Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.07.2009, 21:10:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb prezentul ...

Eminescu scria in sens poetic despre prezent ca fiind timpul permanent al vietii noastre, acea subtire linie ce abia se intrevede in vesnicie.

"Viitorul si trecutul sunt a lumii doua fete,
Vede-n capat inceputul cine stie sa le-nvete!"

Ceea ce se amana nu se va implini in veci!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.07.2009, 22:07:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Procrastinarea este fenomenul care a dus de ripa si sistemul de Educatie in Occident, profesorii cedind in fata puturoseniei copiilor
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.07.2009, 22:53:55
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Este o diferenta între procrastinare si amânarea datoriilor duhovnicesti. Lucrurile lumesti pot fi facute si mai târziu dar în domeniul duhovnicesc amânarea facelui binelui aduce cu sine uitarea, îngrosarea sufletului, adica moartea vesnica.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.05.2010, 11:18:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Amanarea inseamna a crede ca suntem liberi, noi insa nefiind.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.05.2010, 21:47:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Ce sfaturi s-ar putea da impotriva tendintei noastre de a amana?
Caci cel ce amana este chiar eul nostru,vointa noastra.
Cum poate fi facuta vointa pervertita sa se mobilizeze?Doar cu indemnuri?Dar vointa,refuza acele indemnuri atunci cand i le 'ordonam' ,dovada chiar existenta acestei probleme ,a lenei,a blocajului.
Cum se poate iesi din amorteala si cum se poate taia cercul vicios?
Prin rugaciune?Dar tocmai de rugaciune fugim...
La duhovnic?Dar tocmai la duhovnic amanam sa mergem...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.05.2010, 22:04:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ce sfaturi s-ar putea da impotriva tendintei noastre de a amana?
Caci cel ce amana este chiar eul nostru,vointa noastra.
Cum poate fi facuta vointa pervertita sa se mobilizeze?Doar cu indemnuri?Dar vointa,refuza acele indemnuri atunci cand i le 'ordonam' ,dovada chiar existenta acestei probleme ,a lenei,a blocajului.
Cum se poate iesi din amorteala si cum se poate taia cercul vicios?
Prin rugaciune?Dar tocmai de rugaciune fugim...
La duhovnic?Dar tocmai la duhovnic amanam sa mergem...
Să intrăm pe site-urile cu bolile de cancer, să intrăm puțin pe la I.O.B. și să citim panoul uriaș de la intrare unde scriu cei ce doresc a încuraja pe cei în faza terminală , inclusiv copiii , să trecem din când în când prin cimitire, să ne aducem aminte mai mereu de cei plecați din neamul nostru, să privim realitatea din jurul nostru cu ochii mari deschiși , să nu lenevim , să lăsăm gândurile deșarte . . . și lista poate continua sau se poate scurta la maxim când boala, necazul și lipsurile ne lovesc din plin întru trezia noastră pe bună dreptate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 15.05.2010 at 22:09:33.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.05.2010, 22:27:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sunt intru totul de acord cu voi. Ma confrunt si eu cu aceste probleme existentiale. Uitam, alegem calea cea mai usoara, placuta...e greu sa te mantui, dar nu imposibil.E bine sa ne amintim, ca exista un clopotel care ne atentioneaza Eul launtric.Oricum...adesea ma lovesc de de ce-uri...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.05.2010, 19:55:10
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

trebuie sa luptam cum putem si sa zicem " NU! acum ma rog! nu este tarziu ! ori cu 30 de minute ori fara tot aceea este! Trebuie sa ma rog!" si daca incepi doar primul cuvant din rugaciune gata ispita dispare, continui si te rogi pana ce termini rugaciunea serii , a diminetii sau ce rugaciune faci.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.05.2010, 21:09:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Amanarea inseamna a crede ca suntem liberi, noi insa nefiind.
Sa fim liberi , dar de pacat . Libertatea , este in general ceva foarte confuz in mintea multora . Dumnezeu ne-a dat libertate deplina , dar ne-a dat discernamantul , ratiunea , ori acestea sunt cel mai putin folosite , cu voie sau fara voie , libertatea devenid o robie grea , o robie a pacatului .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.05.2010, 00:20:34
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da de ce fratilor nebunia si viteza asta?
Se termina lumea, zilele?
Această ispită a vitezei, ca și alte ispite, cred că poate fi micșorată prin rugăciunile și faptele bune ale noastre, ale tuturor. Iar în privința acestora cred că putem și noi să fim uneori "vicleni" și să le facem nu neapărat programat, ci și de câte ori se ivește un mic prilej, câteva secunde libere (care se pot găsi în orice zi).
Se știe că putem vorbi cu Dumnezeu și prin rugăciuni scurte, rostite în gând. Pot spune deseori în timpul zilei: "Ajută-mă Doamne!", "Mulțumesc Doamne!", după cum simt în acel moment, sau "Iartă-mă Doamne, ai milă de mine!". Sau mă pot adresa Maicii Domnului: "Maica Domnului ajută-mă, luminează-mă!" Cei care pot, desigur că rostesc chiar Rugăciunea inimii cât mai des.
Seara, dacă suntem prea obosiți ,să nu ne propunem prea multă rugăciune, ci doar un minim. Iar dacă putem, să facem mai mult. Însăși ideea că am multă rugăciune de făcut, obosește și este o piedică de a începe să mă rog.
Fapte bune nu înseamnă neapărat fapte mari, ci și mai mărunte, cum ar fi o vorbă bună, înlocuirea unui gând rău, cu unul bun, curat, etc. O altă faptă bună este de a mă strădui să-mi fac datoria la serviciul pe care îl am. Iar pentru aceasta nu trebuie să neglijez nici odihna.
Reply With Quote
Răspunde