Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 29.05.2010, 20:33:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Treaba e ca in Ortodoxie avem si garantie ca Botezul savarsit este facut in Duhul Sfant.

Tocmai asta este argumentul fundamental al Ortodoxiei, in raport cu orice alta confesiune.

Noi avem oameni mari, care urmeaza pe Hristos, pe Apostoli, Scriptura si care ajung sa fie asemenea Apostolilor, adica in discutie directa cu Persoana Duhului Sfant, care le vorbeste, Ii lumineaza si le arata tot Adevarul.

Penticostalii, adventistii, baptistii si toate sectele nu au marturie de la Dumnezeu ca ei au dreptate. Biblia nu poate vorbi pentru ei ca au inteles corect cuvintele lui Dumnezeu.

Dar noi avem sfinti mari, precum Sfantul Serafim din Sarov, Sfantul Siluan Atonitul, Sfantul Simeon Noul Teolog, alaturi de foarte multi altii, care sunt intocmai cu Apostolii, adica se aflau in cuvantul Mantuitorului care spune ca Duhul Sfant se va salaslui in ei.

Iar Sfantul Siluan Atonitul spune ca oamenii desvarasiti nu mai vorbesc nimic de la ei, ci Duhul Sfant vorbeste prin ei.


ORTODOXIA are certitudinea ca botezul Ortodox poate duce la desavarsire, prin acesti oameni, care au primit de la Dumnezeu har, s-au sfintit si mai mult, sunt desavarsiti si Insusi Dumnezeu locuieste in ei si vorbeste prin ei.


Ortodoxia are certitudinea adevarului prin Duhul Sfant care salasluieste in acesti crestini Apostoli si Sfinti.


Oricine in afara Ortodoxiei nu poate arata cu degetul spre oameni mari, crestini adevarati. De aceea Ortodoxia spune ca nimic in afara Ortodoxiei nu se mantuieste si nu are cale de mantuire deoarece nu face dovada prezentei Duhului Sfant, prin oameni mari, asemenea Apostolilor.
  #112  
Vechi 29.05.2010, 20:37:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Nu exista garantia ca este purtat de Duhul, putem avea doar certitudinea ca a fost Botezat cu Duhul Sfant.

Insa a fi purtat de Duhul, a umbla in Duhul, este mult mai greu decat a primi Botezul cu Duhul Sfant.

care au manifestat aceasta harisma.
Prietene Penticostal, te rog enumera trei oameni din confesiunea ta, care sunt asemenea Apostolilor, cu daruri mari, adica proorociri care sa se fi implinit, daruri ale vindecarii, facere de minuni.

Eu pot imediat sa fac o lista uriasa: Sf. Serafim de Sarov, Sf. Paisie Aghioritul, Sf. Ioan Maximovici. Acestia sunt toti relativ contemporani si pot fi verificati TOTI prin proorocirile lor, prin facerile de minuni, prin vindecarile facute de ei.
  #113  
Vechi 29.05.2010, 21:01:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Prietene Penticostal, te rog enumera trei oameni din confesiunea ta, care sunt asemenea Apostolilor, cu daruri mari, adica proorociri care sa se fi implinit, daruri ale vindecarii, facere de minuni.

Eu pot imediat sa fac o lista uriasa: Sf. Serafim de Sarov, Sf. Paisie Aghioritul, Sf. Ioan Maximovici. Acestia sunt toti relativ contemporani si pot fi verificati TOTI prin proorocirile lor, prin facerile de minuni, prin vindecarile facute de ei.
Am enumerat doar 3, dar daca vrei iti pot da o lista cu toti oamenii nostri mari, timp de 2000 de ani care au avut desavarsit aceste daruri.

Banuiesc ca tu nu poti spune ca timp de 2000 de ani comunitatea penticostala a avut crestini adevarati, cunoscuti prin faptele lor bune, de sfintenie mare, desavarsiti, dupa cuvantul Scripturii?

Iar daca acestia sunt sfinti si desavarsiti - da-mi te rog o lista si cu 3 oameni DESAVARSITI, dupa cuvantul Mantuitorului, vino dupa Mine ca sa fii desavarsit - adica la fel cu Hristos.
  #114  
Vechi 29.05.2010, 21:14:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Palma, de fapt care e problema ta? Te-ai trezit dupa somnul de pranz suparat pe penticostali? Nu ai si tu ceva serios de facut decat sa-ti arati muschii spirituali si sa te iei de unul si altul??
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #115  
Vechi 29.05.2010, 21:20:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ai o strategie curat protestanta - cand nu stiti ce sa raspundeti o dati pe gluma.

Daca tu crezi ca in duhul asta de gluma vei ajunge undeva eu iti zic ca vei ajunge rau.

Ai face bine pentru constiinta ta sa iti raspunzi singura la problemele pe care le-am ridicat si sa le analizezi mai bine, pentru ca viata ta, si repet, VIATA TA, nu cea de aici, ci CEA VESNICA, depinde de ele.

Dar la fel de bine, poti sa mergi in parc sa te plimbi, sau pe la Mac Donalds si sa nu-ti pese.
  #116  
Vechi 29.05.2010, 22:32:54
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Treaba e ca in Ortodoxie avem si garantie ca Botezul savarsit este facut in Duhul Sfant.

Tocmai asta este argumentul fundamental al Ortodoxiei, in raport cu orice alta confesiune.

Noi avem oameni mari, care urmeaza pe Hristos, pe Apostoli, Scriptura si care ajung sa fie asemenea Apostolilor, adica in discutie directa cu Persoana Duhului Sfant, care le vorbeste, Ii lumineaza si le arata tot Adevarul.

Penticostalii, adventistii, baptistii si toate sectele nu au marturie de la Dumnezeu ca ei au dreptate. Biblia nu poate vorbi pentru ei ca au inteles corect cuvintele lui Dumnezeu.

Dar noi avem sfinti mari, precum Sfantul Serafim din Sarov, Sfantul Siluan Atonitul, Sfantul Simeon Noul Teolog, alaturi de foarte multi altii, care sunt intocmai cu Apostolii, adica se aflau in cuvantul Mantuitorului care spune ca Duhul Sfant se va salaslui in ei.

Iar Sfantul Siluan Atonitul spune ca oamenii desvarasiti nu mai vorbesc nimic de la ei, ci Duhul Sfant vorbeste prin ei.


ORTODOXIA are certitudinea ca botezul Ortodox poate duce la desavarsire, prin acesti oameni, care au primit de la Dumnezeu har, s-au sfintit si mai mult, sunt desavarsiti si Insusi Dumnezeu locuieste in ei si vorbeste prin ei.


Ortodoxia are certitudinea adevarului prin Duhul Sfant care salasluieste in acesti crestini Apostoli si Sfinti.


Oricine in afara Ortodoxiei nu poate arata cu degetul spre oameni mari, crestini adevarati. De aceea Ortodoxia spune ca nimic in afara Ortodoxiei nu se mantuieste si nu are cale de mantuire deoarece nu face dovada prezentei Duhului Sfant, prin oameni mari, asemenea Apostolilor.
Frate Palama, sfantul al carui nume il porti era un pic mai smerit decat tine. Dar mai aproape de Dumnezeu.
Ai intrat pe aici ca lupul in stana de oi, cautand sa-i termini pe toti, spunand prea multe si cam cu prea mare mandrie.

Faptul ca iti place Ortodoxia este un lucru foarte bun. Tine-te strans de ea si vei ajunge in Imparatia Cerurilor. Dar vezi ca cel viclean este in stare sa ne faca sa ne mandrim chiar si cu credinta noastra. Ne face si sa-i dispretuim pe ceilalti credinciosi...
Si, in acest mod, incet incet ne duce la pieire.

Daca vrei sa conversezi civilizat cu un penticostal ridica o singura problema si nu incerca sa ne arunci in ceata cu 15 subiecte precum sepia arunca cerneala in urma ei.

Multumesc,
Un penticostal

P.S. Am observat mai tarziu ca sunteti preot.
Imi cer scuze ca nu am folosit pronumele personal de politete.

