Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.04.2012, 23:15:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Acest citat anuleaza responsabilitatea preotului, care in acest fel poate face orice, pentru ca poate oricand sa dea vina pe oameni pentru ca ei sunt de vina, deci oamenii sunt de vina ca preotii nu sunt buni, oamenii sunt de vina ca conducatorii nu sunt buni, dar preotii nu sunt de vina pentru nimic, conducatorii la fel, e usor sa dam vina pe popor, nu, sa nu ne recunoastem greselile, in loc sa isi puna cenusa in cap si sa se indrepte! Si nu e surprinzator ca acest citat vine de la un preot, care normal ca isi apara tagma, dand vina pe popor, ce usor, hai sa sa acuzam pe altii pentru faptele proprii!
Continui puțin citatul inițial poate o să mai înțelegeți mai bine:

“Nu mai stați cu gânduri ucigașe împotriva copiillor, că nu știi în calea carui mare dar de la Dumnezeu te-ai găsit împotrivă și ai să dai seama. Nașteți copii cu gândul să fie slujitori ai lui Dumnezeu între oameni!”
„Oare nu i-a făcut El ca să fie o singură făptură cu trup și suflet? Și această făptură întrunită (unitatea căsătoriei) la ce năzuiește ea? Odrasle pentru Dumnezeu!”
Aceasta e pretenția lui Dumnezeu de la căsătorie și după atare roade tânjiți și voi, băgând însă de vină roadelor pe care le-ați dat (copiilor voștri – preoții). Tămăduirea slăbănogiei neamului, de aici începe!
Nu mai stați cu gânduri ucigașe împotriva copiilor!”
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.04.2012, 23:18:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Da, Biserica este acea care ne invata sa ne rugam pentru pacea lumii,pentru buna intocmire a vazduhului ,si pentru ocarmuitori nostri pe orice treapta ar fi ei : la servici , politici ,sau spirituali .
Lucruri simple ,dar cine a zis ca Dumnezeu e complicat ?
Daca nu ar fi pace,ar fi razboi , si ,moartea ar domni peste tot
Daca nu ar fi vreme buna,ar fi foamete ,si iarasi anarhia si moartea ar stapani
Daca conducatorii nu sunt in spiritul armoniei ,ar fi derapaje precum au fost dibversi dictatori ,si nu prea ne-ar fi bine la nici unul.
Iata dar ,cat de important e sa ne rugam pentru aceste lucruri,aparent,subintelese,caci acuma le avem.Dar le avem tocmai datorita milei dumnezeiesti ,si le vom avea cu atat mai mult cu cat nu vom inceta sa ne rugam pt ele,la fiecare Liturghie
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.04.2012, 23:22:54
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Aceasta e randuiala lui Dumnezeu,si nu vine de la oameni.
Conducatorii au o anumita putere pe pamant ,fac si desfac indirect destinele multor oameni,pentru ca Dumnezeu le da aceasta putere. Noi nu ne rugam pentru ei doar ca persoane:Basescu,Iliescu,Ceausescu ( in paranteza fie spus ,aceasta are si un rol de crerstere duhovniceasca pentru noi,caci ne invingem astfel aversiunea ce o avem fata de : basescu ,iliescu etc)
Ci ne rugam pentru a arata prin asta ,ca recunoastem ca toate ocarmuirile vin de la Dumnezeu,si ca in El ne punem speranta.
Caci daca nu vom respecta conducatorii pamantesti ,cu sceptrul lor de tinichea,cum oare vom respecta Conducatorul intregului univers, al carui sceptru este Adevarul.
Bun, deci eu din asta inteleg unrmatoarele ca daca nu il respect pe Basescu si conducerea, nu il respect nici pe Dumnezeu, asta e concluzia fireasca, asta vreti sa spuneti?

Dar de unde stim ca conducerea este de la Dumnezeu, pe ce ne bazam in Scripturi, Noul Testament, pe Sa dam cezarului... si altceva?

Eu va intreb cum poate o conducere sa fie de la Dumnezeu cand face rau oamenilor? Pentru ca Dumnezeu nu face rau oamenilor, El este Iubire.
Atunci de unde este aceasta conducere daca face rau? Cine este tatal raului?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.04.2012, 23:25:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca și concluzie "la iturghie tot timpul sa ne rugam pentru conducatorii nostri" este o afirmație total greșită. Preoții se roagă pentru noi toți care participăm la Sfânta Liturghie și nu numai...am subliniat așa în mare care pentru cine și pentru ce se roagă.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.04.2012, 23:29:43
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

TunsDiana,opreste-te din meditatia pe acest subiect,cred ca ajunge.....
Reply With Quote
  #76  
Vechi 06.04.2012, 23:32:15
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ca și concluzie "la iturghie tot timpul sa ne rugam pentru conducatorii nostri" este o afirmație total greșită. Preoții se roagă pentru noi toți care participăm la Sfânta Liturghie și nu numai...am subliniat așa în mare care pentru cine și pentru ce se roagă.
Am avut o exprimare total gresita si din aceasta cauza...

Eu ma refeream ca nu inteleg de ce conducatorii sunt pusi in fata de tot la rugaciune dupa preoti, ne rugam intai pentru ei si apoi pentru credinciosii din orase, de ce, doar pentru ca sunt conducatori?
Ar trebuie credinciosii din orase si apoi conducatorii la urma de tot.....
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.04.2012, 23:33:47
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Am avut o exprimare total gresita si din aceasta cauza...

Eu ma refeream ca nu inteleg de ce conducatorii sunt pusi in fata la rugaciune ne rugam intai pentru ei si apoi pentru credinciosii din orase, de ce, doar pentru ca sunt conducatori?
Ar trebuie credinciosii din orase si apoi conducatorii la urma de tot.....
Eu cred ca tunsdiana trebuie pusa prima,si apoi Basescu,nu-i asa?basescu sa fie pus ultimul..
Reply With Quote
  #78  
Vechi 06.04.2012, 23:33:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ce sa ii faci nu toti am avut parte de experiente placute cu preotii si mai greu trecem peste anumite resentimente.
Asta nu vă îndreptățește să judecați preoții. Eu cred că fiecare avem un Judecător...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 06.04.2012, 23:34:40
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
TunsDiana,opreste-te din meditatia pe acest subiect,cred ca ajunge.....

Pai daca nu va place, o sa ma opresc, ca doar n-are rost sa va tot deranjez. Postati in continuare ce va place, eu o sa ies daca deranjez cu prezenta...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 06.04.2012, 23:35:19
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Pai daca nu va place, o sa ma opresc, ca doar n-are rost sa va tot deranjez. Postati in continuare ce va place, eu o sa ies daca deranjez cu prezenta...
Cam deranjezi...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Distrugerea naturii ! cristiboss56 Teologie si Stiinta 7 02.09.2011 10:02:48
Distrugerea bisericilor crestine din Kosovo de catre albanezi Nevrednicul Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 24.07.2009 19:46:46
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 14:36:29
Distrugerea trecutului continua Stefan500 Generalitati 6 21.08.2008 23:02:06
manastiri din vestul tarii angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 6 22.03.2008 19:56:43