Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.10.2007, 21:18:20
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

toata lumea face si fapte bune,dar nu stam sa le contabilizam,daca si un pahar cu apa oferit unui om insetat este milostenie si un acatist este milostenie va dati seama ce multi oameni s-ar mantui(dragoste si fapte bune,nu?)..dar din pacate exista si faptele nostre rele care sunt mult mai multe(pe care le facem chiar si involuntar),pe acestea sa le amintim asa ca o cainta publica ca o umilire publica,oare cati dintre noi putem face asta?marturisesc ca eu nu(sau nu in intregime..exista lucruri de care dracul ma face sa ma rusinez si ma impiedica in acest fel sa spun ca le-am facut),..Pe cati dintre prietenii nostrii ii auzim caindu-se ca au gresit ,majoritattea oamenilor cauta sa se puna intr-o lumina buna,sa spuna numai ce le-ar place sa auda despre ei..haideti daca tot spuseram toti la ce suntem "tari" sa spunem si la ce suntem slabi...cat am ranit cu vorbele cu faptele noastre..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.10.2007, 21:25:03
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

eu am un prost obicei fiindca imi place mult meseria mea sa ma laud cu acest aspect,sa le dau colegelor mele peste nas(mai ales celor care se lauda cu grade didactice cu experienta de 20 de ani in inv.)caut sa le demonstrez mereu ca sunt "obosite" si ca de fapt nu au invatat nimic din munca lor cu copiii(fireste de mulkte ori ma insel)dar mandria mea (ambitia)este atat de mare incat o duc pana la limita..ajungand sa le jignesc,imi afisez lucrarile ostentativ pe toti peretii sa le fac in ciuda ca ale mele-s mai frumoase,mi-am impopotonat clasa numai pentru a primi elogiile directoarei si a le pune pe ele intr-o lumina mai putin placuta...si cate si mai cate..sunt o LAUDAROASAN SI CAUT SA MA TRATEZ!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.10.2007, 21:31:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
eu am un prost obicei fiindca imi place mult meseria mea sa ma laud cu acest aspect,sa le dau colegelor mele peste nas(mai ales celor care se lauda cu grade didactice cu experienta de 20 de ani in inv.)caut sa le demonstrez mereu ca sunt "obosite" si ca de fapt nu au invatat nimic din munca lor cu copiii(fireste de mulkte ori ma insel)dar mandria mea (ambitia)este atat de mare incat o duc pana la limita..ajungand sa le jignesc,imi afisez lucrarile ostentativ pe toti peretii sa le fac in ciuda ca ale mele-s mai frumoase,mi-am impopotonat clasa numai pentru a primi elogiile directoarei si a le pune pe ele intr-o lumina mai putin placuta...si cate si mai cate..sunt o LAUDAROASAN SI CAUT SA MA TRATEZ!
Vindecare rapida ! Sa ne dai si noua tratamentul pe care-l urmezi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.10.2007, 23:06:43
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

dar tu urmezi vreunul sau nu e nevoie esti vindecat de toate relele?:)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.10.2007, 13:11:42
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

sunt intru totul de acord cu faptul ca nu se spune milosteniile,dar am observat un lucru si mi s-a intamplat de mai multe ori de cate ori dau ,primesc inapoi mai mult de cat am dat ,Domnul nu uita milosteniile noastre.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.10.2007, 13:16:24
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Mi-am daruit foarte repede inima , orcui cu care mai mult sau mai putin, am lucrat, m-am cunoscut intrun fel sau altul. Unii considera o greseala, o copilarie acest lucru, sau mai stiu eu ce. Ma daruiesc foarte repede, ma atasez din toate punctele de vedere, asta poate si din faptul ca am fost singur la parinti, dorind din tot sufletul sa am o sora sau un frate, dar n-a fost sa fie si atunci undeva in sinea mea se naste o afectiune rapida fata de cei din jur. Poate vi se pare o copilarie, dar asta este purul adevar. Ma daruiesc deci sincer si extrem de repede, fapt ce mi-a dat si multe deziluzii, palme nevinovate la bunatatea mea, ducandu-ma ca un paradox, spre ura si neancredere. Ura am invins-o prin credinta , dar neancrederea persista de multe ori poate fara nici un motiv intemeiat. Financiar, pur financiar ajut de cate ori pot batranii si cei in suferinta fizica. Dar cel mai important cred este sa ne daruim din credinta noastra , sa facem cunoscuta dragostea de Dumnezeu , oriunde si oricand acolo unde acest dar al nostru este asteptat si bine primit.
mie mi se pare f frumos faptul ca iti daruiesti inima f repede oamenilor ,numai ca facand asta mereu primim lovituri mai dure pt ca nu toti oamenii stiu sa aprecieze asta si atunci primim dezamagiri,important mi se pare sa ramanem in continuare cu inima deschisa chiar si dupa aceste dezamagiri,pt ca daca ne impietrim cred ca facem un pas inapoi duhovniceste.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.10.2007, 14:38:49
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cunosc o doamna f.evlavioasa,tine posturile,se roaga,se spovedeste la duhovnic,suflet milos..un singur lucru ii da tarcoale mandria si slava desarta...se autocompatimeste tot timpul"vai cat de buna sunt.. eu mi se intampla rele pt.ca sunt atat de buna"..toti sunt rai in jurul ei,noroc cu marea ei bunatate si toata ziua si-o petrece lamentandu-se,povestind cate fapte bune face,cum imparte ea afectiune,bani si timp tuturor..cu adevarat e un fel de mama a ranitilor..dar atat de obositoare cu lamentarile,nu stie sa-si poarte crucea cu smerenie si demnitate,nu stie sa-si accepte destinul,tot timpul se plange de lipsa afectiunii celor din jur....se roaga pt.toti,plange se caieste pt.toate pacatele posibile,numai starea jalnica in care se afla nu o vede,faptul ca-si plange de mila si ca turuie toate cate face fie ca da de pomana,fie ca viziteaza bolnavi in spitale,fie ca ajuta rudele sa faca parastase..si orice ar face trebuie sa anunte pe toata lumea.Oare toate astea mai sunt fapte bune?!Atentie la felul in care facem milostenie!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.10.2007, 15:22:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
dar tu urmezi vreunul sau nu e nevoie esti vindecat de toate relele?:)
Sunt sigur ca am mai multe pacate ca tine si ma lupt din greu cu ele. Tu esti femeie si in general voi sunteti mai putin pacatoase ca noi barbatii. Sunteti mult mai mature si cu picioarele pe pamant ,decat noi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.10.2007, 15:34:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

urzicuta, poate n-ar fi o idee rea sa faci tu o fapta buna cu doamna respectiva si sa ii deschizi ochii. sau poate sotul tau sa faca asta.

in rest, mi se pare ca topicul acesta a cam ajuns prin balarii, de la o simpla intrebare pusa de curiozitate, dupa parerea mea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.10.2007, 18:09:34
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
De acord cu "sa nu stie stanga ce face dreapta", dar eu personal cred ca Hartford a deschis acest topic nu pentru ca sa ne laudam, ci pur si simplu sa facem un schimb de experienta. Si inca ceva, cred ca mai rau este sa faci pe smeritul, decat sa spui ca ai facut un bine cuiva, atunci cand esti intrebat despre asta.
Smerenia este tocmai a nu te gandi ce fapte mari si multe ai facut tu. Ori daca le postezi pe aici, din oricare motiv, chiar inselator, cum este a celui ce a creat topicul, atunci zic io ca nu-i bine deloc.Cum spunea Urzicuta, Domnul nu trece cu vederea nici un pahar de apa care l-ai dat, nici macar un suspin. Nu sti ca daca spui faptele tale bune, nu ti le mai spune Dumnezeu ? Daca te smeresti, atunci Domnul nu inceteaza a te lauda inaintea tuturora.
Noi, trebuie sa uitam faptele noastre bune, ca sa luam plata in ceruri. Un topic din acesta nu ne face decat sa gresim si sa ne amagim noi asa putin ca...na, doar ce mare lucru, doar am fost intrebati, nu ne laudam aici. Dar daca privesti mai adanc, nu e vorba de lauda, ci de a uita de ele (faptele bune) ori asta nu ne ajuta spre uitare ci dimpotriva. Apoi schimbul de experienta....He - e simplu...am citit atatea in cartile sfinte si cred ca si de pe alte topicuri se pot desprinde o sumedenie de fapte bune.
Iertare daca gresesc.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde