Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2010, 15:11:40
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile V-ati lepadat de satana ?

Stiu ca este un subiect delicat. Dar trebuie abordat neaparat ! Sau cel-putin asa cred eu. Mai are rost in zilele noastre sa ne lepadam de satana sau este ceva perimat si neimportant. Eu cred ca fiecare la maturitate trebuie sa o faca neaparat si hotarat cand vine vremea. Va propun acest subiect.
Voi va lepadati de satana ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2010, 15:20:21
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Normal ar trebui sa il transformam pe satan din rau in bine prin faptele noastre.
In timp unii dintre noi au sa reuseaca altii nu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2010, 16:23:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

La botez fiecare se leapada de satana, altfel nu poate avea loc unirea cu Hristos! Problema este ca in timpul vietii, omul uita de promisiunea facuta la botez (prin nasi) si uneori mai face "pact cu diavolul" tradand astfel pe Dumnezeu! Sa avem curajul de a ne indeparta de rau si de a ramane cu Dumnezeu; prin fapte, credinta si harul primit sa il rusinam pe diavol si sa Il cinstim pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2010, 21:31:41
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

A te lepada de satana inseamna a trai ca un sfant. Iar noi (cei de pe forum) nu ne lepadam de satana (forum)
Si daca nu ne lepadam de forum, nu ne lepadam de altele. Multi chemati, putini alesi!
Poate ca unii se considera deja mantuiti, insa ca sa te poti mantui trebuie sa iesi din mijlocul oamenilor (sa nu fii ca ei) si sa traiesti ca un pustnic... si cine face asta si trece proba de foc, se mantuieste! cine nu, bate-n dramba!

Last edited by zoridezi; 10.05.2010 at 21:34:33.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2010, 21:42:51
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu daca as muri in clipa asta, m-as duce in iad. Voi stand pe forum si filozofand, unde credeti ca v-ati duce?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2010, 21:45:59
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Eu daca as muri in clipa asta, m-as duce in iad. Voi stand pe forum si filozofand, unde credeti ca v-ati duce?
Tot acolo :|
Dar nu din cauza forumului.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2010, 21:59:48
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Tot acolo :|
Dar nu din cauza forumului.
Si forumul e rau, crede-ma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2010, 22:19:36
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Si forumul e rau, crede-ma.
In primul rand nu poti sa sti daca ajungi in iad sau nu. Doar Dumnezeu stie.

Referitor la forum ... Depinde ce faci pe el. Daca intri sa porti conversatii sanatoase pe tema crestinismului, pentru a spulbera indoielile unora, pentru a convinge atei, pentru a intari credinta altora, pentru a da un sfat, pentru a ajuta cu vorba pe cela ce se afla in deznadejde, pentru a recomanda rugaciuni sau a oferi discursurile unor preoti iscusiti, atunci forumul poate fi foarte bun caci ii aduce pe credinciosi la un loc unde pot sa se invete unii pe altii.

Insa daca stai si vorbesti desertaciuni, injuri, filozofezi si dai citate din Marx, Voltaire si Darwin si impartasesti 'amicilor' povestile tale de asta noapte cand te jucai cu tabla ouija normal ca e foarte rau.

Orice lucru care nu ajuta sufletul este intr-o oarecare masura rau. Insa forumul, si mai ales internetul, este o sabie cu doua taisuri. Depinde ce tais folosesti.

Last edited by colaps; 10.05.2010 at 22:27:24.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2010, 01:36:10
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Eu daca as muri in clipa asta, m-as duce in iad. Voi ... unde credeti ca v-ati duce?
Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Tot acolo :|
Eu, unul nu as mai putea dormi avand un astfel de gand.
Nu stiu daca va ganditi la ceea ce pronuntati (scrieti).
La grozavia chinurilor iadului si la vesnicia lui...

Intr-adevar sunt oameni care traiesc in tot felul de pacate si nici nu le pasa, nici nu cred ca exista rai si iad. Dar sa crezi ca exista iad, sa stii ce este iadul si sa afirmi candid: eu ma duc in iad...

Sincer ma ingrozesc de ceea ce citesc. Sau poate glumiti si eu nu ma prind.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2010, 08:18:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Stiu ca este un subiect delicat. Dar trebuie abordat neaparat ! Sau cel-putin asa cred eu. Mai are rost in zilele noastre sa ne lepadam de satana sau este ceva perimat si neimportant. Eu cred ca fiecare la maturitate trebuie sa o faca neaparat si hotarat cand vine vremea. Va propun acest subiect.
Voi va lepadati de satana ?
A te lepada de necurat nu este ca si cum ai arunca o haina nefolositoare la gunoi.E vorba de o lupta indelungata care tine o viata.
Ca sa te lepezi de asa ceva,trebuie sa stii ce este intai si unde il gasesti pentru a te putea feri de ispitele lui.Tu stii?:)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 11.05.2010 at 08:24:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Satana - Cititor de ganduri sau nu? colaps Generalitati 33 10.06.2010 16:48:56
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52
Eurovision 2006 si votul pentru Satana Ioan_Ciobota Generalitati 29 23.04.2008 13:31:49