Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 30.09.2014, 03:25:05
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Nu știu cât de "ortodox" este Victor Ponta și n-am dreptul de a judeca astfel de lucruri! Doar Hristos poate evalua credința fiecăruia dintre noi.
Ceea ce am, însă, tot dreptul moral să spun fără a cădea în păcatul judecării aproapelui - și exercitându-mi, totodată, spiritul critic - este că:
1. Criteriul în funcție de care eu, în calitate de cetățean, aleg un președinte nu îl constituie credința candidatului (că nu-l aleg nici ca duhovnic, nici drept consilier spiritual sau profesor de teologie), ci ansamblul competențelor lui politice și, evident, deontologia profesională ca politician.
2. Credința NU trebuie instrumentalizată în scopuri politice și NU trebuie asociată, în discursul propagandistic electoral, cu ideologii precum naționalismul etc. Un candidat care-și "mărturisește" credința fix în campania electorală și se "convertește" exact în momentele în care are mai mare nevoie de voturile românilor nu-mi inspiră încredere. Nu-mi asum responsabilitatea de a-i pune la îndoială sinceritatea credinței (așa cum am menționat, nu am dreptul moral s-o fac), ci spun doar că, indiferent dacă este sau nu credincios, nu are dreptul să instrumentalizeze o credință religioasă în scopuri politice. Un creștin autentic înțelege valoarea intrinsecă a credinței și-L mărturisește pe Dumnezeu pentru El Însuși, iar nicidecum cu scopul unei mai eficiente propagande electorale și manipulări psihologice a credincioșilor mai naivi și/ sau încrezători. În calitate de creștină, nu accept să-mi văd credința folosită în acest mod și cu aceste scopuri și - cel puțin la fel de grav - să fie asociată credința creștină cu ideologia naționalismului,, cu scopul evident de a-l contracara pe contracandidatul care nu-i nici de origine română și, probabil, nici ortodox. Manipulare bună de studiat în facultățile de psihologie... dar numai în anul I de licență, pentru că studenților mai avansați le-ar fi prea ușor să-și dea seama, așa încât s-ar și plictisi...
În altă ordine de idei, dacă va câștiga numitul candidat, este foarte posibil ca sistemul educațional din România, oricum grav afectat în special din cauza problemelor financiare și a reformelor repetate a legislației, să ajungă în... faliment. Deja studenții pot intra fără bac în universități, ceea ce nu s-a mai văzut nici chiar în cele mai puțin civilizate țări! Deja se iau bani (în loc să se dea...) de la educație, pentru a se finanța mai bine serviciile de informații. Profesorii din învățământul preuniversitar câștigă fix cât un muncitor de la țară, din satul bunicilor mei, care nu vrea să se angajeze la cosit fără salariu de 900 lei. Oare acum ce se va întâmpla cu profesorii, dacă se micșorează și mai mult bugetul în acest sector???
Aa, decizia privind intrarea studenților fără bac în facultate - idee care ar fi necesitat dezbătută serios etc - se impune de către Guvern instituțiilor universitare prin... ordonanță de urgență (abuz evident), cu scopul evident de a se evita orice dezbatere (CU ARGUMENTE) în acest sens. Adică e "urgent" ca anumite persoane să-și poată obține doctoratul la fără frecvență, e o "urgență" națională ca cei fără bac s-ajungă licențiați... și sunt tot felul de astfel de "urgențe" pe care candidtul "ortodox" le va înmulți și le va "rezolva", desigur, dacă cei impresionați de "mărturisirile" sale de credință și de faptul că a avut nu știu ce strămoș preot (de parcă virtuțile ar fi transmisibile ereditar) îi vor da o mână de ajutor.
Mult succes!...
P. S. Cred că următoarea "urgență" va fi legalizarea plagiatului... în anumite condiții, bine-nțeles.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
  #192  
Vechi 30.09.2014, 03:36:01
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Acum am observat greșelile de scriere din mesajul anterior... și 2 greșeli de exprimare. Am scris în viteză și, ce-i drept, destul de neatent (de vreme ce nu era o temă teologică, importantă...). Nu mai stau să editez, sper să fie comprehensibil mesajul...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
  #193  
Vechi 30.09.2014, 07:50:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Plagiatul e deja legalizat prin precedentul existent.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #194  
Vechi 30.09.2014, 15:38:45
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Plagiatul e deja legalizat prin precedentul existent.
Da... corect! :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
  #195  
Vechi 02.10.2014, 00:25:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
... a avut nu știu ce strămoș preot (de parcă virtuțile ar fi transmisibile ereditar)
Păi sunt unii savanți ai teologiei genetice (susținuți copios de fani aici pe forum) care susțin că păcatele sunt transmisibile ereditar și anume prin codul genetic ADN, mai exact prin unele gene "rele", alea recesive.
Dacă acceptăm această neghiobie pseudoștiințifică și totodată bazaconie în raport cu învățătura ortodoxă - de ce să nu acceptăm și că virtuțile sunt transmisibile ereditar?
Unde mai pui că preoția înaintașului te scutește să mai faci vreun efort personal. Ai moștenit virtutea de-a gata, rezultă că ești liber să te ocupi cu orice altceva...:)
Dar stai puțin: a fi preot e totuna cu a fi virtuos?....... Sau, dimpotrivă, de abia acum se pune mai vârtos și mai tăios problema virtuții!?
  #196  
Vechi 02.10.2014, 02:58:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Partea proasta este ca nu stiu cu cine sa votez. Drept care, ca si la agelerile trecute, ma tem ca am sa dau, iarasi, buletin anulat.

