Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2006, 13:36:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In tara noastra,alcoolismul si-a facut tot mai mult loc in randul oamenilor,si a generat dezastre;divorturi,somaj,violenta,analfabetism(cop ii cu fam.dezorganizate),si poate cea mai mare rata a mortalitatii,in special la barbatii cu varste in jur de 50 de ani,se datoreaza alcoolismului.Dureros este faptul ca tot mai multi tineri au inceput sa umple barurile,periclitandu-si astfel calea pentru un viitor demn constructiv.Societatea trateaza cu indiferenta acest fenomen,care tinde sa naruiasca tot mai mult principiile de baza a unei dezvoltari sanatoase.Mai rau este ca si religia noastra ortodoxa nu se impune in acest sens,sunt foarte multi crestini,dar si clerici care fac loc alcoolului in viata lor.Nu prea am auzit in randul lor,ca alcoolul ar fi un pacat,si nici de canon pentru aceasta,sau de vre-un plan de combaterea alcoolului in randul mirenilor sau a monahilor,si,din ce am vazut eu,exista multe neputinte acoperite cu aceasta licoare.Educatia ar fi o solutie,dar ea este un factor ignorat. P.S. COPILUL MEU NU ARE BUNICI PENTRU CA ACESTIA S-AU PRAPADIT(Dumnezeu sa-i ierte!)AMANDOI IN ACELASI AN(2002),DIN ACELASI MOTIV;ALCOHOLUL.




Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2006, 13:53:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...tin sa subliniez,"ca alcoholul folosit in mod abuziv,ar fi un pacat!"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2006, 14:25:54
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cunosc calugari,preoti care beau alcool cand sunt la volan,fara nici o retinere,sub convingerea ca datorita hainei pe care o reprezinta ai tolereaza politia,si chiar de rusine sau din respect organele de politie sunt indulgenti cu ei.Este o mare prostie,regulile de circulatie in trafic sunt,incontestabil,aceleasi pentru toata lumea,inclusiv;preoti,vip-uri,politicieni etc(toata categoria de"privilegiati"),pentru ca aici este vorba de vieti omenesti,care sunt curmate din inconstienta celor "mandri" si iresponsabili.Chiar stiu un caz,cu un preot care,la volan fiind sub influenta alcoholului("putin,cica!"),a accidentat mortal un copil,copil singur la parinti.Mie,acel preot,mi-a marturisit ca nu era de fapt baut atunci,si am avut tendinta sa-l cared pana cand,imediat dupa accident(cand trebuia sa fie totusi marcat)a venit la mine,si de asemeni inainte de a pleca cu masina,iarasi a baut...:("doar doua pahare de vin si unul de rachiu...nu-i bai!").Oricum,n-a patit nimic din punct de vedere legal,nu-l condamn,macar este slujitor al Domnului,scapa atatia nenorociti in lumea asta,de crima din culpa,produsa la volan,musamalizandu-se totul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2006, 14:28:27
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:( "Vai de cei ce dis-de dimineata alearga dupa bauturi imbatatoare;vai de cei ce pana tarziu seara se infierbanta cu vin"[Isaia 5:11].Unul dintre pacatele care macina omenirea dintotdeauna este pacatul betiei.La unii oameni acest pacat ar fi de netamaduit si totusi este o robie de care se poate scapa.se ajunge la o asemenea stare datorita lipsei de credinta,de rugaciune,de post,de spovedanie si impartasanie cel putin de patru ori pe an,absentei de la sfanta Liturghie in fiecare Duminica,lipsei de vointa sau a unor necazuri pe care omul nu poate sa le depaseasca de unul singur,fiindca nu a cerut ajutorul Bisericii.betianu este vatamatoare numai trupului,inbolnavindul,ci si sufletului si de aceea se numara printre pacatele de moarte care exclud sufletele de la Imparatia lui Dumnezeu:"NU VA AMAGITI:nici desfranatii,nici inchinatorii la idoli,nici malahienii,nici sodomitii,nici furiinici lacomii,NICI BETIVII,nici batjocoritorii,nici rapitorii NU VOR MOSTENI IMPARATIA LUI DUMNEZEU"[1Corinteni6:9-10]Alcoolul mai este numit duhul diavolului.Va exemplific cu o istorioara care se cheama "un raport in iad":Se spune ca o data Scharaoschi mai marele dracilor,a chemat la raport pe toti dracii din lume sa le ceara socoteala despre ispravile ce le-au facut printre oameni.Iata soseste unul si se inchina in fata lui Scharaoschi."De unde vii,fartate,si ce ispravi ai facut?" "Am fost acolo si acolo,intunecimea voastra,si am aprins ura si mania intre oameni;pe urma au trecut la bataie si unul la omorat pe celalalt".Si cat timp ti-a trebuit pentru izbanda aceasta?""Trei ani de zile,intunecimea voastra"."Trei ani?Atat ti-a trebuit pentru isprava asta?"-striga Scaraoschi plin de manie-si jap,jap,pe spatele diavolului.Un alt diavol soseste si se inchina."Dar tu argate,de unde vii si ce-ai facut?""Eu,intunecimea voastra,am tras un om in patima desfranarii"."Si cat timp ti-a trebuit pentru lucrul acesta?""Un an,Intunecimea voastra"."Pfui, impielitatule,un an ai cheltuit tu pentru un astfel de fleac?"-striga Scaraoschi si jap,jap,trage si astuia o mama de bataie.Soseste inca un dracusor la inchinare."Dar tu,Aghiuta,ce-ai putut face prin lume?""Eu,intunecimea voastra,i-am facut pe niste oameni sa injure,sa desfraneze,sa se bata si sa se omoare"."Bravo,Aghiuta.Si cat timp ti-a trebuit pentru izbanda asta?"."O singura zi,intunecimea voastra"."Bravo,Aghiuta.Si cum ai putut tu face aceasta isprava?"."Cu bautura,intunecimea voastra...i-am dus pe oameni la birt si i-am imbatat.Iar dupa ce s-au imbatat,au voit sa se desfraneze cu niste femei,de la femei s-au luat la cearta,la bataie,iar bataia s-a terminat cu omor"."Bravo,Aghiuta,bine te-ai purtat,zise Scaraoschi,batandu-l pe umar,iar voi nemernicilor care ati cheltuit ani de zile pana sa castigati un suflet,le zise Scaraoschi celorlalti,luati pilda de la fratele vostru:Folositi si voi alcoolul!"."Azi mai mult ca niciodata;Multa lume se imbata;CaciSatana singur stie;Cati castiga prin betie".Este trist cand auzi si constati cate victime face aceasta patima si boala si mai dureros cand si unii preoti cad in acest pacat.Stie diavolul ce stie."Bate-voi pastorul si se va risipi turma".Ce putem face?Sa luptam impotriva acestei patimi cu armele Bisericii si sa ne rugam pentu cei ce sunt in aceasta suferinta.DOAMNE AJUTA!:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2009, 13:15:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Si aici se potrivesc cuvintele Apostolului, care zic: "Toate sunt curate celui curat."

[COLOR=darkred]Alcoolul nu este un pacat, betia insa da. [/COLOR]Se cade ca fiecare sa isi stie masura. Toti putem bea un pahar de vin, o bere rece in timp de vara, o tuica de prune, curata, si altele asemenea. Toate sunt puse de Dumnezeu in natura si gasite de om. Daca acestea erau rele in ele insele, Dumnezeu nu ar fi putut sa le lase in natura. Ar fi lasat fructele, insa nu le'ar fi dat ratiunea de a fermenta si de a deveni alcool.

[COLOR=darkred]Toate trebuiesc luate cu masura, iar nu eliminate. [/COLOR]Sunt secte ce vad alcoolul drept pacat, motiv pentru care nu il folosesc nici macar in asa-zisul lor "cult". Ei sustin chiar ca Hristos a folosit must la Cina cea de Taina, iar nu vin adevarat.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2009, 22:49:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In Romania multe din companiile de vin au fost cumparate de straini care nu se pricep sa faca vin.
Pe langa faptul ca e cam chimizat mai e si foarte scump.
Asa ca mai bine sa iei de la podgorie ca e mai ieftin da sa stii ca e natural.Apa poate sa aibe in el si suc de struguri da altceva nu.
(plus ca sprijini prin aceasta si producatorul roman care de obicei nu prea are multe mijloace materiale.)
Acum stiu eu daca la litie si la Sfanta Impartasanie e voie sa pui vin de asta chimizat?
Unul din bunicii mei era pasionat de vin dar nu era deloc betiv ; ii placea sa isi ia struguri si sa isi faca vin acasa.
Acest bunic mi-a zis urmatorul banc:
Un mare negustor evreu de vinuri avea un singur fiu.
Pe patul de moarte isi cheama fiul sa ii incredinteze un secret si ii zice:
"Sa stiii fiule ca vinul se face si din struguri!".
(bunicul meu nu a fost legionar si nici macar nu a avut simpatii legionare.)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.07.2009, 10:53:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, proasta calitate a bauturilor, lucrate doar pentru a scoate bani, are consecinte nefaste.
Ar fi trebuit ca [COLOR=darkred]proasta calitate a bauturilor[/COLOR] sa imputineze numarul alcoolicilor, insa, din pacate, numar acestora a crescut.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.07.2009, 01:27:37
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cunosc calugari,preoti care beau alcool cand sunt la volan,fara nici o retinere,sub convingerea ca datorita hainei pe care o reprezinta [COLOR="Red"]a[/COLOR]i tolereaza politia,si chiar de rusine sau din respect organele de politie sunt indulgenti cu ei.Este o mare prostie,regulile de circulatie in trafic sunt,incontestabil,aceleasi pentru toata lumea,inclusiv;preoti,vip-uri,politicieni etc(toata categoria de"privilegiati"),pentru ca aici este vorba de vieti omenesti,care sunt curmate din inconstienta celor "mandri" si iresponsabili.Chiar stiu un caz,cu un preot care,la volan fiind sub influenta alcoholului("putin,cica!"),a accidentat mortal un copil,copil singur la parinti.Mie,acel preot,mi-a marturisit ca nu era de fapt baut atunci,si am avut tendinta sa-l cared pana cand,imediat dupa accident(cand trebuia sa fie totusi marcat)a venit la mine,si de asemeni inainte de a pleca cu masina,iarasi a baut..."doar doua pahare de vin si unul de rachiu...nu-i bai!").Oricum,n-a patit nimic din punct de vedere legal,nu-l condamn,macar este slujitor al Domnului,scapa atatia nenorociti in lumea asta,de crima din culpa,produsa la volan,musamalizandu-se totul.
[COLOR="#ff0000"][SIZE="4"]â[/SIZE][/COLOR]mi vine să plâng că nu mai e Pruteanu pe lângă noi.
Poate că preoții și călugării respectivi beau de necaz și cugetă la cum s-a jerfit sfântul maikăl giegsăn pentru iertarea păcatelor noastre.
Dacă e pe bune ce ai scris nu strică să bagi și niște nume, de preferabil însoțite și de o adresa. Cer asta pentru că acum ceva vreme se plângea o cetățeancă că românii sunt primitivi și preferă să tacă și să măture sub preș mizeria. Deci și eu și ea așteptăm numele și adresele celor pe care-i cunoști că au condus beți și au ucis din culpă.
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2009, 01:39:02
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Mie,acel preot,mi-a marturisit ca nu era de fapt baut atunci,si am avut tendinta sa-l cared pana cand,imediat dupa accident(cand trebuia sa fie totusi marcat)a venit la mine,si de asemeni inainte de a pleca cu masina,iarasi a baut..."doar doua pahare de vin si unul de rachiu...nu-i bai!").
Sper ca i-ai dat si ceva de mancare, ca nu e buna bautura pe stomacul gol. Asta o stiu de la Aurelian Andreescu, sa-i fie tarana usoara!, care s-a imbolnavit de cancer la ficat, caci toti il îmbiau cu un pahar de bautura, dar nimeni nu-i dadea si ceva de mancare.
Oricum, stii acum pentru cand mai vine la tine...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2009, 12:54:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Poate că preoții și călugării respectivi beau de necaz și cugetă la cum s-a jerfit sfântul maikăl giegsăn pentru iertarea păcatelor noastre.

Dacă e pe bune ce ai scris nu strică să bagi și niște nume, de preferabil însoțite și de o adresa. Cer asta pentru că acum ceva vreme se plângea o cetățeancă că românii sunt primitivi și preferă să tacă și să măture sub preș mizeria. Deci și eu și ea așteptăm numele și adresele celor pe care-i cunoști că au condus beți și au ucis din culpă.
1. [COLOR=darkred]Sa nu luam in ras nici un om[/COLOR], mai ales unul adormit in Domnul, care nu mai poate face nimic pentru sine. Oare, atunci cand radem de un om, suntem mai buni decat acela ?

2. [COLOR=darkred]Niciodata sa nu cerem numele celor cu fapte rele, ori cu caderi[/COLOR]. Nu avem inima arzand de iubire, ca auzindu'le numele, sa ne rugam neincetat pentru ei, ci mai mult am da cu pietre in ei, am spune si altora si am strica si mai mult legea dragostei. Chiar cand ti se spune ceva despre cineva, tu insuti sa spui: "Te rog, nu imi spune numele aceluia, ca apoi poate nu imi va mai iesi din minte."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 13:24:00
Rasul excesiv si consecintele lui. iulian92 Generalitati 10 24.05.2011 00:07:04
Consecintele razboiului mihaela75 Generalitati 17 24.03.2011 20:59:43
Ecumenismul si consecintele acestuia orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 401 30.10.2010 02:06:16
Pacatul - si consecintele lui? s_snape Generalitati 14 09.05.2009 16:37:11