Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2008, 16:45:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am citit undeva ca familia are 2 scopuri: unul conservarea si inmultirea neamului, al doilea intrajutorarea. Pai eu cred ca ce este mai important nu e trecut la scopuri: faptul ca cei doi devin un singur trup.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2008, 05:56:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) pai eu cred ca asta nu e chiar scop, eu un fel de mijloc... prin care ajungi la cele 2 scopuri pe care le-ai mentionat. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2008, 11:36:16
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Am citit undeva ca familia are 2 scopuri: unul conservarea si inmultirea neamului, al doilea intrajutorarea. Pai eu cred ca ce este mai important nu e trecut la scopuri: faptul ca cei doi devin un singur trup.
E o taina mare unirea dintre sot si sotie. Totusi trebuie sa tinem seama de faptul ca unirea dintre cei doi are ca scop principal nasterea de copii. Impreunarea animalelor nu are ca scop perpetuarea speciei? Trebuie sa ne asumam conditia nu atat de demna in care venim pe lume. Asta, pentru ca felul nasterii noastre a fost imprumutat de la animale, dat fiind caracterul cazut al firii umane.
E extrem de important sa tinem seama de scopuri, mai ales in ce priveste casatoria. Sf Maxim Marturisitorul spune ca cel ce se apropie de femeie (in scopul impreunarii trupesti) nu in scopul nasterii de prunci, desfraneaza.
Unirea dintre sot si sotie e o taina f mare, dar exista mai multe feluri de unire, nu exclusiv cea trupeasca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2008, 12:46:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, omul nu este simplu fiinta, ci o fiinta care iubeste si cere iubire. Nu pot spune - am primit taina casatoriei, eu si sotia am devenit un trup, acum ne intereseaza doar inmultirea si intrajutorarea. Consider ca acest proces de a deveni un trup nu se finalizeaza doar in cele doua acte. Sau poate nu am inteles eu inmultirea si intrajutorarea asa cum ar trebui, caci de le-as fi inteles nu mai vedeam un scop in plus.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2008, 15:27:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Stiu sigur ca, in anumite manuale de morala, scopul fundamental al casatoriei este desavarsirea celor doi in comuniune, cand devin una in Hristos. Celellalte sunt scopuri secundare. Un cuplu daca nu are copii(in mod involuntar), inseamna ca familia nu si-a implinit scopul?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2008, 15:40:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa citim cu atentie aceasta interpretare.

"In vederea absolutizarii acestui scop, traditia sacerdotala va introduce mai tarziu in textul Genezei nu numai cea de-a doua istorisire a crearii omului (cap. 2), ci si versetul: "Cresteti si va inmultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti" (Gen. 1, 28), ca porunca data de Dumnezeu omului. Exegeza ortodoxa nu a facut caz de critica textuala, ea preia textele sacre nepreferential, ci asa cum le-a receptat Biserica. De aceea nu acorda o atentie mai mica acelor texte, despre care critica textuala afirma ca sunt creatii tardive. Ceea ce a receptat Biserica are autoritate.
Cu toate acestea, a trebuit ca textele dificile sa fie explicate. Si nu putine au fost acelea in care unii Sfinti Parinti au vazut o serie de antinomii. Unul dintre acestea il constituie si cel din Geneza privind porunca inmultirii data la fel animalelor si omului, mai precis, versetul 28 din capitolul 1 al Genezei. Asupra lui s-a oprit Sf. Vasile cel Mare, care nu da aceeasi interpretare poruncii divine "Cresteti si va inmultiti" - adresata atat animalelor, cat si omului. Pentru animal, porunca trebuie inteleasa in mod literal. Cat priveste omul, acelasi Sfant Parinte da urmatoarea interpretare: "Cresteti - pentru ca sa nu ramana creatia la o singura stare. Inmultiti-va - pentru ca ea (natura umana) sa nu ramana limitata la un singur individ, ci in mai multi. Si umpleti pâmantul - nu umpleti pamantul prin locuire, caci altfel vom ajunge la stramtoare, daca nu ar fi pamant doar pentru nevoile noastre de locuit, ci sa-l umplem prin acea putere care ne-a fost data sa stapanim pamantul (ratiunea)" ("Despre originea omului", 1, P.G. 45, Col. 272 ; S.C. 160, pp. 202-203).
Reluand ideea in alt loc, acelasi Sfant Parinte va spune urmatoarele: "Cresteti si va inmultiti. Exista o dubla crestere: a trupului si a sufletului. Or, cresterea sufletului este dezvoltarea cunostintelor in vederea desavarsirii; cresterea trupului este dezvoltarea de la mic la mare. Animalelor lipsite de ratiune li s-a spus: Cresteti, potrivit cresterii trupesti, in sensul implinirii naturii, dar noua ni s-a spus cresteti, potrivit exigentelor omului interior, in sensul progresului care duce la Dumnezeu" (Ibidem, 11, P:G. 44, col. 281 ; S.C. 160, p. 236).
"Cresteti, deci, cu acea crestere care este dupa Dumnezeu, cu acea desavarsire care este a omului interior... inmultiti-va ! Cui se adreseaza cu aceste cuvinte? Celor care se inmultesc dupa Evanghelie. Umpleti pamantul, adica, trupul care v-a fost dat sa slujeasca, umpleti-l cu fapte bune" (Ibidem, 11, 44, col. 281 D ; S.C. 160, p. 237).
Iata cum, inca din secolul al IV-lea, marele capadocian a intuit parca faptul ca pamantul are resurse limitate, iar porunca inmultirii data primilor oameni nu poate fi inteleasa in sens literar, ci in sens duhovnicesc. Sf. Vasile este autoritatea epocii patristice care ne da siguranta ca scopul primordial al casatoriei nu este nasterea de prunci".(Pr.Vasile Raduca)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2008, 19:23:46
mihaela24 mihaela24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 26
Implicit

"Am citit undeva ca familia are 2 scopuri: unul conservarea si inmultirea neamului, al doilea intrajutorarea. Pai eu cred ca ce este mai important nu e trecut la scopuri: faptul ca cei doi devin un singur trup. "

Eu stiam ca are un intreit rol ... cele doua, pe care le-ai mentionat, si al treilea materializat in lupta impotriva desfraului si aici, cred, se cuprinde taina mare a celor doua trupuri devenite unul...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2008, 06:02:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
iar porunca inmultirii data primilor oameni nu poate fi inteleasa in sens literar, ci in sens duhovnicesc.
eu cred ca trebuie inteleasa in ambele sensuri, iar cine poate sa le implineasca pe amandoua, cu atat mai bine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.07.2008, 12:38:08
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Trebuie sa fie rol de crestere si inmultire a neamului, adica de crestere si in cele spirituale, nu doar sa dai viata si sa-l lasi in grija altora; iar intr-ajutorare - ma gandesc la 2 tipuri: cea materiala, necesara si asta, dar si cea spre mantuire, ca se mai trag unul dupa altul, cei doi, spre credinta.
Ideea asta,sa fie un trup, nu stiu cum sa o inteleg, ca din cate stiam, in acea comuniune raman, totusi, doua PERSOANE.
Ca veni vorba, ce credeti? Mantuirea este personala, sau se face in neam?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.07.2008, 14:06:37
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Trebuie sa fie rol de crestere si inmultire a neamului, adica de crestere si in cele spirituale, nu doar sa dai viata si sa-l lasi in grija altora; iar intr-ajutorare - ma gandesc la 2 tipuri: cea materiala, necesara si asta, dar si cea spre mantuire, ca se mai trag unul dupa altul, cei doi, spre credinta.
Ideea asta,sa fie un trup, nu stiu cum sa o inteleg, ca din cate stiam, in acea comuniune raman, totusi, doua PERSOANE.
Ca veni vorba, ce credeti? Mantuirea este personala, sau se face in neam?
Si personala,si in neam.Numai ca,fiecare dintre noi are datoria sa faca tot ce poate pt neamul sau,insa daca neamul sau este indaratnic pana la nebunie,atunci nu mai are nici un rost.Asa a facut Sf Ap Pavel,care ,predicand iudeilor,acestia il faceua in toate felurile,il bateau.Atunci a zis,mahnit de nebunia lor:"de acum voi binevesti la neamuri".si acestia au devenit neamul sau,caci cei dupa sange,innebunisera de ura si prostie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Care e scopul existentei lui Dumnezeu? Archaeopteryx Generalitati 31 21.10.2011 23:09:14
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Scopul creatiei toni2009 Generalitati 22 23.11.2009 17:31:32
Conferinta "Calea familiei" alynna Stiri, actualitati, anunturi 0 11.05.2008 20:13:52