Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.02.2012, 21:34:56
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

@Cristiboss,m-ai mai "atacat" odata,dand chipurile pe fata gandurile si preocuparile mele. Afla ca nu sunt chiar asa cum ma consideri tu. Atunci nu ti-am zis nimic dar daca intinzi coarda nu pot sa tac la infinit. Nu e nici pe departe ceea ce banuiesti tu,si nu am framantari. Adica singurele "framantari" daca le pot numi asa este ca as vrea poate sa gasesc o fata buna,credincioasa,nu ca toate celelalte. Asta e cu altceva,si da,ma framanta. Insa nu la un nivel atat de ridicat precum banuiesti si nici nu cred ca aceste ganduri contin ceva rau,spurcat sau indreptat spre pacat. Insa e parerea/opinia ta si suntem datori sa ti-o respectam.
Iar cu orele mele de logare care e problema? Stai si "urmaresti" pe fiecare? Ca nu sunt singurul caruia ii faci sau i-ai facut remarca asta. Ai grija sa nu judeci,e o mare ispita,mai ales acum in post. He he... cum vin ispitele... vin navala! Si se intelege ca n-am fost deloc scutit,desi au trecut doar doua zile. Ce ai tu cu orele mele? Niciodata,dar niciodata in viata nu cred ca m-am culcat mai devreme de 1-2 noaptea (in cel mai fericit caz). Poate doar in cazuri rare. Deci e greu sa schimb metabolismul organismului dupa 10 ani de zile. Plus ca am avut si saptamani cand nu dormeam decat 3-4 ore pe noapte,cand dormeam 6 mi se parea minune. Si strabateam sute de km,mai si munceam,dadeam si examene etc. Care e problema?? Am mai spus,cand oi muri n-oi dormi destul? (ironic,evident). Deci ceea ce adresasem eu fusese o intrebare normala,nicidecum cu "substrat".
Reply With Quote
  #72  
Vechi 29.02.2012, 21:47:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
@Cristiboss,m-ai mai "atacat" odata,dand chipurile pe fata gandurile si preocuparile mele. Afla ca nu sunt chiar asa cum ma consideri tu. Atunci nu ti-am zis nimic dar daca intinzi coarda nu pot sa tac la infinit. Nu e nici pe departe ceea ce banuiesti tu,si nu am framantari. Adica singurele "framantari" daca le pot numi asa este ca as vrea poate sa gasesc o fata buna,credincioasa,nu ca toate celelalte. Asta e cu altceva,si da,ma framanta. Insa nu la un nivel atat de ridicat precum banuiesti si nici nu cred ca aceste ganduri contin ceva rau,spurcat sau indreptat spre pacat. Insa e parerea/opinia ta si suntem datori sa ti-o respectam.
Iar cu orele mele de logare care e problema? Stai si "urmaresti" pe fiecare? Ca nu sunt singurul caruia ii faci sau i-ai facut remarca asta. Ai grija sa nu judeci,e o mare ispita,mai ales acum in post. He he... cum vin ispitele... vin navala! Si se intelege ca n-am fost deloc scutit,desi au trecut doar doua zile. Ce ai tu cu orele mele? Niciodata,dar niciodata in viata nu cred ca m-am culcat mai devreme de 1-2 noaptea (in cel mai fericit caz). Poate doar in cazuri rare. Deci e greu sa schimb metabolismul organismului dupa 10 ani de zile. Plus ca am avut si saptamani cand nu dormeam decat 3-4 ore pe noapte,cand dormeam 6 mi se parea minune. Si strabateam sute de km,mai si munceam,dadeam si examene etc. Care e problema?? Am mai spus,cand oi muri n-oi dormi destul? (ironic,evident). Deci ceea ce adresasem eu fusese o intrebare normala,nicidecum cu "substrat".
Dragul meu , raspunsul meu a fost extrem de sincer si cu multa prietenie , dar vad ca te-ai infirbantat aiurea , fara rost , chiar fara rost , deci esti stapanit de ganduri in toate si in tot ceea ce faci . Iertare ca mi-am permis sa-ti dau un sfat , si promit ca nu-ti voi mai raspunde si nici nu te voi mai "deranja" in nalucirile tale !
Post binecuvantat crestine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 29.02.2012, 23:04:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am explicat mai sus de ce m-am "aprins". Pentru ca m-ai mai criticat odata,destul de dur si suparator,insa am tacut,nu am spus niciun cuvant. Acum insa deja mi s-a parut prea de tot si am simtit nevoia sa intervin,pentru apararea mea cum s-ar spune,nimic mai mult. Nici nu stii cine sunt,nu ma cunosti,dar deja un portret moral ai reusit sa mi-l faci. Ma rog,tu ai spus-o :)

Un post binecuvantat deasemenea,si cat mai putine ispite pentru toti. Nu e de gluma in perioada asta.

Doamne-ajuta!

Last edited by Raoul; 29.02.2012 at 23:14:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
cea mai frumoasa ascultare podolski_2 Generalitati 32 12.02.2010 12:11:56
Constiinta sau ascultare? tudor2012 Calugarul 31 02.02.2009 23:44:00
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52