Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.07.2008, 19:58:53
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Deci ai incalcat rationametul. Ai inceput cu sfaturi care nu mai sunt in Scriptura.
Eu n-am spus ca este "muta" Scriptura, am dat un citat in care se vorbeste despre tacerea ei, care, in anumite momente, este si un raspuns la care se ridica cei traitori si induhovniciti.
Icoana este o marturie a intruparii Fiului lui Dumnezeu, iar adevaratul duh este cel care marturiseste ca Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat. Asta este icoana. Daca nu o accepti ramai la Vechiul Testament, la "umbra bunurilor viitoare".
hmmmm....deci sti sa le amesteci foarte bine.nu era vorba de icoana (reprezentarea grafica) a Fiului lui Dumnezeu, ci era vorba de nenumaratele icoane.lista e foarte lunga.Dumnezeu ne cere sa ne inchinam la o reprezentare a Lui?sau a Fiului Lui?de multitudine de icoane.....nici nu mai se pune problema
Reply With Quote
  #42  
Vechi 25.07.2008, 20:12:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Deci ai incalcat rationametul. Ai inceput cu sfaturi care nu mai sunt in Scriptura.
Eu n-am spus ca este "muta" Scriptura, am dat un citat in care se vorbeste despre tacerea ei, care, in anumite momente, este si un raspuns la care se ridica cei traitori si induhovniciti.
Icoana este o marturie a intruparii Fiului lui Dumnezeu, iar adevaratul duh este cel care marturiseste ca Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat. Asta este icoana. Daca nu o accepti ramai la Vechiul Testament, la "umbra bunurilor viitoare".
hmmmm....deci sti sa le amesteci foarte bine.nu era vorba de icoana (reprezentarea grafica) a Fiului lui Dumnezeu, ci era vorba de nenumaratele icoane.lista e foarte lunga.Dumnezeu ne cere sa ne inchinam la o reprezentare a Lui?sau a Fiului Lui?de multitudine de icoane.....nici nu mai se pune problema
Ca sa intelegi sensurile cuvantului "icoana" iti recomand Sfantul Ioan Damaschin- 6 sensuri.
Cand nu raspund potrivit doctrinei tale le amestec, nu trebuie sa fii subiectiv.
Ce sa mai intreb despre dogma hristologica. Pe cine reprezaentam in icoana? Persoana Dumnezeiasca intrupata. Nu separam firile, naturile lui Hristos nici nu le despartim, nici nu ne inchim lor, ci Persoanei(Sinoadele III si IV ecumenice), probabil ca nu sunt acceptate de cultul tau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.07.2008, 22:21:36
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Ca sa intelegi sensurile cuvantului "icoana" iti recomand Sfantul Ioan Damaschin- 6 sensuri.
Cand nu raspund potrivit doctrinei tale le amestec, nu trebuie sa fii subiectiv.
Ce sa mai intreb despre dogma hristologica. Pe cine reprezaentam in icoana? Persoana Dumnezeiasca intrupata. Nu separam firile, naturile lui Hristos nici nu le despartim, nici nu ne inchim lor, ci Persoanei(Sinoadele III si IV ecumenice), probabil ca nu sunt acceptate de cultul tau.
chiar crezi ca scopu meu e sa te fac sa renunti la icoane?daca tu tii mortis sa te inchini la icoane(cu toate ca este inutil) ....continua.
daca tu asa intelegi crestinismul....continua.
apropo....crestinismul ....vine de la credinta in Iisus Hristos, nicidecum de la credinta in icoane.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.07.2008, 09:23:45
dasbergen dasbergen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2008
Mesaje: 2
Implicit

dc atata vorba... am gasit informatii istorice ca Sf Traditie nu s-a pastrat si s-a modificat in timp: (citatele cuprind si numele autorului cat si cartea ca sa puteti sa le cautati si sa le cititi ;)) Traditia numai in sine se explica ca daca te uiti de afara vezi ca nu s-a pastrat
„Vigilanțiu din Galia (362 d.Hr.) se jeluia că cultul a degenerat din ce în ce mai mult prin practica cea nouă și și-a pierdut astfel curățenia lui.” Badea Cireșeanu, Tezaurul liturgic, vol I, 1910.

„Nenumărate sunt chipurile în care obiceiurile păgânești au furat straie bisericești pentru a fi luate drept altceva decât ceea ce sunt într-adevăr...” Valentin Zaharia, episcopul Oradiei, în Buruieni crescute la umbra Bisericii, 1955, pag. 39.


În primele trei secole nu se cunosc sărbători ale Sfintei Fecioare.” I. Mihălcescu, Istoria bisericească universală, vol. I, București, 1975, pag. 166

În jumătatea a doua a secolului IV se iviră și sectele ce se întreceau în onorarea îngerilor, Mariei și sfinților; de la 373 a început secta Coliridiensis în Arabia, care era compusă mai mult din femei și dădeau ca adorațiune fecioarei Maria închinare dumnezeiască și aduceau ca jertfă o plăcintă (colivis) precum păgânii aduceau odinioară astfel de jertfă zeiței Ceres.” Dr. C.Chiricescu, Istoria dogmelor, Curs litografiat, 1904, pag. 163.

„Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului a fost serbată din secolul V în Siria, iar de la sfârșitul secolului al VI-lea a devenit generală și obligatorie prin dispozițiile împăratului Mauriciu (c. 600).” I.Mihălcescu, Istoria bisericească universală, vol. I, 1975, p.320.

„Arnobiu din Sica, Africanul (sec. IV)... combate fumegațiunile de tămâie din cultul păgân, probabil că nu cunoștea nici un fel de tămâiere în biserica creștină. Acestea toate făcură pe mulți învățați să se îndoiască de existența tămâierilor în cele dintâi trei secole...” Badea Cireșeanu, Tezaurul liturgic, vol. II, București 1911, cu aprobarea Sf. Sinod, pag. 407.

Chiril din Alexandria: „Deci e păcat și întinăciune a stărui în slujirea în ’umbre’ (ritualuri vechi testamentale) și a se aduce lui Dumnezeu fie grăsime, fie tămâie, după ce s-a arătat Hristos”, în Scrieri, partea I, de pr. dr. Dumitru Stăniloaie, 1991, pag. 356.

Ieronim de Betleem (c. 400) protestează: „Orice tradiție care nu există în Scriptură este vrednică de disprețuit și vrednică de lepădat. Cei care susțin o anumită tradiție apostolică, lipsită însă de autoritatea Bibliei, se află sub sabia mâniei lui Dumnezeu.”

Abelard (cca 1100), călugăr catolic, în Sic et non („Da și nu”), enumeră aproximativ 150 de contradicții grosolane în cadrul tradiției drept-credincioase.

Toma d’Aquino (1225-1274), în Summa Theologiae, scria: „Tradiția ar trebui să fie luată doar probabilă, și nu ca regulă, și de fiecare dată cu discernământ.”

„Creștinismul bizantin de după anul 300 prezintă adesea alunecări în diverse forme de idolatrie sau de superstiții excentrice ce nu sunt decât reînvieri ale păgânismului în stilul vieții religioase creștine.” Ovidiu Drimba, Istoria culturii și civilizației, ed. 1997, vol. II, pag. 191. Comentariul lui O. Drimba pune în discuție și alte obiceiuri ciudate: la botezarea unora erau chemate icoanele să fie nași, alte dăți erau oameni. Călugării răzuiau din partea lemnoasă a icoanelor câteva firimituri, ca să le bage în cuminecătură, socotind că este ceva mistic, o putere nemaipomenită, dacă o bucățică din ele ajunge să fie asimilată de om.

„În anul 376 se introduce cultul sfinților, în jurul anului 400 rugăciunea pentru morți, în anul 688 cultul crucii, 688 cultul relicvelor, în 688 cultul icoanelor...” General Petre Stavrescu, Suprema Iubire (prefațată de Gala Galaction), pag. 176.
Iar la pag. 168, autorul enumeră 22 de slujbe religioase oficiale ale Bisericii istorice, după care-și pune întrebarea:
„Oare săvârșit-a Iisus alte acțiuni sacre decât botezul, binecuvântarea nunții și sfânta cină? Deci avem în religia noastră, adoptate din păgânismul orfeic, toate magiile și toate superstițiile vrăjitorești”, și apoi conchide: „Ortodoxia noastră nu este adevăratul creștinism, ci un creștinism alterat, alterat de către chiar clerul său.” General Petre Stavrescu, Suprema Iubire, pag. 16.



