Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 23.07.2006, 15:14:28
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

La postul de televiziune DDTV se difuzeaza de ceva vreme emisiunea "Desteptarea Romaniei", realizata si prezentata de Lorin Fortuna, liderul Misiunii Astrale Romania. Iata ce am retinut dintr-o singura emisiune a acestuia: Cincimea Zeiasca a fost inlocuita acum 2000 de ani cu Treimea Zeiasca, de unde si originea numarului de culori de pe drapelele europene (trei); se impune inlocuirea tricolorului romanesc cu un alt drapel avand 5 culori (rosu, orange, galben, verde, albastru), inlocuirea calendarului gregorian cu cel astral, construirea de lacasuri de cult numite temple national-universale; se impune infiintarea unei noi religii bazata pe valorile spirituale ale ascendentilor genealogici principali ai romanilor, care sunt moldovenii, dacii, getii, scitii si tracii ; religia crestin-ortodoxa este o religie "nebenefica" pentru dezvoltarea spirituala a natiunii romane.
Voi cita punctul trei al "Obiectivelor Fundamentale ale Misiunii Astrale Romania" de pe situl www.lorin-fortuna.ro: "Informarea Omenirii, ca fiinta colectiva principala de rangul cel mai inalt, pentru a intelege si efectua schimbarile profunde de natura spirituala, civica si politica, pe care le implica adaptarea activa, din punct de vedere existential, la conditiile existentiale specifice rezultate din schimbarea fundamentala a influentei energetice care s-a produs asupra Lumii Fizice a Planetei Terra, impreuna cu intreaga Solaritate, prin iesirea de sub influenta existentiala energetica specifica Constelatiei Zodiacale a Pestilor (dominant gravitationala), care s-a exercitat in cursul erei astrale anterioare si intrarea sub influenta existentiala energetica specifica Constelatiei Zodiacale a Varsatorului (dominant luminoasa) care se exercita in cursul erei astrale curente".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2006, 15:48:25
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Urmatoarea "profetie" este preluata de pe situl www.geocities.com/hristosbiserica_vie.
Cei care nu au rabdare sa il citeasca pana la capat (din cauza durerilor abdominale provocate de ras) ii anunt ca este vorba despre "teoctisot-comunisti" si "casiano-teoctisti" - termenii se regasesc mai jos.
" [size=3] M-am nascut in Gradina Cunoasterii a Creatorului Luminii. in pragul adolescentei Dumnezeu m-a chemat in gradina Lui, sa ma invete sa ascult, MUZICA SFERELOR... De-atunci in tacere ascult, MUZICA SFERE-LOR... Apoi, pe virful muntelui EXTAT-E-ION , am ridicat un templu, Zeitei N-I-K-E PTEROS ce se tilcuieste “Biruinta inaripata” caci am biruit Gradina Cunoasterii si la intelegerea MUZICII SFERELOR prin stradanii milenare... am ajuns... Slujind astfel in templul Zeitei NIKE intr-o zi Eternul Necunoscut ma chema la El si-mi spuse cu glas lin: “Prietene" ! E timpul sa cunosti acum si Lumea imperfectiuni, Lumea pamintenilor . Lumea desfriului si Lumea ignorantei. Va trebui sa cobori intre ei . Mai intii in cetatea Babilonului in care domneste, TRUFI-O-MEN: zeul desfriului, al nedreptatii, al minciunilor si al inselatoriilor; apoi, vei merge in cetatea TEOFILICEEA unde domenste ORBE-O-MEN: zeul literelor oarbe, a cuvintelor fara semnificatii, fara inteles si fara sens . Lume stapinita de o casta de preoti(teoctisto-comunisti) care in Numele Luminii , fac cele mai crunte sacrilegii. in Babilon nu are rost sa cinti, pentru ca nimeni nu te va intelege. Sa cinti insa, in cetatea TEOFILICEEA caci acolo poporul zace in intuneric si lumina cintului tau va trezi pe cei ce sunt sinceri si credinciosi.” Astfel imi vorbi Dumnezeu, iara eu parasind templul , zeitei NIKE PTEROS am coborit EX-TAT-E-I - muntele cel inalt si am ajuns repede in Babilon. Am zabovit acolo trei zi le,in care m-am convins de cele spuse de Dumnezeu. Babilonul este o cetate definitiv pierduta pentru ca acolo: nedreptatea se numeste DREPTATE , iar minciuna se cheama ADEVAR. Babilonul este plin de lux si de desfriu pentru ca toti traiesc, din jefuirea altor cetati care nu au putere sa se apere. De aceea am inteles ca IZVORUL DE LUMINA ii va arde, ii va mistui si va desfiinta ii va rade de pe fata Pamintului. Am plecat din Babilon si nu dupa mult timp am ajuns in TEOFILICEEA unde conduce casta preotilor (casiano- teoctisti). Ei locuiau in palate iar credinciosii in cocioabe. Preotii (casiano- teoctisti). ridicasera temple si Biserici nenumarate(catedrala de trei sute de milioane de dolari darimind bisericile vii prin inglodarea in datorii si infometare,asemanatoare erei comuniste fara Dumnezeu,) in care era adorat ORBEOMEN (casiano- teoctisti). zeul literelor oarbe a cuvintelor fara semnificatii , fara inteles si fara sens. Preotii (casiano- teoctisti). umblau masini luxoase,imbracati in vestminte stralucitoare si scumpe caci spuneau ei:“Noi suntem reprezentantii marelui zeu ORBEOMEN pe Pamint ! Noi avem HAR si putere data de ORBEOMEN de a conduce si de a primi dajdii si biruri de la ceilalti,salarii substantiale de la bugetul de stat saracit de cheltuiele inutile, credinciosi care sunt saraci din cauza pacatelor lor.” Preotii aveau de trei ori pe saptamina “adunari comemorative” in care discutau despre birurile si dajdiile ce le puneau pe spatele credinciosilor care nici macar nu aveau voie sa priveasca spre Altar. Altarul era ferecat cu lanturi si lacate ca nu cumva “paria” sa vada bogatiile strinse de ei. Nemaiputind suporta fariseismul si ipocrizia lor intr-una din zile am intrat peste ei in timp ce ei aveau adunare si cu glas mare i-am intrebat: “O, voi preoti ai zeului ORBEOMEN voi, “alesii” zeului pe Pamint, traduceti-mi acest verset: “De nu se va naste omul a doua oara din APA si din DUH nu va mosteni imparatia Luminii.” “Nemernice, cine te-a trimis pe tine la noi, sa pui astfel de intrebari nebune ? Faci parte din plebe ! Plebea trebuie sa asculte, sa nu ridice capul, si sa nu puna nici o intrebare, pentru ca iNTREBAREA... este cea mai mare hula impotriva Duhului Sfint, cea mai mare blasfemie !” . “Dar ce inseamna la voi “Duh Sfint ?” intrebai eu din nou... “Duhul Sfint este cel ce ne da noua putere, avutii si aur; Noi suntem unsi preoti chiar de Duhul Sfint iar voi, nevrednicii plebei veti avea parte de Duhul Sfint numai de veti munci supusi, rabdatori si ascultatori atunci veti ajunge sa mosteniti "Raiul din cealalta viata.” Astfel glasuind unul din preoti, iata ca imi aparu Dumnezeu care imi spuse cu glas poruncitor: “TACI !” Ascultindu-l, n-am mai pus preotilor acelora blestemati, nici o intrebare ci, iesind din mijlocul lor am mers la periferia cetatii , unde locuiau cei umili saracii si oropsitii , cei secatuiti de biruri si dajdii. Si pe cind ma aflam , la o rascruce de strazi iata ca-mi aparu din nou Dumnezeu, care imi spuse cu glas poruncitor :“CiNTA !” Iara eu ascultindu-L mi-am intors privirile in adincul GiNDURILOR PURE si din profunzimea SIMTAMINTELOR DE FOC am luat ALAUTA cea cu strune de AUR si am inceput sa cint CiNTUL SUPRAOMENESCULUI Poemul transfigurator al Lui Crist:"CiNTECUL SINGURATATII ALBASTRE" Despre LUMINA TABORICA: “Te cint pe tine LUMINA TABORICA MIRACOL AL RUGACIUNII caci cu razele tale cele neapuse , adapi SETEA DE ADEVAR a celor ce se roaga cu MINTEA !” “Te cint pe tine LUMINA TABORICA MIRIFICA ESENTA A RUGACIUNII care prin razele tale cele neapuse adapi setea de FRUMOS a celor ce se roaga cu INIMA !” “Te cint pe tine LUMINA TABORICA care prin frumusetea luminii tale adapi pe toti cei iNSETATI DE ZBOR a celor ce se roaga in DUH !” Cind am terminat de cintat Am observat ca intreaga plebe Se adunase in jurul meu :Sa asculte ," CiNTAREA LUI Crist". Unul dintre ei imi spuse: “O, tu, straine, care cu ALAUTA ta ai incintat inimile noastre... Noi toti vedem in tine, pe adevaratul Trimis AL LUMINII, despre care ne-a vorbit ,TEOFILACTOS - Parintele nostru, care zace de ani in inchisoare mormintului prin spinzurare, aruncat acolo de catre (casiano- teoctisti). preotii nostri mincinosi ! Tu ai putere, si-n mintea ta este multa stiinta si cunoastere. Elibereaza, te rugam, pe TEOFILACTOS ! Elibereaza-l ! Elibereaza-l !” in clipa aceea, Cerurile se deschisera. Si-n fata ochilor mei aparura FIUL LUMINII si Ioan Botezatorul care imi spuse cu glas poruncitor: “CiNTA ! Ascultator, am luat ALAUTA si-am prins a cinta din nou: CiNTUL SUPRAOMENESCULUI, CiNTECUL SINGURATATII ALBASTRE. Si-n timp ce cintam iar “credinciosii” ascultau extaziati si vrajiti, iata, se cobori foc si pucioasa din Cer , care nimici casta preotilor iar templele ridicate in cinstea lui ORBEOMEN zeul literelor oarbe si-al ignorantei fura darimate... inchisorile si mormintele se deschisera singure iar TEOFILACTOS iesi triumfator si se apropie zicindu-mi: “Fii binecuvintat ! O, tu, Trimis al FIULUI LUMINII Dumnezeul Luminilor; si al lui Ioan Botezatorul, Dirijorul CORURILOR CELESTE !” “Te investesc Mare Preot si Patriarh al acestui popor, umilit, chinuit si ratacit !Sa le fii acestora de-acum .FAR spre indreptarea lor !” Ziditi, Biserici si Temple Vii slujind Adevarului, Lumini, Vieti, Iubiri si Eternei Armonii Dumnezeiesti ii spusei eu lui TEOFILACTOS... “De-acum voi sti sa le descopar semnificatia simbolurilor si a metaforelor, precum si sensul icoanelor si parabolelor ! Si voi invata cele trei ritualuri: Primul: CINA DE TAINA , al doilea: LUMINA TABORICA al treilea si ultimul ritual, pe care ii voi invata, va fi RITUALUL CANDELELOR APRINSE ! zise TEOFILACTOS si inainta spre mine, spre a ne lua “Ramas bun”. Ne sarutaram frateste pe umeri. Apoi imi spuse TEOFILACTOS: “Sa aveti rabdare. Eu nu pot face poporul meu, ... Ca dintr-o data sa aibe CANDELE ! Stiu ca voi aveti pasiunea .... CORALELOR DIN CANDELE ! Aveti rabdare, caci eu trebuie, sa conduc poporul meu, pas cu pas, caci, de milenii ei au trait in umilinta si ignoranta... Va trebui sa-i invat treptat :CELE TREI RITUALURI. Va trebui sa-i conduc treptat mai intii in faza CINEI de TAINA apoi in faza TABORICA si-n cele din urma le voi descoperi, MIRACOLUL NUNTII , AL CANDELELOR APRINSE, Voi incepe insa, tot cu CiNTUL... ii voi invata CORUL PiINII SI AL VINULUI SFINTIT si dupa aceea sa revii tu sa ne inveti CiNTUL SUPRAOMENESCULUI, POEMUL TRANSFIGURATOR al Necunoscutului Etern.” Astfel imi vorbi Patriarhul TEOFILACTOS – apoi , imi luai “Ramas bun” de la el, de la toti acei saraci, dar cinstiti si credinciosi si lasindu-le ALAUTA mea am