Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 08.11.2015, 22:46:16
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
https://ioanflorin.wordpress.com/

Ce parere aveti despre articolul de pe prima pagina a acestui blog?
"Oamenii scandează, așa e, dar nu se răfuiesc cu Biserica Ortodoxă, ci cu o imagine a ei din zilele noastre: imaginea aroganței unei instituții. Aceasta este vestea proastă."

Sunt de acord cu ce spune omul acesta...

Din pacate si eu sunt dintre ortodocsii care s-au obisnuit sa nu le dea dreptate oamenilor chiar si cand acestia au dreptate.

Tragedia de la Colectiv si urmarile ei m-au marcat profund si m-au pus intr-o stare de criza de identitate (una binevenita) in care sa imi re-analizez credinta si viata. Iubirea fata de Dumnezeu e NULA si MINCINOASA daca nu exista iubire fata de aproapele, ateu, pocait, musulman etc.

Suntem prea formali, prea ne-originali. Nu cred ca preotilor ortodocsi le-a lispit iubirea si compasiunea fata de cei morti, ci cred ca le-a fost teama sa iubeasca autentic, original. Le-a fost tema ca poate daca spun o rugaciune la fata locului incalca cine stie ce canon. Sau poate a fost altceva...nu stiu.

Din fericire, exista preoti frumosi, ca de exemplu, parintele Necula, care a spus o rugaciune cu oamenii, si a ascultat huiduielile lor cu smerenie. Stiu ca exista mai multi oameni ca el.

De aici, din Mexic, ma rog pentru fratii mei Romani, pentru invierea intru Dumnezeu a Romaniei! Amin.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 08.11.2015, 22:55:24
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Vreau sa-i multumesc lui Cristiboss pentru ca ne tine la curent cu ce se intampla in Romania. E o dovada ca iti pasa si ca esti profund afectat de tragedie.

Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa te rasplateasca pentru tot ceea ce faci!
Reply With Quote
  #293  
Vechi 09.11.2015, 00:08:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Vreau sa-i multumesc lui Cristiboss pentru ca ne tine la curent cu ce se intampla in Romania. E o dovada ca iti pasa si ca esti profund afectat de tragedie.

Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa te rasplateasca pentru tot ceea ce faci!
Indifierent unde sunteți, Dumnezeu să vă țină cat mai aproape de noi , căci împreună vom reuși in cel din urmă sa nu ne fie rusine ca sintem români.
Poate eu n-o să apuc vremurile mult visate , dar generatiile viitoare sunt sigur că se vor bucura mai mult ca noi , trăind aici in România!
Cu Dumnezeu inainte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #294  
Vechi 09.11.2015, 00:24:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa avem grija cu cine ne asociem. E bine sa ne tragem de maneca noi intre noi atunci cand gresim. In cazul de fata, se pare ca se loveste in biserica si atat. Asa cum e ea, cu imaginea mai sifonata dupa 50 de ani de comunism si 25 de ani de ,,nu stiu cum sa-i spun", Biserica Ortodoxa Roamana e biserica noastra si nu trebuie sa ne asociem cu cei care arunca in ea cu pietre, la propriu! Chiar daca in unele privinte, acestia au dreptate!

Ce vor cei care critica? Sa construiasca sau sa darame? Daca vor doar sa darame, nu trebuie sa avem nimic in comun cu ei.

E ca si cum i-ai spune unui om ca are o scama pe haina in timp ce conduce masina. Daca e atent la scame, pierde controlul asupra masinii. Trebuie sa ne vedem prioritatile.

Daca as fi preot, nici eu nu m-as duce la cluburi sa fac slujbe. As merge biserica, la cimitir, la casele celor care ma invita, dar nu ca asa vrea nu stiu care ziarist. Si m-as ruga in taina pentru cei disparuti si pentru cei aflati in suferinta. Nu m-as inregistra rugandu-ma, ca sa auda si ziaristul X si sa ma laude. Daca m-ar lauda lumea, mi-as pierde orice rasplata.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 09.11.2015, 00:33:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pompierii au venit în Piața Universității, după ce"stegarul" s-a urcat pe un stâlp

Pompierii au venit în Piața Universității cu o autospecială cu scară, după ce Cezar Avrămuță, cunoscut drept "stegarul", care participa la protestele de duminică seară s-a urcat pe un stâlp de iluminat, angajații Inspectoratului pentru Situații de Urgență încercând să-l convingă să coboare.



O parte dintre protestatarii adunați, duminică seara, în Piața Universității, i-au cerut lui Cezar Avrămuță să coboare, însă, conform martorilor, acesta a continuat să stea agățat de stâlpul de iluminat și să fluture un steag. La ora transmiterii acestei știri, pompierii încearcă să-l convingă pe Avrămuță, cunoscut ca "stegarul" din Piața Universității, să coboare.

Bărbatul ar mai fi fost fost implicat, duminică seară, într-un incident. Potrivit martorilor, Cezar Avrămuță a încercat să se urce pe pervazul uni geam al Universității din București, dar a fost oprit de jandarmi. Acesta, i-ar fi îmbrâncit pe oamenii legii și ar fi început să strige că este agresat
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #296  
Vechi 09.11.2015, 00:36:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

S-au scandat lozinci precum "Corupția ucide", "Vrem 300, nu 600 !", "Toate partidele, aceeași mizerie", "Colectiv, Colectiv !".*
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #297  
Vechi 09.11.2015, 00:39:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Președintele Klaus Iohannis spune că a văzut printre oamenii din Piața Universității multă revoltă, dar și speranța că lucrurile pot fi schimbate, adăugând că le-a transmis să aibă încredere și să rămână implicați.

