Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2009, 03:22:51
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit De ce sunt ateu agnostic

http://www.youtube.com/watch?v=1-UyFViiOkg

Din ciclul "ce mai descopera savantii masoni si atei": in filmuletul de mai sus asteptati cu interes momentul in care camera incepe sa se roteasca. Punctele luminoase din acea imagine sunt galaxii, fiecare semanand mai mult sau mai putin cu Calea Lactee, galaxia noastra. Fiecare cu sute de milarde de stele.

In simulare sunt cateva sute de miliarde de galaxii (!). La un loc, aceste galaxii reprezinta 1.5% (!!!) din universul observabil (o sfera cu diametrul de 93 de miliarde de ani lumina).

Ceea ce este surprinzator este felul in care roiurile de galaxii sunt dispuse in filamente ce pastreaza o oarecare omogenitate - seamana cu niste cerneala atuncata intr-un pahar cu apa. In plus, similaritatea asezarii se pastreaza pe masura ce camera se "adanceste". Megastructura este aproape ca un fractal.

Zonele intunecate sunt energie intunecata (73%) si materie intunecata (23%) (stiu, suna ciudat, dar astea sunt denumirile pe care oamenii de stiinta le-au dat). Materia din care sunt formate stelele si galaxiile reprezinta doar 4% (!) din masa Universului.

Dupa o treaba ca asta ma intreb de ce lumea crede ca unui Dumnezeu atotputernic (si care prezideaza peste o Creatie pentru marimea careia nu exista superlativ) ii pasa daca mananc carne in post.
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 17.10.2009 at 03:49:51.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2009, 05:44:34
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Wink

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=1-UyFViiOkg

Din ciclul "ce mai descopera savantii masoni si atei": in filmuletul de mai sus asteptati cu interes momentul in care camera incepe sa se roteasca. Punctele luminoase din acea imagine sunt galaxii, fiecare semanand mai mult sau mai putin cu Calea Lactee, galaxia noastra. Fiecare cu sute de milarde de stele.

In simulare sunt cateva sute de miliarde de galaxii (!). La un loc, aceste galaxii reprezinta 1.5% (!!!) din universul observabil (o sfera cu diametrul de 93 de miliarde de ani lumina).

Ceea ce este surprinzator este felul in care roiurile de galaxii sunt dispuse in filamente ce pastreaza o oarecare omogenitate - seamana cu niste cerneala atuncata intr-un pahar cu apa. In plus, similaritatea asezarii se pastreaza pe masura ce camera se "adanceste". Megastructura este aproape ca un fractal.

Zonele intunecate sunt energie intunecata (73%) si materie intunecata (23%) (stiu, suna ciudat, dar astea sunt denumirile pe care oamenii de stiinta le-au dat). Materia din care sunt formate stelele si galaxiile reprezinta doar 4% (!) din masa Universului.

Dupa o treaba ca asta ma intreb de ce lumea crede ca unui Dumnezeu atotputernic (si care prezideaza peste o Creatie pentru marimea careia nu exista superlativ) ii pasa daca mananc carne in post.
Marturisire in zori de zi:familia mi-a zis ,,apriga", uneori, dar Hmiron...cateodata, esti cam ...tralala.(ai fost dur cu carnea).-bestial-
EI,mergem impreuna la terapie, eu nu ma supar, tin la sanatate ca e mai buna decat toate!
Cu prietenie,
Lavinia
dragi administratori si moderatori ai acestui forum, iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2009, 07:03:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
ma intreb de ce lumea crede ca unui Dumnezeu atotputernic ... ii pasa daca mananc carne in post.
pentru ca lui Dumnezeu ii pasa de tine!

postul este un exercitiu de sanatate, trupeasca si sufleteasca. postul purifica si modeleaza, in sens pozitiv. iar abtinerea de la carne este numai un aspect.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2009, 10:45:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Hmiron, dar de ce crezi ca dimensiuniea fizica a unei fiinte este direct proportionala cu importanta ei?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2009, 11:41:18
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Scrabble / Hmiron, cu cat citesc mai mult declaratia ta, ca esti un ateu agnostic, cu atat mai mult ma gandesc ca esti un pustan care habar n-are ce vorbeste. Care a gasit si el niste termeni pe net si s-a gandit sa vina sa rada de crestini.
De ce?
Nu poti sa fii si ateu si agnostic in acelasi timp! E un nonsens.
Ateu = persoana care spune ferm, convinsa, ca Dumnezeu nu exista.
Agnosticul = persoana care spune ca nu putem sti sigur daca exista sau nu. E posibil sa existe, sau sa nu. Atitudinea agnosticismului este de nepasare, dar nu de negare a existentei Lui Dumnezeu. El ignora tot ce inseamna religie, dar nu neaga posibilitatea ca Dumnezeu sa existe, cum fac ateii. Nu spune ca nu exista.
Nu poti sa fii si ateu si agnostic in acelasi timp! Ori crezi ca el exista ori ca nu stim sigur daca el exista sau nu, deci nu ne pronuntam.

Dar oricum discutiile cu tine sunt inutile.
Iarta-ma ca dau cu parul, dar ce sa-i faci, asa sunt eu...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.10.2009, 15:14:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=1-UyFViiOkg

Din ciclul "ce mai descopera savantii masoni si atei": in filmuletul de mai sus asteptati cu interes momentul in care camera incepe sa se roteasca. Punctele luminoase din acea imagine sunt galaxii, fiecare semanand mai mult sau mai putin cu Calea Lactee, galaxia noastra. Fiecare cu sute de milarde de stele.

In simulare sunt cateva sute de miliarde de galaxii (!). La un loc, aceste galaxii reprezinta 1.5% (!!!) din universul observabil (o sfera cu diametrul de 93 de miliarde de ani lumina).

Ceea ce este surprinzator este felul in care roiurile de galaxii sunt dispuse in filamente ce pastreaza o oarecare omogenitate - seamana cu niste cerneala atuncata intr-un pahar cu apa. In plus, similaritatea asezarii se pastreaza pe masura ce camera se "adanceste". Megastructura este aproape ca un fractal.

Zonele intunecate sunt energie intunecata (73%) si materie intunecata (23%) (stiu, suna ciudat, dar astea sunt denumirile pe care oamenii de stiinta le-au dat). Materia din care sunt formate stelele si galaxiile reprezinta doar 4% (!) din masa Universului.

Dupa o treaba ca asta ma intreb de ce lumea crede ca unui Dumnezeu atotputernic (si care prezideaza peste o Creatie pentru marimea careia nu exista superlativ) ii pasa daca mananc carne in post.
Eu ma mir foarte tare ca majoritatea crestinilor nu cred ca exista viata decat pe planeta noastra. Treaba lor.

Dumnezeu a creat fapturile Sale in perspectiva de a depasi conditia limitata de simpla creatura, adica pentru a deveni dumnezei in har, asemenea cu Insusi Dumnezeu, Cel care a adus la existenta Universul nostru si lumea (lumile) nevazute ale ingerilor. Acesta este scopul omului, de a se indumnezei cu ajutorul Lui Dumnezeu. Este un tel mai presus decat maretia Universului imaginat de oamenii de stiinta.

Dumnezeu pur si simplu de invata sa traim sanatos: El nu pierde nimic daca noi mancam toxine, insa exista niste legi bologice de neschimbat care strica organismul daca bagam in gura alimente proaste. Carnea de porc este cel mai periculoasa carne as zice, otrava curata. De asta e bine sa mancam cat mai putina sau deloc.

Insusi Iisus Hristos ne-a aratat ca e bine sa mancam carne de peste si se vede ca nutritionistii sunt de aceeasi parere.

Ma intrebam de ce la ortodocsi este interdictie si la ulei in post. Raspunsul a venit de la Ovidiu Bojor, membru al Academiei de Stiinte Medicale: uleiul este grasimea vegetala separata de alte elemente care sunt prezente in seminte. Numai impreuna cu acele elemente se respecta o anumita proportie numita divina care este absolut folositoare organismului. Deci este de preferat sa mancam semintele in stare naturala decat uleiul respectiv. De mentionat ca uleiul de masline este cel mai putin daunator... Oare de unde au stiut asta cei care au introdus postul la ulei?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2009, 16:19:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Hmiron

Lucrul cu adevarat exceptional in crestinism este credinta in jertfa rascumparatoare a lui Iisus. Dumnezeu s-a intrupat si a murit in umilinta pentru viata oamenilor.

Un univers este nimic fata de asta.
Crezi ca Dumnezeu opereaza cu calcule economice: cost-eficienta? A "risipit" materia pe noi? (Asta poate ca da.)
Din perspectiva jertfel lui Iisus, nu mi se pare de necrezut ca universul vizibil sa fi fost creat doar pentru oameni. Ba, chiar si postul ar capata o alta semnificatie. Depinde cum vezi lucrurile.

(apropo de post, ma indoiesc f mult ca "ratiunea" lui este sanatatea.. mai degraba as zice ca "Scris este că nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu orice cuvânt al lui Dumnezeu.")
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2009, 17:15:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
apropo de post, ma indoiesc f mult ca "ratiunea" lui este sanatatea.. mai degraba as zice ca "Scris este că nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu orice cuvânt al lui Dumnezeu."
si care crezi tu ca este rostul postului?

ma refer aici la cel de mancare, pentru ca post spiritual (adica sa ne abtinem de la rautati) ar trebui sa tinem in fiecare zi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.10.2009, 17:48:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Am dat si raspunsul.. "Scris este că nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu orice cuvânt al lui Dumnezeu."

Dar reformulez: rostul abtinerii de la mancare (bautura si altele..) este curatarea de patimi.

Parerea mea este mai putin importanta.
Un articol bun: http://www.crestinortodox.ro/postul-...itru-staniloae

Last edited by anna21; 17.10.2009 at 17:51:09.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.10.2009, 17:59:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am dat si raspunsul.. "Scris este că nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu orice cuvânt al lui Dumnezeu."

Dar reformulez: rostul abtinerii de la mancare (bautura si altele..) este curatarea de patimi.

Parerea mea este mai putin importanta.
Un articol bun: http://www.crestinortodox.ro/postul-...itru-staniloae
Da, adica ne abtinem pentru a ne aminti ca nu lucrurile astea sunt cele mai importante, Dumnezeu este primul, de la El von toate. Si ca sa ne eliberam de o eventuala dependenta de ele, de un atasament exagerat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 22:52:20
Sunt ateu, intrebati-ma orice! AteulCelRau Generalitati 1449 11.03.2010 09:44:01
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 17:49:03
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 22:21:58