Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.05.2007, 20:55:14
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Mirean,eu chiar am initiat acest topic pt.discutii libere si nu pt.atacuri la persoana,dupa cum gresit ai inteles???,daca ai inteles asa ceva,te-ai inselat foarte mult.;)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.05.2007, 21:00:12
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Mirean,eu chiar am initiat acest topic pt.discutii libere si nu pt.atacuri la persoana,dupa cum gresit ai inteles???,daca ai inteles asa ceva,te-ai inselat foarte mult.;)
Se vede clar: ma-am adresat furumistului "Sylvie"! Nu te-am acuzat de nimic, am spus, indirect, ca Sylvie da alt curs discutiei.

Poti vedea mai jos la ce afirma re apartinand "Sylvie" fac referire.

De astfel postarea incepe cu "Sylvie,....." :D

Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.05.2007, 21:22:23
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Mirean,sa o lasam pe Sebastiana,si sa vorbim despre ceea ce faci tu mereu,adica ma invinovatesti de NEASCULTARE DE IERARHI.
Eu asta vreau,sa discutam frumos,sa ne spunem parerile personale,sa judecam corect lucrurile,in concluzie sa invatam ceva bun.Tu nu esti de acord?Eu am facut o simpla gluma,vazand cum fugi cand iti dau voie de fapt sa discutam de problema mea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2007, 21:41:27
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Dar vad ca tot ti-e frica...???si ma intreb,DE CINE...:)?
Pt. ca nu am prea mult timp la dispozitie,iti ofer sansa de a judeca lucrurile singur si a lasa si pe altii sa comenteze acest caz.
Sa spunem ca am avut de ales intre ascultarea de un Ierarh, si ascultarea Duhovnicului meu(f.induhovnicit,in care aveam incredere).Eu ce am facut...??? ?Am ales ascultarea de Ierarh.Crezi ca am pierdut ceva?Iti spun eu,L-AM PIERDUT PE DUHOVNICUL MEU...???.
Dar ce castig aveam daca il ascultam pe Duhovnic?ACUM ERAM LA MANASTIRE!ERAM MAICA!
Poate o sa-mi spui ca nu el a fost de vina daca nu m-am mai intors cand mi s-a spus sa plec si iti dau dreptate.Dar primul pas spre pacate l-am facut...???.
Asta a fost.Va las sa comentati.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2007, 22:38:22
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Dar vad ca tot ti-e frica...???si ma intreb,DE CINE...:)?
Pt. ca nu am prea mult timp la dispozitie,iti ofer sansa de a judeca lucrurile singur si a lasa si pe altii sa comenteze acest caz.
Sa spunem ca am avut de ales intre ascultarea de un Ierarh, si ascultarea Duhovnicului meu(f.induhovnicit,in care aveam incredere).Eu ce am facut...??? ?Am ales ascultarea de Ierarh.Crezi ca am pierdut ceva?Iti spun eu,L-AM PIERDUT PE DUHOVNICUL MEU...???.
Dar ce castig aveam daca il ascultam pe Duhovnic?ACUM ERAM LA MANASTIRE!ERAM MAICA!
Poate o sa-mi spui ca nu el a fost de vina daca nu m-am mai intors cand mi s-a spus sa plec si iti dau dreptate.Dar primul pas spre pacate l-am facut...???.
Asta a fost.Va las sa comentati.
Nu prea am inteles ce s-a intamplat... Oricum calugaria este o alegere personala, nu tine nici de duhovnic nici de ierarh... Daca nu ai stiut sa faci alegeri asuma-ti!

Cat despre discutiile despre neascultare am discutat la topicul "Tanacu". Nu mai am ce sa iti spun...am spus acolo ce aveam de spus.

