilului si fostul sot.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.08.2011, 12:19:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dacă nu știți ce presupune "chemarea la ordine" a unui cetățean ca să se achite de datoriile legate de pensia alimentară, nu vă aruncați repede cu închisoarea. E cale lungă până la închisoare, și se ajunge acolo doar dacă pârâtul (el sau ea) chiar e de rea credință. Oricum, până atunci, e timp de răzgândeală.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.08.2011, 12:34:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă nu știți ce presupune "chemarea la ordine" a unui cetățean ca să se achite de datoriile legate de pensia alimentară, nu vă aruncați repede cu închisoarea. E cale lungă până la închisoare, și se ajunge acolo doar dacă pârâtul (el sau ea) chiar e de rea credință. Oricum, până atunci, e timp de răzgândeală.
Din cate am inteles ,a fost amenintat cu inchisoarea si nu a reactionat.
133 lei e o suma mica totusi necesara pt.copil.
Dar simplul fapt de a-l da in judecata nu e crestinesc ,pt.ca e o ruda apropiata in primul rand.
Parintii ne sfatuiesc sa evitam procesele ,desi prorocirele spun ca "in vremurile din urma pe drumul spre biserica vor creste buruieni si se vor netezi drumurile catre tribunale"
Este evident ca diavolul e in castig cu atatea certuri.
Sunt f.multe situatii cand sotul a acceptat sa plateasca o luna ,doua apoi platile au sistat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.08.2011, 13:21:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e vorba de judecată de la început.
Vorbesc în cunoștință de cauză, cineva apropiat tocmai a trecut prin așa ceva.
Se face mai întâi o plângere penală la procuratură, într-o formă care este cât de cât standardizată (se găsesc și pe net formulare).
Plângerea ajunge la poliție care cheamă părțile să dea declarații.
Se joacă de-a șoarecele și pisica așa ceva timp, după care, dacă pârâtul chiar nu vrea să-și achite datoriile, se ajunge într-adevăr la proces. Dar repet: e timp destul să se răzgândească părțile și să meargă pe calea cea bună.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.08.2011, 13:46:11
marius.b.'s Avatar
marius.b. marius.b. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Abandonul de familie (art.305 Cod Penal)

Săvârșirea acestei fapte în oricare din variantele sale afectează relațiile de familie. Astfel de fapte sunt contrarii celui mai elementar sentiment de solidaritate și ajutor reciproc ce-și datorează membrii familiei între ei. Pericolul social pe care îl reprezintă abandonul de familie aduce atingere instituției familiei care este considerată ca o valoare socială primordială în societatea românească. Pentru aceste considerente, această infracțiune a fost incriminată și sancționată legea penala.

Abandonul de familie este fapta persoanei care, având obligația legală de întreținere față de o altă persoană o părăsește, o alungă sau o lasă fără ajutor, expunând-o unor suferințe materiale sau morale, sau care, cu rea-credință, nu-și îndeplinește obligația legală de întreținere ori nu plătește timp de două luni pensia de întreținere stabilită pe cale judecătorească.

Săvârșirea acestei fapte în oricare din variantele sale afectează relațiile de familie. Astfel de fapte sunt contrarii celui mai elementar sentiment de solidaritate și ajutor reciproc ce-și datorează membrii familiei între ei. Pericolul social pe care îl reprezintă abandonul de familie aduce atingere instituției familiei care este considerată ca o valoare socială primordială în societatea românească. Pentru aceste considerente, această infracțiune a fost incriminată și sancționată de legea penală.

Sanctiune: 6 luni – 3 ani functie de gravitatea faptei.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.08.2011, 14:08:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro,daca sotul tau nu lucreaza legal,nu cheltui banii aiurea cu avocatii (ca o sa iti ceara o gramada de bani),ca probabil nu o sa poti sa iei niciun ban de la sotul tau.
Ia gandeste-te daca avocatii iti cer 30-40 de milioane,pentru proces si ramai datoare la ei si nu castigi procesul,de unde scoti asa multi bani sa le dai?

Mai bine incearca sa vorbesti omeneste cu el.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.08.2011, 14:14:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pentru a depune plângerea asta penală nici măcar n-are nevoie de avocat.
Puțină informare pe net și se descurcă singură. Cât despre 30..40 milioane, mă faci să râd!
Dacă pârâtul nu are nici un venit, NU e scutit de la plata pensiei alimentare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.08.2011, 14:24:49
marius.b.'s Avatar
marius.b. marius.b. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pentru a depune plângerea asta penală nici măcar n-are nevoie de avocat.
Puțină informare pe net și se descurcă singură. Cât despre 30..40 milioane, mă faci să râd!
Dacă pârâtul nu are nici un venit, NU e scutit de la plata pensiei alimentare.
asa este,daca paratul nu are nici un venit si declara asta i se stabileste 25%din salariul minim pe economie drept plata a pensiei alimentare!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.08.2011, 00:11:17
EllaTheodora23 EllaTheodora23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.07.2011
Mesaje: 14
Implicit

Draga mea Andreea, eu te sfatuiesc sa incepi demersurile impotriva sotului tau! Zicea cineva mai sus ca legile divine nu se "impaca" cu legile noastre. Ei bine, din pacate, legile divine nu'ti vor pune o paine pe masa pentru copilul tau! Cel putin, eu nu am auzit de cineva care sa inmulteasca paini in zilele noastre sau sa ploua pe undeva cu mana.
Daca prin lege s'a stabilit ca sotul are de platit suma respectiva [de 130 de ron parca], inseamna ca veniturile lui ii permit sa achite aceasta suma. Pentru ca, de fapt, asa se calculeaza suma pe care un parinte trebuie sa o achite, in caz de divort.
El are o obligatie fata de copilul vostru, in fata legii. Daca nu si'a indeplinit'o, lasa legea sa il pedepseasca asa cum se cuvine. Nu se ajunge la inchisoare, stai linsitita. Unchiul meu a divortat cand verisoara mea avea vreo 4 ani si nu a platit ani de zile pensie alimentara. Cand fosta lui sotie s'a dus la tribunal l'au chemat, au vorbit omeneste cu el, i'au explicat ca poate fi sanctionat si i'au oprit in fiecare luna, din salar, o anumita suma, stabilita in instanta. Cred ca l'au pus chiar sa plateasca reatroactiv. Sunt bani care i se cuvin copilului tau. Unii useri de pe forum iti spuneau ca s'ar putea ca peste cativa ani copilul sa se intoarca impotriva ta, din cauza ca tatal lui a facut inchisoare in urma demersurilor tale. Stai linistita, ca un copil abandonat rareori are vreun interes in parintele pe care nu il vede ani de zile. In plus, s'ar putea sa fie mult mai frustrat daca are o copilarie plina de lipsuri si va sti ca tu nu ai facut nimic sa primeasca banii pe care ii merita!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.08.2011, 00:19:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
asta e problema,bani are,lucreaza fara forme legale in franta!l-am amenintat si cu partea cu puscaria,e vorba doar de rea intentie!avocatii se spune..sunt oamenii diavolului...deja mi-a explicat de mult timp ca franta are acord de extradare cu romania,adica e doar o chestiune de zile,eu nu la asta am vrut sa ajung!eu am considerat ca acei bani sunt un drept esential pe care un parinte trebuie sa-l aiba pt cresterea copilului!la conceperea lui au contribuit2?nu?daca unuia nu-i pasa...e o dilema prea mare pt mine
dreptstea e de partea ta.
dar sa bagi un om in puscarie pentru 133 lei pe luna ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Închisoarea copiilor Florin-Ionut Generalitati 6 10.01.2013 13:50:29