Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2013, 11:40:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit asemanari intre martorii lui Iehova si adventisti

4. Mileniul

Spre deosebire de invatatura ortodoxa si crestina in general, care vede in principiu incompatibilitatea intre eshatologie si istorie, adventistii si martorii lui Iehova vad eshatologia ca un eveniment ce se produce in cadrul acesteia, adica in partea finala a ei, vad parusia lui Hristos ca un eveniment de la sfarsitul lumii, dar nu dincolo de ea. Astfel, adventistii cred in trei veniri a lui Hristos pe pamant: prima- cea care a avut loc in perioada testamentara, a doua cand va invia pe cei drepti si a treia cand va cobora impreuna cu cetatea Ierusalimului, intre a doua si a treia venire scurgandu-se o mie de ani, moment in care are loc prefacerea lumii si eliberarea ei de pacat.

Invatatura despre mileniu la adventistii de ziua a saptea

La a doua venire a lui Hristos, cei neprihaniti sunt inviati, inaltati la cer, in timp ce cei nelegiuiti nimiciti, astfel incat pamantul ramane pustiit si gol, fara suflare de viata umana, toti cei care n-au fost inviati fiind pierduti pentru totdeauna. In aceasta perioada de o mie de ani, ei imparatesc cu Hristos in ceruri, fiind implicati in lucrarea de judecata, aceasta nereferindu-se la judecarea pacatosilor, ca aceia oricum sunt pierduiti, ci scopul e ca neprihanitii sa inteleaga motivele pentru care cei pacatosi au fost pierduti, practic Dumnezeu isi justifica actiunile fata de cei ramasi in viata, ca acestia sa nu aiba nicio urma de indoiala. Aceasta perioada de o mie de ani este totodata si o perioada de reflectie acordata Satanei, ramas singur impreuna cu ingerii sai pe pamant, fara activitate. La sfarsitul mileniului, are loc a doua inviere, cea a pacatosilor (nelegiuitilor), spre bucuria Satanei ce-si reia obiectul muncii, dupa o perioada de somaj de o mie de ani, inselandu-i din nou si conducandu-i impotriva taberei sfintilor, care coboara acum cu Hristos si cetatea cereasca(Noul Ierusalim) din nou pe pamant, confirmand practic hotararea luata de Dumnezeu privind soarta lor. Moartea a doua de care sufera cei pacatosi este nimicirea lor totala, anihilarea. O prezentare detaliata a doctrinei adventiste privind mileniul gasiti aici : http://www.adventist.ro/index/convin...pacatului.html

Invatatura despre mileniu la martorii lui Iehova

Deosebirea dintre martori si adventisti in ceea ce priveste mileniul, este ca primii considera ca doar 144.000 de oameni vor fi inaltati la cer pentru a guverna alaturi de Hristos peste pamant timp de o mie de ani, restul oamenilor avand speranta ca vor trai vesnic pe pamant dupa transformarea acestuia intr-un paradis terestru, iar in perioada aceea mediteaza de asemenea la motivele pentru care cei pacatosi sunt pierduti. La sfarsitul mileniului cei nedrepti sunt inviati pentru a fi judecati si distrusi. Deasemenea domnia de o mie de ani a lui Iisus (regenta invizibila) ar fi inceput in 1914, an in care a aparut dealtfel organizatia martorilor lui Iehova.

Conceptia hiliasta a martorilor lui Iehova si a adventistilor ce pretinde o implinire a sperantei crestine in planul imanent al istoriei nu este impartasita de ortodocsi, fiind in sine contradictorie. Pentru mai multe detalii se poate citi Dumitru Staniloae, Teologia dogmatica ortodoxa, vol.3, cap. Eschatologie universala, Teoria eschatologicului in cadrul istoriei. Despre hiliasm s-a publicat si un articol pe forum aici http://www.crestinortodox.ro/religie...ele-69265.html


p.s In eventualitatea in care userul Roboam nu se poate abtine si va comenta si acest punct, l-as ruga sa aiba bunul simt sa aduca dovezi in sprijinul afirmatiei “ortodocsii nu cred in a doua venire a lui Hristos”, (unde in dogmatica ortodoxa scrie o asemenea aberatie?!) caci de intoxicari si denigrari suntem satui. Eu am avut decenta de a da un link catre doctrinele fundamentale adventiste, scrise si recunoscute de biserica lor, nu inventate de mine. Am spus ce cred ei, nu ce gandesc eu ca ei cred.

Last edited by ioanna; 03.03.2013 at 12:17:45.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.03.2013, 12:15:24
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Arhanghelul Mihail = Cine este ca Dumnezeu ?

E o diferenta pe care voi nu o faceti in mod voit.
faptul ca numele atat al arhanghelului Mihail cat si al lui Hristos, contin termenul "elohim", prescurtat "el", nu poate duce la concluzia ca Mihail este aceeasi persoana cu Hristos deoarece aproape toate numele din Vechiul testament contin referiri la Dumnezeu (un exemplu : Daniel).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.03.2013, 12:19:49
roboam roboam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.02.2013
Mesaje: 35
Implicit Deosebiri intre martorii lui Iehova si adventisti

Deosebirile dintre martorii lui Iehova si adventisti sunt multe si esentiale Iata cateva dosebiri:
1. Adventistii cred in dumnezeirea Domnului Iisus Hristos; martorii lui Iehova nu cred.

2. Adventistii respecta pe credinciosii din alte confesiuni religioase, considerand ca din poporul lui Dumnezeu fac parte si cei din alte confesiuni - suflete sincere care traiesc dupa lumina primita din Cuvant(Manualul doctrinelor biblice adventiste). Martorii lui Iehova considera ca doar ei vor fi mantuiti, ceilalti fiind "din lume".

3. Adventistii cred in revenirea, in mod real a Domnului Iisus Hristos. Martorii sutin o revenire simbolica.

4. Adventistii de ziua a saptea (a nu se confunda cu miscarea adventa) nu au fixat nici o data calendaristica a revenirii Domnului Iisus Hristos (stiind ca "ceasul acela numai Tatal il stie"). Martorii au fixat mai multe date calendaristice ale revenirii.

5. Adventistii cred ca Dumnezeu va face un cer nou si un pamant nou. Martorii cred ca ei vor lucra si vor face un pamant nou.


Deocamdata, ma opresc aici. mai sunt si alte deosebiri.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.03.2013, 12:24:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
faptul ca numele atat al arhanghelului Mihail cat si al lui Hristos, contin termenul "elohim", prescurtat "el", nu poate duce la concluzia ca Mihail este aceeasi persoana cu Hristos deoarece aproape toate numele din Vechiul testament contin referiri la Dumnezeu (un exemplu : Daniel).
Numele Mihail e un alt fel de a spune ca Nimeni nu este ca Dumnezeu.
La fel (sa-mi fie iertata comparatia ) in apocalipsa gasim oamenii condusi de satana spunand acelasi lucru despre fiara : "...și s-au închinat fiarei, zicând: Cine este asemenea fiarei și cine poate să se lupte cu ea?"
Adica are acelasi sens, nimeni nu este asemenea fiarei.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.03.2013, 12:42:18
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
Deosebirile dintre martorii lui Iehova si adventisti sunt multe si esentiale Iata cateva dosebiri:
1. Adventistii cred in dumnezeirea Domnului Iisus Hristos; martorii lui Iehova nu cred.
nu induce in eroare, orice martor al lui iehova intrebat pe strada, va spune ca crede in dumnezeirea lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
2. Adventistii respecta pe credinciosii din alte confesiuni religioase, considerand ca din poporul lui Dumnezeu fac parte si cei din alte confesiuni - suflete sincere care traiesc dupa lumina primita din Cuvant(Manualul doctrinelor biblice adventiste). Martorii lui Iehova considera ca doar ei vor fi mantuiti, ceilalti fiind "din lume".
unde apare ideea ca martorii sustin ca doar ei vor fi cei salvati? crezi ca ar avea curajul sa emita o astfel de idee in publicatiile lor? in cercurile lor inchise, atat adventistii cat si martorii lui iehova se cred doar ei unica religie adevarata, iar ceilalti deraiati!

macar aveti bunul simt sa recunoasteti ca adventistii considera Biserica catolica ca fiind tarfa Babilonului din Apocalipsa, iar celelalte biserici sunt cea de-a doua fiara prezentata in Apocalipsa.

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
3. Adventistii cred in revenirea, in mod real a Domnului Iisus Hristos. Martorii sutin o revenire simbolica.
iarasi fals.

adica cum...revenire simbolica?

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul

4. Adventistii de ziua a saptea (a nu se confunda cu miscarea adventa) nu au fixat nici o data calendaristica a revenirii Domnului Iisus Hristos (stiind ca "ceasul acela numai Tatal il stie"). Martorii au fixat mai multe date calendaristice ale revenirii.
atat adventistii cat si martorii au fixat date pentru revenirea lui Hristos, iar apoi au dat-o la intors in fel si chip!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.03.2013, 12:58:57
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

va spun eu o asemanare intre adventisti si martorii lui iehova:

adventistii conditioneaza botezul de plata unui an de zeciuiala iar martorii lui iehova de o perioada in care neofitul a vandut reviste si carti, deci concluzia e clara, te fac de-al lor, daca esti bun de adus bani pentru secta, asta-i intereseaza si pe unii si pe altii, banii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.03.2013, 13:02:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul

macar aveti bunul simt sa recunoasteti ca adventistii considera Biserica catolica ca fiind tarfa Babilonului din Apocalipsa, iar celelalte biserici sunt cea de-a doua fiara prezentata in Apocalipsa.
E adevarat, dupa primul meu contact cu adventistii ( o brosura primita de la acestia ) tocmai asta am aflat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.03.2013, 13:25:25
centesimusseptimus centesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E adevarat, dupa primul meu contact cu adventistii ( o brosura primita de la acestia ) tocmai asta am aflat.
Aici lucrurile sunt puțin mai nuanțate, în primul rând pentru că nu știu sigur dacă broșura respectivă era tipărită de Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, Mișcarea de Reformă, ori chiar de Martorii lui Iehova. Adventiștii de ziua a șaptea consideră că femeia din Apoc. 12 și 17 reprezintă două ipostaze ale Bisericii puse în antiteză, cea depravată fiind identificată cu Biserica-Stat a Romei. Nu intru în amănunte, însă caracteristicile dezvăluite de Apocalipsa se potrivesc atât Romei Imperiale, cât și componentei politico-religioase a moștenitoarei ei în timp. Deci nu Bisericii Apusene ori/și Răsăritene în totalitate cu credincioși, cler și chiar vârfuri conducătoare. Cum spuneam, chestiunea e mai nunațată și bineînțeles... delicată.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.03.2013, 13:34:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Aici lucrurile sunt puțin mai nuanțate, în primul rând pentru că nu știu sigur dacă broșura respectivă era tipărită de Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, Mișcarea de Reformă, ori chiar de Martorii lui Iehova.
adica domnul Iuliu nu stie ce citeste? cum puteti spune asemenea ineptii?

Citat:
În prealabil postat de centesimusseptimus Vezi mesajul
Cum spuneam, chestiunea e mai nunațată și bineînțeles... delicată.

normal ca e delicat sa spui asemenea chestii pe un forum ortodox!
dar le spuneti in adunarile voastre desacralizate! si se regasesc in materialele adventiste.

tarfa Babilonului este BC iar a doua fiara este Protestantismul (la care multi adventisti includ si pe ortodocsi, care de multe ori nu sunt luati in calcul de adventistii din Occident).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.03.2013, 13:37:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit asemanari/deosebiri Martori ai lui Iehova-adventisti

Citat:
5. Ramasita si misiunea ei
Una din doctrinele fundamentale ale cultului adventist de ziua a saptea este ca papalitatea e antihristul, iar adventistii sunt ramasita din biserica crestina ramasa in adevar, asezati intr-un mod deosebit in aceasta lume ca pazitori si purtatori de lumina, avand ca si misiune proclamarea celor trei solii ingeresti. "Cele mai solemne adevăruri care au fost încredințate vreodată muritorilor ne-au fost date nouă ca să le vestim lumii".

Adventistii de ziua a saptea interpreteaza versetul din Apocalipsa 12:6 “Iar femeia a fugit în pustie, unde are loc gătit de Dumnezeu, ca să o hrănească pe ea, acolo, o mie două sute și șaizeci de zile ca fiind domnia lui Antihrist de 1260 de ani si anume domnia papalitatii intre 538 si 1798.
Martorii lui Iehova dau si ei o interpretare versetului din Apocalipsa 12:6, referitor la cele 1260 de zile.
Citat:
Din Revelația 12:6 reiese că trei timpuri și jumătate echivalează cu "o mie două sute șaizeci de zile“. "Șapte timpuri“ trebuie să fie de două ori mai mult, adică 2520 de zile. Însă națiunile nu au încetat să ‘calce în picioare’ domnia lui Dumnezeu după numai 2520 de zile de la căderea Ierusalimului. Este evident că profeția se referea la o perioadă mult mai lungă. În armonie cu versetele din Numeri 14:34 și Ezechiel 4:6, care vorbesc despre "un an de fiecare zi“, putem spune că cele "șapte timpuri“ aveau să dureze 2520 de ani. Perioada de 2520 de ani a început în octombrie 607 î.e.n. — când Ierusalimul a fost cucerit de babilonieni, iar regele din linia davidică a fost îndepărtat — și s-a încheiat în octombrie 1914. Atunci au luat sfârșit "timpurile fixate ale națiunilor“, iar Isus Cristos a fost întronat în cer de Dumnezeu. http://www.jw.org/ro/publicatii/cart...iilor-biblice/

Last edited by ioanna; 03.03.2013 at 14:20:53. Motiv: ups... am sters din greseala prima parte
Reply With Quote
Răspunde