Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2010, 19:45:23
misterteo misterteo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2010
Mesaje: 3
Implicit Despre RUGACIUNE

Buna seara tuturor!

Am cautat pe tot netul raspuns la intrebarile mele,dar nu prea am gasit,si daca cineva de pe acest forum ar putea sa ma ajute,i-as fi recunoscator!

M-ar interesa despre rugaciune:

1. Cand ne spunem seara rugaciunile (din canon sau simple rugaciuni) am inteles ca ai nevoie de o lumanare aprinsa sau candela,sa tamaiezi putin si aghiasma.Bun>Intrebarea mea este:in afara de a lua cateva inghitituri de aghiasma,la ce foloseste in timpul rugaciunii aghiasma?CUm o folosesti?
2. Este un interval orar...in care sa se spuna?E bine sa se se spuna inainte de culcare,sau,stiu eu,la ora 22:00?Are ceva daca se spun rugaciunile la miezul noptii de exemplu?
3. Cand citesti psaltirea,stiu ca nu e bine sa se citeasca mai mult de o catisma pe zi,dar e neaparat nevoie de binecuvantare de la preot?
4. Cand spui rugaciunile,trebuie sa stai cu fata catre rasarit din cate stiu,dar,in genunchi?NEAPARAT in genunchi?Sau,se poate si asezat pe marginea patului,sau pe scaun?Stiu ca e vb de smerenie stand in genunchi,dar e doar o intrebare!

Cam astea ar fi in general intrebarile mele,daca cineva are cunostinta si rabdare sa explice toate astea,eu cred ca ar lamuri pe mai multa lume!
Multumesc,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2010, 19:58:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misterteo Vezi mesajul
1. Cand ne spunem seara rugaciunile (din canon sau simple rugaciuni) am inteles ca ai nevoie de o lumanare aprinsa sau candela,sa tamaiezi putin si aghiasma.Bun>Intrebarea mea este:in afara de a lua cateva inghitituri de aghiasma,la ce foloseste in timpul rugaciunii aghiasma?CUm o folosesti?
Nu am folosit niciodată agheasmă la rugăciunea de seară. Uneori, când aveam Agheasmă Mare, obișnuiam să beau dimineața pe nemâncate, după rugăciunea de dimineață.
Un lucru e clar: Dumnezeu ne aude în rugăciunile noastre și cu, și fără agheasmă și lumânare.

Citat:
2. Este un interval orar...in care sa se spuna?E bine sa se se spuna inainte de culcare,sau,stiu eu,la ora 22:00?Are ceva daca se spun rugaciunile la miezul noptii de exemplu?
Din cauza faptului că cei mici ai mei e culcă mai devreme, spun rugăciunea de seară mai devreme față de ora culcării proprii. Altfel, aș spune-o înainte de culcare și așa fac atunci când sunt departe de copii.

Citat:
3. Cand citesti psaltirea,stiu ca nu e bine sa se citeasca mai mult de o catisma pe zi,dar e neaparat nevoie de binecuvantare de la preot?
Nu cred că este necsară binecuvântarea preotului pentru a citi din Sfânta Scriptură. Pe de altă parte, binecuvântarea este de mult folos în a ne întări în hotărârea de a face ceva plăcut lui Cristos. De exemplu, să ținem post. Sau să citim în fiecare zi un anumit număr de versete.

Citat:
4. Cand spui rugaciunile,trebuie sa stai cu fata catre rasarit din cate stiu,dar,in genunchi?NEAPARAT in genunchi?Sau,se poate si asezat pe marginea patului,sau pe scaun?Stiu ca e vb de smerenie stand in genunchi,dar e doar o intrebare!
În orice situație este bine să ne rugăm. Am una mică-mică, pe care o pot spune și la volan. Este bine să spunem spre răsărit, fiindcă în acea parte sunt și icoanele asupra cărora ne concentrăm atenția. Din proprie experiență am observat că poziția în genunchi este NET preferabilă și MULT mai importantă decât direcția în care facem rugăciunea. Rugăciunile penitențiale se fac musai în genunchi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2010, 20:53:53
misterteo misterteo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2010
Mesaje: 3
Implicit Multumesc mult

