Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 26.02.2015, 15:58:10
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Nu știu frate ce mi-a făcut... chiar dacă ea mi-a cauzat banarea, eu nu-i port pică. Am iertat-o, ba am și uitat-o! Iată, acum are ocazia să-mi aduc aminte din nou de ea
Nu la banare ma refer, eu nu sunt fanatic ca altii de pe aici, ci la demonstratiile in care te-a invins.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 26.02.2015, 16:08:23
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Nu la banare ma refer, eu nu sunt fanatic ca altii de pe aici, ci la demonstratiile in care te-a invins.
Dacă am fost ”învins” prin neprezentare, îmi prezint scuzele, nu e vina mea. Deocamdată, ”ostilitățile” continuă... ce se va întâmpla cu noi nu contează, mult mai important e că Adevărul va triumfa!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 26.02.2015, 16:55:26
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Și-acum haideți la viață. La cele sănătoase și serioase: Centesimus, Pelerinul, și toți apăruți după 1517 !

______________________________ EXEMPLUL 10 BIBLIC ______________________________

ÎN SUSȚINEREA SFINTELOR ICOANE ȘI SFINTELOR MOAȘTE
alcătuit în părți succesive

Deși pot fi considerate argumente individuale, le comasez.

Pilonul I:
Estera 4, 17: Atunci s-a dus Mardoheu și a făcut cum îi poruncise Estera. El s-a rugat Domnului, pomenind toate lucrurile Domnului și zicând: "Doamne, Doamne, Împărate atotțiitorule, toți sânt în puterea Ta și nu este cine să se împotrivească ție când vei voi să izbăvești pe Israel. Tu ai făcut cerul și pământul și toate cele minunate de sub cer. Tu ești Domnul tuturor și nu este cine să se împotrivească ție, Doamne! Tu toate le știi Doamne, Tu știi că eu nu din mândrie, nici din trufie, nici ca să jignesc nu m-am închinat lui Aman cel mândru, căci eu cu plăcere m-aș fi apucat să sărut tălpile picioarelor lui pentru izbăvirea lui Israel. Dar eu am făcut aceasta ca să nu dau slavă oamenilor mai presus de slava lui Dumnezeu și nu m-am închinat nimănui, decât numai ție, Domnului meu și nici nu voi face aceasta din mândrie.
Și nu, nu era păcat dacă săruta tălpile picioarelui unui om. Și Dumnezeu știa asta. Pentru că Mardoheu știa că nu sărută carnea trupului, ci fapta omului, sfințenia omului. Dar sigur că asta include și sărutarea trupului propriu-zis.
Cum și creștinii nu sărută doar trupul Sfântului, ci și sfințenia lui, biruința și răsplătirea cu care la răsplătit Domnul, dându-i Sfinte Moaște, și la Sfintele Icoane, sărută Sfântul care e viu ! Prin Hristos. Cum am dovedit deja, biblic.

Pilonul al II-lea:
II Regi 15, 4-6: Oricine ar avea neînțelegeri și judecată eu l-aș judeca drept. Și de se apropia cineva să i se închine, el își întindea mâna și-l îmbrățișa și-l săruta. Așa se purta Abesalom cu tot israelitul.
Venea să se închine unui om? Nu doar omului, ci ceea ce el reprezintă. Dacă eu îi pun metanie, adică mă închin episcopului, preotului, diaconului, cu ce greșesc? E biblic. Și dacă îi sărut dreaptă, e greșit? Categoric nu. Dovedit biblic. Și dacă sărut Sfintele Moaște cu atât mai mult, nu-i greșit. Dumnezeu l-a preaslăvit pe acel sfânt, eu cu ce îl preaslăvesc? Măcar cu o închinare a trupului Lui, plin de Duh Sfânt, măcar cu un sărut, pentru că e viu în Hristos. Dacă sărutăm și ne închinăm unui om, de ce să nu facem același lucru și unui sfânt? Mulțumim Domnului.

Pilonul al III-lea:
Isaia 36, 7: Și dacă voi îmi ziceți: "În Domnul, Dumnezeul nostru, ne-am pus nădejdea noastră, oare nu este Acesta Dumnezeul pentru Care, Iezechia a oprit închinarea pe dealurile înalte și altarele Lui le-a nimicit (de acolo), zicând către Iuda și Ierusalim: voi vă veți închina numai înaintea acestui jertfelnic!"?
Întreg poporul, din Israel, se închina jertfelnicului. Din templu. Nu se închinau pe dealuri, în aer liber. Putem spune că se închinau materialului sau animalelor jertfite? Nu. Ci lui Dumnezeu. Creștinii închinându-se Sfintelor Icoane, se închină lui Dumnezeu. Asta-i jertfa cea nesângeroasă, adusă de creștini, Sfânta Icoană, și plecăciunea, închinarea, Domnului Dumnezeu reprezentat acolo direct sau prin Sfinții Lui.

Pilonul al IV-lea:
Psalmii 131 7-9: Intra-vom în locașurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui. Scoală-Te, Doamne, intru odihna Ta, Tu și chivotul sfințirii Tale. Preoții Tăi se vor îmbrăca cu dreptate și cuvioșii Tăi se vor bucura.
În Biserică, stau picioarele lui Dumnezeu. În Sfântul Altar, pe Sfânta Masă, stă tainic, Sfânt Sfânt Sfânt Dumnezeu. Chivotul sfințirii Lui. Cum poate sfinți chivotul pe Dumnezeu? Prin însăși împlinirea poruncii Lui, de a exista chivotul. Preoții lui, se îmbracă cu dreptatea. Cu FELONUL, vedem, nu? Pentru ai sluji. Nu în costum, ca protestanții. Biserica nu-i codru verde și asfalt. Mergi în costum? Nu! Preotul, reprezintă pe Cineva. Și apoi cuvioșii, adică Sfinții, care se vor bucura. Câtă frumusețe întrun singur verset. Parcă în acest unic verset, e cuprinsă toată Biblia...

Pilonul al V-lea:
Facerea 49, 8-10: Iudo, pe tine te vor lăuda frații tăi. Închina-se-vor ție feciorii tatălui tău. Pui de leu ești, Iudo, fiul meu! (...) Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor din coapsele sale, până ce va veni Împăciuitorul, Căruia se vor supune popoarele.
Se închină frații lui, unuia singur, unui frate de-al lor! Se închină înaintea lui. Îi dau cinste prin aceasta. Până când? Până la veni Hristos, Împăciuitorul.

Pilonul al VI-lea:
Evrei 12, 38-39: De aceea, fiindcă primim o împărăție neclintită, să fim mulțumitori, și așa să-I aducem lui Dumnezeu închinare plăcută, cu evlavie și cu sfială. Căci "Dumnezeul nostru este și foc mistuitor".
Mulțumitori, aducem închinarea plăcută lui Dumnezeu. Cum e acea închinare? În duh și adevăr, știm deja, dar mai cum? Cu evlavie și cu sfială. Când intru în Biserică, intru în cel mai sfânt loc de pe pământ. Mă închin lui Dumnezeu din Sfintelor Icoane și din Sfintele de El cinstitele Moaște ale Sfinților Lui, în duh și adevăr, cu sfială și evlavie, căci Domnul e foc mistuitor.

Pilonul al VII-lea:
Luca 7, 38: Și, stând la spate, lângă picioarele Lui, plângând, a început să ude cu lacrimi picioarele Lui, și cu părul capului ei le ștergea. Și săruta picioarele Lui și le ungea cu mir.
Să mai scriu ceva aici? Versetul e poate cea mai mare temelie a cinstirii Sfintelor Icoane și Sfintelor Moaște. Acest Pilon și următorul Pilon.

Pilonul al VIII-lea:
Luca 7, 44-46: Vezi pe femeia aceasta? Am intrat în casa ta și apă pe picioare nu Mi-ai dat; ea însă, cu lacrimi, Mi-a udat picioarele și le-a șters cu părul ei. Sărutare nu Mi-ai dat; ea însă de când am intrat, n-a încetat să-Mi sărute picioarele. Cu untdelemn capul Meu nu l-ai uns; ea însă cu mir Mi-a uns picioarele.
Hristos aprobă și întărește gestul femeii, de a-I săruta picioarele, de ai uda cu lacrimi picioarele, de a-i spăla cu untdelemn, cu mir (!) sfintele Lui picioare, prin credință, ÎN DUH ȘI ADEVĂR, CU SFIALĂ ȘI EVLAVIE, închinându-se și stând în închinare jos, la pământ, plângând! Doamne! Doamne Iisuse! Auzi-mă! Primește și de la noi, închinarea prin Sfintele Icoane, Ție, Doamne. Noi nu avem vase de mir scump, nu te putem săruta fizic, nu putem sta la picioarele Tale, să plângem, să te auzim, lasă-ne la Sfântă Icoana Ta, Doamne Iisuse Hristoase! Tu ești în Sfinții Tăi, și în Sfintele arătate nouă, Moaște ale sfinților Tăi. Primește micimea și nevrednica noastră închinare și iartă-ne, Doamne!

Pilonul al IX-lea:
Romani 16, 16: Îmbrățișați-vă unii pe alții cu sărutare sfântă. Vă îmbrățișează pe voi toate Bisericile lui Hristos. I Corinteni 16, 20: Vă îmbrățișează frații toți. Îmbrățișați-vă unii pe alții cu sărutare sfântă. II Corinteni 13, 12: Îmbrățișați-vă unii pe alții cu sărutare sfântă. Sfinții toți vă îmbrățișează. I Tesaloniceni 5, 26: Îmbrățișați pe toți frații cu sărutare sfântă. I Petru 5, 14: Îmbrățișați-vă unul pe altul cu sărutarea dragostei.
Sărutări, îmbrățișări, ale dragostei, pentru Sfinții Domnului Savaot, care vor judeca lumea, care sunt vii în Sfintele Icoane, prin care ne cheamă pe toți de pe pământ, să ne asemănăm lor, după porunca lui Dumnezeu: "fi-ți sfinți, pentru că Eu, Tatăl vostru, sfânt sunt".
Dar cum? zice: toate Bisericile lui Hristos. Păi cum am mai arătat, se mișcă și îmbrățișează zidurile? Nu. Dar cum? Icoanele se sărută în duh și adevăr. Anume Sfinții. Cum zidurile, respectiv toți creștinii, în duh și în adevăr se îmbrățișează unii pe alții.

Pilonul al X-lea:
I Regi 15, 23: Căci nesupunerea este un păcat la fel cu vrăjitoria și împotrivirea este la fel cu închinarea la idoli. Pentru că ai lepădat cuvântul Domnului, și El te-a lepădat,
Nesupunerea față de cine? De Biserica lui Hristos! De episcopi, de preoți! Împotrivirea față de ei. E la fel cu închinarea la idoli. De ce? Conform Bibliei: "Cel de ascultă de voi, de Mine ascultă, și cine se leapădă de voi se leapădă de Mine și de Cel ce M-a trimis pe Mine".

Pilonul al XI-lea:
Ieșirea 18, 7: Deci a ieșit Moise în întâmpinarea socrului său, s-a plecat înaintea lui și l-a sărutat. Iar după ce s-au binecuvântat unul pe altul, au intrat în cort.
Moise! S-a închinat înaintea lui Iaret! Moise! Marele Moise. Și l-a și sărutat apoi, Moise! Pe Iaret, socrul lui. Apoi s-au binecuvântat unii pe alții. Acceptând și confirmând unii pentru alții gesturile. Oare Sfinții nu ne-ar accepta dorința și cererea noastră către ei, de a se ruga ei pentru noi? Cu siguranță că ar accepta și s-ar bucura, pentru că ar însemna să intrăm în comuniunea lor, în Dumnezeu.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #524  
Vechi 26.02.2015, 16:57:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Pilonul al XII-lea:
I Regi 10, 1: Atunci, luând Samuel vasul cel cu untdelemn, a turnat pe capul lui Saul și l-a sărutat, zicând: "Iată Domnul te unge pe tine cârmuitor al moștenirii Sale; vei domni peste poporul Domnului și-l vei izbăvi din mâna vrăjmașilor celor dimprejurul lor".
De ce nu l-a sărutat înainte de a turna pe capul lui, vasul cu untdelemn? De ce doar când a turnat? Deci ce a sărutat? Însemnătatea persoanei. Saul devenea rege. Ce sărutăm noi. Însemnătatea persoanei, din Sfânta Icoană. Sfântul lui Dumnezeu. Ei, sfinții sunt prietenii lui Dumnezeu.

Pilonul al XIII-lea:
I Regi 20, 40-41: A dat Ionatan arma băiatului, care era cu el, și i-a zis: "Du-te și o du în cetate". După ce s-a dus băiatul, David s-a ridicat din partea de miazăzi a stâncii și s-a închinat de trei ori; apoi s-au sărutat ei unul pe altul și au plâns amândoi, împreună, iar David a plâns mai tare.
S-a închinat de 3 ori, unde? La ce? La aer? La Ionatan, care era lângă el, apoi s-au sărutat unii pe alții. Cum? Cu sărutarea dragostei, a sfințeniei, cum am văzut mai sus. Și mai ce? Și au plâns, iar David a plâns mai tare. Deci dacă oamenii se închinau unii altora, de ce? Pentru că vedeau în ei vrednicie, oare noi, nu ne închinăm Sfinților lui Dumnezeu? Pentru că în ei e Izvorul Vredniciei, e Dumnezeu. Să nu plângem, când ne închinăm lor? Să plângem, că nu reușim să fim asemenea lor. Să nu îi sărutăm? Dar oare ei nu se săruta? Cu siguranță, când ei se roagă pentru noi, rugăciunile lor sunt sărutarea lor dată nouă.

Pilonul al XIV-lea:
II Regi 14, 32-33: Vreau să văd fața regelui. De sunt vinovat, atunci ucide-mă. Și s-a dus Ioab la rege și i-a spus aceasta. Și a chemat regele pe Abesalom și a venit acesta la rege și, căzând cu fața sa la pământ înaintea regelui, i s-a închinat, iar regele a sărutat pe Abesalom.
S-a închinat regelui. Cu fața până la pământ, nu oricum. Deci vredniciei lui. Unui om muritor. Iar regele, l-a sărutat pe Abesalom. Pentru că știa regele că nu e vinovat Abesalom. A sărutat curăția lui. Și noi a fel cu Sfintele Icoane, și mai ales Sfintele Moaște.

Pilonul al XV-lea:
I Ezdra 3, 5: După aceea au început să săvârșească arderea de tot cea obișnuită, și cea de la lună nouă, și cea de la sărbătorile închinate Domnului, și jertfele pe care le aducea Domnului fiecare de bună voie.
Ce sărbători au protestanții? Nu au? De ce? E împotriva Bibliei. Uite, sărbătorile închinate Domnului. Care Domn? Hristos, Cel în Treime slăvit. Ce jertfă trebuie adusă în sărbătoarea Domnului? Cea nesângeroasă. Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

Pilonul al XVI-lea:
III Regi 19, 21: Iar el s-a sculat și s-a dus după Ilie și a început să-i slujească.
Să-i slujească? Unui om? Cum? Da! Vredniciei lui. Sfințeniei lui. Domnului Dumnezeu care era în acel om. Cum și diaconii slujesc preoții. Cum TOȚI creștinii, slujesc unul altuia. Ce frumos, ce minunație. Ce Rai, este slujirea. Și ascultarea! Sunt ușoare. "Luați jugul Meu, că nu este greu, luați povara Mea, că nu este grea.", ne spune Hristos.

Pilonul al XVII-lea:
Faptele Apostolilor 20, 35-38: Și după ce a spus acestea, plecându-și genunchii, s-a rugat împreună cu toți aceștia. Și mare jale i-a cuprins pe toți și, căzând pe grumazul lui Pavel, îl sărutau, Cuprinși de jale mai ales pentru cuvântul pe care îl spusese, că n-au să mai vadă fața lui. Și îl petrecură la corabie.
Sfântul Apostol Pavel, acceptă gestul lor și sărutările lor, de despărțire, căci el pleca. Le confirmă că e bine să se sărute sfinții unii cu alții, în Domnul. Și Sfintele Icoane, la fel, cum am văzut mai sus, Sfintele Moaște, la fel. Adică Sfinții mutați la Hristos. Ne arată Hristos că sunt cu El, și au lăsat în urmă dovada: Sfintele lor oseminte. Cum să nu săruți și să nu te bucuri de ele? Cum să nu dorești să nu te asemeni lor? Doamne, miluiește-ne, întărește-ne și ne ajută.

Pilonul al XVIII-lea:
Pildele lui Solomon 24, 26: Buzele sărută pe cei ce dau răspunsuri drepte.
Pildele lui Solomon 27, 6: De bună credință sunt rănile pricinuite de un prieten, iar sărutările celui ce te urăște sunt viclene.
Păi dacă Sfinții dau răspunsuri drepte, prin scrierile lor, de ce să nu-i sărut? Dacă Sfântul Apostol Pavel, dă răspunsuri drepte, în Biblie, de ce să nu-l sărut? Dacă sărutările celui ce urăște sunt viclene, dar sărutările unuia care iubește, cum sunt? Nu pline de iubire? Pentru un sfânt al lui Dumnezeu? În care Dumnezeu sălășluiește? Cum să nu îl rog să se roage pentru mine? Când e atât de minunată viața lui. Când asta-i porunca, am văzut în cele 70 de versete, să ne rugăm unii pentru alții. Deci și cei din ceruri să se roage pentru noi.

Pilonul al XIX-lea:
Care este închinarea la idoli ?
Aceștia sunt idolii: desfrânarea, necurăția, patima, pofta rea și lăcomia. Coloseni 3, 5.
Sfintele Icoane nu pot fi idoli. Pentru că aceștia de mai sus sunt idolii. Dumnezeu cu sfinții Lui, fiind în Sfintele Icoane, sunt sfinte și sfințite, prin însăși Persoana, reprezentată acolo. Nu sunt, n-au fost și nu vor fi niciodată idoli, sau chipuri cioplite. Sfintele Icoane sunt vii, pentru că Viu este Dumnezeu.

Pilonul al XX-lea:
I Macabei 2, 19-20: Și răspunzând Matatia, a zis cu glas mare: Chiar dacă toate neamurile din cuprinsul stăpânirii regelui vor asculta de el și poruncile lui și se vor depărta fiecare de la închinarea părinților lor, Totuși eu și feciorii și frații mei vom umbla întru așezământul legii părinților noștri.
Închinarea părinților noștrii, adică așa cum au săvârșito părinții noștrii. Care erau părinții Apostolilor? Hristos și Vechiul Testament. Ce zice Hristos? N-am venit să stric Legea, ci am venit să o împlinesc. Care Lege? A Vechiului Testament. Biserica lui Hristos, asemenea Lui, împlinește cele din Vechiul Testament, dar cum? Transfigurat. Transformat. Schimbat. În înnoirea minții, spune Pavel. Hristos spune: a-ți văzut că s-a zis, dinte pentru dinte, ochi pentru ochi, dar Eu vă spun, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, iubiți-vă vrăjmașii, aruncați cu pâine, în cine aruncă în voi cu pietre. Poftim. Aceasta e închinarea părinților noștrii. Ai Bisericii Primare, care se închinau lui Dumnezeu în Sfintele Icoane, cum Vechiul Testament se închina Chivotului Legii.

Pilonul al XXI-lea:
Romani 9, 4-5: cărora sunt înfierea și slava și legămintele și Legea și închinarea și făgăduințele, ai cărora sunt părinții și din care după trup este Hristos, Cel ce este peste toate Dumnezeu
Poftim. Toate sunt în comuniune, toate se leagă. Fără Sfinte Icoane, nu există creștinism. Aceea este Legea transfigurată a Vechiului Testament. Acestea Sfintele Moaște, pline de Duh Sfânt. Ele, toate, sunt Împărăția Cerurilor.

Pilonul al XXII-lea:
Romani 12, 1: Vă îndemn, deci, fraților, pentru îndurările lui Dumnezeu, să înfățișați trupurile voastre ca pe o jertfă vie, sfântă, bine plăcută lui Dumnezeu, ca închinarea voastră cea duhovnicească.
Iată definiția Sfintelor Moaște, ale Sfinților lui Dumnezeu. Jertfă vie, sfântă, bineplăcută lui Dumnezeu, în închinarea cea duhovnicească, adică în duh și adevăr, cu evlavie și sfială, rugându-se ei, Sfinții lui Dumnezeu pentru noi, și drept mărturie a sfințeniei lor, stau, lăsate de Dumnezeu, Sfintele lor Moșate, neatinse de stricăciune, frumos mirositoare, făcătoare de minuni, asemenea Sfintelor Icoane, asemenea toiagului lui Moise și toiagului lui Aaron, făcătoarele de minuni umbre ale Sfinților Apostoli, făcătoarea de minuni haină a Mântuitorului.


Acesta este Creștinismul. Cel Adevărat și Viu. Numit ortodox. Aceasta este Biserica lui Hristos. Ortodoxia. Este biblică. Nu poate exista înafara Bibliei, deși s-a înființat înaintea Bibliei. Dar nimic din ce se face șli se practică în Biserică, nu este înafara fundamentului biblic. Nu sunt 5 biserici, nu sunt Adevăruri. Hristos e Unul. Ceilalți, ei bine, am fost anunțați ce sunt, știm ce sunt. Sunt hristoși mincinoși. Repet, că nu mă deranjează. Să ne aducem aminte, să ne reamintim mereu. Să ne întărim și să ne adeverim, pe ce Piloni stăm, pe Sfinții lui Dumnezeu, pe Cuvântul Tatălui, piatra cea din capul unghiului, Hristos.

Iertați-mă că mi-am permis o mică completare pe marginea fiecărui pilon, am îndrznit, pentru ai arăta puțin din sensul și limpezimea lor. Și pentru ca să ne bucurăm împreună... :)

"Să stăm bine să luăm aminte. Sus să avem inimile." - Sfânta Liturghie.

Iertați și pomeniți.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.02.2015 at 17:04:46.
Reply With Quote
  #525  
Vechi 26.02.2015, 16:58:45
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
.... ce se va întâmpla cu noi nu contează, mult mai important e că Adevărul va triumfa!
Adevărul a triumfat deja, frate. Hristos a înviat din morți!
*
Adevărul nu voiește să triumfe fără noi, frate...
Lui Îi pasă cu desăvârșire de noi, de ceea ce se întâmplă acum și de ceea ce se va întâmpla cu noi pururea și în vecii vecilor.
Atât de mult Îi pasă de noi, încât Adevărul Întrupat S-a răstignit pe Cruce pentru noi, a pogorât la iad pentru noi, S-a înălțat la Ceruri pentru noi și șade la dreapta Tatălui tot pentru noi, ca să judece vii și morții, adică pe noi.
Iar Cerul și Pământul este pregătit și gătit tot pentru noi.

Așadar dacă Adevărului îi pasă atât de mult de noi, oamenii, precum cunoaștem bine noi creștinii,
cum poți să spui "ce se va întâmpla cu noi nu contează"? Ba contează, e singurul lucru care contează cu adevărat, atât pentru noi cât și pentru Dumnezeu Cel Viu, Creatorul și Proniatorul nostru.

P.S. Tudor, venit lângă mine între timp, adaugă: "Dumnezeu nu ne-a făcut degeaba. Nu Îi este indiferent ce se întâmplă cu noi."

Last edited by Ioan_Cezar; 26.02.2015 at 17:23:11.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 26.02.2015, 17:15:34
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Așadar dacă Adevărului îi pasă atât de mult de noi, oamenii, precum cunoaștem bine noi creștinii,
cum poți să spui "ce se va întâmpla cu noi nu contează"? Ba contează, e singurul lucru care contează cu adevărat, atât pentru noi cât și pentru Dumnezeu Cel Viu, Creatorul și Proniatorul nostru.
Foarte adevărat ce spui, perfect de acord cu tine. Eu mă refeream doar la ce se petrece cu noi pe acestă bucățică de spațiu virtual. În rest, Dumnezeu să ne ajute pe fiecare!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 26.02.2015, 18:12:26
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păi stai aa nenicule, că deocamdată nu ni s-a descoperit privirii nici icoana adevăratului chivot (deocamdată e pierdută pe undeva, nu se tie), nici adevăratul chivot din cer. Când se va descoperi acela, va fi vai i amar! Apocalips 11,19.
Doamne Iisuse...
Icoana adevăratului chivot e pierdută?
E exprimată pe pământ.
Prin Biblie!
Cum pierdută?
Iar nu ești atent? Și mai și dezinformezi, ca să nu zic că minți, că nu minți, dar nu știi.
Nu cunoști Biblia...
Și asta-i grav.
Că atunci te rătăcești.
Matei 22, 29: Iisus le-a zis: Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.

Cum nu ni s-a descoperit ochilor și privirii Sfânta Icoană a adevăratului chivot?
Păi porunca lui Dumnezeu ce e?
Ce-a spus El? Să faci Chivotul de atâta lungime, să fie de atâta înălțime, să fie cu aurul așa, să fie heruvimii așa, în el să se pună toiagul, năstrapa de aur, tablele legii.
Asta-i Sfânta Icoană a închinării pe care a dorito Dumnezeu.
Și expresia Sfintelor Icoane de mai târziu. Închinării, tămâierii, sărutării, rugăciunile, slujbele, veșmintele, cărțile, tot, totului tot, tot e în Biblie. Nimic nu e înafara Bibliei.
Dar bine, spui, când Sfânta Icoană a lui Hristos, se va descoperi din Ceruri, la a doua sa venire, va fi vai și-amar de întreg pământul căzut, ce nu a urmat lui Hristos, Cel Ortodox.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.02.2015 at 18:38:26.
Reply With Quote
  #528  
Vechi 26.02.2015, 18:31:01
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Igor iti spun la modul cel mai sincer ca am ajuns la concluzia ca iti bati joc de mine.Nici nu vreau sa ma gandesc la mai mult de atat.
Reply With Quote
  #529  
Vechi 26.02.2015, 18:58:59
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Igor iti spun la modul cel mai sincer ca am ajuns la concluzia ca iti bati joc de mine.Nici nu vreau sa ma gandesc la mai mult de atat.
Nu, pelerin drag, tu singur îți bați joc de tine, dracii își bat joc de tine. Nu eu. Și tu le permiți. Dacă nu crezi, nu e problema mea. Cât mă privește, eu sunt un om simplu. Nu am cu ce să mă laud.

Ți-am spus deci, ce aștepți de la mine? Să te fac să crezi? Dacă ai Biblia în față, dacă ai căutat de atâția ani, ai citit atâția sfinți, ți-a vorbit Hristos prin ei, cu limba lor, cu caracterul lor, și tu tot nu ai crezut că Ortodoxia e Biserica, e calea strâmtă și îngustă care duce la viață, vrei ca eu să te fac să crezi? Răspunzând la ce? La studiu introductiv "Excurs despre idoli si ideologia lor in lumea Orientului Apropiat". Ce legătură are asta cu Biblia? Nici una. Timp pierdut.
Ți-am spus sola scriptura. Text, analiză. Text, analiză. Și fă-l să fie ușor de citit. Aerisit, nu blocuri. Că pe net, eu personal, nu citesc mult. Am venit aici pe forum, ca să slujesc. Ortodocșilor. Să fiu de folos. Să îi ajut să-și cunoască credința. Nu să convertesc pe nimeni, Doamne ferește.

Deci răspunzând la ce? Și mai ales de ce? Când nu spui nimic... Sau consideri că ai spus ceva? Ai respectat termenii? Deci n-am la ce răspunde. Alimentându-ți ție orgoliul? Da?
Ba nu, îl pocnesc. Orgoliul tău. Și întreaga ta erezie. Așa în felul meu. Cum pot. Și n-ai decât să te oftici. Poftim. Pentru că pocnirea mea nu e de la mine. Pentru ortodocși, trăirea e în Sfinții Părinți. Empiricul. Experiența. Pentru eretici, ca să vină acasă, creștinii, ortodocșii, trebuie să folosească Lumina: Biblia. Nu florile luminii: Sfinții Părinți. Asta fac și eu. Arăt lumina. Biblia.

Nu orgoliul tău. Orgoliilor nu se răspunde. Că-s patimi. Se tace, cu rugăciune.
Ai aruncat cu buzduganul, în tot topicul, deci forumul, ai pregătit terenul, ți-ai etalat nimicul, și-acum vi să mă cerți? Să mă pălmuiești? Că ce? Că nu răspund? Și dacă nu răspund înseamnă că îmi bat joc de tine? Serios? Te-ai gândit mult la asta, poate. Pocnesc dracii de ciudă pe lângă tine, mai ales și cu argumentul al 10-lea biblic, la care lucrez de ieri și azi toată ziua. Simt și eu valuri uriașe de ispite, mai ales de când a început Sfântul și Marele Post. Am căderi, una după alta.
Dar nu m-am lăsat. Nădăjduiesc.

Deci ție, pelerin, tot nu îți răspund, până când respecți termenii. Spui așa: nu sunt de acord cu versetul x, pentru că... și dai eventual versetele y și z, care contrazic versetul x. Deși asta e imposibil. Deci odată dat versetul, scrii cu inima ta. O deschizi și o arăți. Inimile în care locuiește Hristos, nu pot sta decât deschise. Pentru a chema pe cât mai mulți la El. Că n-ai nimic de ascuns, nădăjduiesc. Nu vorbești despre heruvimi, cu trimiteri lg, mp, rf, și alte prescurtări. Scrii versetul tot, clar, limpede, cum am făcut eu până acum. Și apoi, eventual, vorbești teleogumena ta, pe marginea lui.
Apoi ai spus clar că scrii concis. Fraze scurte și la obiect. Și cu versete. Am așteptat să văd. Dar nu, tot stil calvinist ai scris, încă și cu prescurtări indescifrabile. Și eu ce să spun? Că îți bați joc de mine? Pardon. Am bun simț. Cunosc teorie despre smerenie. E alegerea ta. Nu te oblig. Nu mă plâng. Te evit. Nădăjduind. Să respecți aria curiculară a cerințelor impuse pentru posibilitatea unui dialog. Iar acum, ca să răspund, te rog tradu. Ca să citească și alții, nu doar eu. Fi scurt și la obiect. Ca Sfinții Părinți. Limpezește, nu tulbura. Asta face creștinismul cu toată umanitatea. Limpezește totul. Totul, Pelerin. Și-atunci, îți voi răspunde.

Până atunci: Pace! Pacea Domnului! :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.02.2015 at 19:23:31.
Reply With Quote
  #530  
Vechi 26.02.2015, 19:22:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai mai Igor, trec peste restul detaliilor nesemnificative,cum este posibil sa falsifici intr-un asemenea hal sensul unor versete biblice?Chiar asa era in Estera, in acel discurs-rugaciune al lui Mardoheu,saruta ,,sfintenia omului" dupa cum afirmi tu? Care sfintenie? Prietene poate nu avem noi pasajul cu pricina, poate nici evreii de Purim nu prea inteleg sensul cartii,desi este una dintre preferatele lor,da chiar asa, sa-l faci pe Aman model de om sfant si motiv de venerare a moastelor si icoanelor? :)) Prietene....pe Aman l-au spanzurat :))) Pe restul...evreii doar i-au masacrat cu familii cu tot :)))

Pai ce spune de fapt Mardoheu,daca are cineva curiozitatea sa citeasca tot pasajul cu pricina? Pentru salvarea evreilor el i-ar fi pupat pana si picioarele lui Aman-care era al doilea om in stat si care ii condamnase pe evrei la moarte (Estera 4.8)- pt a-i salva pe evrei,pana si asta ar fi facut pt evrei.Dar,continua el,nu a facut-o si explica ca a nu a facut asta, nu pt ca era mandru sau trufas si orgoliul lui ar fi fost mai important decat salvarea poporului ci pt ca ,,dar eu am facut aceasta (nm.nu a pupat picioarele) ca sa nu dau slava oamenilor mai presus de slava lui Dumnezeu si nu m-am inchinat nimanui decat Tie".Intelegi suficient de clar? Nu era corect sa postezi tot pasajul in loc sa-l manipulezi brutal? Pai stii ce mai zice Mardoheu,ruda Esterei ( sotia lui Xerxes I)ce ii mai cere lui Dumnezeu, in continuarea acelei rugaciuni din Estera 4.17?

,,daruieste gurii mele cuvant cu trecere inaintea leului acestuia si umple inima lui de ura catre cel ce ne prigoneste pe noi (nm Aman) spre pieirea lui si a celor de un gand cu el".Ai inteles prietene ce simtea Mardoheu pt Aman si ce isi dorea? Stii ce simtea Mardoheu pt cei care nu erau evrei? ,,eu urasc slava celor fara de lege si mi-e sila de patul celor netaiati imprejur si de tot cel de alt neam". Iti este mai clar de ce cartea asta se citeste la evrei de Purim? Prietene portretul lui Aman, in cartea Estera, nu este al unui om sfant, ci al unui ticalos, posteaza toate pasajele care vorbesc despre el.Cartea Estera face parte din cele Hames Meghillot,se citeste la sinagoga dimineata si seara de Purim,sunt chemat inclusiv femeile sa o asculte drept model. Pai tu iti bazezi venerarea icoanelor si a moastelor pe o carte de baza in Purim?!:)))))

Chiar asa mai prietene, sa schimbi atat de brutal sensul unui pasaj biblic si sa faci din cartea Estera model pt inchinarea ortodoxa? A mai comentat si Origen pasajul acela, in ,,Exortatiu la martiriu". Asta ca fapt divers.Chiar asa vrei sa schimbi direct sensul ca sa-ti iasa argumentul? Pai nu aveai nevoie de asta, aveai la indemana alte pasaje.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 26.02.2015 at 23:22:33.
Reply With Quote
Răspunde