Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.05.2012, 12:01:38
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
'Neața.
Deci? Cum e? Că-s bulverzat.
Puțină apă rece pe obraji și se rezolvă...
Asta doar dacă n-ai fost cumva pe la Bruxelles... you know... bulverzat-verzat-varză de Bruxelles. Adică, cam ce-au făcut mahării noștri pe la Bruxelles.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 25.05.2012, 12:07:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu întreb serios și tu o dai în lambada, neputându-ți depăși condiția de eretic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #103  
Vechi 25.05.2012, 12:08:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu întreb serios și tu o dai în lambada, neputându-ți depăși condiția de eretic.
Păi trebuie să-mi joc rolul, altfel nu mai sunt credibil și ce-o să faceți când veți descoperi crudul adevăr (?????). Tadaaam!

Last edited by osutafaraunu; 25.05.2012 at 12:10:29.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 25.05.2012, 12:10:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Păi trebuie să-mi joc rolul, altfel nu mai sunt credibil și ce-o să faceți când veți descoperi crudul adevăr (adică cine-i ereticul). Tadaaam!
Lasă că până-l aflăm noi, poate ți se coace ție. Tadaaam!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.05.2012, 12:12:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Lasă că până-l aflăm noi, poate ți se coace ție. Tadaaam!
Cu siguranță mi se coace ceva... cineva deja umblă la panou...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.05.2012, 12:13:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Acțiunea și reacțiunea, deh, ce să-i faci?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.05.2012, 09:05:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acum cine este "șmecher"? Vezi bine că am ocolit partea cu Trinitatea, de ce te mai legi de ea? Raționamentul e simplu: s-ar putea înțelege că există o "nemurire a sufletului", dacă n-ar exista atâtea texte ce dovedesc contrariul.
amice, incerci sa fii smecher dar nu-ti iese. Tu ai postat DOAR acele versete in care sufletul are sensul de trup iar apoi vii si spui: "uitati, sufletul moare!". Nimic creeat nu are nemurire in sine. Ce este atat de greu de inteles? Doar Creatorul are nemurire in sine (cu toate ca si EL a murit pe cruce pentru noi). El creeaza, tot El poate sa si distruga tot ceea ce a creeat. Fiintele creeate primesc nemurire de la Creator.Daca Creatorul a facut ceva si i-a daruit nemurirea, pai asa ramane. Nici Dumnezeu nu m-ai modifica acest lucru pentru ca El nu se razgandeste. Asta ar insemna ca ceea ce a creeat initial nu ar fi fost perfect. Sufletul e nemuritor pentru ca asa l-a creeat Dumnezeu si nici o alta fiinta creeata nu-l poate distruge, iar Dumnezeu nu-i i-a acesta calitate. Eu ti-am dat un verset biblic care sa atate ca exista suflet (nu cu sensul de trup fizic) de 2 ori iar tu tot de 2 ori nu l-ai luat in seama.
PS: vad ca atata timp ai cerut versete in care sa scrie strict acest lucru: SUFLET NEMURITOR. Amice nu-i frumos sa fii ipocrit. Si voi adventistii sustineti cu TARIE ca Iisus Hristos e arhanghelul Mihail. A fost chiar un topic pe subiectul acesta. NICI UN advestist nu a venit macar cu un verset biblic in care sa scrie strict avest lucru: Iisus e arhanghelul Mihail. Ati ocolit intotdeauna raspunsul acesta. Amice, nu-i frumos...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 26.05.2012, 11:35:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, incerci sa fii smecher dar nu-ti iese.
Care de care ne dăm mai mari șmecheri...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Tu ai postat DOAR acele versete in care sufletul are sensul de trup
Acum lăsând șmecheria deoparte, în NICIUNUL din versetele acelea, "sufletul" nu are sensul de trup; de fapt nicăieri în Biblie nu o să găsești acest termen (la propriu ori la figurat) cu sensul de "trup". Când e la propriu, întotdeauna desemnează ființa vie întreagă. Uite că că nu ți-a mers șmecheria!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Daca Creatorul a facut ceva si i-a daruit nemurirea, pai asa ramane. Nici Dumnezeu nu m-ai modifica acest lucru pentru ca El nu se razgandeste.
"Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..." (Facerea 3,22 - versiunea ortodoxă)