Oricum...mai explica o data care e faza cu calugaria? Cine nu te-a lasat sa te calugaresti?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.05.2007, 23:08:32
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

cred ca f putini suntem pusi in astfel de situatii, in a alege intre a asculta de duhovnic sau de ierarh. In cazul Tanacu unii duhovnici/ preoti care il considera nevinovat pe parinte au criticat nu numai decizia Sf Sinod si atitudinea BOR in acest caz dar au incercat chiar sa descrediteze ierarhii (spre ex s-a spus ca unii dintre ei sunt masoni, ca de fapt sunt ecumenisti si deci eretici si astfel deciziile lor ar putea fi criticate etc)

In ceea ce priveste deciziile personale cred ca f multi crestini au fost in situatia de a nu face ascultare de duhovnic.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.05.2007, 23:11:54
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Mirean,eram la Manastire ca sora si era vorba de o ascultare care "se batea cap in cap" cu alta,cum se mai intampla la Manastire de obste.
Si ca sa fiu mai clara,unul imi zicea sa ies(pt.un motiv minor),iar altul sa nu ies.
Te rog sa nu ma mai ispitesti sa detaliez,pt. ca poti judeca si singur atata vreme cat este vorba de DUHOVNICUL MEU.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.05.2007, 23:14:57
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
cred ca f putini suntem pusi in astfel de situatii, in a alege intre a asculta de duhovnic sau de ierarh. In cazul Tanacu unii duhovnici/ preoti care il considera nevinovat pe parinte au criticat nu numai decizia Sf Sinod si atitudinea BOR in acest caz dar au incercat chiar sa descrediteze ierarhii (spre ex s-a spus ca unii dintre ei sunt masoni, ca de fapt sunt ecumenisti si deci eretici si astfel deciziile lor ar putea fi criticate etc)

In ceea ce priveste deciziile personale cred ca f multi crestini au fost in situatia de a nu face ascultare de duhovnic.
S-a profitat de cazul Tanacu pentru ca multi ierarhi sa isi "faca cartile" (atentie, cacofonie cu valoare stilistica!) in vederea ocuparii scaunului patriarhal. Iar in lupta asta arunca tot felul de "arme", scindeaza Biserica, manipuleaza oameni, contesta decizii...

Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.05.2007, 23:18:19
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Mirean,eram la Manastire ca sora si era vorba de o ascultare care "se batea cap in cap" cu alta,cum se mai intampla la Manastire de obste.
Si ca sa fiu mai clara,unul imi zicea sa ies(pt.un motiv minor),iar altul sa nu ies.
Te rog sa nu ma mai ispitesti sa detaliez,pt. ca poti judeca si singur atata vreme cat este vorba de DUHOVNICUL MEU.
Sylvie...cum am mai pus calugaria este optiune personala. poate asa lucreza cu Dumnezeu cu tine. Fara suparare, din ce postezi, cred ca trebuie sa te mai "coci" putin.

Ce este important este ca ai iesit. Intrebarea este: Iti doresti sa te intorci?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.05.2007, 23:34:16
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Cunosc un caz despre o sora de Manastire,nu dau numele nici surorii,nici Manastirii, in care de foarte multe ori se afla in situatia de a face doua ascultari opuse si, totodata,in acelasi timp.Aceste ascultari contrastau asa de mult,incat ajungeau sa fie chiar extreme in f.multe situatii.Aceasta persoana era numita aproape zilnic nebuna si proasta iar ea,cunoscandu-si adevarata valoare,si stiind capacitatea ei intelectuala,a trecut cu ajutorul Lui Dumnezeu peste toate ispitele si incercarile,rugandu-se,cerandu-si iertare sincera de la toti din Manastire,a dat la Facultatea de Teologie si a fost admisa a doua dintre toti candidatii.Concluzia mea este:aveti mai multa incredere in Dumnezeu si in voi insiva/inseva,caci nimic nu este imposibil sub cerul albastru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lenea ne indeparteaza de Dumnezeu ( din invataturile Sf. Parinti ) cristiboss56 Pocainta 74 12.05.2014 21:50:21
Ascultarea de parinti tatolivia Intrebari utilizatori 6 16.06.2012 02:43:42
Din invataturile Sfintilor Parinti despre cum se deosebim vedeniile. camiann Generalitati 2 03.02.2009 15:17:44
Din Viata si Invataturile Sfantului Ierarh Nifon mirelat Generalitati 1 22.12.2006 04:34:34