Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.11.2012, 17:57:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Nu trebuie sa vrem sa aflam, sa cunoastem ce face celalalt

Un cuvant ziditor al Parintelui Arhimandrit Emilian Simonopetritul despre cum ne putem feri de pacatul judecarii semenilor si de barfa:

"Cunoasterea vicleniei oamenilor, adica a raului, mic sau mare, pe care il fac altii, ne schimonoseste ratiunea, ne slabeste puterile, pentru ca nu marturiseste impreuna cu Dumnezeu, sfarsind, in cele din urma, prin a ne pune neincetat in fata noastra o ispita.

De aceea, nu trebuie sa vrem sa aflam, sa cunoastem ce face celalalt. Daca vin unii sa-mi vorbeasca despre altii, le voi inchide gura sau ma voi ridica sa plec. Iar daca cineva vine sa-mi spuna durerea lui, ii voi zice:*Nu ai parinte duhovnicesc? Cu Parintele tau sa vorbesti.*Iar daca imi spune ca nu are, ii voi zice: Sa-ti gasesti! Eu nu sunt duhovnic. Du-te sa gasesti un duhovnic care sa te poata asculta. Fereste-te, adica, de pacatul celuilalt. Cu cat te mentii nevatamat de faptele rele ale celuilalt, cu atat il ajuti.

Aceasta [se intampla] intrucat, de indata ce celalalt iti spune ceva rau, imediat decade in ochii tai si ti se micsoreaza dragostea, oricat ai crede ca-l ajuti. Asa suntem noi oamenii, in momentul in care ne amestecam in viata personala a celorlalti, ni se nimiceste pe de-a-ntregul dragostea noastra si fata de Dumnezeu si fata de oameni. Aceasta este o chestiune care priveste doar pe cel ce are caderea de a se ocupa de ea, in nici un caz pe monah sau pe mirean."
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.11.2012, 18:50:22
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Arsenie Papacioc

Citat:
În prealabil postat de cristi_1993 Vezi mesajul
Barfa, este totusi un pacat? Ca de multe ori ma intreb cand vorbesc de cine cu toate ca el/ea nu este de fata...Tare as vrea sa aflu un raspuns.!
Chiar am ascultat un CD cu parintele si zicea ca iadul este plin de crediciosi barfitori, cica se duc credinciosii in iad pe banda rulanta...asa zicea sfintia.....sa Dumnezeu sa-l odihneasca.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.12.2012, 17:06:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Usurinta omului de a judeca si barfi o vad a avea drept cauza necercetarea gandurilor si faptelor proprii. Cu cat ne aducem aminte mai mult de faptele si gandurile noastre, cu atat mai putin ajungem sa judecam si sa barfim.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.02.2013, 00:35:04
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Sfantul Antonie cel Mare spune ca omul care-L iubeste pe Dumnezeu nu barfeste si nu mustra pe apropapele: "Omul bun si iubitor de Dumnezeu nu mustra pe oameni pentru rele cand sunt de fata; iar in dos nu-i barfeste. Dar nici celor ce incearca sa-i graiasca de rau nu le ingaduie."
Reply With Quote
  #75  
Vechi 03.04.2013, 14:50:25
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Despre judecarea preotilor si gandul cel bun

http://www.youtube.com/watch?v=aI9_8jIUzFo
Mi-a placut ce a povestit Parintele Savatie, minunata pilda.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 17:49:23
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
barfa, parere, judecata? anaana71 Generalitati 88 24.02.2010 15:47:27
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09
Osandirea, judecata alynnna Pocainta 8 14.03.2008 16:56:38