Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.07.2008, 21:34:07
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL

icoanele=subsitut "neomologat" de Dumnezeu
Icoanele nu sunt un substitut.Daca ar fi un substitut am cadea in iconolatrie,ceea ce ar insemna practic idolatrie.Ortodoxia nu considera icoanele dumnezei.Te rog sa citesti topicul despre icoane,si vei intelege clar si transparent ce sunt icoanele.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.07.2008, 22:22:55
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru
Icoanele nu sunt un substitut.Daca ar fi un substitut am cadea in iconolatrie,ceea ce ar insemna practic idolatrie.Ortodoxia nu considera icoanele dumnezei.Te rog sa citesti topicul despre icoane,si vei intelege clar si transparent ce sunt icoanele.
ba cam sunt.pt ca nici icoanele nici Sfintii Parinti nu pot face nimic pentru noi.
topicul l-am citit....dar totusi....de ce saruam icoanele?de ce ne rugam la icoane?
de asta am zis ca sunt un substitut "neomologat" si inutil.in loc sa ne rugam lui Dumnezeu apelam la reprezentari ale Sfintilor Parinti-pt ca asta sunt icoanele.
se mizeaza mijlocirea Sfintilor Parinti.nu exista decit un singur Mijlocitor.Cel care a murit pt noi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.07.2008, 10:40:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de strajeru
Icoanele nu sunt un substitut.Daca ar fi un substitut am cadea in iconolatrie,ceea ce ar insemna practic idolatrie.Ortodoxia nu considera icoanele dumnezei.Te rog sa citesti topicul despre icoane,si vei intelege clar si transparent ce sunt icoanele.
ba cam sunt.pt ca nici icoanele nici Sfintii Parinti nu pot face nimic pentru noi.
topicul l-am citit....dar totusi....de ce saruam icoanele?de ce ne rugam la icoane?
de asta am zis ca sunt un substitut "neomologat" si inutil.in loc sa ne rugam lui Dumnezeu apelam la reprezentari ale Sfintilor Parinti-pt ca asta sunt icoanele.
se mizeaza mijlocirea Sfintilor Parinti.nu exista decit un singur Mijlocitor.Cel care a murit pt noi.
Sfinti Parinti sunt rugatori, mijlocitori in sensul de pururea rugatori ci nu de mantuitori. Ce fac Sfintii? se impartesesc de fericirea vesnica in mod individual, egoist? sau raman in solidaritaea cu noi?, cum se spune despre ingeri, spre exemplu, ca bucurie mare se face in ceruri pentru intoarcerea unui pacatos. Asa sunt si sfinti care seimpartasesc de fericire insa vor sa fie partasi de aceasta fericire cat mai multi de pe pamant. Aceasta este comuniunea.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.07.2008, 23:58:49
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
TFL, din Sfanta Traditie aflam ca Sfantul Ev Luca este primul pictor, el a picat prima icoana. Care este parea cultului tau?
parerea mea( nu a cultului.....da cred ca se suprapun...nu am timp sa confirm cu tot cultul) este ca e irelevant ce ai zis din mai multe motive.
in primul rind pentru ca Sfinta Traditie zice mult care contrazic Scriptura.
in al 2-lea rind nu am gasit nicaieri in Biblie faptul ca Luca (care ar fi pictat o icoana) a indemnat pe crestini sa se inchine sau sa se roage la icoana.
in al 3-lea rind........care ar fi putut fi acea icoana pictata de Luca?pe cine reprezinta?


Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.07.2008, 15:19:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de georgeval
TFL, din Sfanta Traditie aflam ca Sfantul Ev Luca este primul pictor, el a picat prima icoana. Care este parea cultului tau?
parerea mea( nu a cultului.....da cred ca se suprapun...nu am timp sa confirm cu tot cultul) este ca e irelevant ce ai zis din mai multe motive.
in primul rind pentru ca Sfinta Traditie zice mult care contrazic Scriptura.
in al 2-lea rind nu am gasit nicaieri in Biblie faptul ca Luca (care ar fi pictat o icoana) a indemnat pe crestini sa se inchine sau sa se roage la icoana.
in al 3-lea rind........care ar fi putut fi acea icoana pictata de Luca?pe cine reprezinta?

