Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2008, 21:36:40
avatar666666 avatar666666 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2008
Mesaje: 2
Implicit

300 de ani sunt 6 generatii. Din anii 30, cand moare Isus, si pana la Sinodul de la Nicaea au trecut aproape 200 de ani. Apostolul Pavel face numeroase referiri la secte si obiceiuri ne-crestine care se practicau in unele congregatii (biserici) crestine din vremea lui. In Revelatia, Isus Christos mustra unele congregatii (biserici) pentru fapte de apostazie (erezie). Apostazia a fost prezenta chiar de pe vremea apostolilor. A luat amploare si s-a extins. In plus, episcopii de prin secolele 3 si 4 au inteles gresit misiunea crestinismului. El se adreseaza oamenilor sinceri, care il accepta pe Christos. Ei au inteles ca toti oamenii trebuie sa il accepte si sa devina crestini. Astfel, crestinismul a ajuns motorul expansiunii imperiilor. Din pacate, dupa ce am cercetat de mi-a venit acru, trebuie sa afirm fara indoiala ca asa e: in secolul 2 patrund in credinta crestina practici si doctrine pagane. Apoi sunt grefate sarbatori crestine peste unele pagane (vezi Craciunul), ca sa faca crestinismul mai usor de acceptat pt. barbari. Aceste practici gresite au luat amploare si apoi, cu trecerea timpului, au alcatuit "Sf. Traditie". Daca vrei sa otravesti Dunarea, nu arunci un vapor cu cianura la Tulcea. Arunci un singur butoi la izvoare, in muntii Padurea Neagra.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2008, 22:30:25
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Nu e asa cum spui tu. Inseamna sa nu mai crezi in cuvantul Mantuitorului care a spus:,, Acesta este Biserica Mea pe care portile iadului n-o vor birui.' El care a spus ca cerul si pamantul vor trece dar cuvintele Lui nu vor trece. Voi, desteptii lumii credeti ca Biserica al carei cap este Hristos are nevoie s-o corectati voi, mii de secte crestine, fiecare cu aberatiile ei. Cum poate fi la adevarul la vreuna din acestea cand inceputul fiecareia e o mare inselare (vezi adventistii, mormonii, iehovistii sau penticostalii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2008, 22:32:40
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citeste ,,Istoria Bisericii Universale' ortodoxa nu a neoprotestantilor si fa diferenta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2008, 00:17:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

adica Biserica dainuieste de 2000 de ani, iar sectarii au si ei abia 2 zile, se trezesc sa indrepte o Bisrica a carei piatra de temelie este Insusi Hriostos prin Jertfe Sa pe Cruce, desavarsita prin pogorarea Duhului Sfant, ridicata si pe jertfele martirilor marturisitori a lui Hristos, de mai bine de 2000 de ani!!! Sa fim seriosi!!! ce a fost mai intai: oul sau gaina?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2008, 09:49:43
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
adica Biserica dainuieste de 2000 de ani, iar sectarii au si ei abia 2 zile, se trezesc sa indrepte o Bisrica a carei piatra de temelie este Insusi Hriostos prin Jertfe Sa pe Cruce, desavarsita prin pogorarea Duhului Sfant, ridicata si pe jertfele martirilor marturisitori a lui Hristos, de mai bine de 2000 de ani!!! Sa fim seriosi!!! ce a fost mai intai: oul sau gaina?

"2000 de ani"! Majoritatea din ei, ani de ratacire. Ca nu mai seamana aproape deloc invataturile date in biserica primara, de Sfintii Apostoli, cu invataturile de azi ale bisericii dvs.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2008, 12:55:45
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
"2000 de ani"! Majoritatea din ei, ani de ratacire. Ca nu mai seamana aproape deloc invataturile date in biserica primara, de Sfintii Apostoli, cu invataturile de azi ale bisericii dvs.
Da domne ce sa spunem...timp de 2000 de ani biserica a fost ratacita, dar stai...ati aparut voi care ne aratati adevarul pe care timp de 2 milenii biserica noastra l-a calcat in picioare. Omul deschide ochii si uita-te bine in jurul tau. Uita-te la cate dovezi are biserica ortodoxa ca ea este cea adevarata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.10.2008, 13:04:39
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Da domne ce sa spunem...timp de 2000 de ani biserica a fost ratacita, dar stai...ati aparut voi care ne aratati adevarul pe care timp de 2 milenii biserica noastra l-a calcat in picioare. Omul deschide ochii si uita-te bine in jurul tau. Uita-te la cate dovezi are biserica ortodoxa ca ea este cea adevarata.

M-am uitat si am vazut: multe ritualuri, putina invatatura, minciuni chiar si in Pravila Bisericeasca, etc. Asa arata Biserica lui Hristos?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2008, 13:12:40
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
M-am uitat si am vazut: multe ritualuri, putina invatatura, minciuni chiar si in Pravila Bisericeasca, etc. Asa arata Biserica lui Hristos?
Asa ai vazut tu? Unde? Cand tu nici macar nu cunosti ortodoxia. Vorbesti din auzite. Ai studiat tu atent ortodoxia? Parca spuneai ca atunci cand ai fost ortodox nu prea mergeai la biserica. Deci de ce vorbesti despre ceva despre care nu ai habar? Ori miile de martiri si de sfinti din biserica ortodoxa sunt minciuni?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2008, 13:32:24
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Asa ai vazut tu? Unde? Cand tu nici macar nu cunosti ortodoxia. Vorbesti din auzite. Ai studiat tu atent ortodoxia? Parca spuneai ca atunci cand ai fost ortodox nu prea mergeai la biserica. Deci de ce vorbesti despre ceva despre care nu ai habar? Ori miile de martiri si de sfinti din biserica ortodoxa sunt minciuni?
Frate Mihai, lasa-l in pace, ca nu o dai la capat cu ereticii!
Ereticii astia nu au nici argumente nici Traditie, nici Dogme, NIMIC! Au modificat inca si Sf.Scriptura, ceea ce au incalcat porunca de a nu scoate nici a adauga ceva la Sf.Scripotura! De aici o MARE erezie! si neascultare si dovada de razvratire si MANDRIE!!! Apoi ceea ce fac si fac foarte urat si chiar de toata jena si obraznicia, aduc vorbe jignitoare si blasfemitoare! Am studiat doctrina adventista in cadrul Teologiei... trist de tot! NU AU NIMIC!!! Te ustura parul...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2008, 13:35:20
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Frate Mihai, lasa-l in pace, ca nu o dai la capat cu ereticii!
Ereticii astia nu au nici argumente nici Traditie, nici Dogme, NIMIC! Au modificat inca si Sf.Scriptura, ceea ce au incalcat porunca de a nu scoate nici a adauga ceva la Sf.Scripotura! De aici o MARE erezie! si neascultare si dovada de razvratire si MANDRIE!!! Apoi ceea ce fac si fac foarte urat si chiar de toata jena si obraznicia, aduc vorbe jignitoare si blasfemitoare! Am studiat doctrina adventista in cadrul Teologiei... trist de tot! NU AU NIMIC!!! Te ustura parul...
Incercam si eu...dar asa e...nu ai cu cine
Reply With Quote
Răspunde