Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2007, 19:26:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ancah
Posibil raspuns pentru Diana20 si totodata o intrebare pe care mi-o pun si eu. Privind la ceea ce se intâmpla in jurul nostru, aparitia de biserici satanice, MISA, oare este gresit ca gândul sa mi se duca la urâciunea pustiirii?
_____________
Daniel Cap. 9
27. Și El va încheia un legământ cu mulți într-o săptămână, iar la mijlocul săptămânii va înceta jertfa și prinosul și în templu va fi urâciunea pustiirii, până când pedeapsa nimicirii cea hotărâtă se va vărsa peste locul pustiirii".

Cap. 11
31. Și oști trimise de el vor sta și vor pângări locașul sfânt și cetatea, iar jertfa de fiecare zi o var da de o parte și vor pune în loc urâciunea pustiirii.

Cap. 12

11. Și din vremea când va înceta jertfa cea de-a pururi și va începe urâciunea pustiirii vor fi o mie două sute nouăzeci de zile.

Sfânta Evanghelie după Marcu Cap. 13

14. Iar când veți vedea urâciunea pustiirii, stând unde nu se cuvine - cine citește să înțeleagă - atunci cei ce vor fi în Iudeea să fugă în munți,

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 24

15. Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt - cine citește să înțeleagă -
_________
Nu zic ca am ajuns deja acolo, dar privind in jurul meu, am constatat ca in ultima vreme f multi se indreapta in ritm accelerat in aceasta directie.

--------------------------------------------------------------------------------
Frate ANACAH, o sa vedem aparind tot felul de "bisericute" pagine, satanice pentru ca exista si adepti alimentati si finantati din afara. Trebuie aplicata asa cum trebuie LEGEA CULTELOR recent promulgata. Nu ar trebui sa li se dea autorizatie de constructie sau de functionare. Trebuie taiat raul din radacina, altfel o sa ne umplem de buruieni.
ANCAH. Scuza gresala numelui trecut gresit!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2007, 22:29:40
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Si bisericutele alea mai mici au aceleasi drepturi ca si crestinismul. Asa a inceput si religia crestina: ca un alt cult bizar si cu putini adepti. Si uitati unde s-a ajuns
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2007, 00:21:00
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Mai bine ne-am uita in ograda proprie,pentru ca pericolul vine din interior!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2007, 01:59:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Trebuie aplicata asa cum trebuie LEGEA CULTELOR recent promulgata. Nu ar trebui sa li se dea autorizatie de constructie sau de functionare. Trebuie taiat raul din radacina, altfel o sa ne umplem de buruieni.
In cele mai multe cazuri nu au nevoie de autorizari sau finantari din partea statului roman( asta era asa cireasa din virful cozonacului daca le pica , bine, daca nu, nu). Majoritatea "buruienilor" au destui bani care vin direct de la Tom Cruise si cei ca el deci Legea Cultelor este ea buna dar in mare e apa de ploaie
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2007, 02:07:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Sunt de acord cu Marius_Daniel, pericolul(cred inevitabil, nu putem face mare lucru desi ne straduim cit putem) vine din sinul familiilor noastre, asa cum sunt ele, mai mult sau mai putin crestine si mai ales daca avem copii, este o cruce apasatoare, foarte greu de purtat, ma uit in jur si ma infior de ce vad la familiile prietenilor, este trist si greu dar sa nu disperam, daca avem copii sa mai renuntam la ale noastre si sa avem grija insutita de copii, cu voia lui Dumnezeu.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2007, 00:05:12
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Sunt de acord cu Marius_Daniel, pericolul(cred inevitabil, nu putem face mare lucru desi ne straduim cit putem) vine din sinul familiilor noastre, asa cum sunt ele, mai mult sau mai putin crestine si mai ales daca avem copii, este o cruce apasatoare, foarte greu de purtat, ma uit in jur si ma infior de ce vad la familiile prietenilor, este trist si greu dar sa nu disperam, daca avem copii sa mai renuntam la ale noastre si sa avem grija insutita de copii, cu voia lui Dumnezeu.

