Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.03.2009, 16:22:24
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare

Am aflat de curand ca Patriarhul Daniel poarta titlul de "locum tenens (loctiitor) al tronului Cezareei Capadociei".

Imi poate explica cineva ce inseamna acest titlu? Cautarile pe internet nu mi-au spus nimic relevant.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2009, 16:34:02
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Datorita faptului ca domnitorii Tarii Romanesti sprijineau cu bani Patriarhia Ecumenica care era si este sub dominatie turceasca, prin secolul 16-17 patriarhul ecumenic a acordat mitropolitului Tarii Romanesti titlul de loctiitor al scaunului mitropolitan de Caesarea Capadochiei, dandu-i posibilitatea cel putin teoretic mitropolitului Tarii Romanesti sa ajunga patriarh ecumenic, iar din 1925 cand Mitropolitul primat este ridicat la rangul de patriarh titlu de loctiitor il poarta doar onorific
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2009, 17:04:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Contextul istoric defavorabil crestinilor a facut ca episcopii Cezareei Capadociei sa fie nevoiti sa isi inceteze activitatea din lipsa de credinciosi (care fie au fugit din calea turcilor, fie au trecut la islam). Insa in ierarhia bisericeasca s-a pastrat titlul onorific de episcop al Cezareei Capadociei atunci cand Sinodul Patriarhiei de la Constantinopol, a decis la 1776, ca sa fie purtat de catre mitropolitul Ungrovlahiei (in prezent Patriarhul BOR). Chiar daca este doar un titlu onorific, acesta ii confera o mare cinste Patriarhului BOR daca avem in vedere ca in acea regiune a trait si activat Sfantul Vasile cel Mare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2009, 17:10:14
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci in orice moment exista un singur purtator al acestui titlu, nu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare