Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2011, 22:06:45
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Exclamation Tamaie (please)

Doamne ajuta!Am o intrebare,poate parea stupid,dar chiar am nevoie de ajutor.
Cum se aprinde tamaia? Am catuie,carbune,chibrituri si tamaie evident,dar chiar nu ma descurc.
Va rog sa ma ajutati!
__________________
"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. " (Ioan 15,5)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2011, 22:16:34
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

aprinzi carbunele , undeva la fereastra sau afara , caci face fum, (ideal daca ai o penseta cu care sa il tii) apoi cand se aprinde si se face rosu, il pui in catuie, si pui tamaie peste el.
Si rogi ca Domnul sa binecuvanteze actiunea ta, ca sa fie spre folos tie si tuturor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.08.2011, 22:17:31
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
aprinzi carbunele , undeva la fereastra sau afara , caci face fum, (ideal daca ai o penseta cu care sa il tii) apoi cand se aprinde si se face rosu, il pui in catuie, si pui tamaie peste el.
Si rogi ca Domnul sa binecuvanteze actiunea ta, ca sa fie spre folos tie si tuturor.
Problema e ca a inceput sa scoata niste sunete ciudate si multe scantei ; chiar m-am speriat in momentul acela.
__________________
"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. " (Ioan 15,5)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2011, 18:12:51
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:44:49.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2011, 20:24:15
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Lol, stai liniștit. Se mai întâmplă. :) Nu e nimic necurat, dacă la asta te gândeai.
Ah nu,ci doar sa nu dau foc la casa :)))
__________________
"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. " (Ioan 15,5)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.08.2011, 00:10:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu una folosesc o metoda mai primitiva: pun carbunele intr-o lingura pe care o las cateva secunde pe ochiul aprins al aragazului. Cand vad ca face scantei, inchid repede focul, iau lingura si asez tamaie pe carbune.

Problema care te preocupa se datoreaza calitatii carbunelui, sunt unele care se aprind foarte repede si degaja si mult fum (scrie pe ele quick lightening), altele mai innecacioase, care se aprind mai greu si se consuma mai repede...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.09.2011, 18:38:17
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

am reusit,si mi-am invins si teama de acele scantei
ma iertati ca v-am anuntat atat de tarziu
__________________
"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. " (Ioan 15,5)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2012, 19:03:39
Florentin_45 Florentin_45 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudelina Vezi mesajul
Doamne ajuta!Am o intrebare,poate parea stupid,dar chiar am nevoie de ajutor.
Cum se aprinde tamaia? Am catuie,carbune,chibrituri si tamaie evident,dar chiar nu ma descurc.
Va rog sa ma ajutati!
Uite cum se face aprinzi candela (lumanarea) iei carbunele il tii deasupra flacarrii pana cad incepe sa sfaraie,atunci il pui in catuie bun,dupa iei tamaia si o pui peste,faci cruce si incepi sa tamaiezi casa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre tamaie,lumanari,prapori strajeru Secte si culte 11 22.04.2008 17:16:34
tamaie petrubarko Generalitati 1 10.03.2008 06:55:38