Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.08.2008, 22:47:49
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

"Ati auzit ca s-a zis celor de demult: "Sa nu savirsesti adulter".

Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui. " (Matei 5,27)


Chiar stau sa ma gindesc oare cit de raspindit este adulterul acesta?...sau citi ar putea fi divortati cu usurinta ?...oricum,citeva casnicii adevarate(adica mai in duh asa) tot ar mai ramine in intreaga lume,poate prin africa,sau alaska,nu-i exclus ca si prin europa inca...de america am dubii.

Eu nu cred ca Biserica incurajeaza adulterul(trebuie spovedit si se primeste canon de pocainta si vindecare),poate ca or fi unii slujitori mai relaxati,nu stiu....oricum legea este pentru om( daca nu e cumva chiar firea omului)...casatoria asta a doua nu mai este chiar o casatorie(taina adica) ...dar ceva totusi este,si decit sa umble cei doi aiurea si in relatii ocazionale,mai bine sa incerce sa traiasca macar de acum incolo mai curat si mai linistit si mai cu intelegere...si sa ramina in biserica.Bine ar fi sa nu divorteze nimeni....si macar 1 la 1 milion sa nu savirseaca adulter....oricum Iisus Hristos Dumnezeu ne spune ca El a venit pentru cei pacatosi care vor insa sa se lase de pacatele lor si sa se uneasca cu Dumnezeu in vesnicie....cu cit mai repede,cu atit mai bine.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.08.2008, 23:07:58
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Iar esti in inselare, pretinzand ca moralitatea este criteriul dupa care se vede a caruia este credinta adevarata. Si evreii si musulmanii si budistii au viata morala si pazesc poruncile credintei lor. Evreii tin sabatul atat de tare ca si hartia igienica o rup de vineri caci daca ar rupe-o sambata, ar face pacat. Si voi, adventistii ati ajuns la acelasi fanatism. Imi povestea o femeie ca a imprumutat niste sape unor vecini adventisti si cand s-a dus sa le ceara inapoi, n-au vrut sa i le dea caci era sambata si nu aveau voie sa faca nimic. Femeia a asteptat sa plece la adunare, a sarit gardul si si-a luat sapele. Cand, dupa cateva saptamani, i-au cerut iar sapele si ea le-a raspuns cu umor ca nici ea nu are voie sa le dea pentru ca era Duminica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sistemul nostru solar - DE CE? calatorul Generalitati 2 29.12.2012 23:23:28
sistemul de masura biblica padrevicentiu Generalitati 4 26.08.2007 15:31:26