Va multumec pt nelamuririle avute;daca cumva,cineva,cu mai multa experienta sau credinta,poate sa adauge ceva,i-as fi recunoscator!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2010, 21:34:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

1. Aghiasma se ia pe nemancate, dimineata. Se mai foloseste si pentru a stropi prin casa, in semnul crucii. Stiu ca bunica mea mereu tamaiaza si stropeste cu aghiazma, mai inainte de a se apuca de rugaciune.
2. Nu exista un interval oral. Daca te culci la 22, le spui la 22, daca te culci la 2, le spui la 2. Se spune insa ca rugaciunile sunt mai puternice atunci cand sunt spuse in miez de noapte. Bunica mea se ruga mai mereu la miezul noptii - acum nu prea se mai roaga, a imbatranit.
3. Asta cu Psaltirea nu stiu, dar cel mai bine ar fi sa discuti cu duhovnicul tau, sa iti dea binecuvantare, deoarece sunt rugaciuni foarte puternice acestea.
4. In genunchi sau in picioare. Culcat sau pe scaun numai daca esti bolnav, nu te poti misca...

Spor la rugaciune!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2010, 21:45:02
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misterteo Vezi mesajul
1. Cand ne spunem seara rugaciunile (din canon sau simple rugaciuni) am inteles ca ai nevoie de o lumanare aprinsa sau candela,sa tamaiezi putin si aghiasma.Bun>Intrebarea mea este:in afara de a lua cateva inghitituri de aghiasma,la ce foloseste in timpul rugaciunii aghiasma?CUm o folosesti?

2. Este un interval orar...in care sa se spuna?E bine sa se se spuna inainte de culcare,sau,stiu eu,la ora 22:00?Are ceva daca se spun rugaciunile la miezul noptii de exemplu?

3. Cand citesti psaltirea,stiu ca nu e bine sa se citeasca mai mult de o catisma pe zi,dar e neaparat nevoie de binecuvantare de la preot?

4. Cand spui rugaciunile,trebuie sa stai cu fata catre rasarit din cate stiu,dar,in genunchi?NEAPARAT in genunchi?Sau,se poate si asezat pe marginea patului,sau pe scaun?Stiu ca e vb de smerenie stand in genunchi,dar e doar o intrebare!

Rugaciunile le spunem in timpul zilei, dimineata, seara, noaptea, ori de cate ori simtim nevoia sa stam de vorba cu Creatorul sau ni se face pur si simplu dor de El. Este insa preferabil sa avem un program de rugaciune, mai ales seara, dupa oboseala si intamplarile de peste zi, tocmai pentru a ne aseza in tihna gandurile si a ne putea sedimenta impresiile. Asa cum, la vreme de necaz, folosim rugaciunea pentru a cere ajutorul lui Dumnezeu, tot la fel trebuie sa facem si dupa ce am primit ceea ce doream, integral sau partial, prin rugaciunea de multumire.

De multe ori, dupa o zi obositoare, cand mintea nu se poate desprinde usor de grijile cotidiene, pentru a putea sa ne concentram la rugaciune, folosim lumina candelei, a lumanarii sau tamaia, toate fiind considerate o jertfa bine-placuta adusa Domnului.

Cat de placut suna cuvintele psalmistului :
Sa se indrepteze rugaciunea mea ca tamaia inaintea Ta!

Arderea lumanarilor in timpul rugaciunii simbolizeaza jertfa de sine, transformarea interioara a omului.
Se spune ca sufletul omului care se roaga este asemenea unei lumanari aprinse, rugaciunea fiind flacara si lumina sufletului.

Mai intrebi despre folosirea agheasmei in timpul rugaciunii. Eu una nu folosesc decat dimineata, inainte de masa, impreuna cu anafura; probabil te referi la faptul ca se poate stropi prin casa, inainte de inceperea rugaciunii. Sau poate in timpul zilei.

Da, ai dreptate, atunci cand citesti psaltirea e bine sa nu exagerezi; o catisma pe zi este suficient, insa bine ar fi ca ea sa fie in timpul postului si cu binecuvantarea parintelui tau duhovnic. Psalmii sunt rugaciuni puternice, iar ispitele cu care ai de-a face sunt mari sau grele uneori. De aceea se recomanda post si binecuvantare.

Rugaciunile care se spun la anumite intervale orare, probabil te referi la cele din orele tarzii din noapte, la rugaciunile de la miezul noptii, despre ele se spune ca sunt mai puternice. Monahii au o cantare in slujba miezonopticii :
„Iata Mirele vine in miezul noptii si fericita e sluga pe care o va gasi priveghind. Vezi dar suflete al meu cu somnul sa nu te ingreunezi".

Icoanele ortodoxe sunt asezate intotdeauna spre rasarit, deci este firesc ca rugandu-ma Domnului, sa ma asez in fata lor, in genunchi, atunci cand ma rog de ajutor la vreme de necaz si nevoie, sau in picioare, atunci cand citesc un acatist - cantare de lauda. Deci, cu fata spre rasarit, locul de unde ne vine lumina.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2010, 18:24:00
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 12 obstacole in calea Rugaciunii (John Wycliffe)

1.Pacatul celui care se roaga>,,Ci nelegiuirile voastre au pus despărțire intre voi și Dumnezeul vostru și păcatele voastre L-au făcut să-Și ascundă fața ca să nu vă audă. " (Isaia 59:2)

2.Indoiala celui care se roaga> ,,Să ceară însă cu credință, fără să aibă nici o îndoială, pentru că cine se îndoiește este asemenea valului mării, mișcat de vânt și aruncat încoace și încolo.Să nu gândească omul acela că va lua ceva de la Dumnezeu."(Iacov 1:6-7)

3.Omul nu cere ceea ce ar trebui sa ceara> ,,Dar Iisus, răspunzând, a zis: Nu știți ce cereți. "(Matei 20:22)

4.A fi nevrednic de Cel caruia ne rugam> ,,Tu însă nu te ruga pentru acest popor și nu înălța rugăciune și cerere pentru dânșii, nici nu mijloci înaintea Mea, că nu te voi asculta."(Ieremia 17:16)

5.Multimea gandurilor rele>,,Și năvăleau păsările răpitoare asupra trupurilor, iar Avram le alunga."(Geneza 15:11)>trebuie sa alungam gandurile rele in acele momente precum alunga Avraam pasarile rapitoare

6.Dispretuirea Legii lui Dumnezeu> ,,Cel ce își oprește urechea de la ascultarea legii, chiar rugăciunea lui e urâciune."(Pildele lui Solomon 28:9)

7.Impietrirea sufletului>fie o duritate la adresa saracului> ,,Cine își astupă urechea la strigătul celui sărman și el, când va striga, nu i se va răspunde"(Pildele lui Solomon 21:13) fie sa nu vrei sa-i ierti pe cei ce ti-au gresit> ,,Iar când stați de vă rugați, iertați orice aveți împotriva cuiva, ca și Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte vouă greșealele voastre.Că de nu iertați voi, nici Tatăl vostru Cel din ceruri nu vă va ierta vouă greșealele voastre."(Marcu 11;25-26)

8.Cresterea pacatului>,,Apropiați-vă de Dumnezeu și Se va apropia și El de voi. Curățiți-vă mâinile, păcătoșilor, și sfințiți-vă inimile, voi cei îndoielnici."(Iacov 4:8)

9.Sugestiile diavolului precum in Eden>,,Șarpele însă era cel mai șiret dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. Și a zis șarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncați roade din orice pom din rai?"(Geneza 3:1)

10.Lipsa dorintei> ,,Dumnezeu tine departe de tine acel lucru si nu ti-l va da in curand,ca sa inveti sa doresti lucruri mari"(Sf.Augustin)

11.Nerabdarea celui care cere si caderea in cursa necuratului> ,,Și a întrebat Saul pe Domnul, dar Domnul nu i-a răspuns nici în vis, nici prin Urim, nici prin prooroci.Atunci Saul a zis slugilor sale: "Căutați-mi o femeie vrăjitoare, ca să merg la ea s-o întreb". Iar slugile i-au răspuns: "Este aici în Endor o femeie vrăjitoare".(I Regi 28:6-7)

12.Lipsa perseverentei in rugaciune> ,,Și Eu zic vouă: Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide"(Luca 11:9)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2010, 18:36:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misterteo Vezi mesajul
Buna seara tuturor!

Am cautat pe tot netul raspuns la intrebarile mele,dar nu prea am gasit,si daca cineva de pe acest forum ar putea sa ma ajute,i-as fi recunoscator!

M-ar interesa despre rugaciune:

1. Cand ne spunem seara rugaciunile (din canon sau simple rugaciuni) am inteles ca ai nevoie de o lumanare aprinsa sau candela,sa tamaiezi putin si aghiasma.Bun>Intrebarea mea este:in afara de a lua cateva inghitituri de aghiasma,la ce foloseste in timpul rugaciunii aghiasma?CUm o folosesti?
2. Este un interval orar...in care sa se spuna?E bine sa se se spuna inainte de culcare,sau,stiu eu,la ora 22:00?Are ceva daca se spun rugaciunile la miezul noptii de exemplu?
3. Cand citesti psaltirea,stiu ca nu e bine sa se citeasca mai mult de o catisma pe zi,dar e neaparat nevoie de binecuvantare de la preot?
4. Cand spui rugaciunile,trebuie sa stai cu fata catre rasarit din cate stiu,dar,in genunchi?NEAPARAT in genunchi?Sau,se poate si asezat pe marginea patului,sau pe scaun?Stiu ca e vb de smerenie stand in genunchi,dar e doar o intrebare!

Cam astea ar fi in general intrebarile mele,daca cineva are cunostinta si rabdare sa explice toate astea,eu cred ca ar lamuri pe mai multa lume!
Multumesc,Doamne ajuta!
1. Aghiazma se ia dimineata pe nemancate si poti sa stropesti prin casa.

2. Rugaciuni poti rosti oricand in timpul zilei, de pilda:" Doamne ajuta!" e scurta dar cu mult folos. Dimineata si seara trebuie sa ne rugam, nu exista o ora speciala de rugaciune insa nici nu putem sa rostim rugaciunile diminetii la amiaza.
Rugaciunea de le miezul noptii e de aur, daca poti sa faci la miezul noptii e foart ebine dar trebuie cu binecuvantarea duhovnicului pentru a putea face aceasta randuiala mai mult timp si a fi ferit de ispite.

3. Pentru citirea Psaltirii trebuie neaparat binecuvantarea duhovnicului pentru a fi acoperit si de rugaciunile lui intrucat psalmii sunt rugaciuni foarte puternice impotriva diavolului!

4. Avand in vedere faptul ca rugaciunea este modul nostru de comunicare cu Dumnezeu, ea trebuie facuta cuviincios altfel e lipsa de respect fata de Dumnezeu, deci numai in genunchi sau in picioare daca starea de sanatate ne permite!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2010, 01:00:17
misterteo misterteo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
1.Pacatul celui care se roaga>,,Ci nelegiuirile voastre au pus despărțire intre voi și Dumnezeul vostru și păcatele voastre L-au făcut să-Și ascundă fața ca să nu vă audă. " (Isaia 59:2)

2.Indoiala celui care se roaga> ,,Să ceară însă cu credință, fără să aibă nici o îndoială, pentru că cine se îndoiește este asemenea valului mării, mișcat de vânt și aruncat încoace și încolo.Să nu gândească omul acela că va lua ceva de la Dumnezeu."(Iacov 1:6-7)

3.Omul nu cere ceea ce ar trebui sa ceara> ,,Dar Iisus, răspunzând, a zis: Nu știți ce cereți. "(Matei 20:22)

4.A fi nevrednic de Cel caruia ne rugam> ,,Tu însă nu te ruga pentru acest popor și nu înălța rugăciune și cerere pentru dânșii, nici nu mijloci înaintea Mea, că nu te voi asculta."(Ieremia 17:16)

5.Multimea gandurilor rele>,,Și năvăleau păsările răpitoare asupra trupurilor, iar Avram le alunga."(Geneza 15:11)>trebuie sa alungam gandurile rele in acele momente precum alunga Avraam pasarile rapitoare

6.Dispretuirea Legii lui Dumnezeu> ,,Cel ce își oprește urechea de la ascultarea legii, chiar rugăciunea lui e urâciune."(Pildele lui Solomon 28:9)

7.Impietrirea sufletului>fie o duritate la adresa saracului> ,,Cine își astupă urechea la strigătul celui sărman și el, când va striga, nu i se va răspunde"(Pildele lui Solomon 21:13) fie sa nu vrei sa-i ierti pe cei ce ti-au gresit> ,,Iar când stați de vă rugați, iertați orice aveți împotriva cuiva, ca și Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte vouă greșealele voastre.Că de nu iertați voi, nici Tatăl vostru Cel din ceruri nu vă va ierta vouă greșealele voastre."(Marcu 11;25-26)

8.Cresterea pacatului>,,Apropiați-vă de Dumnezeu și Se va apropia și El de voi. Curățiți-vă mâinile, păcătoșilor, și sfințiți-vă inimile, voi cei îndoielnici."(Iacov 4:8)

9.Sugestiile diavolului precum in Eden>,,Șarpele însă era cel mai șiret dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. Și a zis șarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncați roade din orice pom din rai?"(Geneza 3:1)

10.Lipsa dorintei> ,,Dumnezeu tine departe de tine acel lucru si nu ti-l va da in curand,ca sa inveti sa doresti lucruri mari"(Sf.Augustin)

11.Nerabdarea celui care cere si caderea in cursa necuratului> ,,Și a întrebat Saul pe Domnul, dar Domnul nu i-a răspuns nici în vis, nici prin Urim, nici prin prooroci.Atunci Saul a zis slugilor sale: "Căutați-mi o femeie vrăjitoare, ca să merg la ea s-o întreb". Iar slugile i-au răspuns: "Este aici în Endor o femeie vrăjitoare".(I Regi 28:6-7)

12.Lipsa perseverentei in rugaciune> ,,Și Eu zic vouă: Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide"(Luca 11:9)
Imi pare rau sa iti spun dar ceea ce ai scris tu aici nu are nici o legatura cu ceea ce am intrebat eu!Multumesc oricum pt straduinta!Nu trebuia sa dai citate si explicatii din scriptura sau carti de rugaciuni,care,repet,NU AI LEGATURA CU CEEA CE AM INTREBAT EU!Nu e vb de necredinta sau indoieli,ci doar despre modul de a te ruga,despre folosirea celor sfinte (icoane,tamaie,aghiasma) ,cum se folosesc,si in ce impreujurari!Ms pt...nimic!Scuze de ironie!

Last edited by misterteo; 31.10.2010 at 01:07:55.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2010, 09:21:38
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu imi cer scuze.Probabil datorita faptului ca eu nu am reusit niciodata sa depasesc toate acele piedici nu am realizat ca sunt oameni care le-au depasit deja si care aprofundeaza Credinta in sensul ei ritualic.Ma bucur ca prin intermediul dvs am reusit sa cunosc un asemenea exemplu datator de speranta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2012, 19:06:41
gflorentina gflorentina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Dansul

Rugaciunea este ca un dans al dorului si al bucuriei.
Este dansul Mirelui cu mireasa lui.
El singur, Mirele, isi poarta mireasa si nimeni nu stie mai bine ca El ce e bine pentru aleasa Lui.
Este suficient sa-I intindem mana si sa ne asesam capul pe umarul Lui...
__________________
Binecuvântează, Doamne, devenirile gândurilor mele și vindecă amintirile gândurilor care m-au întrupat;
că gândul meu Te va lăuda și amintirea gândului Te va prăznui, Doamne.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre rugaciune Eutifiev_EMI Despre Sfanta Scriptura 16 21.12.2010 23:04:36
Pr. Serghie despre rugaciune cristina2012 Rugaciuni 5 01.10.2009 02:51:20
Despre rugaciune danielghergic Rugaciuni 10 16.09.2009 06:42:34
Despre rugaciune. Tudor Rugaciuni 22 05.02.2007 19:50:26