Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2007, 11:42:07
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

In sanatoriul unde sint deocamdata vecina mea este mormona:rolleyes::p sau ma rog apartinatoare a unei secte mormonice/mormonale;) ceva cu apostolii ulimilor zile....
Din putinul ce am discutat sint dusi tare, dar m-ar interesa sa stiu mai mult despre ei iar biblioteca mea este departe iar timpul pe care-l am la dispozitie pt cercetari in internet f. scurt (2 calculatore si sute de oameni).
Asa ca va rog putin ajutor pe cei care stiti ceva de ei.
Dupa spusele doamnei respective desigur sint biserica adevarata, singura de altfel care a reinoit biserica dupa ce Dumnezeu a luat Evanghelia de pe pamint....si oamenii au ramas cu ochii in soare. Se pare ca au Profetii lor si un Sfat al celor 70 ???! si deocamdata atit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2007, 11:43:22
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

reinodat nu reinoit !:D Oare de ce nu se pot edita mesajele pe forum?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2007, 18:55:32
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Multumesc mult Mirela. Oricum se pare ca i s-a terminat elanul de conventire daca am rugat-o sa-mi arate scris unde scrie in Biblie minunile de care povesteste!
Si ii multumesc duhovnicului meu sa m-a "canonizat" :rolleyes: sa citesc Biblia de atitea ori!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2007, 19:52:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Si ii multumesc duhovnicului meu ca m-a "canonizat" :rolleyes: sa citesc Biblia de atitea ori!
Mda, iar noi ceilalti ar trebui sa ne luam "canonul" asta singuri...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.05.2007, 10:41:55
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

hai sa ne facem toti mormoni, ca sa avem sute de neveste :hmmm::hmmm::hmmm: mmdea... cea mai buna idee...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.08.2008, 07:57:19
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

"Veniți din depărtatul vest al SUA „cu arme și bagaje“ printre noi, misionarii mormoni au o țintă precisă: să facă prozeliți. Ei vorbesc despre Dumnezeu pe stradă și joacă fotbal american.

Adepți care nu au voie să acceseze mediile de informare sau chiar să folosească bani, adepți care își motivează religios marginalitatea sexuală - iată tabloul recent al unei Românii rupte între sectarismele de gen. Nu mai departe de săptămâna trecută, un clan din județul Cluj a ajuns în atenția presei după ce reprezentanții Direcției pentru Protecția Copilului au intervenit pentru a salva viețile a opt copii crescuți în condiții mizere doar pentru că au avut „norocul“ de a se naște într-o familie sectantă care refuză contactul cu civilizația, considerând modernitatea doar o „lucrare a diavolului“.

Într-un dosar serios al panoramei „credințelor“ postdecembriste, Biserica lui Iisus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, cunoscută mai ales ca Biserica mormonă, face o notă aparte. Aplicând rețeta activităților caritabile și a misionariatului, tânărul cult care-și revendică origini creștine e tot mai vizibil pe scena religioasă din România.

Cinci americani, la București

Pe ecusoanele negre atent agățate la piept scrie „Biserica lui Iisus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă“ și câte un nume. Platt, Patterson, Smith, Davis și Stinson întind, pe rând, mâna și se prezintă. În română. Aparent, limba nu le provoacă prea mari dureri de cap. Sunt cetățeni americani, rezidenți în Salt Lake City și misionari mormoni în România. Câțiva tineri se află într-o capelă de pe strada Panduri din București, la mii de kilometri de casă, într-o țară cu totul necunoscută, dispuși să renunțe pentru câteva luni bune la viața lor anterioară pentru „a răspândi cuvântul Domnului“. Misionarii înțeleg rapid curiozitatea bănuitoare.

„E o tradiție împământenită în rândul mormonilor din toată lumea. Fetele pleacă la 21 de ani și stau 18 luni în misiune, iar băieții la 19, pentru o perioadă de 24 de luni. Nimeni nu te obligă să faci asta, cu atât mai mult cu cât pleci pe banii tăi. Doar transportul până în țara unde ești desemnat îți este asigurat“, clarifică situația misionarii. „Eu mi-am vândut mașina personală pentru a obține fondurile necesare“, oferă Stinson argumentul decisiv.

Reguli stricte

Înainte să ajungă în România, americanii au trecut printr-un centru de pregătire, unde, timp de două luni, s-au pus la punct cu limba și cu obiceiurile specifice. Dar și cu o serie de reguli extrem de stricte. „Datorită regimului de viață avut în perioada misiunii, mulți mormoni sunt solicitați de serviciile secrete la întoarcerea în SUA. Misionariatul înseamnă nu doar absolvirea unui stagiu de credință, ci și a unuia de conduită“, ni se explică.

Practic, e mai simplu de enumerat ce au voie acești tineri, decât ce nu au voie. Alcoolul, cafeaua, ceaiul negru sunt definitiv eliminate din ecuație (lucru de altfel valabil pentru orice mormon practicant), telefoanele acasă și accesul la internet strict reglementate, iar de relații intime cu sexul opus nici nu poate fi vorba.

Orarul cotidian este de asemenea precis stabilit: în fiecare dimineață, misionarii dedică o oră pentru studiul scripturilor, iar restul zilei o petrec „pe teren“, încercând să convingă oamenii care sunt dispuși să stea de vorbă cu ei de misiunea Bisericii lui Iisus Hristos. Doar lunea își permit tinerii misionari mormoni câteva clipe de relaxare. Se strâng în Parcul Izvor și joacă fotbal american. Chiar și atunci când plouă.

„Am uitat de mine și m-am oferit altora“

12 ani avea Cristina Petrișor când, într-o zi care nu anunța nimic special, un misionar i-a călcat pragul apartamentului. „Eu provin dintr-o familie atee“, precizează încă din start. Povestea e de o simplitate idilică: propovăduitorul mormon le-a propus să spună împreună o rugăciune. Cristina își amintește, peste ani, că a fost fermecată de cuvintele misionarului. Pur și simplu, ceva inexplicabil i-a determinat familia să se convertească. De atunci, cursul evenimentelor a evoluat firesc: duminici la rând dedicate adunărilor de la capelă, acceptarea „legământului de credință“ și misionariatul. Cristina a fost pentru 16 luni trimisă la Londra și rememorează pregnant că „în tot acest timp am uitat de mine și m-am oferit altora“. Capitala Angliei nu i-a produs însă cea mai bună dintre impresii, pentru că „majoritatea celor de acolo sunt atei. Pur și simplu, refuză să stea de vorbă cu tine, nu sunt interesați“

Un secol de prezență mormonă în România

În cifre seci, Biserica lui Iisus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă adună în România 2.623 de credincioși și peste 100 de misionari. Povestea mormonismului autohton debutează în 1899, când Mischa Markow, un misionar al Bisericii, ajunge la Constanța, iar câteva luni mai târziu organizează o congregație la București, reușind să strângă șapte adepți. Elanul inițial se stinge însă repede, iar ramurile înființate își încetează activitatea, previzibil, după cele două războaie mondiale. Căderea comunismului oferă o nouă viață cultului din Utah, ai cărui reprezentanți nu pierd timpul în a-și face simțită prezența în România. Russell Nelson și Hans Ringger sunt primii oficiali mormoni care ajung în țară în februarie 1990, implicându-se în diverse acte de caritate. Adepții nu întârzie să apară, primii români alăturându-se Bisericii în martie 1991. Totuși, povestea prozelitismului mormon nu e una de succes, dacă ne gândim că, în 18 ani de prezență constantă pe teritoriul României, adepții cultului numără puțin peste 2.500 de oameni. O regulă de fier a Bisericii mormone ar putea oferi explicația pentru această realitate: toți membrii săi trebuie să plătească „zeciuiala“. Datoria morală de a ceda 10% din veniturile proprii pentru susținerea materială a diverselor proiecte sociale ale Bisericii s-a interpretat la noi în spirit balcanic: „Toți mormonii plătesc zeciuiala. Cu excepția celor care nu o plătesc“, după cum ne-a explicat un membru.

.„DOSARUL“ CREDINȚEI
> Membrii Bisericii sunt numiți mormoni pentru că atât Biblia, cât și Cartea lui Mormon sunt considerate „cuvântul Domnului“ și respectate în egală măsură.

> Poligamia a fost și este un subiect destul de controversat legat de activitatea Bisericii lui Iisus Hristos. Conform reprezentanților mormonilor, „dacă se află că un membru practică poligamia, iar acesta nu renunță la obicei, el este excomunicat“.

> „Unii sunt tentați să fure, alții să mintă. Dacă cedăm tentației, atunci am păcătuit. Modelul este același, indiferent dacă vorbim de alcool, mânie sau sexualitate. Noi credem că avem puterea de a ne controla comportamentul. Cât despre modernitatea libertății sexuale, nu putem spune decât atât: nici Congresul american de la Washington, nici Parlamentul României de la București nu dețin autoritatea de a revoca, modifica sau amenda poruncile Domnului“, ne-a declarat Elder Van Noy.

> Biserica recomandă căsătoriile intrarasiale, dar nu le interzice pe cele interrasiale.

> Biserica mormonă nu „citește“ niciun conflict între datoriile civice și învățăturile religioase. De altfel, membri marcanți ai Bisericii au fost sau sunt implicați în politică la cel mai înalt nivel. Câteva exemple includ numele lui Ezra Taft Benson, secretarul pentru agricultură în administrația Eisenhower, dar și pe al lui Mitt Romney, candidat pentru nominalizarea republicană la viitoarele alegeri prezidențiale din SUA."

sursa:evz.ro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare