Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2012, 22:52:21
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit O nelamurire.

Poti da la Facultatea de Teologie , fara sa ai seminarul teologic facut ?
Chiar m-am gandit la optiunea asta , dar din pacate sunt la liceu cu profil economic, si nu stiu daca pot sa dau la teologie.Se intra cu examen de admitere , stie cineva ? Oricum daca ar fi sa dau la teologie o sa am din start cateva dezavantaje .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2012, 23:22:26
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Actele necesare înscrierii la concursul de admitere:
1. Cerere de înscriere - formular tip, completat online, listat și semnat și Anexa cu datele personale.
2. Binecuvantarea episcopului de care apartine candidatul
3. Diploma de bacalaureat (copie) - deci se impune condiția absolvirii unui liceu, nu neapărat seminarul teologic;
4. Foaia Matricola (copie)
5. 2 fotografii 3/4 (pentru specializarile Teologie Pastorala si Arta Sacra)
6. Adeverinta de la medicul de familie si psihiatru, care sa mentioneze ca este apt pentru cursurile Facultatii de Teologie Ortodoxa (pentru specializarea Teologie Pastorala)
7. Chitanta care adevereste achitarea taxelor de procesare si admitere

Pentru Teologie Pastorală, concursul de admitere presupune doar probă scrisă.

Mai multe informații găsești aici: http://ot.ubbcluj.ro/admitere-licenta sau pe site-ul oricărei alte Facultăți de Teologie Ortodoxă din țară.
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)

Last edited by Kyrie Eleison; 03.03.2012 at 23:28:40.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.03.2012, 00:23:55
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Poti da la Facultatea de Teologie , fara sa ai seminarul teologic facut ?
Chiar m-am gandit la optiunea asta , dar din pacate sunt la liceu cu profil economic, si nu stiu daca pot sa dau la teologie.Se intra cu examen de admitere , stie cineva ? Oricum daca ar fi sa dau la teologie o sa am din start cateva dezavantaje .
Doamne ajută!
Da, sigur că poți intra la Teologie, chiar dacă nu ai absolvit seminarul teologic. Eu sunt studentă la Teologie și am absolvit un liceu teoretic.
La Facultatea de Teologie există 4 specializări: Teologie Pastorală (pentru viitorii preoți), Teologie Didactică (pentru a deveni profesor), Teologie Socială și Teologie Artă Sacră. La Pastorală și Artă Sacră se dă concurs de admitere, iar la celelalte două specializări se intră pe bază de dosar (media generală din liceu contează aprox. 80% și cea de la bac aprox. 20%). La Pastorală, se înscriu mulți candidați la admitere (în majoritate fiind chiar absolvenți de seminar) și se intră în urma unui concurs care, din câte știu (eu nu sunt la Pastorală, de aceea nu știu exact), constă dintr-un test grilă de dogmatică. La Didactică, de obicei, intră mult mai puțini studenți decât la Pastorală (aprox. 30-40) și nu știu pe niciunul să fi făcut seminarul.
Mai multe informații găsești pe site-ul: www.ftoub.ro și pe site-urile celorlalte facultăți de teologie ortodoxă din țară.

Dumnezeu să-ți ajute!

P. S. Observ că și Kyrie Eleison ți-a oferit informații deosebit de utile și ți-a indicat site-urile Facultăților de Teologie. Pe acele site-uri poți afla tot ceea ce te interesează în legătură cu admiterea, disciplinele studiate, profesori etc.
P. S. 2. Dacă vei opta pentru Teologie, vei avea ocazia de a învăța lucruri minunate și vei cunoaște mulți creștini autentici (studenți și profesori - persoane deosebite, cu o credință profundă și cu o dragoste autentică pentru Hristos), care te vor ajuta enorm în viața ta duhovnicească.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 05.03.2012 at 00:53:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire ingerashul Botezul 6 01.03.2011 14:12:29
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40