iesit din cetatea TEOFILICEEA... Si-n timp ce mergeam , departindu-ma de cetate imi aparu inaintea ochilor MARELE dirijor AL CiNTURILOR Ioan Botezatorul, care imi spuse cu glas poruncitor: “VINO !” , Iar pasii mei impleticindu-se am cazut cu fata la pamint raminind nemiscat... Cind m-am trezit eram alaturi de Ioan Botezatorul pe muntele EXTATE-ION in fata templului zeitei NIKE PTEROS unde eu slujisem veacuri de-a rindul...Ioan Botezatorul imi spuse: “PRIVESTE !” Si de-acolo de Sus am indreptat privirile mele spre cetatea TEOFILICEEA si-am vazut pe inteleptul Patriarh TEOFILACTOS cum impartea saracilor aurul si bogatiile preotilor fatarnici si ipocriti care acum nu mai erau(casiano- teoctisti). . Si dupa ce a impartit, daruid totul TEOFILACTOS a inceput sa invete cinstitul si credinciosul popor sa cinte cu glas inalt "CiNTUL PiINII SI AL VINULUI SFINTIT; Atunci m-am retras, alaturi de Fii Sfintei Lumini, ...Ioan Botezatorul MARELE dirijor AL CiNTURILOR in tacerea noastra sublima si spre noi se inaltau CORALELE MULTICOLORE ce rasunau din cetatile: ESENTA-CLEEA , METAFOR-UNDA ,TABOR-E-UMENA, A-THE-NA si TEOFIL-I-CEEA. [/size=3]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2008, 22:10:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

apoi, vei merge in cetatea TEOFILICEEA unde domenste ORBE-O-MEN: zeul literelor oarbe, a cuvintelor fara semnificatii, fara inteles si fara sens . Lume stapinita de o casta de preoti(teoctisto-comunisti) care in Numele Luminii , fac cele mai crunte sacrilegii

Doamne, mare e gradina Ta!
Si ei chiar cred ca vom lasa ortodoxia, pentru fanteziile lor, inspirate de cine?!? Sunt totusi destui, care cred ca acest New-Age se va impune.
Doamne, lumineaza-i pe acest oameni, caci nu stiu ce rau fac omenirii.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2008, 22:20:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locaţie: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor şi anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Sa rupem legaturile lor si sa lepadam de la noi jugul lor. Cel ce locuieste in ceruri va rade de dansii, si Domnul ii va batjocori pe ei ! . Atunci va grai catre ei intru urgia Lui si intru mania Lui ii va tulbura pe ei. "(din Psalmul 2)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2008, 22:47:01
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locaţie: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

La ce foloseste acest topic?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2008, 07:17:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locaţie: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor şi anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
La ce foloseste acest topic?
Buna intrebare , dar sa nu uitam ca multe sunt nefolositoare in viata noastra si trebuie stiute pentru a ne feri de ele !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.09.2008, 07:49:46
dux dux is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 10
Implicit

referitor la culorile inchipuite ale drapelului mai lipseau indigo si violet. asa curcubeul era complet (rogvaiv-ul). ce aberatii! in rest umorul nu il vad.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu are umor? Remus Generalitati 33 05.04.2013 13:32:26
Ortodoxia de internet mirela.t Biserica Ortodoxa si Massmedia 112 20.08.2012 16:57:39
Internet sau internat? Daniel777 Generalitati 12 03.01.2011 16:11:43
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59