"Neamtul" vad ca s-a asociat cu tot felul de persoane compromise, precum Berceanu, Videanu etc. Multi dintre ei apropiati de ieri si de azi ai lui Basescu.

Ponta conduce tara de doi ani si da vina pe Basescu.

Tariceanu ar avea ceva calitati personale, dar e prea aproape de masonerie. Sa nu uitam ca e fiul (vitreg) al lui Dan Amedeo Lazarescu, care m-a prostit ani de zile cu liberalismul lui declarat, fiind, in cele din urma, dovedit ca avand un trecut din cea mai teribila combinatie posibila: si mason, si securist.

Melescanu este securist "pe fata". Macar Dan Amedeo Lazarescu lucra sub acoperire...

Cu Udrea nu votez nici daca ma imbat si tin un ochi semi-inchis.

De ipocrizia Monicai Macovei m-am convins: o face pe crestina, dar voteaza contra lui Cristos.

Iar ceilalti candidati, chiar ca nu conteaza.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #197  
Vechi 02.10.2014, 21:28:59
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Partea proasta este ca nu stiu cu cine sa votez. Drept care, ca si la agelerile trecute, ma tem ca am sa dau, iarasi, buletin anulat.

"Neamtul" vad ca s-a asociat cu tot felul de persoane compromise, precum Berceanu, Videanu etc. Multi dintre ei apropiati de ieri si de azi ai lui Basescu.

Ponta conduce tara de doi ani si da vina pe Basescu.

Tariceanu ar avea ceva calitati personale, dar e prea aproape de masonerie. Sa nu uitam ca e fiul (vitreg) al lui Dan Amedeo Lazarescu, care m-a prostit ani de zile cu liberalismul lui declarat, fiind, in cele din urma, dovedit ca avand un trecut din cea mai teribila combinatie posibila: si mason, si securist.

Melescanu este securist "pe fata". Macar Dan Amedeo Lazarescu lucra sub acoperire...

Cu Udrea nu votez nici daca ma imbat si tin un ochi semi-inchis.

De ipocrizia Monicai Macovei m-am convins: o face pe crestina, dar voteaza contra lui Cristos.

Iar ceilalti candidati, chiar ca nu conteaza.
De acord cu ce ati scris. Voi proceda la fel.
  #198  
Vechi 02.10.2014, 21:40:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
De acord cu ce ati scris. Voi proceda la fel.
Scuzati ca intreb, dar ce rost mai are sa mai mergeti la vot? Mai bine acasa, cu un gratarel, ceva.
  #199  
Vechi 02.10.2014, 23:45:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Scuzati ca intreb, dar ce rost mai are sa mai mergeti la vot? Mai bine acasa, cu un gratarel, ceva.
Nu e acelasi lucru. Daca, intr-o tara, sunt 70 la suta care nu se prezinta la vot, se poate spune ca sunt 70 la suta neinteresati de sfera politicii. Daca sunt 70 la suta buletine nule, inseamna ca problema e la clasa politica (sau sistemul politic) si nu la corpul electoral.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #200  
Vechi 02.10.2014, 23:49:00
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu e acelasi lucru. Daca, intr-o tara, sunt 70 la suta care nu se prezinta la vot, se poate spune ca sunt 70 la suta neinteresati de sfera politicii. Daca sunt 70 la suta buletine nule, inseamna ca problema e la clasa politica (sau sistemul politic) si nu la corpul electoral.
Indiferent cum ai privi-o, 70 % neparticipare sau 70 % voturi nule, inseamna
un singur lucru:esecul democratiei.
Asadar democratia va fi inlocuita cu o alta forma de guvernamant:
dictatura militara/comunism/autocratie
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare