Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.06.2015, 12:54:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. AlinB - atentie ca nu se mai intelege in postarile tale ce citezi si ce scrii tu!
Si se intelege ca ai un sot!

2. Maria32 - Cu un copil mic si lucrezi 9 ore pe zi? Si ce faci cu el totusi? Ai gradinita pana la ora aia? Sau are cine sta cu el acasa?
Daca ai ajutor, te mai descurci si cu cumparaturile. Plus ca probabil ai si un sot.
Stiu, viata este grea si nu-mi permit sa comentez, dar ma intriga faptul ca in tara mai exista situatia asta la femei cu copii.

Si o corectie - nu e vorba numai de credinta sau de atei in discutia asta. E vorba de drepturi elementare ale omului: de a avea si el liber sa fie cu familia lui.
Daca unul lucreaza duminica, sambata, in sarbatori, sau in schimburi este greu si pentru el si pentru familia lui. Nici nu se mai pot intalni.

Trist dar vad ca asa este - nu mai avem timp sa traim, nu mai avem timp pentru familie, copii. Nu stiu unde s-a dus legea aia cu muncitul 8 ore pe zi si zile libere, pentru care au luptat si murit oameni de-a lungul istoriei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.06.2015, 13:04:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Poti medita la cele sfinte si cand faci mancare. Cat despre program, e de la 9 la 18 plus o ora dus intors pe drum. Deci esti plecat de acasa de la 8 la 19, cand ai si un copil care trebuie dus in parc, hranit, spalat, sa te joci cu el, etc... zau ca nu mai ajungi si la magazin in alta zi.
Copii se pun la culcare cel tarziu la 20:30.
hiper-super-market -urile sunt deschise pana la 22.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.06.2015, 00:45:10
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Copii se pun la culcare cel tarziu la 20:30.
hiper-super-market -urile sunt deschise pana la 22.
Ai copii? Al meu nici cand era nou nascut nu adormea cand voiam eu ci cand ii era lui somn.
La 21:30 abia venim din parc, iar daca l-as culca la 20:30 nu si-ar mai vedea deloc tatal care ajunge abia pe la 22 acasa de la munca de multe ori.
Si ar insemna sa-l las singur in casa ca sa ies eu la cumparaturi.....
Zau, mai gandeste-te cand scrii, fara suparare dar nu totul e ca in cartile de parenting.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.06.2015, 00:48:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Maria32 - Cu un copil mic si lucrezi 9 ore pe zi? Si ce faci cu el totusi? Ai gradinita pana la ora aia? Sau are cine sta cu el acasa?
Daca ai ajutor, te mai descurci si cu cumparaturile. Plus ca probabil ai si un sot.

Trist dar vad ca asa este - nu mai avem timp sa traim, nu mai avem timp pentru familie, copii. Nu stiu unde s-a dus legea aia cu muncitul 8 ore pe zi si zile libere, pentru care au luptat si murit oameni de-a lungul istoriei.
Sophia copilul sta cu bona ca n-am incotro. Salariul meu e singurul venit din casa, al sotului se duce pe ratele la un credit.
Bona pleaca imediat ce ajung eu Si da, un job de 8 ore/zi plus pauza de masa o ora e ceva normal,majoritatea oamenilor au acelasi program. Mai fac cate 30-45 min pe drum dus-intors, si s-a dus ziua. Deci se munceste 8 ore dar se ajunge la 10 cu pauza de masa care e obligatorie si drumul pana la servici si inapoi acasa.
Cum ii spuneam si lui Alin, cand vin mai ies cu cel mic in parc, gatesc, spal, calc, etc, tot ce tine de gospodarie. Sotul ajunge mai tarziu ca mine acasa si alte ajutoare nu avem.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.06.2015, 01:24:13
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Mesaj catre moderatorii Forumului.

As dori ca Internetul sa fie un loc mai sigur si Forumurile un loc in care omul se zideste.AS dori ca oamenii care trec de 10000 de posturi sa fie mai "vizibili".Sunt niste neconcordante se numeste AlinB si vorbeste despre "sotul meu".Poate ar trebui sa ne spuna mai multe despre el un om cu atatea raspunsuri.Sa nu vorbeasca doar despre Facebook, ci sa ne dea pagina lui de Facebook daca tot este proFacebook si e ceva OK ptr dansul(dansa) Facebook. E plin Internetul de "vorbe in vant si usuratate".Adica ai peste 14000 de mesaje si ai doua topicuri in care un subiect mare cum e Marea schisma de la 1054 da ca resurse demne de citit resurse de pe Net??? nu spune nimic de Carti de Istoria Bisericii recunoscute.Cineva atat de usuratic umple Forumul cu vorbe gandite in cateva secunde.
Ce a creat AlinB in perioada aceasta de 8 ani?2 topicuri din care unul"subtire" si nedocumentat.

AlinB te rog daca dai indicatii asa pretioase ocupa-te personal si scrie despre parental control.Da toate detaliile necesare ca lumea sa il instaleze si sa il foloseasca cu succes.

Am avut destule raspunsuri care le-am sters inainte de a le trimite ptr ca am considerat ca nu erau suficient de ziditoare ptr cel care le scriam.Ma gandesc poate prea mult inainte de a trimite un post.
Fa-o AlinB asemenea.Internetul e plin de usuratate si graba.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 20.06.2015, 01:51:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Exista f multi atei care pot lucra Duminica in magazine, nimeni nu obliga un crestin sa-si ia un astfel de job.
Eu nu vad rostul unei astfel de legi. Cand esti obligat sa lucrezi de luni pana vineri seara, uneori si sambata (cazul sotului meu), nu-ti mai ramane alta zi pentru cumparaturi decat Duminica.
Nu vad de ce nu pot merge Duminica dimineata la sfanta liturghie si apoi la cumparaturi. E ceva gresit in a-ti asigura cele necesare traiului zilnic? Cu ce te indeparteaza asta de trairea crestineasca?
Adica doriti sa-mi spuneti ca sotul dvs lucreaza de la 8 la 22 Luni-Sambata ???
Dati-mi voie sa nu cred asta!


Crestinii gasesc tot soiul de servicii,nu numai alea de VIPuri,nu ne asigura Dumnezeu numai locuri de General Manager ,mai sunt si crestini spalatori de vase,de masini,de WC-uri...
Prea ni se urca statutul asta de crestin la cap...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 20.06.2015, 02:27:05
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Adica doriti sa-mi spuneti ca sotul dvs lucreaza de la 8 la 22 Luni-Sambata ???
Dati-mi voie sa nu cred asta!


Crestinii gasesc tot soiul de servicii,nu numai alea de VIPuri,nu ne asigura Dumnezeu numai locuri de General Manager ,mai sunt si crestini spalatori de vase,de masini,de WC-uri...
Prea ni se urca statutul asta de crestin la cap...
Nu va inteleg nedumerirea, se vede ca n-ati lucrat niciodata la patron care pretinde sa lucrezi peste program desi nu plateste ore suplimentare si sa nu ai incotro ca altfel nu ai cu ce-ti plati ratele.
da, sotul meu lucreaza asa cum am spus si nu e nici VIP nici general manager, nici macar nu are un salariu mare ci doar unul normal.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.06.2015, 12:52:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Nu va inteleg nedumerirea, se vede ca n-ati lucrat niciodata la patron care pretinde sa lucrezi peste program desi nu plateste ore suplimentare si sa nu ai incotro ca altfel nu ai cu ce-ti plati ratele.
da, sotul meu lucreaza asa cum am spus si nu e nici VIP nici general manager, nici macar nu are un salariu mare ci doar unul normal.
Patron, patron, dar nu se poate nici sa accepte oamenii chiar orice! Exista niste legi. Contract de munca au? Acolo ce scrie?
Daca toti lasa si accepta totul, atunci de ce ne mai miram ca se prabuseste lumea? Familie nu, sanatate nu, etc. Ne intoarcem in Evul Mediu?

Si atentie cu programul copilului, ca de aia nici nu adoarme cand trebuie.
Tu nu poti sa renunti la pauza de masa si sa lucrezi 9-17:00 macar? Mananci un sandvis si gata. Si mananci acasa pranzul si ai timp cu copilul.

Inainte se lucra 8-16h in tara...

La AlinB a fost o greseala de editare. Fraza cu "sotul meu" era in citatul din mesajul Mariei.
In rest nu mai spun nimic.

Yasmina - ce-ai vrut sa spui, ca nu se intelege nimic din ultimul tau mesaj?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.06.2015, 00:07:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Nu va inteleg nedumerirea, se vede ca n-ati lucrat niciodata la patron care pretinde sa lucrezi peste program desi nu plateste ore suplimentare si sa nu ai incotro ca altfel nu ai cu ce-ti plati ratele.
da, sotul meu lucreaza asa cum am spus si nu e nici VIP nici general manager, nici macar nu are un salariu mare ci doar unul normal.
Draga Maria,cat am stat in tara nu am avut norocul sau onoarea sa lucrez la"stat"sau pt multinationale...ci numai pt patroni.
Cred ca daca ma gandesc la motivele plecarii din tara,lucratul peste program,neplatit,a fost unul dintre ele,fara doar si poate.
Adica nu aveam nici viata personala si nici un venit care sa reflecte munca mea.
Am avut si job de raspundere si atunci situatia s-a complicat si inrautatit,trebuia sa dorm cu telefonul la cap si sa nu pararesc Bucurestiul in weekend-decat cu aprobare...destul de rar si de regula nu pe timpul verii cand de fapt voiam sa calatoresc.

Singurul lucru care m-a tinut acolo a fost colectivul!Doamne ,erau niste oameni tare buni,noi nu eram colegi,eram prieteni si dupa program.
Am facut impreuna zile de nastere,onomastici,Craciun si Paste,weekenduri la munte,mare,padure...S-au botezat si nasit intre ei,a fost tare fain.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.06.2015, 00:15:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Patron, patron, dar nu se poate nici sa accepte oamenii chiar orice! Exista niste legi. Contract de munca au? Acolo ce scrie?
Daca toti lasa si accepta totul, atunci de ce ne mai miram ca se prabuseste lumea? Familie nu, sanatate nu, etc. Ne intoarcem in Evul Mediu?

Si atentie cu programul copilului, ca de aia nici nu adoarme cand trebuie.
Tu nu poti sa renunti la pauza de masa si sa lucrezi 9-17:00 macar? Mananci un sandvis si gata. Si mananci acasa pranzul si ai timp cu copilul.

Inainte se lucra 8-16h in tara...

La AlinB a fost o greseala de editare. Fraza cu "sotul meu" era in citatul din mesajul Mariei.
In rest nu mai spun nimic.

Yasmina - ce-ai vrut sa spui, ca nu se intelege nimic din ultimul tau mesaj?
Am dorit sa spun ca nu este o regula general valabila ca si crestin sa-ti gasesti un anumit job,cu program strict Luni -Vineri 8-5 .
Hartford si Maria sustin ca "ateii isi pot lua un job care implica lucrul Duminica" iar noi crestinii ,sa refuzam asemenea joburi....
La ce crize de joburi sunt,probleme cu imigrantii si criza economica ,parca mai avem noi crestinii timp de asemenea criterii ...
La cum se generalizeaza acest program de Duminica,putine joburi mai sunt acelea unde sa nu lucrezi Duminica.
Nu mai este nimic sa-i opreasca deoarece insasi crestinii incurajeaza consumatorismul de Duminica(mentinand prin asta businessurile deschide).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare