Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 25.05.2012, 11:21:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Despre Maica Domnului, insa, doar din rea credinta puteti afirma ceva ce habar n-aveti.
A avea indoieli si ispite e una, iar asta face parte inerenta din natura umana. Dar tocmai faptul ca nu a fost biruita de ele, ci ca in trup pamentesc fiind, a ajuns prin har „partasa dumnezeiestii firi” (2Petru 1, 4), tocmai asta o face mai presus de heruvimi si serafimi.
"Căci nu este om drept pe pământ care să facă binele și să nu păcătuiască." (Ecl.7,20 - versiunea ortodoxă)

"Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi." (1 Ioan 1,8 - versiunea ortodoxă)

"Vrednic de credință și de toată primirea e cuvântul că Iisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu."(1 Tim.1,15 - versiunea ortodoxă)

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Nici un inger din toate cetele ceresti nu se afla in comuniune mai profunda si mai intima prin har cu „dumnezeiasca fire” decat Maica Domnului. Iar daca asta nu inseamna puritate si sfintenie mai presus de ingeri, atunci ce inseamna?
Înseamnă că ai făcut o afirmație despre care habar n-ai, cum ziseși mai înainte...

Adică un înger care poate milioane de ani a stat înaintea Feței lui Dumnezeu să fie într-o comuniune cu Dumnezeu mai prejos decât maica Domnului?! Înseamnă că ne lipsește simțul măsurii... Îmi pare rău...
Reply With Quote
  #312  
Vechi 25.05.2012, 11:31:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu vedeți succesiunea ? Dar că din luterani, care credeau încă însfințenia Maicii Domnului au apărut adventiștii
"Succesiunea" dumneavoastră se bazează pe o proiecție falsă cu privire la confesiunile creștine, deoarece adventiștii nu au apărut [doar] din luterani. Majoritatea erau neoprotestanți (nu protestanți, din care făceau parte lutheranii) desigur, dar au fost și catolici și probabil și ortodocși.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 25.05.2012, 11:48:17
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Căci nu este om drept pe pământ care să facă binele și să nu păcătuiască." (Ecl.7,20 - versiunea ortodoxă)

"Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi." (1 Ioan 1,8 - versiunea ortodoxă)

"Vrednic de credință și de toată primirea e cuvântul că Iisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu."(1 Tim.1,15 - versiunea ortodoxă)

Înseamnă că ai făcut o afirmație despre care habar n-ai, cum ziseși mai înainte...

Adică un înger care poate milioane de ani a stat înaintea Feței lui Dumnezeu să fie într-o comuniune cu Dumnezeu mai prejos decât maica Domnului?! Înseamnă că ne lipsește simțul măsurii... Îmi pare rău...



A sta inaintea fetei lui Dumnezeu e una, iar a-L purta in launtrul intregii fiinte (trup+latura spirituala) pe Dumnezeu in toata dumnezeirea Lui e infinit mai mult.
Doar pe om l-a facut Dumnezeu dupa chipul Sau spre a ajunge la asemanarea deplina cu EL si astfel sa devina prin har partas dumnezeiestii firi, adica o fiinta indumnezeita.
Maica Domnului e prima faptura umana indumnezeita prin har care a ajuns la scopul pentru care ne-a facut Dumnezeu:acela de a fi „partasi dumnezeiestii firi” (2Petru 1, 4).


by the way -ingerii fac parte din lumea duhurilor, lume nesupusa legilor timpului, asa ca la faza cu milioanele de ani, mai gandeste-te din alt unghi.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 25.05.2012, 11:59:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
A sta inaintea fetei lui Dumnezeu e una
Îți imaginezi cumva că heruvimii sunt un fel de gardieni plătiți cu ziua, ori sunt niște ființe ce-L adoră plenar pe Dumnezeu și au comuniune cu El?

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
, iar a-L purta in launtrul intregii fiinte (trup+latura spirituala) pe Dumnezeu in toata dumnezeirea Lui
Iar te-ai apropiat periculos de mult de prăpastia ereziei!
Hai să zicem că L-a purtat în trup pe Dumnezeu în "toată dumnezeirea Lui", că doar ți-am făcut o promisiune și vreau s-o respect (ți-amintești, cea cu Theotokos). Dar să afirmi că și latura spirituală, asta e prea de tot! Ar însemna ca maica Domnului e chiar Împărăteasa Cerului, Cea Atotputernică, Atotștiutoare, Omniprezentă... Doamne iartă-ne sumețirea gândului!

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Doar pe om l-a facut Dumnezeu dupa chipul Sau
Asta de unde o mai știi?

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
by the way -ingerii fac parte din lumea duhurilor, lume nesupusa legilor timpului, asa ca la faza cu milioanele de ani, mai gandeste-te din alt unghi.
OK, nu mă mai gândesc la cantitate, dar îmi permiți să privesc din perspectiva calitativă? Că stau permanent în Prezența Lui nu-ți spune chiar nimica?
Reply With Quote
  #315  
Vechi 25.05.2012, 12:03:14
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Ar însemna ca maica Domnului e chiar Împărăteasa Cerului
Da, chiar asa este: Imparateasa Cerului si a Pamantului!!!

Prea multa buchiseala strica.......Ioi si vai!
Reply With Quote
  #316  
Vechi 25.05.2012, 12:04:39
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Da, chiar asa este: Imparateasa Cerului si a Pamantului!!!
Pleosc!

Last edited by osutafaraunu; 25.05.2012 at 12:06:42.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 25.05.2012, 12:15:45
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pleosc!
Aveti probleme cu apa azi? http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=101
Reply With Quote
  #318  
Vechi 25.05.2012, 12:18:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Eu nu. Dumneavoastră cu bâta
Reply With Quote
  #319  
Vechi 25.05.2012, 12:20:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Lasati, nu va turati in zadar! Nu am insinuat nimic si nici nu sunt dispusa sa ma contrez cu absolut nimeni, dar atata timp cat aveati raspunsul in propria dvs semnatura.....
Spuneati chiar dvs ca "cine isi baga in cir cu sectantii de sectanti va avea parte". Vi se pare ca cei despre care vorbeam mai sus au o credinta dreapta?
Si sa nu uitam ca si dracii cred..(oare au o credinta dreapta?) dar cat de mult rau fac......!
Chiar, oare dracii se pot mantui? Ca tot erati nedumerit de ce sa nu se mantuiasca si ei.
Raspunsul la intrebarea pe care mi-o adresati il gasiti citind chiar printre randurile din postul dvs. Tinand cont de faptul ca sunt de religie crestin ortodoxa bineinteles!
Una vorbim si basca ne intelegem ! Ce intreb eu si ce spuneti dvs. !
Eu despre mine si postarile mele , cunosc f. bine !

"Tinand cont de faptul ca sunt de religie crestin ortodoxa bineinteles!"
Tinind cont ca ce ? Sau , bineinteles ca ce ?

Va multumesc , desi discutia a fost aiurea , pina la urma !
In sfirsit, daca acestea sunt posibilitatile ... asta este !

Pace si bucurie va doresc !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #320  
Vechi 25.05.2012, 12:32:29
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Hai să zicem ca ....


______

Domnule 100-1, va recomand calduros sa luati o pauza de gandire, meditatie si rugaciune pana treceti de faza „hai sa zicem”, „hai treaca-mearga de la mine, ca si cum in marea dvs. larghete, o ingaduiti si pe asta.
Va asteptati cumva din partea Maicii Domnului sa va fie si recunoscatoare pt. aceasta concesie?

Nu e nevoie sa mai dati reply. Serios, nu are nici un sens vreun dialog cu dvs. daca ignorati tot ce s-a spus pana acum. V-am scris nenumarate postari si eu si altii. Recititi-le si veti gasi raspunsul ortodox la absolut tot ce ati intrebat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adormirea Maicii Domnului - despre post si sarbatoarea in sine- Laura19 Diverse Sarbatori 4 15.08.2017 04:15:24
Despre cinstirea Duminicii strajeru Secte si culte 131 07.06.2014 14:19:18
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 14:39:56
Despre sabia de a trecut prin sufletul Maicii Domnului mihailt Generalitati 11 16.04.2012 00:10:35
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19