Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.01.2010, 18:23:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc Valentin.
Pentru mine Fericirile nu sunt porunci, sunt pilde mai degraba, recomandari. Sunt f.frumoase.
Iisus nu porunceste, nu este stapan...
Numai oamenii...
In rest asa spun si eu, ca tine.
Iisus nu este stapan?
Eu sper ca mie imi este stapan, sper din tot sufletul.
Nu porunceste?
Gandeste asa: cand iubesti mult pe Cineva, dorintele Lui devin pentru tine porunci!
Daca El fericeste anumite categorii oameni, din dragoste, ne vom stradui si noi sa fim asa.. pentru noi devin porunci.
(nu stiu daca ma fac inteleasa).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.01.2010, 18:27:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu. De ce?
Dar parca plecasesi in concediu. Ti-ai luat ramas bun de la noi.
Du-te si te destinde cu familia, la aer. Serios acum. Cred ca o sa devenim dependenti de forum.
Am intrerupt calatoria din motive bine intemeiate. Am duhovnic; iti multumesc insa pentru grija ce mi-o porti.

Interpretarea pur personala pe care o dai, m-a facut sa cred ca vorbesti de o noua religie. Ortodocsii incearca sa inteleaga ce le-au spus Sfintii Parinti, nu dau ei noi sensuri, care le convin lor personal.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.01.2010, 20:39:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am intrerupt calatoria din motive bine intemeiate. Am duhovnic; iti multumesc insa pentru grija ce mi-o porti.

Interpretarea pur personala pe care o dai, m-a facut sa cred ca vorbesti de o noua religie. Ortodocsii incearca sa inteleaga ce le-au spus Sfintii Parinti, nu dau ei noi sensuri, care le convin lor personal.
Așa e Anca , dar până una alta iată câtă iubire poate fi între noi !" Grija " userului sophia pentru tine e grăitoare . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.01.2010, 22:03:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarul, Cristian, este ca eu cred in iubirea dintre noi, chiar daca uneori e cam voalata sau chiar neinteleasa. fara aceasta iubire nu ar mai avea sens sa stam pe acest forum; ar fi pura pierdere de timp si loc de pierzanie, caci ne-am aduna numai pacate.
Stii la fel de bine ca mine, ca iubirea ne-o aratam si cu vorba buna, dar si cu vorba mai severa; iar in cele din urma cu tacerea, daca asa e mai bine.
Ma bucur ca te-am regasit, Cristian, asa cum te stiam de mult.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.01.2010, 22:14:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Deci eu am vrut sa spun asa:
1. Eu nu percep unele lucruri atat de rau.
Nu-l percep pe Iisus ca stapan, ci ca pe un tata si invatator.
Ceea ce ne da el nu le percep ca porunci, in sensul rau al cuvantului (bati cu pumnul in masa si spui: iti poruncesc! si celalalt sta tremurand in fata ta)

2. Fericirile nu le percep ca porunci (vezi explicatia de mai sus), ci ca pe pilde si invataturi.

Daca as percepe ca stapan, respectiv porunci m-ar infricosa si m-ar indeparta de la ele.
Eu nu vreau sa cred din frica, ci din placere.

3. In schimb in cantarea aceea pentru arhiereu eu inteleg ca arhiereul ar fi stapanul nostru (si noi ca slujitorii/sclavii ca sa ma intelegeti mai bine) si eu printre oameni nu am stapani.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.01.2010, 22:15:45
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Rugãciunea Sfântului Efrem Sirul

Doamne si Stãpânul vietii mele,
Duhul trândãviei, al grijii de multe
al iubirii de stãpânie si al grãirii în desert
nu mi-l da mie!
Iar duhul curãtiei, al gândului smerit,
al rãbdãrii si al dragostei,
dãruieste-mi mie, slugii Tale!
Asa, Doamne, Împãrate,
dãruieste-mi ca sã-mi vãd greselile mele
si sã nu osândesc pe fratele meu,
cã binecuvântat esti în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.01.2010, 22:17:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Exista riscul sa ne ratacim intr-o morala juridica si sa ne indepartam de adevarata relatie cu Dumnezeu. In Noul Testament stiu ca Dumnezeu imi devine Tata, iar Hristos prin intrupare se face fratele nostru intru umanitate. Ce frumos spune parintele Staniloae: "Dumnezeu prinvind pe Fiul vede pe om si privind omul vede pe Fiul intrupat". Acestea sunt darurile de care ne-a invrednicit Hristos.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.01.2010, 22:23:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Exista riscul sa ne ratacim intr-o morala juridica si sa ne indepartam de adevarata relatie cu Dumnezeu. In Noul Testament stiu ca Dumnezeu imi devine Tata, iar Hristos prin intrupare se face fratele nostru intru umanitate. Ce frumos spune parintele Staniloae: "Dumnezeu prinvind pe Fiul vede pe om si privind omul vede pe Fiul intrupat". Acestea sunt darurile de care ne-a invrednicit Hristos.
Dupa cum exista riscul sa le consideram pe toate "orientative" si "optionale".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.01.2010, 00:45:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dupa cum exista riscul sa le consideram pe toate "orientative" si "optionale".
Pentru majoritatea ortodocsilor, riscul numit de georgeval (morala juridica si cazuistica) este mai mare decat cel numit de tine, dupa parerea mea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.01.2010, 12:05:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Andrei-IM - este f.frumoasa rugaciunea pe care ai pus-o, dar eu ma refeream la:
"Pre stapanul si arhiereul nostru Doamne...", ceea ce este o diferenta totusi.

@georgeval - da, spui frumos, asa zic si eu (Dumnezeu Tatal si Fiul sunt stapanii nostrii in alt sens, sunt de fapt Tatal nostru). La ce ratacire te referi insa?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este limbajul bisericesc invechit? marinaileana Intrebari utilizatori 29 21.01.2013 18:00:34
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
"Porunca" primilor oameni George.m Din Vechiul Testament 8 19.03.2012 17:56:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42