Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 25.04.2017, 10:24:50
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Poate nu la restaurant, însă la un ospăț împărătesc, din câte știu eu, ne așteaptă.
Splendid! i-a zis-o cineva, in sfirsit!
Dar tupeul schismatic e mare. Din pacate.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 25.04.2017, 10:28:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Majoritatea preotilor spun ce trebuie de frica ierarhilor. Pare o nebunie sa inoti impotriva curentului!
Daca nu ar fi existat in ortodoxie astfel de ,,sariti de pe fix", de mult eram uniti cu papa! Hristos ne asteapta pe cruce, nu la restaurant!
De unde stii ? Ai facut tu un sondaj printre ei ? Poate ca majoritatea gandesc altfel. Poate chiar daca nu le prea place ce s-a intamplat in Creta, isi dau seama ca acolo la voi e si mai rau. Sau poate nu au nici o problema cu ce s-a intamplat in Creta.
Si daca Hristos nu ne asteapta la restaurant ce au cautat aia de la sinaxa voastra la restaurant ? Ca eu acolo i-am vazut pe scaunele alea de fitze.

Reply With Quote
  #513  
Vechi 25.04.2017, 10:28:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Splendid! i-a zis-o cineva, in sfirsit!
Dar tupeul schismatic e mare. Din pacate.
Bine. Roaga-te pentru mine sa ajung si eu la ospat! Nu doar tu!
Reply With Quote
  #514  
Vechi 25.04.2017, 10:35:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
De unde stii ? Ai facut tu un sondaj printre ei ? Poate ca majoritatea gandesc altfel. Poate chiar daca nu le prea place ce s-a intamplat in Creta, isi dau seama ca acolo la voi e si mai rau. Sau poate nu au nici o problema cu ce s-a intamplat in Creta.
Si daca Hristos nu ne asteapta la restaurant ce au cautat aia de la sinaxa voastra la restaurant ? Ca eu acolo i-am vazut pe scaunele alea de fitze.

Mi-ai zis-o si tu! Sau asa crezi... Mai analizeaza postarea aceasta.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 25.04.2017, 10:35:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Acum cica i-a scris celalalt parinte ca intreruperea pomenirii e o inselare ( ce descoperire epocala, de la descoperirea atomului nu s-a mai intamplat una ca asta :) ) si ca nu mai vrea sa discute cu Staicu dar el i-a raspuns ca are coloana vertebrala.

Adica "sorry parinte dar eu si cand gresesc grav persist in greseala, nu imi schimb parerile nici daca ma pici cu ceara". :)

Bine ca macar primul preot a inteles ce mare inselare este sa fii "marturisitor" de asta de tipul lui Staicu. E bine ca e iertat, asa trebuie sa se procedeze.
Reply With Quote
  #516  
Vechi 25.04.2017, 10:42:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Bine. Roaga-te pentru mine sa ajung si eu la ospat! Nu doar tu!
Antonia daca o sa te trezesti vreodata si o sa ai remuscari, sa-ti aduci aminte ca oricate rele ai fi facut tot poti fi iertata. Daca Dumnezeu l-a iertat pe Pavel care facuse rele mai mari decat tine ba chiar l-a facut apostol, atunci o sa te ierte si pe tine chiar daca ai spus o gramada de prostii.
Pana si saccsiv poate fi iertat...sper. :)
Reply With Quote
  #517  
Vechi 25.04.2017, 11:07:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Antonia daca o sa te trezesti vreodata si o sa ai remuscari, sa-ti aduci aminte ca oricate rele ai fi facut tot poti fi iertata. Daca Dumnezeu l-a iertat pe Pavel care facuse rele mai mari decat tine ba chiar l-a facut apostol, atunci o sa te ierte si pe tine chiar daca ai spus o gramada de prostii.
Pana si saccsiv poate fi iertat...sper. :)
Pana nu ma vad dincolo de usa Raiului, nu m-as grabi sa cred. Daca ucenicii Sfantului Antonie au auzit cum sfantul era intrebat, eu ce voi face? Că eu nu am viata ca a lui... Trecerea prin vamile vazduhului e deosebit de dificila. Habar nu avem. Ca ortodocsi, nu trebuie sa credem ca ne mantuim cu usurinta. Majoritatea celorlalte confesiuni cred ca mantuirea li se cuvine pentru ca vorbesc despre Hristos...

Iata sfarsitul vietii Sfantului Macarie. La o astfel de smerenie trebuie sa ajungem:

"Fericitul Macarie sarutand pe toti cei ce erau langa dansul si pentru dansii rugandu-se, si-a ridicat ochii si mainile in sus, zicand cel mai de pe urma cuvant: In mainile Tale, Doamne, imi dau duhul meu. Si astfel si-a dat fericitul sau suflet, lasand multa plangere ucenicilor. Apoi, adauga Serapion si aceasta, pe care a auzit-o de la Cuviosul Pafnutie, care era unul din ucenicii lui Macarie: ca acel sfant suflet, fiind ridicat de heruvimi si spre cer suindu-se, unii din parinti priveau cu ochii sufletesti spre diavolii cei din vazduh cum stau departe si strigau: "O! de ce slava te-ai invrednicit, Macarie".

Iar Sfantul le raspundea: "Nu, caci inca ma tem, pentru ca nu ma stiu de am facut vreun lucru bun". Apoi vrajmasii cei ce erau in vazduh, strigau: "Cu adevarat ai scapat de noi, Macarie". Iar el le zicea: "Ba nu, caci imi mai trebuie ceva ca sa scap". Si fiind acum inauntrul portilor ceresti, diavolii plangand, strigau: "A scapat de noi, a scapat!". Iar el cu mare glas le-a raspuns: "Cu adevarat am scapat de mestesugirile voastre, cu puterea Hristosului meu fiind ingradit". Astfel a fost viata, sfarsitul si mergerea la vesnica viata a Cuviosului parintelui nostru Macarie.”

Sursa:http://www.crestinortodox.ro/calenda...nul-98815.html
Reply With Quote
  #518  
Vechi 25.04.2017, 11:37:30
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eu nu prea înțeleg ce legătură au frumoasele fragmente de hagiografie cu mizeriile pe care le debitează Staicu ăla.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #519  
Vechi 25.04.2017, 11:56:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Astia seamana din ce in ce mai mult cu adventistii. Bine, le lipsesc deocamdata profetii care sa anunte sfarsitul lumii dar nu-i bai, apar si aia. :)
Dar numai adventistii se iau de Papa si cand ala respira. Imi aduc aminte ca imediat dupa revolutie, cand am primit prima brosurica de la adventisti, citeam in ea si nu intelegeam ce vor de la mine. Imi spuneau acolo ce rau e papa, adusesera propaganda lor din occident inca nu aveau materiale facute pentru zona asta, nu stiau ca nici noi nu credem ca ar fi prea bun. :D
Reply With Quote
  #520  
Vechi 25.04.2017, 12:06:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Astia seamana din ce in ce mai mult cu adventistii. Bine, le lipsesc deocamdata profetii care sa anunte sfarsitul lumii dar nu-i bai, apar si aia. :)
Dar numai adventistii se iau de Papa si cand ala respira. Imi aduc aminte ca imediat dupa revolutie, cand am primit prima brosurica de la adventisti, citeam in ea si nu intelegeam ce vor de la mine. Imi spuneau acolo ce rau e papa, adusesera propaganda lor din occident inca nu aveau materiale facute pentru zona asta, nu stiau ca nici noi nu credem ca ar fi prea bun. :D
"Sfinta Leana de la Radeni, Vazatoarea cu duhu' a proorocit caderea din har a tuturor autocefaliilor. Doar noi, raspopitii ingraditi si fratii stilisti avem adevarul".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde