Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.04.2012, 17:27:56
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu cred ca duhovnicul trebuie sa fie cat mai bun ,precum medicul.
Acum nu mai este timp si este bine ca duhovnicul sa fie si sfatuitor duhovnicesc ,sa nu mai mergem in alte parti pt.sfat .
Este timp suficient.Tocmai ca eu ii recomandam un duhovnic mai bun,nu m-ai inteles.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.04.2012, 17:30:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ci eu iti spun ca ar fi preferabil un duhovnic simplu,de parohie,fara prea mari pretentii.
Cat mai aproape.......sunt multi preoti buni langa noi
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.04.2012, 08:59:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Este timp suficient.Tocmai ca eu ii recomandam un duhovnic mai bun,nu m-ai inteles.
Da ,si parintele Calistrat este un duhovnic foarte bun.
Ma incanta felul lui direct de a vorbi ,de a spune lucrurilor pe nume .
Chiar imi aminteam niste vorbe ale dumnealui despre responsabilitatea pe care trebuie sa ti-o asumi cand faci copii.
Sunt multi care nu inteleg sau nu vor sa inteleaga si atunci este bine sa li se spuna verde in fata cum stau lucrurile.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.04.2012, 19:46:48
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cat mai aproape.......sunt multi preoti buni langa noi
Asa este ! Preotul de parohie duce greul comunitatii. Din pacate, la mine in parohie (nu dau nume) situatia este mai nefericita si necanonica. Pentru ca nu-s episcop nu este treaba mea, m-am reorientat la alt preot; nu-mi permit sa risc cu mantuirea mea si chiar a prietenilor pe care mai incerc sa-i apropii de calea mantuirii.

Bunica mea s-a vindecat de cancer facand canonul pe care l-a dat parintele Calistrat iar verisoara mea care nu reusea sa faca copii, i-a spus parintele ca o sa ramana insarcinata si o sa-l cheme Ioan pe copil. Stiti ce s-a intamplat ? A nascut exact in ziua de Sfantul Ioan Botezatorul. Pentru mine acestea sunt argumente suficiente, ca sa nu spun lucruri mari... Diavolul nu sta degeaba, are si el oamenii lui pe care-i agita impotriva parintelui; pe unii saracii din nestiinta, pe altii din rautate; au fost si sfinti care nu au fost de acord unii cu altii... si erau facatori de minuni, Dumnezeu ii asculta...

Cat despre care este mai bun... problema este pusa prost. Cine poate judeca asta ?! Asa oricine poate spune asta si rodul care este ? CEARTA, INVIDIA, TENSIUNILE etc. Aceasta este roada Duhului ? Mi se pare ca nu.

Fiecare alege ce este mai bun pentru el, cum randuieste Dumnezeu. Acuma desigur, sa nu fie impedimente canonice: erezie, pacate grele etc. pentru ca asa un preot ma indoiesc ca te poate calauzi la modul concret pe calea mantuirii: orb pe orb calauzind... Fereasca Dumnezeu !

Parerea mea.
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.04.2012, 20:15:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Asa este ! Preotul de parohie duce greul comunitatii. Din pacate, la mine in parohie (nu dau nume) situatia este mai nefericita si necanonica. Pentru ca nu-s episcop nu este treaba mea, m-am reorientat la alt preot; nu-mi permit sa risc cu mantuirea mea si chiar a prietenilor pe care mai incerc sa-i apropii de calea mantuirii.

Bunica mea s-a vindecat de cancer facand canonul pe care l-a dat parintele Calistrat iar verisoara mea care nu reusea sa faca copii, i-a spus parintele ca o sa ramana insarcinata si o sa-l cheme Ioan pe copil. Stiti ce s-a intamplat ? A nascut exact in ziua de Sfantul Ioan Botezatorul. Pentru mine acestea sunt argumente suficiente, ca sa nu spun lucruri mari... Diavolul nu sta degeaba, are si el oamenii lui pe care-i agita impotriva parintelui; pe unii saracii din nestiinta, pe altii din rautate; au fost si sfinti care nu au fost de acord unii cu altii... si erau facatori de minuni, Dumnezeu ii asculta...

Cat despre care este mai bun... problema este pusa prost. Cine poate judeca asta ?! Asa oricine poate spune asta si rodul care este ? CEARTA, INVIDIA, TENSIUNILE etc. Aceasta este roada Duhului ? Mi se pare ca nu.

Fiecare alege ce este mai bun pentru el, cum randuieste Dumnezeu. Acuma desigur, sa nu fie impedimente canonice: erezie, pacate grele etc. pentru ca asa un preot ma indoiesc ca te poate calauzi la modul concret pe calea mantuirii: orb pe orb calauzind... Fereasca Dumnezeu !

Parerea mea.
Nu cunosc eventualele controverse legate de persoana parintelui la care faci referire, si nici nu doresc sa le cunosc.
Cand am spus ""Cat mai aproape.......sunt multi preoti buni langa noi"" ma gandeam ca e bine sa ai duhovnicul cat mai aproape de casa, chiar ca distanta vreau sa zic, iar acum chiar ca avem de unde cauta si gasi, la mine in cartier era mai intai o biserica, acum sunt cinci.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.04.2012, 23:38:19
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Da ,si parintele Calistrat este un duhovnic foarte bun.
Ma incanta felul lui direct de a vorbi ,de a spune lucrurilor pe nume .
Chiar imi aminteam niste vorbe ale dumnealui despre responsabilitatea pe care trebuie sa ti-o asumi cand faci copii.
Sunt multi care nu inteleg sau nu vor sa inteleaga si atunci este bine sa li se spuna verde in fata cum stau lucrurile.
Pe mine nu ma incanta felul lui direct de a vorbi..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.04.2012, 00:11:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Pe mine nu ma incanta felul lui direct de a vorbi..
Eu nu cred ca asa se pune problema. Persoana mea nu conteaza in lumea asta mai mult decat Dumnezeu imi ingaduie. Nu sunt vrednic sa spun ca duhovnicul X nu este indeajuns de induhovnicit. Chiar daca simt asta pentru anumiti duhovnici (iar parintele Calistrat NU se numara printre ei) caut sa nu-mi manifest in public aceasta parere fiindca ea ar putea sminti pe cineva care chiar vrea sa se mantuiasca si tocmai ce a gasit in acel duhovnic o buna sansa. E verificat. Necunoscute sunt caile Domnului, iar ceea ce incercam noi sa facem sunt pareri care nici macar nu ne apartin, desi noi suntem incredintati ca asa este.
Parintele Calistrat este un monah cum nu sunt multi in tara asta. Am intalnit oameni pe care-i vedeam pentru prima oara in viata si care imi vorbeau la superlativ despre el si imi ofereau gratuit inregistrari a unor predici sau intreviuri care pentru ei au insemnat o adevarata cotitura. Eu insumi pastrez la loc de cinste foarte multe dintre predicile lui. Cum as putea sa spun ca NU E BUN? Si nu e bun pentru ca asa spun eu, asa cred eu, asa vreau eu... Sunt mii de oameni care cred cu toata fiinta lor altceva, nu fiindca i-ar fi convins altii, ci fiindca usa catre Dumnezeu le-a deschis-o parintele Calistrat. Tot ce vad eu rau la un duhovnic (oricare ar fi el) este vrajmasul din mine care cauta nod in papura. Nu sunt vrednic sa-i trec pe dinainte (lui si oricarui monah), nu-l cunosc personal, dar mi-ar placea sa se intample asta odata, iar daca mi-ar face o mustruluiala cum numai el stie, as intelege ca asta sunt eu, asta merit si asta e voia lui Dumnezeu.
Dar, ca sa punem pe nu stiu ce maaare propavaduitor englez penibil si controversat, care nu are mare legatura cu Biserica in sine, ci cu inselarea si marirea de sine, mai presus de preotii si duhovnicii nostri care se impartasesc la fiecare sfanta liturghie, mie cel putin mi se pare un atentat la credinta ortodoxa. Asa ca, ia seama frate Daniel (cu oricati de 7 ai fi urmat) cu o asemenea atitudine, nu faci cinste bisericii pe care crezi ca o slujesti cu credinta.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.04.2012, 00:14:25
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Eu nu spun cuvinte multe,fiecare are parerile lui ,eu mi-am exprimat-o pe mea,sa fii sanatos daca crezi asa.....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.04.2012, 09:37:24
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs up Învierea cea de obște. De la Ierusalimul pământesc la Ierusalimul ceresc al inimii

http://www.parintelecalistrat.com/20...rusalimul.html

Din continut:

"Vestea despre învierea lui Lazăr se întinsese pretutindeni, astfel încât „toată cetatea s-a cutremurat, zicând: Cine este Acesta ?” (Mt. 21, 10). Tocmai de aceea, iată, fără să vrea, oamenii din popor au adus slavă nu unui împărat pământesc, ci Însuși Împăratului cerului și al pământului: „Osana ! Binecuvântat este Cel Ce vine întru Numele Domnului, Împăratul lui Israel !” (In. 12, 13)."

"Problema aceasta va rămâne subiect de controversă de-a lungul secolelor pentru multe minți și neamuri: „Acesta este pus spre căderea și spre ridicarea multora din Israel !” (Lc. 2, 34). Cuvintele lui Iisus: „Tatăl Meu până acum lucrează; și Eu lucrez” (In. 5, 17) confirmă modul unitar de lucrare în sânul Treimii la mântuirea lumii. Cuvintele Scripturii: „Părinte, preaslăvește pe Fiul Tău pentru ca și Fiul să Te preaslăvească pe Tine !” (In. 17, 1) constituie semnul aceluiași mesaj biblic: „Iar Eu și Tatăl Meu una suntem !” (In.10, 30). "

"De asemenea, la intrarea în Ierusalim, Iisus era tot trist, fără să ia aminte la cântarea triumfală a poporului; știa în inima Lui că nu venise ziua aceea în care omenirea să priceapă că lucrarea și activitatea Lui nu sunt din lumea aceasta: „Împărăția Mea nu este din lumea aceasta” (In. 18, 36)."

Doamne ajuta ! Folos duhovnicesc !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.04.2012, 09:45:03
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
La mine in cartier era mai intai o biserica, acum sunt cinci.
Slava Lui Dumnezeu ! Ma bucur sa aud !

Biserica, lacasul de cult, este investitia credinciosilor comunitatii, care ofera de la mantuire, sanatate, liniste, bucurii, iubire in viata omului si a comunitatii, pana la o lume si un viitor mai bun: "Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca ? Că după toate acestea se străduiesc neamurile; știe doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveți nevoie de ele. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă" (Mt. 6, 31-33) Un cartier in care samanta "a căzut pe pământul cel bun și, crescând, a făcut rod însutit." (Lc. 8, 8) Am un prieten care tocmai s-a mutat la Cluj, sper sa vizitez si eu odata orasul.

Doamne ajuta !
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parintele calistrat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea cetatuia-iasi adorcrysti Pelerinaje la locuri Sfinte 3 27.02.2010 14:25:49
Părintele Calistrat dorinastoica14 Mari Duhovnici si predicile lor 0 08.02.2009 22:12:04
Parintele Iustin Manastirea Oasa maryya Mari Duhovnici si predicile lor 0 02.06.2008 17:15:34
parintele cleopa de la Manastirea Arad-Gai sofiaiuga Mari Duhovnici si predicile lor 5 16.07.2007 22:23:25