Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.09.2010, 20:13:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit 82 de intrebari - 82 de raspunsuri , . . .

http://viostil.moy.su/faq
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.09.2010, 21:48:59
iliana iliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2009
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Unhappy

[quote=sophia;151171]Anca:
De aceea eu ma simt mai bine si ma rog mai bine la vecernie, sau in biserica goala, cand nu este lume si nu este un ritual.
La Sf. Liturghie ma rog cand intru in biserica si mai apoi, daca mai sunt rugaciunile speciale (de Rusalii, de Sf.Vasile), impreuna cu preotul. Altfel sunt nevoita sa fiu atenta la ritualul slujbei, eu cant, deci trebuie sa ma concentrez si la asta, si nu mai am ragaz pentru rugaciunea mea personala.
Mai ma rog la sfarsit la Sf. Fecioara, la icoana Ei.[/QUOTE


Cantatul la Sf Liturghie nu e tot rugaciune ? "Doamne miluieste " sau "Da Doamne" si tot ceea ce canti in timpul slujbei nu inseamna rugaciune ? Si cum anume participi la ritual de te concentrezi atat de tare incit nu te mai poti ruga ? Sper ca nu esti dintre aceia care canta doar de dragul de canta fiindca au un glas frumos.
__________________
Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #73  
Vechi 16.09.2010, 19:27:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

[quote=iliana;288752]
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Anca:
De aceea eu ma simt mai bine si ma rog mai bine la vecernie, sau in biserica goala, cand nu este lume si nu este un ritual.
La Sf. Liturghie ma rog cand intru in biserica si mai apoi, daca mai sunt rugaciunile speciale (de Rusalii, de Sf.Vasile), impreuna cu preotul. Altfel sunt nevoita sa fiu atenta la ritualul slujbei, eu cant, deci trebuie sa ma concentrez si la asta, si nu mai am ragaz pentru rugaciunea mea personala.
Mai ma rog la sfarsit la Sf. Fecioara, la icoana Ei.[/QUOTE


Cantatul la Sf Liturghie nu e tot rugaciune ? "Doamne miluieste " sau "Da Doamne" si tot ceea ce canti in timpul slujbei nu inseamna rugaciune ? Si cum anume participi la ritual de te concentrezi atat de tare incit nu te mai poti ruga ? Sper ca nu esti dintre aceia care canta doar de dragul de canta fiindca au un glas frumos.
Nu, cantatul nu este acelasi lucru cu rugaciunea. Ma surprinde ca lumea nu face diferenta.
1. Cantarile nu mi se par rugaciuni (continutul). Imi doresc rugaciuni concrete si nu ectenii. Muzica ia din profunzimea cantarii...
2. La cantari (strana si preotul) trebui sa se concentreze si asupra altor lucruri: voce, sincronizare cu ceilalti etc. Plus ca nu poti ramane la rugaciunea ta, pe care ai vrea s-o spui, ci trebuie sa urmaresti mersul slujbei, sa dai raspunsurile, sa incepi cantarea urmatoare.
Rugaciunea este rugaciune si cantatul este cantat.
Si nu e vorba de a canta de dragul de a canta, pentru ca ai voce frumoasa. Strana (si preotul la randul lui) au menirea de a face/tine slujba pentru altii mai ales si mai apoi pentru sine.
Daca ar fi sa cante toti din biserica, ar mai fi altfel, dar altfel noi suntem "artistii" si ceilalti publicul, care asista la slujba si ne asculta si pe noi.
Eu asa gandesc.
Si apoi si preotul are si ceva de cantat, dar are si rugaciuni de spus.
Spuneam de vecernie:
Acolo se citeste de obicei un acatist al Sf. Maria, sau al sfantului zilei. Deci rugaciune in toata regula. Si altceva nu mai este in ritual (iesit cu daruri, euharistie, proscomidie, multe cantari). Sunt numai 3-4 cantari seara.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.09.2010, 19:57:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Spuneam de vecernie:
Acolo se citeste de obicei un acatist al Sf. Maria, sau al sfantului zilei. Deci rugaciune in toata regula.
Bine ai revenit Sofia ! Facand o paranteza , observ cu intristare ca foarte putina lume vine in cursul saptamanii la Acatiste si la Vecernie ! Invitatie :Maine la ora 17;00 Acatist si sambata la ora 17:00 Vecernie la Biserica Sf. Mare Mucenic Mercurie ! De erai mai aproape erai invitata mea , Sofia draga !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.09.2010, 20:20:50
iliana iliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2009
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

[quote=sophia;288988]
Citat:
În prealabil postat de iliana Vezi mesajul

Nu, cantatul nu este acelasi lucru cu rugaciunea. Ma surprinde ca lumea nu face diferenta.
1. Cantarile nu mi se par rugaciuni (continutul). Imi doresc rugaciuni concrete si nu ectenii. Muzica ia din profunzimea cantarii...
2. La cantari (strana si preotul) trebui sa se concentreze si asupra altor lucruri: voce, sincronizare cu ceilalti etc. Plus ca nu poti ramane la rugaciunea ta, pe care ai vrea s-o spui, ci trebuie sa urmaresti mersul slujbei, sa dai raspunsurile, sa incepi cantarea urmatoare.
Rugaciunea este rugaciune si cantatul este cantat.
Si nu e vorba de a canta de dragul de a canta, pentru ca ai voce frumoasa. Strana (si preotul la randul lui) au menirea de a face/tine slujba pentru altii mai ales si mai apoi pentru sine.
Daca ar fi sa cante toti din biserica, ar mai fi altfel, dar altfel noi suntem "artistii" si ceilalti publicul, care asista la slujba si ne asculta si pe noi.
Eu asa gandesc.
Si apoi si preotul are si ceva de cantat, dar are si rugaciuni de spus.
Spuneam de vecernie:
Acolo se citeste de obicei un acatist al Sf. Maria, sau al sfantului zilei. Deci rugaciune in toata regula. Si altceva nu mai este in ritual (iesit cu daruri, euharistie, proscomidie, multe cantari). Sunt numai 3-4 cantari seara.
Nu vreau sa te supar sau sa te contrazic.Eu am o gandire mai simpla,cred ca Dumnezeu imi stie toate necazurile, grijile,neputintele si dorintele mele. Nu e nevoie sa-I spun eu Lui Dumnezeu ce sa faca pentru mine. Cand zic Doamne miluieste eu cer ajutor ,cer sa-mi ierte greselile facute, pentru mine inseamna rugaciune.
__________________
Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #76  
Vechi 21.09.2010, 20:33:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit De folos

http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 21.09.2010, 21:06:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa dea Dumnezeu sa ne numaram printre cei carora Dumnezeu le va sterge lacrimile la vremea vremii! Doamne ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 21.09.2010, 21:37:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sa dea Dumnezeu sa ne numaram printre cei carora Dumnezeu le va sterge lacrimile la vremea vremii! Doamne ajuta!
Asta SPERANTA nicicand sa nu piara ! NADEJDE ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.10.2010, 18:25:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cum trebuie interpretata sau inteleasa Sfanta Scriptura ?

http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?p=119
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul adultilor in BOR etbag Generalitati 2 21.09.2011 17:13:49
Educatia in declin lugrez Generalitati 25 08.03.2011 08:39:10
Educatia parintilor cozia Generalitati 6 11.08.2009 19:15:15
Erori in educatia religioasa iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 62 16.07.2008 14:22:28
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 14:15:37