Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.03.2009, 11:12:14
AlbacaZapada AlbacaZapada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbacaZapada Vezi mesajul
A fi? Nebunie și tristă și goală;
Urechea te minte și ochiul te-nșală ;
Ce-un secol ne zice, ceilalți o deszic.
Decât un vis sarbăd, mai bine nimic.


Văd vise-ntrupate gonind după vise,
Pân' dau în morminte ce-așteaptă deschise,
Și nu știu gândirea-mi în ce să o stâng
Să râd ca nebunii? Să-i blestem? Să-i plâng?

La ce?... Oare totul nu e nebunie?
Au moartea ta, înger, de ce fu să fie?
Au e sens în lume? Tu chip zâmbitor,
Trăit-ai anume ca astfel să mori?
De e sens într-asta, e-ntors și ateu,
Pe palida-ți frunte nu-i scris Dumnezeu.
Mi se pare ca prin asfel de versuri, Eminescu face aluzie la conceptiile ateiste...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.03.2009, 11:21:10
AlbacaZapada AlbacaZapada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2009
Mesaje: 6
Implicit

August 1882

Măi fată nebună și drăgălașă,

Și zi e pozitiv că eu te-nșel, că te uit, că-mi ești dragă numai pe cât te văd cu ochii? Mânca-ți-aș ochii tăi cei dulci, nebuno, dar te iubesc cu sufletul, dar nu știu nici ce să-ncep, nici ce să fac de dragul tău. Dar zi și tu - ce e de făcut? În vremea asta în care nu-i nimenea aici, în care vegetez ca un adevărat animal, bolnav și descurajat - cum să vin la tine, pe cine să las în loc?

tu mă sfătuiești să petrec, să mă folosesc de tinerețe și alte asemenea mofturi nihiliste pe cari le citești în romanuri. Viața mea ești tu, prin urmare nici un gând nu-mi vine măcar să petrec când sunt fără tine. Nimeni nu mă vede nicăiri, duc o viață monotonă de pe-o zi pe alta. Singur, fără prieteni și fără cunoscuți, și tu zici să petrec, ca și când un asemenea lucru se poate comanda în starea sufletească în care sunt.

Tu zici că presimți nenorociri. Nu mai presimți, dragul meu suflet, nimic; ceea ce e pozitiv este că suferi de superexcitație nervoasă, care va înceta când vom fi împreună și vom fi împreună. Ce dracu! Odată trebuie să se schimbe în bine mizeria actuală, odată trebuie să ne regăsim pentru toată viața ca să nu ne mai despărțim nici odinioară. Iubirea mea pentru tine nu mai e un vis sau o speranță depărtată; e ceva aievea, e o simțire hotărâtă și de toate zilele cum e aerul pe care-l respir. Tu știi fără bine că sunt statornic, chiar încăpățânat, și poate dacă n-aș fi așa, ar fi pe de-o parte mai bine, dar pe de alta nu te-aș iubi cu atâta nestrămutare, precum te iubesc.

E prea adevărat ceea ce-mi scrii, că oamenii sunt mai îngăduitori cu viciile celor bogați decât cu patimele adevărate ale omului sărac. Dar așa e lumea, așa a fost totdeuna. Cu toate acestea, dacă lumea e nedreaptă, natura nu e tot astfel. O singură clipă din viața a doi nenorociți ca noi, o clipă de uitare de sine și de beție plătește mai multe decât viața întreagă a acestor oameni.

Ți-am spus, Nicuță, că urâtă să fii, oricum ai fi, tot dragă ai să-mi rămâi și nici nu se poate altfel - căci tu ești cel dintâi amor al meu și vei fi unicul și cel din urmă. Dacă aceasta poate fi o mângâiere pentru singurătatea ta, o mângăere e drept că deșartă și goală, dacă te poate mângâia jurământul meu sfânt că nu iubesc și nu voi iubi niciodată pe nimeni afară de tine, dacă te poate mângâia mărturisirea că neagră mi-e ziua în care nu te văd, și pustie viața fără de tine, atunci crede-le, căci adevărate sunt și mângâie-te măcar cât de puțin.

Îți sărut picioarele tale, copilul meu cel dulce, și te rog, te rog mult să te liniștești, să crezi în statornicia și în iubirea mea și să speri, dacă poți spera. Dacă am avea religie, noi doi, am crede că Dumnezeu nu va lăsa nerăsplătit atât amor, dar n-o avem, de aceea numai în noi înșine putem crede și pe noi înșine ne putem întemeia. Eu zic: crede în mine și nu vei fi amăgită, afară doar dac-oi muri. Te sărut și te rog, liniștește-te, căci starea ta mă doare mai mult decât mizeriile mele proprii. Al tău
Emin

sursa : http://ro.wikisource.org/wiki/Coresp...Veronica_Micle
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.03.2009, 11:24:11
AlbacaZapada AlbacaZapada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2009
Mesaje: 6
Implicit

iar într-o asfel de corespondenta, credinta lui in d-zeu pare sa fie chiar neanta...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.03.2009, 11:52:46
AlbacaZapada AlbacaZapada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2009
Mesaje: 6
Implicit

scrisoarea nu reflectă poetul sau omul politic Mihai Eminescu, ci OMUL Mihai Eminescu, scriind o scrisoare intimă unei persoane în care avea încredere...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.03.2009, 11:59:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Acum vre-o 12 ani ma aflam la Iasi,si am intrat intr-un magazin anticariat,unde lucra o prietena.M-am uitat prin carti si am gasit una care mi s-a parut foarte interesanta,Cartea cu poeziile lui Veronica Micle,dar si multe dintre scrisorile pe care Veronica si Eminescu si le scriau.Nu aveam bani sa cumpar cartea,dar mi s-a ingaduit si am stat acolo pana am citit-o pe toata.
Eminescul este unic,nu doar prin scriere,ci si prin daruirea totala si simtirea profunda,care-i determina scrierile,si poezia si proza.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.03.2009, 15:51:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le exprimarea:
"Mânca-ți-aș ochii tăi cei dulci, nebuno" de a lui Eminescu?
Pai deja am inceput sa rad.
Hai mai fratilor...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.03.2009, 15:55:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre Eminescu s-au scris atâtea și oricât s-ar mai scrie sensurile poeziei sale sunt infinite ca însăși viața.
Oricât am încerca să-l catalogăm pe aceste în credincios,ateu sau orice altceva un lucru este cert:Eminescu este tot ce a dat mai bun pământul Românesc este mistic și misterios,este și credincios și ateu,este și om este și înger iar noi să mulțumim lui Dumnezeu că îl avem și ne putem potoli setea de frumos citind versurile lui.
Eu personal cred că geniul lui Eminescu este ceva divin și numai oamenii aleși au parte de talentrul pe care l-a avut.Drept dovadă este nemurirea lui.Această imagine pe care o postez mai jos se află la Ierusalim,și veți observa vresurile "Ce-ți doresc eu ție,dulce Românie...."
Attached Images
File Type: jpg DSCF0115.jpg (99,3 KB, 5 views)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.04.2009, 22:12:22
fir_as_al_dracu_never fir_as_al_dracu_never is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Cum ar fi putut scrie asemenea poezii, daca era departe de Bunul Tata Ceresc? E imposibil sa cladesti ceva durabil si frumos, fara o temelie, care e iubirea, descoperirea si trairea pentru Dumnezeu.
Și totuși voi ,,credincioși'' folosiți becul,care a fost inventat de ateu.
Vrei să spui că atei nu pot face ceva bun?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.04.2009, 22:34:22
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Lupta cu noi insine este cea mai grea lupta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.04.2009, 22:36:34
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citisem undeva ca el nu stia ce sa creada...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EMINESCU saccsiv Generalitati 79 14.01.2013 10:52:02
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58