Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1021  
Vechi 19.09.2012, 17:42:54
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Te anunț oficial că pe acest topic Ignorați sectanții, am început să-ți ignor postările. Însănătoșire [spirituală] grabnică!
Ai face bine sa ignori acest site si sa te duci tocmai la tatal tau, 666!
Daca mai ai putin bun-simt, daca inca nu te-ai ingretosat de propria-ti putoare spirituala, PLEACA de-aici!

Altfel, modul meu de a te ignora incepe sa te-atinga la sambata!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1022  
Vechi 20.09.2012, 08:42:09
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pe topicul/topicele despre sabat, am dat și asemenea versete. Totuși, care e relevanța cererii tale? Dacă Hristos a dat Porunca și tot El a respectat-o, de ce mai pui la îndoială Scriptura, respectând, păzind și sfințind o altă zi decât cea sfințită și binecuvântată de El încă de la Facerea Lumii?
Mai pune o data versetele care arata ca oamenii de dinainte de Moise pazeau sabatul. Eu atat ti-am cerut. Nu era nevoie sa-mi dai reply in care sa spui nimic. Doar atat vreau: raspunsul tau sa fie versetele din Cartea Facerii (sau alte carti) care mentioneaza ca pana la Moise oamenii pazeau sabatul.
p.s. cu siguranta ti-ai dat seama care e relevanta dar te faci ca ploua. asa ca hai cu versetul/versetele.
Reply With Quote
  #1023  
Vechi 20.09.2012, 11:20:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
=osutafaraunu;471333]Verset pentru ce?
  • că Hristos e Creatorul
  • că Hristos e Legiuitorul
  • că Hristos e Dumnezeu
  • că Hristos e și dinainte de Betleem
Ce anume ceri cu atâta insistență?
verset biblic in NT in care Hristos porunceste sa respectam sambata, asta am cerut de la tine amice

Citat:
Trebuie neapărat să scrie? Poate că scrie în subtext, ori metatext - vorba Deliei. Pentru ce/cine crezi că a instituit Dumnezeu sabatul? Nu pentruאׇדׇם('adam) adică om a creat sabatul (Marcu 2,27)? Și nu pentru întâlnirea omului cu Dumnezeu? Nu întâmplător, prima zi întreagă din viața lui, Adam a petrecut-o cu Dumnezeu în ziua sabatului în părtășie deplină, reală, nu doar în duh. Probabil ai și aici impresia că în timp ce Dumnezeu Se odihnea în acea zi (asta scrie), Adam era prin grădină săpând la straturile cu ceapă... Nu te supăra, dar cam asta se întâmplă azi în marea creștinătate: Dumnezeu Se coboară să se întâlnească cu omul în ziua Sa sfântă, iar el-omul își face de lucru departe de Fața Lui. Că are treburi mai importante de făcut...
da amice: TREBUIE SA SCRIE IN BIBLIE, altfel este inventie omeneasca. Daca in Biblie NU scrie ca Adam in Eden a respectat vreun sabath, atunci NU aprimit o astfel de porunca. A respectat Noe sau Avraam o astfel de porunca de la Dumnezeu?

Citat:
Dar ce crezi că a făcut în acea primă zi de sabat a planetei?
aici te referi la Adam?
PS: ce intelegi tu prin faptul ca Dumnezeu s-a odihnit?

Last edited by stefan florin; 20.09.2012 at 11:23:16.
Reply With Quote
  #1024  
Vechi 23.09.2012, 07:56:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Mai pune o data versetele care arata ca oamenii de dinainte de Moise pazeau sabatul. Eu atat ti-am cerut. Nu era nevoie sa-mi dai reply in care sa spui nimic. Doar atat vreau: raspunsul tau sa fie versetele din Cartea Facerii (sau alte carti) care mentioneaza ca pana la Moise oamenii pazeau sabatul.
p.s. cu siguranta ti-ai dat seama care e relevanta dar te faci ca ploua. asa ca hai cu versetul/versetele.
Pe topicul despre "nemurirea" sufletului v-ați făcut toți că plouă când am dat 19 (nouăsprezece!) versete cu murirea sufletului. Nu am să fac aceeași greșeală aici: am să dau un singur verset, să vedem ce mai contestați.

"Pentru că Avraam, tatăl tău, a ascultat cuvântul Meu și a păzit poruncile Mele, povețele Mele, îndreptările Mele și legile Mele!"" (Facerea 26,5 - versiunea Sinodală)
  • Incontestabil, Avraam a fost evreu și nu ne putem imagina un evreu să nu păzească sâmbăta
  • Incontestabil, Avraam a fost credincios lui Dumnezeu și nu ne putem imagina un credincios (numit și "tatăl credincioșilor") să nu păzească poruncile lui Dumnezeu.
  • Incontestabil, cuvintele de mai sus sunt cuvintele rostite de Dumnezeu și El nu minte
Și acum întrebarea: e posibil ca printre toate poruncile, povețele, îndreptările și legile lui Dumnezeu, să nu se găsească și porunca sabatului? Dacă răspunzi cu Da, va trebui să explici în ce constau
  1. poruncile,
  2. povețele,
  3. îndreptările și
  4. legile lui Dumnezeu
și să dai versetele din Facerea unde sunt detaliate. În caz contrar, răspunsul evident este NU. Asta conform propriului tău argument.
Reply With Quote
  #1025  
Vechi 23.09.2012, 08:06:00
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
verset biblic in NT in care Hristos porunceste sa respectam sambata, asta am cerut de la tine amice
Hristos în NT ne-a dat o singură poruncă: porunca iubirii. Și deși a spus despre ea că este "nouă", e de când lumea și reprezintă esența celor 10 Porunci. Atenție: cele 10 Porunci, nu cele 9! Căci nu cred că desconsideri celelalte 9 porunci din Decalog, porunca a IV-a fiind singura desconsiderată și călcată în picioare.


Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
da amice: TREBUIE SA SCRIE IN BIBLIE, altfel este inventie omeneasca.
Bravos, ai devenit adept al "Sola Scriptura"! Însă trebuie să știi că Sola Scriptura nu înseamnă "Sola Matei 5-7" (unde găsești poruncile lui Hristos), ci Sola toată Scriptura! Trebuie să iei ansablul Cuvântului lui Dumnezeu, nu doar ce-ți convine ție. Iar despre Sabat găsești sute de versete în Scriptură și niciunde Hristos n-a afirmat că porunca a IV-a ar fi desființat-o. Dimpotrivă, a afirmat că n-a venit s-o strice, ci s-o împlinească (Mat.5,17). Ceea ce a și făcut.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Daca in Biblie NU scrie ca Adam in Eden a respectat vreun sabath, atunci NU aprimit o astfel de porunca. A respectat Noe sau Avraam o astfel de porunca de la Dumnezeu?
În postarea de mai sus am arătat că Avraam a primit "o astfel de poruncă", mai mult: Dumnezeu declară că a și păzit-o!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
aici te referi la Adam?
Da, mă refer la Adam [și Eva]. Acum poți răspunde la întrebarea mea...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
PS: ce intelegi tu prin faptul ca Dumnezeu s-a odihnit?
Înțeleg că ne-a oferit un model, nouă oamenilor. De fapt asta și zice prin porunca a IV-a din Decalog, că în virtutea binecuvântării, sfințirii și observării Lui a Sabatului suntem noi obligați să procedăm la fel. Dumnezeu nu obosește pentru a a vea nevoie de "odihnă". La putem spune și despre Adam, în condițiile ideale ale Edenului.
Reply With Quote
  #1026  
Vechi 23.09.2012, 15:10:56
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Înțeleg că ne-a oferit un model, nouă oamenilor. De fapt asta și zice prin porunca a IV-a din Decalog, că în virtutea binecuvântării, sfințirii și observării Lui a Sabatului suntem noi obligați să procedăm la fel. Dumnezeu nu obosește pentru a a vea nevoie de "odihnă". La putem spune și despre Adam, în condițiile ideale ale Edenului.
Cu mica mentiune ca cuvantul Sabat nu figureaza nici in Facere si nici in Decalog..
Reply With Quote
  #1027  
Vechi 23.09.2012, 16:30:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cu mica mentiune ca cuvantul Sabat nu figureaza nici in Facere si nici in Decalog..
Complet fals! Nu știu cum se face că de fiecare dată o dați în bară în chestiunile acestea...

În originalul ebraic, cuvântul שׇבַת(Shabath) apare de 3 ori în Facere (2,2; 2,3; 8,22) și de 3 ori în Decalog (Ieșirea 20,8;20,10;20,11). Vreți ori nu vreți aceasta e realitatea!

Dar poate nu vă convine termenul shabath, atunci luați expresia הַיִום הַשּׁבׅיעׅי(ziua a șaptea) care apare de două ori în Facerea (atenție,de fiecare dată asociată doar cu shabath!) și de trei ori în Decalog. Ca să spunem lucrurilor pe nume...
Reply With Quote
  #1028  
Vechi 23.09.2012, 17:16:26
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Complet fals! Nu știu cum se face că de fiecare dată o dați în bară în chestiunile acestea...
Daca va simititi mai bine, fie cum spuneti. E mai bine totusi sa o dau in bara decit sa dau gol. Gol in suflet.
Reply With Quote
  #1029  
Vechi 23.09.2012, 18:56:15
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

S-au adunat peste 100 de pagini in care sectantii sunt ignorati.
Ce am invatat eu din experienta in legatura cu acest subect este ca imi e si frica sa spun ce am invatat, ca daca vede vreunul ce am scris si dupa aia cine stie ce patesc in viata reala.
Concluzia mea trista a fost ca este mai bine sa fie ocoliti. Nu stiu pe internet, dar in viata reala am observat tendinta lor la manipulare, la interpretare prin scoatere din context si distorsionare a celor spuse pentru a obtine un anumit inteles, zambetul mieros pe care ti-l adreseaza si vorba blanda si calda, tonul vocii extrem de placut in timp ce pe la spate te foarfeca in zeci de bucati mici, lipsa de raspuns la intrebari directe sau raspuns fentat (si nu ma refer aici la intrebari legate de religie pentru ca nu mi-as permite sa intru intr-un subiect unde sunt eu insami novice), tacere indaratnica sau pur si simplu absenta in momente in care ai cea mai mare nevoie de un umar, dispret fata de icoane in care nu vad decat niste poze sau, mai rau, idoli, ura aproape manifesta impotriva ideii de spovedanie la preot.
Nu inteleg de ce aceasta atitudine, nu inteleg de ce atata perfidie sub zambete calde si voce "hipnotica".
Prefer asprimea cu care ma cearta duhovnicul meu, dar care are urmari bune in viata mea de toate zilele, zambetului discret dispretuitor al sectantului care imi face rau cu buna stiinta pentru ca, dupa aceea, sa ridice din umeri spunand ca nu a fost vina lui, ba chiar se mira si nu intelege de ce s-a intamplat asa ceva.
Pur si simplu mie imi este frica de sectanti.
Reply With Quote
  #1030  
Vechi 23.09.2012, 19:13:26
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pe topicul despre "nemurirea" sufletului v-ați făcut toți că plouă când am dat 19 (nouăsprezece!) versete cu murirea sufletului. Nu am să fac aceeași greșeală aici: am să dau un singur verset, să vedem ce mai contestați.

"Pentru că Avraam, tatăl tău, a ascultat cuvântul Meu și a păzit poruncile Mele, povețele Mele, îndreptările Mele și legile Mele!"" (Facerea 26,5 - versiunea Sinodală)
  • Incontestabil, Avraam a fost evreu și nu ne putem imagina un evreu să nu păzească sâmbăta
  • Incontestabil, Avraam a fost credincios lui Dumnezeu și nu ne putem imagina un credincios (numit și "tatăl credincioșilor") să nu păzească poruncile lui Dumnezeu.
  • Incontestabil, cuvintele de mai sus sunt cuvintele rostite de Dumnezeu și El nu minte
Și acum întrebarea: e posibil ca printre toate poruncile, povețele, îndreptările și legile lui Dumnezeu, să nu se găsească și porunca sabatului? Dacă răspunzi cu Da, va trebui să explici în ce constau
  1. poruncile,
  2. povețele,
  3. îndreptările și
  4. legile lui Dumnezeu
și să dai versetele din Facerea unde sunt detaliate. În caz contrar, răspunsul evident este NU. Asta conform propriului tău argument.
99 raspunsul tau e plin de supozitii.
Da-mi un singur verset in care Dumnezeu sa fi poruncit oamenilor de dinainte de Moise sa pazeasca sabatul. Atat iti cer, nu supozitii.
Deci unde scrie in Sfanta Scriptura ca Dumnezeu a poruncit vre-unui om de dinainte de Moise sa pazeasca sabatul?
Iti repet, vreau un raspuns care consta intr-un verset clar care sa nu lase loc de interpretari. Unde scrie negru pe alb acest lucru?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32