Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 19.09.2012, 06:41:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Constantin nu a mai avut ce sa faca, a fost nevoit sa accepte
Vai sărmanul împărat! Parcă vorbim de președintele Iepuroiu care strivit de presiunea poporului democrat nu mai are ce să facă, fiind silit să accepte revendicările lui.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
ziua Duminicii ca zi de inchinare pe care crestinii de multa vreme o serbau.
Haida de! Cât de "multă"? Milenii? Și nu uita că secole după Constantin, mai erau creștini ce se încăpățânau să mai serbeze sabatul...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Cine au fost unii dintre cei mai mari beneficiari ai acestui decret? Sclavii crestini: decretul acesta se aplica inclusiv sclavilor, astfel ca acestia puteau participa la Sf.Liturghie saptamana de saptamana.
La ce "Liturghie" participau domnule? Sf. Ioan Gură de Aur nici nu era născut la 321 ca să participe la liturghia lui!


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ziua de odihna ADEVARATA a crestinilor este "ASTAZI"
Ai intrat pe programul de glume? Pune matale lozinca asta în biserică precum afișul băcanului șmecher: "Astăzi pe bani, mâine gratis!"

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
asa cum spune Sf.Ap.Pavel in epistola catre Evrei.
Ziua de odihna ADEVARATA a crestinilor este Duminica
Nu Pavel spune, ci doar Biserica Ortodoxă Română cu a ei Scriptură pocită [și] la Evrei 4,9. Nu mai repet ce am scris aici.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
pentru ca Duminica - in prima zi a saptamanii - preotii nostri ni-L aduc pe Mantuitorul Hristos printre noi prin Jertfa cea fara de sange spre a ne impartasi cu El. Noi asa intram intru Odihna lui Dumnezeu!!!
Alte lozinci de pus pe pereții catedralei... toate sub genericul "fincă" (sic!)

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
A inchista chemarea lui Dumnezeu la odihna in 24 de ore mi se pare cel putin infantil: de parca Dumnezeu lucreaza numai 24 de ore sau lucreaza in mod "special" doar 24 de ore.
Amice, chemarea lui Dumnezeu, respectiv porunca, e cu privire la ziua de sâmbătă. Că altfel, odihnă ai în fiece zi a săptămânii, iar odihnă spirituală în Hristos în permanență... Dacă ai bineînțeles... Dacă nu, ești muncit permanent de gândul: "cum să mai fraudez sfintele porunci ale Domnului?"

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Un pic fortata traducerea, in opinia mea: "sambata" trebuia tradus "ziua de odihna", asa cum este normal. Si asta schimba "viziunea" voastra ingusta aproape 100%.
Ei uite, Domnul Hristos și Matei nu au ținut cont de opinia ta... ce să-i faci, nu tot Universul se învârte în jurul tău...
Pe de altă parte, ești liber (oare?) să faci contestație la forurile superioare din biserica ta să modifice "sâmbăta" cu "duminica". Până atunci însă, ce s-a scris, rămâne scris!

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dar cei care au tradus atunci textul nu credeau ca se va ajunge pana acolo incat sa se considere "ziua de odihna" de doar 24 de ore. Iar in restul saptamanii Dumnezeu sa-Si retraga harul Sau de la noi
Încă o dată: Odihna spirituală (cine o posedă) este permanentă; ziua de odihnă ține 24 de ore. Respectiv de la apus până la apus, așa cum a voit Dumnezeu Creatorul!

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
si sa ne lase prada superficialului antihrist
Sancta simplicitas! Antihrist nu e chiar atât de superficial cum îți imaginezi tu... El când te amăgește, nu o face din talpa Iadului, ci chiar din templul lui Dumnezeu, iar tu îl crezi ca fiind chiar Dumnezeu. 2 Tes. 2,4.
Reply With Quote
  #1012  
Vechi 19.09.2012, 07:05:50
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
In manastiri si in catredralele epicopale "frangerea painii" se savarseste zilnic.
Foarte fain, ca pe vremea apostolilor! Dacă s-ar săvârși și după modelul apostolic, ar fi perfect...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Se savarseste, nu se "efectueaza": tu ai ramas tributar sedintelor de partid cu acest "a efectua".
Asta este, ce să-i fac! Sunt născut în secolul trecut ca și odiosul partid, nu în secolele când se соврoшить ședințele de boscorodeală.
Apropos, conform limbii române contemporane, crimele nu "se efectuează", ci se săvârșesc...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
In Iezechiil 20, 20, "sambetele" trebuie tradus ca "sarbatorile"
Fă contestație și la Sf.Sinod al BOR de la 1914... dacă mai ai cui...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
"Sarbatorile Mele sfintiti-le, si sa fie semn intre Mine si intre voi,..."
Și dacă tot te apuci de contestații (protestantule!), ia-o ușurel pe fir în ordine invers cronologică:

"și sabaturile Mele sfințiți-le, și să fie ele semn între Mine și voi, pentru ca voi să cunoașteți că Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru."(Iezechiel 20,20 - versiunea Anania)

"Sâmbetele Mele să le sfințiți, ca să fie semn între Mine și voi că Eu, Domnul, sunt Dumnezeul vostru." (Iezechil 20,20 - versiunea Galaction)

"Și Sâmbetele Mele sfințiți-le, și să fie semn între Mine și între voi, ca să cunoașteți, că Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru" (Iezechiil 20,20 - versiunea sinodală 1914)

"Și sâmbetele Meale sfințiți-le și să fie sămn întră Mine și întră voi, ca să cunoașteți că Eu sânt Domnul Dumnezeul vostru" (Iezechiil 20,20 - Biblia de la Blaj 1795)

"Și sâmbetele Meale svințiț, și să fie întru sămn între mijlocul Mieu și al vostru, ca să cunoașteț pentru că Eu sânt Domnul Dumnezeul vostru." (Iezechiil 20,20 - Biblia de la București 1688)

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ba da, gasim!
"6.Prin urmare, pentru că unora le rămâne să intre întru odihnă, iar primii cărora li s'a binevestit nu au intrat din pricina nesupunerii lor,
7.Dumnezeu rânduiește din nou o zi, ASTAZI, după atâta vreme rostind El prin David, așa cum s'a spus mai'nainte: ASTAZI, dacă veți auzi glasul Său, nu vă învârtoșați inimile." Evr.4.

ASTAZI este ziua - timpul - ODIHNEI!!!

"28.Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați, și Eu vă voi odihni!" Matei 11.
Tu înțelegi românește? Unde găsești în aceste texte cuvântul "duminică", ba încă "sfințirea duminicii"? Dacă nu ai răspuns la întrebarea mea, mai bine abține-te...

Last edited by osutafaraunu; 19.09.2012 at 07:09:51.
Reply With Quote
  #1013  
Vechi 19.09.2012, 07:24:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si timpul asta special pus deoparte tine la voi doar 24 de ore - de fapt doar 16, avand in vedere ca somnul de 8 ore nu prea este pus deoparte pentru Dumnezeu.
Sau sa nu-mi spui ca la voi si somnul de sambata este timp pus deoparte pentru Dumnezeu?
Prietene, timpul acesta nu ne aparține, căci nu e al nostru, e al lui Dumnezeu! În postarea anterioară ți-am bolduit special "Sâmbetele Mele" să remarci că sâmbetele sunt ale Domnului! La fel cum Hristos e Domn al Sâmbetei (Marc.2,28), și Sâmbăta este a Lui. Dacă El a sfințit-o (adică a pus-o deoparte) la Creație (Facerea 2,3), și tu ai datoria s-o sfințești, conform Poruncii (Ieșirea 20,8). Deci, da, sâmbata e un timp special, sfințit și binecuvântat de Dumnezeu. Fie că ești la Biserică, fie că dormi. Fie că vrei, fie că nu vrei să respecți Porunca.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Eu nu am spus NICIDECUM ca Legea trebuie desfiintata: numai sufletul tau hain de sectar protestatar poate sa profereze asemenea acuzatii pline de rautate. Faptul ca nu intelegi ca Iisus Hristos este PLINIREA Legii te face sa te lansezi - spre pieirea ta si a sectei tale nenorocite - in asemenea ineptii. Dar nu trebuie sa-i faci si pe altii sa creada ineptiile tale.
Amice, dacă nu trebuie desființată, atunci păzește-o și respect-o așa cum și Hristos a PLINIT-O și a împlinit-o.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si mai mult: voi ii "imbaiati" in apa "sambetei" - adica in apa clocita a propriilor ineptii - pe crestinii nostri, iar mai apoi sustineti ca te poti mantui si daca nu tii sambata. Mai, antihrist 666
Ne-amice, ai început iarăși să vorbești mocirlos, controlează-te!

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
DE CE VA BATETI JOC DE OAMENI?
În loc să urli majuscular, mai bine ți-ai ține în frâu batjocura ta. Simțul umorului, ironia e una; iar atacul grosier la persoană e alta. Dacă nu-ți poți controla cuvintele vei fi tu însuți ignorat. De data asta pe bune!
Reply With Quote
  #1014  
Vechi 19.09.2012, 07:29:19
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Trecand peste aberatiile care le-ai scris in mesajul tau si pe care le-am sters, iti cer ceva: un verset care sa arate ca oamenii de dinainte de Moise pazeau sabatul.
Pe topicul/topicele despre sabat, am dat și asemenea versete. Totuși, care e relevanța cererii tale? Dacă Hristos a dat Porunca și tot El a respectat-o, de ce mai pui la îndoială Scriptura, respectând, păzind și sfințind o altă zi decât cea sfințită și binecuvântată de El încă de la Facerea Lumii?
Reply With Quote
  #1015  
Vechi 19.09.2012, 11:32:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pe topicul/topicele despre sabat, am dat și asemenea versete. Totuși, care e relevanța cererii tale? Dacă Hristos a dat Porunca și tot El a respectat-o, de ce mai pui la îndoială Scriptura, respectând, păzind și sfințind o altă zi decât cea sfințită și binecuvântată de El încă de la Facerea Lumii?
a dat Hristos porunca sa tinem sambata? Pe bune!? Posteaza versetul biblic!
PS: poti pune si versetele din VT in care sa arati ca oamenii inainte de Moise respectau sambata. Cine stie...poate ai sa gasesti ca si Adam in Eden se odihnea sambata...
Reply With Quote
  #1016  
Vechi 19.09.2012, 12:49:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
a dat Hristos porunca sa tinem sambata? Pe bune!? Posteaza versetul biblic!
Păi Cine crezi că e Creatorul și Legiuitorul? Nu Hristos? Nu este El Dumnezeu? Ori îți imaginezi că datează doar de la nașterea Lui ca om în Betleem?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
PS: poti pune si versetele din VT in care sa arati ca oamenii inainte de Moise respectau sambata. Cine stie...poate ai sa gasesti ca si Adam in Eden se odihnea sambata...
Bineînțeles că din Eden datează odihna de Sabat, doar pentru asta a fost creat sabatul "pentru om" (Marc.2,27), nu pentru evreu. Instituția numită "Sabat" a fost creată la Facerea lumii, așa cum citim în Fac.2,23, în condițiile în care nici Dumnezeu, nici Adam nu oboseau.

Conform întrebărilor tale, s-ar părea că Hristos a poruncit duminica, iar Adam se odihnea tot duminica. Asta vrei să spui?
Reply With Quote
  #1017  
Vechi 19.09.2012, 14:20:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Păi Cine crezi că e Creatorul și Legiuitorul? Nu Hristos? Nu este El Dumnezeu? Ori îți imaginezi că datează doar de la nașterea Lui ca om în Betleem?
versetul biblic amice...versetul biblic

Citat:
Bineînțeles că din Eden datează odihna de Sabat, doar pentru asta a fost creat sabatul "pentru om" (Marc.2,27), nu pentru evreu. Instituția numită "Sabat" a fost creată la Facerea lumii, așa cum citim în Fac.2,23, în condițiile în care nici Dumnezeu, nici Adam nu oboseau.

Conform întrebărilor tale, s-ar părea că Hristos a poruncit duminica, iar Adam se odihnea tot duminica. Asta vrei să spui?
unde scrie in biblie ca Adam ar fi primit o astfel de porunca ai anume sa respecte o zi de sabath? Eu NU am spus ca Adam s-ar fi odihnit intr-o zi anume (fie ea si Duminica)
Reply With Quote
  #1018  
Vechi 19.09.2012, 16:11:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
versetul biblic amice...versetul biblic
Verset pentru ce?
  • că Hristos e Creatorul
  • că Hristos e Legiuitorul
  • că Hristos e Dumnezeu
  • că Hristos e și dinainte de Betleem
Ce anume ceri cu atâta insistență?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
unde scrie in biblie ca Adam ar fi primit o astfel de porunca ai anume sa respecte o zi de sabath?
Trebuie neapărat să scrie? Poate că scrie în subtext, ori metatext - vorba Deliei. Pentru ce/cine crezi că a instituit Dumnezeu sabatul? Nu pentruאׇדׇם('adam) adică om a creat sabatul (Marcu 2,27)? Și nu pentru întâlnirea omului cu Dumnezeu? Nu întâmplător, prima zi întreagă din viața lui, Adam a petrecut-o cu Dumnezeu în ziua sabatului în părtășie deplină, reală, nu doar în duh. Probabil ai și aici impresia că în timp ce Dumnezeu Se odihnea în acea zi (asta scrie), Adam era prin grădină săpând la straturile cu ceapă... Nu te supăra, dar cam asta se întâmplă azi în marea creștinătate: Dumnezeu Se coboară să se întâlnească cu omul în ziua Sa sfântă, iar el-omul își face de lucru departe de Fața Lui. Că are treburi mai importante de făcut...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Eu NU am spus ca Adam s-ar fi odihnit intr-o zi anume (fie ea si Duminica)
Dar ce crezi că a făcut în acea primă zi de sabat a planetei?
Reply With Quote
  #1019  
Vechi 19.09.2012, 16:47:25
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ne-amice, ai început iarăși să vorbești mocirlos, controlează-te!

În loc să urli majuscular, mai bine ți-ai ține în frâu batjocura ta. Simțul umorului, ironia e una; iar atacul grosier la persoană e alta. Dacă nu-ți poți controla cuvintele vei fi tu însuți ignorat. De data asta pe bune!
Incep sa ti se urce sambetele la cap, antihrist 666?
Si astepti sambata cand se revarsa binecuvantarile "stapanului tau 666" peste sufletul tau ca sa te linistesti?
Pardon! Am uitat ca tu nu ai suflet! Ti l-ai vandut pe o ciorba de linte si o sambata in plus!

Ai facut gargara cu apa sambetei si incepi sa ragai necontrolat toate abjectiile tale si ale sectei tale satanice?

Ho, Joiana! Ca aici esti in vizita, pe un site Ortodox!

Du-te si ragaie-ti bazaconiile sulfurate pe site-ul tau!

Controleaza-te, superficialule antihrist 666!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1020  
Vechi 19.09.2012, 17:23:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Incep sa ti se urce sambetele la cap, antihrist 666?
Si astepti sambata cand se revarsa binecuvantarile "stapanului tau 666" peste sufletul tau ca sa te linistesti?
Pardon! Am uitat ca tu nu ai suflet! Ti l-ai vandut pe o ciorba de linte si o sambata in plus!

Ai facut gargara cu apa sambetei si incepi sa ragai necontrolat toate abjectiile tale si ale sectei tale satanice?

Ho, Joiana! Ca aici esti in vizita, pe un site Ortodox!

Du-te si ragaie-ti bazaconiile sulfurate pe site-ul tau!

Controleaza-te, superficialule antihrist 666!
Te anunț oficial că pe acest topic Ignorați sectanții, am început să-ți ignor postările. Însănătoșire [spirituală] grabnică!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32