Sfanta Tradietie repeta ce zice Sf Scriptura sau este complementara? Iar ne intoarcem la un crestinism fara radacini.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.07.2008, 16:22:45
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
se inchinau apostolii la icoane?faceau ceva asemanator cu ce se intimpla acum in Biserica?in afara ca citeau Evanghelia.....nimic nu se compara cu ce se practica azi in Biserica.
Nu exista dovezi scrise care sa ateste ca apostolii din primul secol s-ar fi închinat înaintea icoanelor, (nu "la icoane" cum spui tu), pentru ca logic, in acei anii ai persecutiei nu isi puteau ridica Biserici pe care sa le picteze si sa le impodobeasca cu icoane. Chiar si asa cea mai veche Biserica crestină, descoperita in Siria, ce dateaza din secolul III avea altar si peretii picatati.

Citat:
În prealabil postat de TFL
apostilii cu colinda, apostolii facind oua rosii,apostolii venerati, apostolii intitulati Inaltpreafericit sau Preasfintit?faceau apostolii ceva din ceea ce se practica azi in Biserica? ba dimpotriva.....chiar erau intemnitati si ucisi.
Da, erau intemnitati si ucisi, si tocmai pentru asta sunt cinstiti (nu venerati cum spui tu.). Venerarea se cuvine doar lui Dumnezeu.
Iar Biserica contemporană nu obliga pe nimeni sa cinsteasca pe liderii ei cu titlul de preafericit.
Cum să meargă apostolii cu colindul? Ei erau preocupati de raspandirea evangheliei. Colindul in schimb face parte din traditia crestina bimilenară a poporului roman care a devenit inseparabil legat de sarbatorirea nasterii Mantuitorului. Iar Biserica nu conditionează apartenenta la crestinism de practicarea Colindului, a ouălor vopsite sau a daruirii de cadouri sub forma de Mos Craciun.

Citat:
În prealabil postat de TFL
contrastele sunt usor vizibile intre viata Bisericii Apostolice si ceea ce se intimpla acu in Biserica.aceste diferente sunt puse pe seama Sfintei Traditii (care intra in contradictoriu cu invataturile Apostolilor).
vede cineva aceste diferente?
Sunt foarte curios ce inseamna pentru sectanti, Sfânta Traditie! Probabil ca dumneavoastră sunteți unul "pur-sânge", (adică crescut de mic intre sectanti) . Probabil ca voi percepeti Sfanta Traditie ca pe niste obiceiuri fara sens, extra-biblice si anti-biblice.
Vi s-a mai explicat si de catre mine si de catre altii ca Sfânta Scriptura face parte din Sfanta Traditie. Sfanta Traditie a existat inainte de scrierea primelor cartii din Biblie de catre Moise si a continuat si dupa redactarea ultimei carti, Apocalipsa. (Ioan 21.25 sunt si alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus si care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărtile ce s-ar fi scris) (2 Tes. 2 15: fratilor, stati neclintiti si tineti traditiile pe care le-ati învătat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră) la fel 1 Cor 11.2 si 2 Tes 3.6
Exista in plus numeroase referiri in Noul Testament in care apostolii citează informatii extra-biblice, preluate prin Traditia care s-a transmis oral. Daca vrei o sa ma opresc si la ele.
Daca nu exista Sfanta Traditie nu ar fi existat nici Sfanta Scriptura. Sfanta Scriptura face parte din Sfanta Traditie Scrisă pentru ca a fost realizata in decursul a 40 de generatii.

Citat:
În prealabil postat de TFL
sectarii" se inchina si in bisericile lor, insa nu venereaza cladirea. "sectantii" pot sa aduca inchinare lui Dumnezeu si intr-o ripa de la marginea drumului.cladirea nu le conditioneaza actul inchinarii.
"sectarii" se inchina impreuna cu pastorul X, insa nu venereaza nici un Preafericit sau Preasfintit X.
Crestinii se inchina lui Dumnezeu, nu l-a sticla, pietre sau lemn. Si atunci cand se inchina inaintea unei icoane, ei nu roaga icoana ci pe Dumnezeu sau pe sfantul din icoana.

Problematica cultului icoanelor a fost suficient de bine reglementată de Sinoadele Ecumenice . Acestea au arătat ca trebuie făcută diferenta dintre adorarea (latreia), care se cuvine numai lui Dumnezeu, si venerarea respectuasă (proskynesis), care se cuvine la tot ce are caracter de sfintenie, dar nu este Dumnezeu. Acesta nu poate fi reprezentat pentru că este duh pur. Hristos, Sfânta Fecioară, îngerii si sfintii s-au arătat însă sub formă materială. Biblia si Bisereica condamnă, idolatria, nu si reprezentarea a ceea ce avea caracter de sfintenie. Prin cultul icoanelor ne adresăm, în fapt, prototipului. Prin acest cult ne instruim, rememorăm viata si faptele prototipului, ne întărim evlavia. Prin icoana sfintită, harul se coboară asupra noastră, icoana mijlocind între noi si prototip.

Citat:
În prealabil postat de TFL
Sfinta Traditie zice mult care contrazic Scriptura.
astept sa vad ce exemple vei găsi
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.07.2008, 16:22:55
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Sfanta Tradietie repeta ce zice Sf Scriptura sau este complementara? Iar ne intoarcem la un crestinism fara radacini.
pai daca este complementara....si se mai contrazice cu Scriptura e bine?


da nu ai raspuns la intrebari
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.07.2008, 16:48:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Sfanta Tradietie repeta ce zice Sf Scriptura sau este complementara? Iar ne intoarcem la un crestinism fara radacini.
pai daca este complementara....si se mai contrazice cu Scriptura e bine?


da nu ai raspuns la intrebari
Pai nu acesta a fost scopul scrierilor Sfantului Ev Luca.
Cat despre intrebari, ma nemultumeste rationamentul, de genul: " Daca nu scrie despre cinstirea Sfintelor icoane direct, hai sa nu le cinstim". Atunci sa aplicam peste tot rationamentul acesta. Spre exemplu, pai daca nu scrie ca fumatul este pacat, atunci hai sa fumam.
Eu sunt pentru alt gen de exegeza. "Acolo unde tace Scriptura, vorbeste Traditia" (Sfantul Irineu de Lyon)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.07.2008, 17:28:17
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Pai nu acesta a fost scopul scrierilor Sfantului Ev Luca.
Cat despre intrebari, ma nemultumeste rationamentul, de genul: " Daca nu scrie despre cinstirea Sfintelor icoane direct, hai sa nu le cinstim". Atunci sa aplicam peste tot rationamentul acesta. Spre exemplu, pai daca nu scrie ca fumatul este pacat, atunci hai sa fumam.
Eu sunt pentru alt gen de exegeza. "Acolo unde tace Scriptura, vorbeste Traditia" (Sfantul Irineu de Lyon)
poti sa fumezi linistit.Fumatorilor nu le zic ca le interzice Scriptura....le transmit pur si simplu "Cancer Fericit".
in problemele esentiale Scriptura nu este definitiv "muta".
in ceea ce priveste icoanele......evreii au incercat si ei asa ceva , insa mult mai "barbar".....ei au facut un vitel de aur.
acu in epoca noastra...."ala rau" e mai meserias."e rau ca avem icoane?sigur ca nu."important pt cel rau e sa interpuna ceva intre noi si Dumnezeu.indiferent daca e un ditamai vitel de aur sau.....o mica si "nevinovata" icoana.in cine ne punem toata credinta?in Dumnezeu 100% sau mai alocam un mic 1% icoanelor?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.07.2008, 19:51:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Pai nu acesta a fost scopul scrierilor Sfantului Ev Luca.
Cat despre intrebari, ma nemultumeste rationamentul, de genul: " Daca nu scrie despre cinstirea Sfintelor icoane direct, hai sa nu le cinstim". Atunci sa aplicam peste tot rationamentul acesta. Spre exemplu, pai daca nu scrie ca fumatul este pacat, atunci hai sa fumam.
Eu sunt pentru alt gen de exegeza. "Acolo unde tace Scriptura, vorbeste Traditia" (Sfantul Irineu de Lyon)
poti sa fumezi linistit.Fumatorilor nu le zic ca le interzice Scriptura....le transmit pur si simplu "Cancer Fericit".
in problemele esentiale Scriptura nu este definitiv "muta".
in ceea ce priveste icoanele......evreii au incercat si ei asa ceva , insa mult mai "barbar".....ei au facut un vitel de aur.
acu in epoca noastra...."ala rau" e mai meserias."e rau ca avem icoane?sigur ca nu."important pt cel rau e sa interpuna ceva intre noi si Dumnezeu.indiferent daca e un ditamai vitel de aur sau.....o mica si "nevinovata" icoana.in cine ne punem toata credinta?in Dumnezeu 100% sau mai alocam un mic 1% icoanelor?
Deci ai incalcat rationametul. Ai inceput cu sfaturi care nu mai sunt in Scriptura.
Eu n-am spus ca este "muta" Scriptura, am dat un citat in care se vorbeste despre tacerea ei, care, in anumite momente, este si un raspuns la care se ridica cei traitori si induhovniciti.
Icoana este o marturie a intruparii Fiului lui Dumnezeu, iar adevaratul duh este cel care marturiseste ca Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat. Asta este icoana. Daca nu o accepti ramai la Vechiul Testament, la "umbra bunurilor viitoare".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49