Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.04.2009, 23:42:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

As recomnda articolul lui Eminescu din ziarul Timpul "Chipul blandului Nazarinean" in care reconoaste superioritatea lui Hristos fata de alti reformatori sau intemeietori de religie si considera ca Hristos este chipul dupa care se creste omenirea de aproximativ 2000 de ani. In acest articol este un adevarat marturisotor al lui Hristos.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.04.2009, 01:35:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fir_as_al_dracu_never Vezi mesajul
Și totuși voi ,,credincioși'' folosiți becul,care a fost inventat de ateu.
Vrei să spui că atei nu pot face ceva bun?
Mai frate da becul nu a fost inventat de un ateu.
Ci de Benjamin Franklin .
Iata ce zicea Benjamin Franklin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_franklin
"I never doubted, for instance, the existence of the Deity; that He made the world, and governed it by His providence; that the most acceptable service of God was the doing good to man; that our souls are immortal; and that all crime will be punished, and virtue rewarded, either here or hereafter."
iata ce zicea despre Domnul nostru Iisus Hristos cu o luna inainte de a muri:
"As to Jesus of Nazareth, my Opinion of whom you particularly desire, I think the System of Morals and his Religion, as he left them to us, the best the world ever saw or is likely to see; but I apprehend it has received various corrupt changes, and I have, with most of the present Dissenters in England, some Doubts as to his divinity; tho' it is a question I do not dogmatize upon, having never studied it, and I think it needless to busy myself with it now, when I expect soon an Opportunity of knowing the Truth with less Trouble"

Avea niste dubii in legatura cu faptul ca Domnul nostru Iisus Hristos e Dumnezeu; dar recunoastea ca nu facea o dogma din asta si ca nu o studiase niciodata.
Si mai zicea ca e inutil sa se ocupe cu asa ceva atunci ca asteapta in curand Oportunitatea sa cunoasca Adevarul cu mai putina osteneala.
Se referea negresit la adormirea/moartea sa.
Ca l-a cunoscut pe Domnul nostru Iisus Hristos pe cealalta lume - eu cred ca da.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.04.2009, 21:29:34
Archaeopteryx Archaeopteryx is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2009
Mesaje: 4
Implicit

Din corespondenta cu Veronica Micle:

August 1882
Dacă am avea religie, noi doi, am crede că Dumnezeu nu va lăsa nerăsplătit atât amor, dar n-o avem, de aceea numai în noi înșine putem crede și pe noi înșine ne putem întemeia. Eu zic: crede în mine și nu vei fi amăgită, afară doar dac-oi muri. Te sărut și te rog, liniștește-te, căci starea ta mă doare mai mult decât mizeriile mele proprii. Al tău

Emin
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.04.2009, 21:35:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archaeopteryx Vezi mesajul
Din corespondenta cu Veronica Micle:

August 1882
Dacă am avea religie, noi doi, am crede că Dumnezeu nu va lăsa nerăsplătit atât amor, dar n-o avem, de aceea numai în noi înșine putem crede și pe noi înșine ne putem întemeia. Eu zic: crede în mine și nu vei fi amăgită, afară doar dac-oi muri. Te sărut și te rog, liniștește-te, căci starea ta mă doare mai mult decât mizeriile mele proprii. Al tău

Emin
Să crezi în "mine" și nu vei fi dezamăgit (ă ) afară doar dacă-oi muri ! O dezamăgire sigură a celor ce cred doar în astă lume. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.04.2009, 22:16:21
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cred ca Mihai Eminescu era ateu si nu stia ce sa creada datorita vietii sale triste pe care o avea,stim cu toti ca suferea,suferea ,suferea.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.04.2009, 23:03:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cred ca Mihai Eminescu era ateu si nu stia ce sa creada datorita vietii sale triste pe care o avea,stim cu toti ca suferea,suferea ,suferea.
Asa este,suferea mai mult decat putea asterne cu atata maiestrie pe hartie,suferea cu tot ceea ce insemna Eminescu.Eu nu cred ca a fost ateu,a fost doar un om atat de complicat si de inteligent,incat ai era greu...sa fie simplu,sa imprieteneasca toate gandurile si simtirile cu atata diversitate.Este usor sa crezi pur si simplu si atat de greu sa concepi,ca nu crezi pur si simplu,sa discerni totul printr-un filtru atat de amplu.A avut decaderi si a avut si suisuri spirituale,asa cum avem cu totii la un moment dat,numai ca el ni le si expunea...pentru a gasi noi de cuviinta a-l judeca.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.04.2009, 10:30:37
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit Marturisirea de credinta a lui Eminescu