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Amice nu-i frumos sa fii ipocrit. Si voi adventistii sustineti cu TARIE ca Iisus Hristos e arhanghelul Mihail.
Amice, nu-i frumos să vii cu diversiuni! Trebuie să faci diferența între o opinie și o dogmă fermă a Bisericii - aceea care se susține "cu TĂRIE"Eu pot renunța liniștit la această opinie, ea nu-mi afectează cu nimic credința și mântuirea. Dar tu poți renunța la această dogmă ortodoxă și nebiblică (nemurirea sufletului)?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 26.05.2012, 19:51:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Care de care ne dăm mai mari șmecheri...

Acum lăsând șmecheria deoparte, în NICIUNUL din versetele acelea, "sufletul" nu are sensul de trup; de fapt nicăieri în Biblie nu o să găsești acest termen (la propriu ori la figurat) cu sensul de "trup". Când e la propriu, întotdeauna desemnează ființa vie întreagă. Uite că că nu ți-a mers șmecheria!



"Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..." (Facerea 3,22 - versiunea ortodoxă)

Amice, nu-i frumos să vii cu diversiuni! Trebuie să faci diferența între o opinie și o dogmă fermă a Bisericii - aceea care se susține "cu TĂRIE"Eu pot renunța liniștit la această opinie, ea nu-mi afectează cu nimic credința și mântuirea. Dar tu poți renunța la această dogmă ortodoxă și nebiblică (nemurirea sufletului)?
Pai Dumnezeu l-a facut pe om muritor sau nemuritor? Asta inainte ca Adam sa manance din pomul oprit? Iar daca Adam, dupa cadere, ar fi mancat din pomul vietii ar fi devenit nemuritor si nici Dumnezeu nu i-ar mai fi avut ce face, nemaiputand sa-l distruga?
Opinia asta cu Iisus=Mihail arhanghelul o impartasesc TOTI adventistii. E dogma la voi in biserica (asta in cazul in care adventistii au dogme sau ceva de genul). Nu exista nici un adventist care sa aiba o opinie diferita si sa sustina ca Iisus NU e arhanghelul Mihail. Ar fi exclus din biserica voastra
Reply With Quote
  #110  
Vechi 26.05.2012, 20:05:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Pai Dumnezeu l-a facut pe om muritor sau nemuritor? Asta inainte ca Adam sa manance din pomul oprit? Iar daca Adam, dupa cadere, ar fi mancat din pomul vietii ar fi devenit nemuritor si nici Dumnezeu nu i-ar mai fi avut ce face, nemaiputand sa-l distruga?
Opinia asta cu Iisus=Mihail arhanghelul o impartasesc TOTI adventistii. E dogma la voi in biserica (asta in cazul in care adventistii au dogme sau ceva de genul). Nu exista nici un adventist care sa aiba o opinie diferita si sa sustina ca Iisus NU e arhanghelul Mihail. Ar fi exclus din biserica voastra
Credeam ca doar Martorii lui Iehova impartasesc aceasta opinie, nu si adventistii! Cum sa fie Hristos Arhanghelul Mihail ? Adica Cuvantul Lui Dumnezeu s-a intrupat in persoana Sa, dupa s-a reintrupat in persoana lui Iisus, iar dupa inapoi in Arhanghel? Acuma inteleg de ce adventistii sunt considerati cei mai indepartati de Biserica, mai indepartati decat penticostalii, aproape de iehovisti.

Last edited by ioanna; 26.05.2012 at 20:10:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 16:09:02