Doamne ajuta!
De fapt ma refeream la interiorul bisericii ortodoxe...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.02.2007, 21:27:53
viorel1997 viorel1997 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Mesaje: 4
Implicit

E dureros pentru cei ce cu sinceritate si devotiune asteapta in toate clipele venirea mirelui inimii noastre, a lui Hristos Domnul nostru, sa constate ca cei ce sunt impietriti la minte si la inima au mai multa raceala in inimile lor decat cei asemenea lor, cei pe care acum 2000 de ani Domnul i-a facut sa lase pietrele jos si sa plece inapoi rusinati ca unii ce erau ei insisi gresiti. Din pacate greseala si orbirea celor de acum care dau cu pietre in venirea Domnului e mai dureroasa acum, pentru ca pietrele cu care lovesc nu le au nu in miinile cu care pun otrava scrisului lor pe paginile de internet, ci in inimile lor impetrite, si asa stau, si asa il intampina pe Hristos Domnul in cea de a doua lui venire, si asa pot sa vorbeasca si sa scrie despre toti cei ce au o singura vina...vina ca se pregatesc si stau pregatiti si asa il intampina pe mirele lor, pe Hristos mirele celor ce stau cu candela iubirii aprinsa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.02.2007, 15:29:20
viorel1997 viorel1997 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Zilele trecute am vazut intamplator la televizor niste preoti care au fost caterisiti de Biserica Ortodoxa Romana din diverse motive, iar acum s-au grupat intr-o asociatie si oficiaza slujbe in continuare. Acum ceva timp, un grup de "calugarite" au incercat sa boicoteze slujba organizata la Patriarhie cu ocazia implinirii a 56 de ani de arhierie a Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist. Azi am primit un e-mail de la un "ucenic" din Noul Ierusalim, care continea "Cuvantul lui Dumnezeu" de la duminica a treia din Postul Mare. Intrand pe site-ul afisat la sfarsitul mesajului (www.noul-ierusalim.ro) am constatat ca este vorba de o secta desprinsa de ortodoxie, fondata de "sfanta si marea proorocita Virginia" (1923-1980), careia in 1955 i s-au aratat Sfintii Trei Ierarhi, care au "uns-o" proorocita. Aceasta a inceput sa vorbeasca cu Domnul, iar cuvantarile ei au fost stranse in "Cuvantul lui Dumnezeu". Ucenicii ei spun ca si lor le vorbeste Dumnezeu. Astazi "Ucenicii Noului Ierusalim" se ocupa cu ceea ce se ocupa si "Proorocita Virginia", cu talcuirea Apocalipsei. Ei mai spun ca apocalipsa a fost declansata in 1924 de catre BOR prin trecerea la calendarul gregorian, ca Virginia este a sasea dintre cei sapte ingeri care vor vesti Apocalipsa, ceilalti cinci fiind preotul Iosif Trifa, Patrache Lupu de la Maglavit, !!Parintele Arseie Boca!!, preotul de la Vladimiresti, si maica Veronica de la Vladimiresti. Mai multe aberatii pe www.noul-ierusalim.ro
E dureros pentru cei ce cu sinceritate si devotiune asteapta in toate clipele venirea mirelui inimii noastre, a lui Hristos Domnul nostru, sa constate ca cei ce sunt impietriti la minte si la inima au mai multa raceala in inimile lor decat cei asemenea lor, cei pe care acum 2000 de ani Domnul i-a facut sa lase pietrele jos si sa plece inapoi rusinati ca unii ce erau ei insisi gresiti. Din pacate greseala si orbirea celor de acum care dau cu pietre in venirea Domnului e mai dureroasa acum, pentru ca pietrele cu care lovesc nu le au nu in mainile cu care pun otrava scrisului lor pe paginile de internet, ci in inimile lor impetrite, si asa stau, si asa il intampina pe Hristos Domnul in cea de a doua lui venire, si asa pot sa vorbeasca si sa scrie despre toti cei ce au o singura vina...vina ca se pregatesc si stau pregatiti si asa il intampina pe mirele lor, pe Hristos mirele celor ce stau cu candela iubirii aprinsa.

Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.02.2007, 05:10:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Viorele, citind postarea ta imi ridic si eu niste intrebari... si totusi, ce ai vrut sa spui, mai exact ?! ca mi se pare putin ambiguu...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.02.2007, 18:34:42
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Viorel pare a fi unul din cei care cred ca stiu "clipa si ceasul" celei de-a doua veniri, insa Mantuitorul Hristos ne spune ca nimeni dintre oameni nu cunoaste cand se va intampla aceasta.
Sper sa ma insel in legatura cu credinta lui Viorel, desi nu prea cred.

Un crestin trebuie sa aiba in permanenta "mijlocul incins" si "candela aprinsa", nu doar daca ii spune nu stiu ce vizionar (de fapt un inselat) ca "vine Domnul".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Patericul- Intelepciunea pragmatica a zilelor noastre georgeval Generalitati 14 15.03.2013 11:29:52
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 22:58:26
duhovnicii zilelor noastre Saurian Mari Duhovnici si predicile lor 18 14.06.2007 19:30:42