Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.02.2008, 21:04:49
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citand sisu
Citat:
In doctrina noastra se spune ca crucea (ca si sarbatoarea craciunului sau a anului nou, dar nu vreau sa deschid un alt subiect aici!) sint simboluri pagane si apartin Marelui Babylon, deci unelete ale lui Satan-Diavolul.
:(...cum asa????
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.02.2008, 23:07:23
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Citand sisu
Citat:
In doctrina noastra se spune ca crucea (ca si sarbatoarea craciunului sau a anului nou, dar nu vreau sa deschid un alt subiect aici!) sint simboluri pagane si apartin Marelui Babylon, deci unelete ale lui Satan-Diavolul.
:(...cum asa????
uite asa !:D
pai de ce crezi ca au loc discutiile astea asa aprinse... :)

da nu cum zice vsovi ca nu putem face semnul cruce.(daca am vrea)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.02.2008, 23:11:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
In doctrina noastra se spune ca crucea (ca si sarbatoarea craciunului sau a anului nou, dar nu vreau sa deschid un alt subiect aici!) sint simboluri pagane si apartin Marelui Babylon, deci unelete ale lui Satan-Diavolul.
Degeaba esti crestin daca nu esti pe calea cea dreapta (ortho) si folosesti uneletele diavolului."Nu toti cei care imi spun Doamne,Doamne vor intra in Imparatia Cerurilor" a zis Hristos.
Asta e un punct de vedere.Daca lumea va crede ca avind de exemplu, o cruce la git , e salvata sau protejata, Satan a citigat.
Poate ca anumiti preoti au capacitatea sa scoata demoni.Dar nu din cauza crucii, se petrece asta.Ci din cauza credintei lor.Tot respectul daca exista asa ceva.
Dar nu uitati ca printre ei pot fi si impostori.De-alungul istoriei s-a dovedit ca biserica in general, s-a implicat in politica si a fost o putere statala si sociala, asuprind populatia si conducind-o dupa principiile lor.
In astfel de conditii orice este permis.
In plus folosirea puterilor paranormale (miracole ???) este o alta arma a lui Satan.

se zice ca Budha s-a apropiat odata de un riu pe care vroia sa-l traverseze.Barcagiul cind l-a recunoscut s-a apucat sa-i faca o demonstratie de levitatie si a traversat riul .
Cind s-a intors a inceput sa-i spuna lui Budha:
- Maestre,ce parere ai? Am muncit 30 ani, am postit luni intregi si am meditat si am facut asane ca sa fiu capabil sa ajung la aceasta performanta ca sa pot traversa riul .
La care Budha ii raspunde:
-Si l-a ce bun?
Apoi scoase doi banuti si-l ruga sa-l treaca riul.

Parerea mea, nu va mai lasati amagiti de miracole.Nu uitati ce a spus Isus vizavi de falshii Mesia care vor face miracole...:|

vsovi, am mai spus , nu batjocureste nimeni crucea.
sisu: este inspaimantator ce spui tu aici.
Uite ce iti propun: incearca sa-ti faci semnul crucii, spunand totodata "In numele Tatalui, si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin" . E un test pentru tine si pentru cine mai vrea: ca sa va convingeti daca ortodocsii au dreptate atunci cand spun, ca sectantii nu isi pot face semnul crucii. Daca ti-l poti face, e in ordine; daca nu ti-l poti face, atunci poti trage un mare semn de alarma si intreaba-te:" de ce nu pot si cine ma impiedica?"
Poate ca atunci vei intelege ce e crucea si cine se teme de ea.
Craciunul este sarbatoarea Nasterii Lui Iisus Hrisos. Cum sa nu o serbam?!?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.02.2008, 17:49:38
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