Literatura religioasă românească despre „Cum se naște o datină”

„Urmând interzicerea din Decalog, creștinii din primele două secole nu și-au făcut imagini... Abia spre sfârșitul secolului al VI-lea și în cursul secolului al VII-lea imaginile devin obiect de devoțiune și de cult în biserici și în locuințe.” Mircea Eliade, Istoria credințelor și ideilor religioase, 1988, vol. III, pag. 66.

La creștinii primi, icoanele religioase se amintesc la începutul seco-lului III. În tot decursul acestui secol întrebuințarea lor e rară și nu prea bine văzută Eusebiu din Cezareea consideră întrebuințarea icoanelor ca un obicei păgânesc. Sf. Ioan Gură de aur și Augustin nu prea se învoiesc cu acest obicei. Epifaniu era un contrar hotărât și înfocat contra icoanelor.” Dr. C.Chiricescu, Istoria dogmelor, Curs litografiat, 1904, pag. 181.

„Irineu, Epifanie și Augustin mustră pe eretici și pe gnostici că aceștia se închinau icoanelor.” Badea Cireșeanu, Tezaur liturgic, vol. II, 1911, pag. 199.

„În ultima persecuție (sub Dioclețian), fură dărâmate multe biserici... Dar între obiectele din lăuntru lor nu figurează nicidecum icoane ori pictură bisericească”. Badea Cireșeanu, Tezaur liturgic, vol. II, 1911, pag. 94.

„În sec. IV apar pentru prima dată în biserica creștină reprezentările murale sau picturale, reprezentările pe pânză sau pe lemn. Sunt primele forme, ale ceea ce mai târziu vor constitui icoanele. Călugări din Egipt, Siria și Sinai, care au introdus aceste forme, le socoteau ca un intermediar între ei și Dumnezeu. Treptat, aceste reprezentări capătă o funcție mistică, tainică, misterioasă”. Ovidiu Drimba, Istoria culturii și civilizației, ed. 1997, vol. II, pag. 192-193.

„Un sinod ținut în Spania la Elvira (Illiberis) în 306 decretă, în canonul 36, să nu se vază pe murii bisericilor icoane. Și chiar Euseviu din Cesaria, istoricul bisericesc contemporan mai tânăr cu sus zisul sinod, a fost unul din bărbații care considerau icoanele religioase ca pe o datină păgână.” Eusebiu Popovici, Istoria bisericească universală și statistica bisericească, vol. II, Mânăstirea Cernica, 1926, pag. 222.

„În secolul IV însă călugării din Egipt, Siria și Peninsula Sinai încep să picteze pe lemn imagini sacre în credința că aceste icoane pot acționa ca un fel intermediar... Cu timpul, poporul crezu că anumite icoane sunt înzestrate cu puteri miraculoase... încât în sec. VII, icoanele deveniseră de mult obiecte de adorație fanatică, ceea ce se asemăna mult cu practicile păgâne.” Ovidiu Drimba, Istoria culturii și civilizației, 1987, vol. II, pag. 192

Augustin (c. 400): „Astfel, nu este îngăduit creștinului a așeza în biserică imaginea lui Dumnezeu cel nevăzut, ci mai mult în inimă unde este în adevăr templul lui Dumnezeu.” Citat în Badea Cireșeanu, Tezaur liturgic, vol. II, 1911, pag. 227.

Chiril din Alexandria: „Socotesc pe drept cuvânt că se abat de la tot sfatul bun cei ce, depărtându-se de la slujirea lui Dumnezeu, slujesc zidirii în locul Ziditorului; sau coborând la o rătăcire încă și mai rușinoasă, se închină la lucrul mâinilor lor.” Pr. dr. D. Stăniloaie, Sf. Chiril din Alexandria, 1991, p. 186.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.07.2008, 13:34:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Texte rupte din context. Pot lua si eu din psalmi urmatoarea expresie: "nu exista Dumnezeu" fara sa amintesc "a zis nebunul in inima lui", si prin asta sa dau apa la moara ateilor. Nu aceasta este modalitatea. Aceasta este o strategie veche. Pai cei invocati de tine(Staniloa, Mihalcescu etc.) au scris carti despre Sfanta Traditie si cinstirea icoanelor. Priveste intregul(citeste intreaga opera a teologilor amintiti) si dupa aceea analizeaza partile intregului.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.07.2008, 16:52:44
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval

Cat despre intrebari, ma nemultumeste rationamentul, de genul: " Daca nu scrie despre cinstirea Sfintelor icoane direct, hai sa nu le cinstim". Atunci sa aplicam peste tot rationamentul acesta. Spre exemplu, pai daca nu scrie ca fumatul este pacat, atunci hai sa fumam.
Eu sunt pentru alt gen de exegeza. "Acolo unde tace Scriptura, vorbeste Traditia" (Sfantul Irineu de Lyon)
In Sfanta Scriptura scrie absolut tot ce trebuie sa faci sau sa nu faci. Nu are nevoie de adaugiri.

Scrie si despre fumat. Iata doar cateva invataturi din Scriptura, pe care le incalci, daca fumezi:
1. Porunca a sasea: "Sa nu ucizi"(Iesirea cap. 20:13). Pe pachetul de tigari scrie "tutunul poate ucide" sau "tutunul dauneaza grav sanatatii". Cine fumeaza, practic, face o crima in timp, asupra sa si asupra celor din jur. Si o face in mod constient.

2. "Nu stiti ca voi sunteti Templul lui Dumnezeu, si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? Daca nimiceste cineva Templul lui Dumnezeu , pe acela il va nimici Dumnezeu"(1 Corinteni cap. 3:16,17).

3. "Nu stiti ca trupul vostru este Templu Duhului Sfant, care locuieste in voi?" (1 Corinteni cap 6:19).

Cititi cu luare-aminte aceste invataturi din Scriptura. Eu am facut-o si asa m-am lasat de fumat (am fost fumator vre-o 20 de ani). Mi-am dat seama ca atunci cand fumez Il supar pe Dumnezeu. Si mi-a pasat de lucrul acesta. Cum poti sa superi in mod voit si repetat un Tata care te iubeste atat de mult (Ioan 3:16)?!

Sfanta Scriptura nu are nevoie de adaugiri sau de invataturi cu care intra in contradictoriu (multe din ele numite "sfinte traditii"). Poate raspunde convingator la orice intrebare importanta.

Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.07.2008, 23:34:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Marian, am spus ca nu scrie direct, stiu si eu sa deduc, acum ai dedus dar din anumite versete nu vrei sa deduci, acesta este rationamentul?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.07.2008, 11:47:16
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Marian, am spus ca nu scrie direct, stiu si eu sa deduc, acum ai dedus dar din anumite versete nu vrei sa deduci, acesta este rationamentul?
Nu scrie direct, dar scrie destul de clar, fara dubii. As dori sa gasesc niste versete care sa ma ajute sa deduc, la fel de clar, ca trebuie sa ma inchin in fata unor imagini. Poate ma ajutati.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.07.2008, 13:54:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Marian, am spus ca nu scrie direct, stiu si eu sa deduc, acum ai dedus dar din anumite versete nu vrei sa deduci, acesta este rationamentul?
Nu scrie direct, dar scrie destul de clar, fara dubii. As dori sa gasesc niste versete care sa ma ajute sa deduc, la fel de clar, ca trebuie sa ma inchin in fata unor imagini. Poate ma ajutati.
Si ne intoarcem de unde am plecat. Iar dovezi, iar contraargumente si ne irosim timpul fara sa aprofundam. Discutii la suprafata, la litera, nu adancire in duh.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.07.2008, 19:46:33
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Marian, am spus ca nu scrie direct, stiu si eu sa deduc, acum ai dedus dar din anumite versete nu vrei sa deduci, acesta este rationamentul?
Nu scrie direct, dar scrie destul de clar, fara dubii. As dori sa gasesc niste versete care sa ma ajute sa deduc, la fel de clar, ca trebuie sa ma inchin in fata unor imagini. Poate ma ajutati.
Si ne intoarcem de unde am plecat. Iar dovezi, iar contraargumente si ne irosim timpul fara sa aprofundam. Discutii la suprafata, la litera, nu adancire in duh.
Poate totusi merita efortul. Eu, personal, am mare incredere in apostolii Domnului Iisus Hristos. Cred ca ei au inteles foarte corect invataturile crestine si au avut ocazia sa le aplice in bogata lor activitate. Dati-mi un exemplu in care acestia s-au inchinat la vre-o imagine (sau ne invata sa facem lucrul acesta) si voi face si eu la fel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49