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Ce parere avetzi de cele 2 strofe din poezia lui mihai eminescu :Imparat si proletar?

Religia - o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranța de răsplată,
După ce-amar muncirăți mizeri viața toată,
Ați mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Și v-a făcut să credeți că veți fi răsplătiți...
Nu! moartea cu viața a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morți sunt cei muriți.
Eu nu cred nici în Iehova,
Nici în Buddha*Sakya-Muni,
Nici în viață, nici în moarte,
Nici în stingere ca unii.

Visuri sunt și unul ș-altul,
Și tot una mi-este mie
De-oi trăi în veci pe lume,
De-oi muri în vecinicie.

Marturisirea limbii sale, nu?
______________
Ecleziast 3:21 Cine știe dacă suflarea omului se suie în sus, și dacă suflarea dobitocului se pogoară în jos în pământ?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.05.2009, 19:30:54
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Căutând ceva despre trezvie am găsit aceasta:

http://sinaxis.wordpress.com/2008/04...al-ortodoxe-x/ (fragmente din articole publicate de Eminescu)




http://sinaxis.wordpress.com/2008/05...aghioritul-xi/ [COLOR=#5b211a]Eminescu versifică învățăturile isihaste ale Sfântului Nicodim Aghioritul)[/COLOR]
[COLOR=#5b211a][/COLOR]
[COLOR=#5b211a][/COLOR]
[COLOR=#5b211a][/COLOR]
[COLOR=#5b211a][/COLOR]
http://sinaxis.wordpress.com/2008/07...ura-de-aur-xv/
([COLOR=#5b211a]Iubirea și ispita desfrânării. Versificarea pedagogiei Sfântului Ioan Gură de Aur).[/COLOR]


Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.01.2010, 12:10:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Azi se implinesc 160 de ani de la nasterea marelui poet. Oare conteaza atat de mult pentru noi daca a fost ateu sau nu? Tot geniu ramane. Daca am vrea sa facem ceva pentru sufletul lui, mai bine i-am aprinde o lumanare, ca sigur ii va folosi, in loc sa discutam versuri scoase din context. Dumnezeu sa-l ierte pe Mihail Eminescu!

Edit - http://www.youtube.com/watch?v=SMMm4E6C6KA
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.01.2010, 16:49:03
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Ce parere avetzi de cele 2 strofe din poezia lui mihai eminescu :Imparat si proletar?

Religia - o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranța de răsplată,
După ce-amar muncirăți mizeri viața toată,
Ați mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Și v-a făcut să credeți că veți fi răsplătiți...
Nu! moartea cu viața a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morți sunt cei muriți.
In liceu,profesorul de lb.romana ne-a spus ca Eminescu trebuie inteles "printre randuri" asa ca putem face o "traducere" a acestor versuri.Cred ca exprima revolta fata de puterea politico-religioasa care abuzeaza de naivitatea poporului si in final ne spune un mare adevar:cel ce sufera de dragul de a suferi este un om mort si ca atare nu va cunoaste Viata,deci "morti sunt cei muriti",nu de putine ori gasim in sfaturile Sf.Parinti specificat faptul ca doar suferinta pt.Hristos ne face vii.Avem tendinta de a duce totul la extrema.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EMINESCU saccsiv Generalitati 79 14.01.2013 10:52:02
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58