stiu ca pare inspaimintator ...:D
ancah, ma pui intr-o situatie delicata, pe bune.Sa-ti explic.
Incearca sa privesti situatia intr-un mod cit mai obiectiv posibil.Adica fa abstractie de religia ta si a mea.
Bun acum iti zic ca religia mea spune sa te feresti de orice forma de idolatrie.Apoi spune ca semnul crucii este un simbol pagin (al Satanei, mai concret).
Isus a fost ispitit in desert de Diavol propunindu-i toate regatele pamintului in schimbul unui singur gest de adoratie.
Deci d.p. meu d.v. tu imi propui asta (stiu ca nu asta gindesti, dar din unghiul meu se poate interpreta ca o ispita).
Totusi pentru triumful stiintei o voi face... :) Nu stiu la ce ajuta ? ???
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.02.2008, 18:15:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

sisu, de multe ori am refuzat sa dau raspunsuri celor de alta confesiune. De ce? Nu pentru ca nu as fi avut un raspuns, ci pentru ca nu erau dornici sa-l primeasca. Sa nu uitam ca ceea ce aduce fiecare "pe masa dialogului", este considerat Adevar. Fiecare spera ca celalalt isi va corecta erorile. Insa, eu la "masa" iau in calcul si moartea multora pentru ortodoxie.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.02.2008, 18:41:26
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Insa, eu la "masa" iau in calcul si moartea multora pentru ortodoxie.

Poti fi un pic mai clar ? ???
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.02.2008, 18:51:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Poi mai baietzi daca Hristos a aratat ca inchinarea shi ascultarea de Dumnezeu prin Cruce se face, prin Crucea Lui, asha cum a zis sa fie Voia Ta shi nu cum voiesc eu, omul Hristos shi Dumnezeu ce plangea cu lacrimi de sange, nu pentru el plangea ci pentru noi shi ucenicii Lui care au fost inhaitatzi de satana shi s-au lepadat, deci daca El care s-a inchinat prin ea nu s-a rushinat de Crucea Sfanta, voi zicetzi ca e inchinare la idoli? ca crucea e idol? shi Icoana? poi nu v-am zis ca suntetzi mai jos ca shi musulmanii, ca shi ei sunt inaintea voastra, shi mai zicetzi ca suntetzi martori sau creshtini.... poi, mai baietzi, v-am zis ca daca nu pricepetzi ce inseamna inchinare la idoli, statzi mai cumintzi shi nu spunetzi prostii... ca voi zicetzi ca idol este ca un fel de material, shi voi nu va inchinatzi la materiale, poi shi Hristos a fost material, shi Duhul/invatzatura are o substantza shi Biblia pe care o purtatzi voi are o substantza pe ce sunt scrise literele, deci nu vetzi putea fugi de substantza, de material, chiar daca va plac spiritismele, adica locuri inchipuite unde totul pare imaterial, abstract, shi chiar daca v-au prostit paganii asiatici, deci

mai baietzi, deci Sfanta Cruce asta material sfant mai baietzi... ca e materialul prin care s-a inchinat Domnul Hristos Tatalui Dumnezeu pentru mantuirea noastra. Asha shi apa in care atzi fost Botezatzi, asha shi norul prin care i-a botezat pe evrei Moise, asha shi Biserica shi toate lucrurile lui Dumnezeu, lucrate de Mainile Sale, din Material Sfant sunt facute mai baietzi, mai deci nu sunt idoli mai, ca nu mana omului shi dalta lui le-a lucrat mai, Ci Duhul lui Dumnezeu, al Tatalui shi al Fiului shi al Sfantului Duh, shi dintre toate acestea Sfanta Cruce e cea mai mare, ca prin ea s-a mantuit tot neamul omenesc, tot cel ce asculta Pe Fiul ca Vine de la Tatal, ca pe Tatal voi nu-l cunoashtetzi decat cui il descopera Fiul shi Doar pe la Fiul ajungetzi la Tatal.... deci nu mai credetzi mai prostiile evreiesco-musulmane ci inapoiatzi-va la a respecta Sfanta Cruce, ca sa avetzi parte de milostenie de la Dumnezeu in ziua durerii.... Deci nu va jucatzi mai cu focul..... Doamne fereshte sa ne taiem din Rasplata cea Buna de la Dumnezeu, crezand interpretarile voastre, ca e simbol, ca e idol, ca e metal nesemnificativ, sau simbolul lui satan... Poi a zis foarte clar cand a fost oprit de Petru sa mearga sa se rastigneasca pe Cruce pentru oameni, a zis, Inapoia Mea satano ca tu cugetzi ale oamenilor shi nu ale lui Dumnezeu... Deci Era un Altar Sfant, pe care a fost Dat Mielul lui Dumnezeu pentru Junghiere... deci nicivorba de idol ca inchinarea la idoli Dumnezeu i-a distrus, shi sunt dracii aia la care va inchinatzi toata ziua: cafea, tutun, desfranare, malahienism, indreptatziri de martori, naparce taratoare shi fatzarnicii shi cartitze, satiri shi naluciri de vise spurcate.... aia care va inchina la a le crede pe alea shi a sluji vrajitoriile alea, aia va inchina la idoli.... la tarot, la noroc, la mamona, la iszabelzeb, la farmece, la horoscup la extratereshtrii, la alcool tare, la psihologii sexishti shi psihiatrii lui antihrism... aia va inchina la idoli shi va face sa traitzi in minciuna...

cum e sisu, va lasa invatzatura mincinoasa din voi sa va facetzi Sfanta Cruce ortodoxa sa va pecetluitzi? Nu va lasa satana....... ca Sfanta Crucea alaturi de smerita smerenie e arma de paza shi biruintza tuturor capcanelor lui shi a toata spurcaciunea... intinsa prin lume shi vazduhuri pentru credinciosul in Hristos.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.02.2008, 20:08:34
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

da vsovi, ne lasa!
din tot ce-ai spus tu un singur lucru e adevarat :
tot cel ce asculta Pe Fiul ca Vine de la Tatal, ca pe Tatal voi nu-l cunoashtetzi decat cui il descopera Fiul shi Doar pe la Fiul ajungetzi la Tatal....
restul , ma ierti , dar sint prostii.
daca ai fi citit cu atentie ai fi inteles ca nu vorbeam de nici-un material, ci de simbolul .Dar poate romana in care scriu eu nu se mai intelege.
Invatatura noastra nu este mincinoasa decit in masura in care Biblia este mincinoasa.
Stau si ma intreb cum am putut sa fiu atit de idiot sa cred ca nu as putea sa-mi fac cruce !!!
Imi pare rau dar traiti intr-o ingnoranta spirituala incredibila.Luminari care se aprind singure, riuri care curg invers,diavolul care striga ca-l frige crucea, mina care nu poate sa faca semnul crucii...
Sa fim seriosi ,daca ar fi sa ma iau dupa ce scrieti unii pe-aici Chris Angel sau David Blaine ar fi Mesia pe pamint...
Mi-am facut cruce de mii de ori pe vremea cind eram ortodox.Dar nu asta da senzatia de liniste spirituala ci credinta in Unicul si Atotputernicul Dumnezeu.
Postarile unora chiar imi produc mila, pt. ca eu stiu ce inseamna ortodoxia (intr-o mica masura, poate) dar voi (unii) nu stiti ce inseamna ceea ce noi numim "adevarul".
Adevarul va va elibera, zice Biblia si te rog sa ma crezi ca ma simt foarte eliberat de dogme si taine.
Cit despre restul mesajului tau, Dumnezeu sa te aiba in paza ...
Sa stii ca ""secta", asa cum ii zici tu, din care fac parte este cea mai morala organizatie pe care eu am cunoscut-o.Iar spurcaciunea e in gura celui care o spune...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.02.2008, 20:13:54
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

imi cer scuze celorlalti ca m-am infierbintat putin in raspunsul anterior.vsovi nu reprezinta din fericire ortodoxia cum nici eu nu vorbesc in numele Martorilor lui Iehova.
jigniri mascate sub cuvinte dulci, aceste este pericolul sectar.Si din pacate exista astfel de secte (in general ne-crestine)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.02.2008, 20:24:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu aceasta este maniera de a ne asemana Cuvantului intrupat. Cuvantul intrupat a reusit sa se imprime in noi nu ideologic,iar noi rostim cuvinte lipsite de putere, care vor sfarsi prin rastignirea Cuvantului intrupat. Mai multa rabdare si maturitate in exprimare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 22:11:51
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 17:04:03
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 117 08.11.2008 08:46:27