Last edited by penticostalulmantuibil; 29.05.2010 at 23:13:49.
  #117  
Vechi 29.05.2010, 23:43:39
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Frate Palama, sfantul al carui nume il porti era un pic mai smerit decat tine. Dar mai aproape de Dumnezeu.
Ai intrat pe aici ca lupul in stana de oi, cautand sa-i termini pe toti, spunand prea multe si cam cu prea mare mandrie.

Faptul ca iti place Ortodoxia este un lucru foarte bun. Tine-te strans de ea si vei ajunge in Imparatia Cerurilor. Dar vezi ca cel viclean este in stare sa ne faca sa ne mandrim chiar si cu credinta noastra. Ne face si sa-i dispretuim pe ceilalti credinciosi...
Si, in acest mod, incet incet ne duce la pieire.

Daca vrei sa conversezi civilizat cu un penticostal ridica o singura problema si nu incerca sa ne arunci in ceata cu 15 subiecte precum sepia arunca cerneala in urma ei.

Multumesc,
Un penticostal

P.S. Am observat mai tarziu ca sunteti preot.
Imi cer scuze ca nu am folosit pronumele personal de politete.
Vezi ca esti dator cu postarea Simbolului Credintei asa cum era pana in sec.8!!!

Nu te mai lua la tranta cu lumea, cand tu nu cunosti Istoria Crestinismului, si afirmi lucruri in necunostinta de cauza!
  #118  
Vechi 30.05.2010, 00:04:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai o strategie curat protestanta - cand nu stiti ce sa raspundeti o dati pe gluma.
Da-mi un motiv sa te iau in serios si vei vedea ca se poate si altfel. Dar in general am o parere foarte proasta despre cei care sar la bataie ca sa arate cat sunt de crestini si fara sa-si faca macar cruce inainte...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #119  
Vechi 30.05.2010, 00:15:56
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu te mai lua la tranta cu lumea, cand tu nu cunosti Istoria Crestinismului, si afirmi lucruri in necunostinta de cauza!
Eu nu cunosc Istoria Crestinismului?
Hmm, stimata doamna cred ca intreceti masura...
Cum puteti face o asemenea afirmatie?
Nu stiu ce sa mai cred, probabil nu ati citit postarea mea nr. 94

Si va rog sa redati o singura propozitie in care eu afirm ceva in necunostinta de cauza.

P.S. Nu inteleg de ce ati sarit asa repede sa-l aparati pe colegul dumneavoastra.
Il considerati chiar atat de slab?
  #120  
Vechi 30.05.2010, 00:52:36
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Eu nu cunosc Istoria Crestinismului?
Hmm, stimata doamna cred ca intreceti masura...
Cum puteti face o asemenea afirmatie?
Nu stiu ce sa mai cred, probabil nu ati citit postarea mea nr. 94

Si va rog sa redati o singura propozitie in care eu afirm ceva in necunostinta de cauza.

P.S. Nu inteleg de ce ati sarit asa repede sa-l aparati pe colegul dumneavoastra.
Il considerati chiar atat de slab?
Toata postarea dumneavoastra cu nr. 94 e in necunostinta de cauza, ati afirmat niste lucruri de tot rasul...de aceea astept postarea Simbolului Credintei asa cum a fost pana in sec. 8, si de asemenea pastrat cu sfintenie si de Papa Leon al III lea!!!

Dar...pentru ca nu ati postat pana acum Simbolul Credintei asa cum a fost intotdeauna, si cum e pastrat de Biserica ortodoxa...consider ca nu cunoasteti Istoria Crestinismului, si va aflati in treaba...

Daca nu stiti sa raspundeti, evitati sa raspundeti...iar daca alegeti sa o faceti, documentati-va inainte...si daca dati raspunsuri proaste, nu e rau sa o faceti macar dupa!

Cum mai stati cu lumina asupra versetului acesta:"Așa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioși ci pentru cei necredincioși" (I Cor.14, 22)...tot nu ati cautat sa va luminati?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10