"Am fost în seara aceasta în Piața Universității și am stat de vorbă cu oamenii. Am văzut foarte multă revoltă, dar și speranța că lucrurile se pot schimba. Le-am spus celor prezenți să aibă încredere și să rămână implicați, doar împreună putem face ca România să devină țara pe care ne-o dorim cu toții", a scris*Klaus Iohannis*pe pagina sa de Facebook.

Președintele Klaus Iohannis a fost duminică seara în Piața Universității pentru a discuta cu protestatarii, așa cum anunțase vineri, după consultările cu reprezentanți ai societății civile. În cele aproximativ 30 de minute cât a stat în Piața Universității, oamenii i s-au plâns de clasa politică, de "legile care i-au umilit și jecmănit", iar șeful statului a primit și scrisori cu revendicări de la manifestanți.



Alți manifestanți s-au arătat nemulțumiți că nu au fost chemați la Cotroceni și au întrebat când vor mai fi consultări. "De ce nu ne-ați primit la Cotroceni? Am trimis și o petiție!", au strigat oamenii către șeful statului."Curățenie în partidele politice, să vină oameni noi", i-a cerut un alt protestatar lui Klaus Iohannis.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #298  
Vechi 09.11.2015, 01:29:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Președintele*Klaus Iohannis*a plecat din Piața Universității, după aproximativ 20 minute, în timp ce oamenii huiduiau și strigau. Agenții SPP au făcut cu greu față mulțimii. Oamenii au început să strige "Înapoi" în momentul în care au văzut că președintele se retrage din piață.



În cele mai puțin de 30 de minute cât a stat în Piața Universității, oamenii i s-au plâns de clasa politică, de "legile care i-au umilit și jecmănit", iar șeful statului a primit și scrisori cu revendicări de la manifestanți.

Alți manifestanți s-au arătat nemulțumiți că nu au fost chemați la Cotroceni și au întrebat când vor mai fi consultări. "De ce nu ne-ați primit la Cotroceni? Am trimis și o petiție!", au strigat oamenii către șeful statului.

Un alt protestatar i-a spus prședintelui că vocile din piață trebuie auzite, iar o femie l-a întrebat când va mai avea loc o altă întâlnire cu societatea civilă. Iohannis le-a spus protestatarilor că vor mai fi întâlniri cu societatea civilă: "Vor mai fi. Vedem".

"Curățenie în partidele politice, să vină oameni noi", i-a cerut un alt protestatar lui Klaus Iohannis.

Șeful statului nu a vorbit foarte mult cu mulțimea, răspunzând punctual și sumar la unele întrebări.

"Schimbare se poate face în interiorul partidelor", le-a spus președintele celor care au cerut înnoirea clasei politice.
A fost la "Altarul de jertfa" sa se roage?
Sau in cazul asta, trecem cu vederea?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 09.11.2015, 02:58:34
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

tare asta

Reply With Quote
  #300  
Vechi 09.11.2015, 03:14:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
"Oamenii scandează, așa e, dar nu se răfuiesc cu Biserica Ortodoxă, ci cu o imagine a ei din zilele noastre: imaginea aroganței unei instituții. Aceasta este vestea proastă."
Sunt de acord cu ce spune omul acesta...
Complet fals, cei care scandeaza sunt atei sau din cei care nu merg aproape niciodata la biserica. Ma indoiesc ca un singur credincios, fie el si printre ultimii, s-ar apuca sa arunce cu pietre in biserici sau sa huiduie rugaciunea. Ei il au ca guru pe Cernea, care nu a ratat momentul sa isi exprime cugetarile libere. Iar Cernea e tot rocker, nu da din pletele lui pe manele. Iar preotul exilat in Scotia (care am inteles ca a spus ca inainte a fost ziarist), daca aculti ce conceptii are in general (cu greu regasesti si ceva ce tine de ortodoxie) o sa te doara capul o saptamana.
Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Tragedia de la Colectiv si urmarile ei m-au marcat profund si m-au pus intr-o stare de criza de identitate (una binevenita) in care sa imi re-analizez credinta si viata. Iubirea fata de Dumnezeu e NULA si MINCINOASA daca nu exista iubire fata de aproapele, ateu, pocait, musulman etc.
Asta stie orice credincios (cel putin in teorie, ca in practica e mai greu), toata legea este sa iubesti pe Dumnezeu mai presus de orice si pe aproapele la fel ca pe tine. Ma indoiesc ca tu credeai ca trebuie sa uram pe alti oameni. Mai degraba cred ca ai inteles ca daca nu esti de acord si critici alte credinte, religii ar insemna ca trebuie sa urasti pe toti cei ce nu-s ortodocsi. Iar acum e posibil sa fi inteles ca trebuie sa iubesti si credinta gresita odata cu omul, adica sa iubim si pe pacatos si pacatul. Sper ca nu asta ai inteles, ci prima parte (cea cu iubirea de Dumnezeu si de aproapele). Pentru ca a accepta inchinarea falsa inseamna nesocotirea primei parti a legii, sa iubim pe Dumnezeu. Primele 3-4 porunci din decalog tin de iubirea de Dumnezeu, urmatoarele de iubirea aproapelui.
Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Nu cred ca preotilor ortodocsi le-a lispit iubirea si compasiunea fata de cei morti, ci cred ca le-a fost teama sa iubeasca autentic, original. Le-a fost tema ca poate daca spun o rugaciune la fata locului incalca cine stie ce canon. Sau poate a fost altceva...nu stiu.
Preotii au fost acolo unde era nevoie, nu unde vor cei ce n-au auzit de biserica. Daca cineva moare pe o sosea nu se duce preotul sa faca slujba la sosea, ci la omul acela. Dupa aceea preotii s-au dus si au sfintit o troita, nu au facut slujba clubului.

Last edited by catalin2; 09.11.2015 at 03:19:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare