Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2011, 14:49:54
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Nu ar fi mai bine daca...

Nu ar fi mai bine daca Biserica Ortodoxa Romana s-ar autofinanta, si-ar pune activele la lucru si nu ar mai avea nici o treaba cu bugetul acestei tari? De ce intreb asta? Pentru ca acolo unde lucrez vin in contact cu unele realitati ale BOR. Stiu ca preotii nu-si primesc salariul (chestia cu 60%,80% de la stat din care ei isi platesc asigurarile sociale si practic isi iau salariu din venituri proprii daca le au), stiu ca episcopia pune presiune pe autoritatile locale pentru fonduri iar acestea sunt suparate ca ea (episcopia) nu face nimic pentru atragerea lor (proiecte europene), stiu ca pe aici s-a recomandat preotilor sa se apuce de munca pentru a nu se mai plange de lipsuri si prin urmare destui se implica in agricultura, zootehnie, apicultura, turism, constructii etc.(cei mai descurcareti) sau au un job (fiecare cum poate). Nimeni pe aici nu are nimic impotriva preotilor care muncesc si am remarcat ca sunt chiar foarte buni administratori. Mai scriam intr-un post de duhovnicul meu care a pus un sat intreg pe roate incat spiritul sau de investitor s-a dovedit de fapt o binecuvantare. Tinand cont de toate acestea de ce BOR nu se rupe de stat si se pune pe treaba? Ar avea bani pentru salariile preotilor, asezaminte sociale,scoli, gradinite, activitati filantropice, misionare, culturale. Ar fi mai de folos tarii daca ar produce, ar aduce Ea bani la buget, ar crea locuri de munca. Poate si-ar permite cu timpul o institutie financiara care ar echilibra situatia pe piata bancara. Daca preotii sunt atat de buni administratori (din partea mea bravo lor) de ce nu ar face-o la un nivel macro?
Mai mult ca sigur luarea intr-o astfel de directie ar crea niste tulburari la inceput dar beneficiile pe termen lung ar face sa merite. Ar fi un factor de echilibru.

Ca un fapt divers vorbeam cu o colega week-endul asta care lucreaza la un institut de sondaje si-mi povestea ca anual au un sondaj cu increderea in institutii. Au facut un experiment si L-au adaugat la institutiile enumerate pe Dumnezeu. Stiti ca Biserica iesea mereu cu incredere maxima din partea cetatenilor. Aparand Dumnezeu pe chestionar repondentii si-au aratat increderea in El in defavoarea Bisericii care a scazut dramatic in sondaj. E un aspect care da enorm de gandit!
  #2  
Vechi 18.05.2011, 14:56:09
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Ar fi foarte bine pentru toata lumea daca n-ar mai suge de la tata statului, dar nu se va intampla prea curand ce speri tu. Banii de la stat vin aproape pe degeaba in momentul de fata si din perspectiva BOR nu exista nici un motiv serios pentru care sa renunte la ei.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #3  
Vechi 18.05.2011, 15:04:07
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai dreptate. Sunt foarte curios care este parerea preotilor de aici de pe forum. Cei pe care-i cunosc, putini ce-i drept, sunt de acord cu ce am scris. Ar fi un dus rece, o criza dar lucrurile s-ar misca bine cu timpul.
  #4  
Vechi 18.05.2011, 15:23:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Adică să se transforme în BOR S.R.L.? Sau S.A.?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #5  
Vechi 18.05.2011, 16:15:32
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liviu33 Vezi mesajul
nu ar fi mai bine daca biserica ortodoxa romana s-ar autofinanta, si-ar pune activele la lucru si nu ar mai avea nici o treaba cu bugetul acestei tari? De ce intreb asta? Pentru ca acolo unde lucrez vin in contact cu unele realitati ale bor. Stiu ca preotii nu-si primesc salariul (chestia cu 60%,80% de la stat din care ei isi platesc asigurarile sociale si practic isi iau salariu din venituri proprii daca le au), stiu ca episcopia pune presiune pe autoritatile locale pentru fonduri iar acestea sunt suparate ca ea (episcopia) nu face nimic pentru atragerea lor (proiecte europene), stiu ca pe aici s-a recomandat preotilor sa se apuce de munca pentru a nu se mai plange de lipsuri si prin urmare destui se implica in agricultura, zootehnie, apicultura, turism, constructii etc.(cei mai descurcareti) sau au un job (fiecare cum poate). Nimeni pe aici nu are nimic impotriva preotilor care muncesc si am remarcat ca sunt chiar foarte buni administratori. Mai scriam intr-un post de duhovnicul meu care a pus un sat intreg pe roate incat spiritul sau de investitor s-a dovedit de fapt o binecuvantare. Tinand cont de toate acestea de ce bor nu se rupe de stat si se pune pe treaba? Ar avea bani pentru salariile preotilor, asezaminte sociale,scoli, gradinite, activitati filantropice, misionare, culturale. Ar fi mai de folos tarii daca ar produce, ar aduce ea bani la buget, ar crea locuri de munca. Poate si-ar permite cu timpul o institutie financiara care ar echilibra situatia pe piata bancara. Daca preotii sunt atat de buni administratori (din partea mea bravo lor) de ce nu ar face-o la un nivel macro?
Mai mult ca sigur luarea intr-o astfel de directie ar crea niste tulburari la inceput dar beneficiile pe termen lung ar face sa merite. Ar fi un factor de echilibru.

Ca un fapt divers vorbeam cu o colega week-endul asta care lucreaza la un institut de sondaje si-mi povestea ca anual au un sondaj cu increderea in institutii. Au facut un experiment si l-au adaugat la institutiile enumerate pe dumnezeu. Stiti ca biserica iesea mereu cu incredere maxima din partea cetatenilor. Aparand dumnezeu pe chestionar repondentii si-au aratat increderea in el in defavoarea bisericii care a scazut dramatic in sondaj. E un aspect care da enorm de gandit!
incredibil !
  #6  
Vechi 18.05.2011, 17:17:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Există un buget pentru culte. Ridicol de mic, dar există. Din acest buget, cultele sunt finanțate. Prost finanțate, subfinanțate, dar finanțate totuși.

Nu sunteți de acord cu principiul existent ? OK, se poate schimba. Se poate ca BOR să nu mai primească bani de la stat. Dar, în acest caz, statul nu ar trebui să-i restituie BOR proprietățile pe care i le-a furat, promițându-i că preoții ei vor fi plătiți de stat ? Eu propun să înceapă restituirile cu alea 100 de mii de hectare de păduri din munții Bucovinei. Ar putea continua, foarte bine, cu parcul Carol din București, pe care statul l-a "împrumutat" de la Biserică în 1906, în vederea Expozițiunii Generale, după care a uitat să-l mai dea înapoi. Culmea e că primul amplasament propus al Catedralei Mântuirii Neamului a fost în Parcul Carol, în locul mausoleului roșu. A sărit de șapte coți "societatea civilă": "afară cu Biserica din parcurile noastre !". Care "ale noastre", că sunt, de drept, ale Bisericii. La fel ca "munții noștri" din Bucovina.

Asta, ca să mă limitez la bunurile de valoare uriașă de care a fost deposedată doar BOR și să nu mai amintesc de jaful la care a fost supusă Biserica Catolică, lăsată fără așezăminte, fără mănăstiri, fără case parohiale, orfelinate, spitale (construite de ea), fără nimic.

Și acuma, veniți și spuneți să le taie statul preoților și alea 10 milioane pe lună ? Găsiți că e normal ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #7  
Vechi 18.05.2011, 18:45:12
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Frate, nu ar fi mai bine daca ne-am vedea de propria mantuire? Si daca te deranjeaza asta roaga-te Domnului!
  #8  
Vechi 18.05.2011, 19:32:24
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

@Mihnea Dragomir: mai bine sa fie restituite niste proprietati, care au o valoare fixa, decat sa fie platite salariile preotimii cu bani de la stat pe o perioada nedeterminata.

Daca vorbim de secularizarea lui Cuza, nu cred ca se poate pune problema restituirii acelor proprietati. Despre restul cred ca se poate discuta, in functie de ce actele si promisiunile legale s-au facut si, probabil, in functie de ce parere are justitia.

Oricum, daca statul s-a comportat abuziv in relatia cu Biserica, aceasta de ce nu s-a adresat instantelor? Sau cat primeste bani pe degeaba toate-s bune si frumoase?

Oricat de urate ar fi o consecintele unei rupturi dintre stat si biserica - personal gasesc ideea sublima - ruptura e mai necesara ca niciodata.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #9  
Vechi 18.05.2011, 20:42:32
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Nu ar fi mai bine daca Biserica Ortodoxa Romana s-ar autofinanta, si-ar pune activele la lucru si nu ar mai avea nici o treaba cu bugetul acestei tari? De ce intreb asta? Pentru ca acolo unde lucrez vin in contact cu unele realitati ale BOR. Stiu ca preotii nu-si primesc salariul (chestia cu 60%,80% de la stat din care ei isi platesc asigurarile sociale si practic isi iau salariu din venituri proprii daca le au), stiu ca episcopia pune presiune pe autoritatile locale pentru fonduri iar acestea sunt suparate ca ea (episcopia) nu face nimic pentru atragerea lor (proiecte europene), stiu ca pe aici s-a recomandat preotilor sa se apuce de munca pentru a nu se mai plange de lipsuri si prin urmare destui se implica in agricultura, zootehnie, apicultura, turism, constructii etc.(cei mai descurcareti) sau au un job (fiecare cum poate). Nimeni pe aici nu are nimic impotriva preotilor care muncesc si am remarcat ca sunt chiar foarte buni administratori. Mai scriam intr-un post de duhovnicul meu care a pus un sat intreg pe roate incat spiritul sau de investitor s-a dovedit de fapt o binecuvantare. Tinand cont de toate acestea de ce BOR nu se rupe de stat si se pune pe treaba? Ar avea bani pentru salariile preotilor, asezaminte sociale,scoli, gradinite, activitati filantropice, misionare, culturale. Ar fi mai de folos tarii daca ar produce, ar aduce Ea bani la buget, ar crea locuri de munca. Poate si-ar permite cu timpul o institutie financiara care ar echilibra situatia pe piata bancara. Daca preotii sunt atat de buni administratori (din partea mea bravo lor) de ce nu ar face-o la un nivel macro?
Mai mult ca sigur luarea intr-o astfel de directie ar crea niste tulburari la inceput dar beneficiile pe termen lung ar face sa merite. Ar fi un factor de echilibru.

Ca un fapt divers vorbeam cu o colega week-endul asta care lucreaza la un institut de sondaje si-mi povestea ca anual au un sondaj cu increderea in institutii. Au facut un experiment si L-au adaugat la institutiile enumerate pe Dumnezeu. Stiti ca Biserica iesea mereu cu incredere maxima din partea cetatenilor. Aparand Dumnezeu pe chestionar repondentii si-au aratat increderea in El in defavoarea Bisericii care a scazut dramatic in sondaj. E un aspect care da enorm de gandit!
mai intra pe saitul guvernului poate te asculta portarul.
  #10  
Vechi 18.05.2011, 20:57:29
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow @horatiu

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
@Mihnea Dragomir: mai bine sa fie restituite niste proprietati, care au o valoare fixa, decat sa fie platite salariile preotimii cu bani de la stat pe o perioada nedeterminata.

Daca vorbim de secularizarea lui Cuza, nu cred ca se poate pune problema restituirii acelor proprietati. Despre restul cred ca se poate discuta, in functie de ce actele si promisiunile legale s-au facut si, probabil, in functie de ce parere are justitia.

Oricum, daca statul s-a comportat abuziv in relatia cu Biserica, aceasta de ce nu s-a adresat instantelor? Sau cat primeste bani pe degeaba toate-s bune si frumoase?

Oricat de urate ar fi o consecintele unei rupturi dintre stat si biserica - personal gasesc ideea sublima - ruptura e mai necesara ca niciodata.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++

Subscriu idei de rupere a BOR de TILHARUL STAT si de cei car trag foloase dupa urma acestei trairi de concubinaj
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11
Cum e mai bine? Thheo Generalitati 9 20.11.2008 21:27:35
e bine? mina94 Generalitati 5 23.09.2008 16:20:47
e bine ? dulcineea Secte si culte 3 03.12.2007 14:58:02